Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

gloria78
14. apr 2010

aha, ...no kramy, či materská, oboje nám predsa chodí pravidelne...aj keď som nemyslela na príspevok, napísala som to dobre. čo pamätám vždy mi príspevky prišli v rovnaký deň ako materská, či rodičovský...hlavne, že tam hore, na nás nezabudnú a pošlú to

suzik77
autor
14. apr 2010

mne chodili kramy nepravidelne... teda... v podstate vobec 😕

gloria78
14. apr 2010

Tak Lucka je potom vytúžená, však? Ozaj, pekné meno! Aj ja jednu Lucku doma mám.

teerry
14. apr 2010

joj, tak mne dojdú peniaze asi až v júli,lebo termín mám 29. mája.. joj..tak si počkáme na peniažky, ale nevadí, diky suzik77 😉

barboragondova
14. apr 2010

MIle mamicky, od dnesneho dna mozete ist do zilinskej porodnice oficialne s dulou. Pan primar vam vsetkym, ktore sa pre pomoc duly rozhodnete, vysiel v ustrety.

suzik77
autor
14. apr 2010

teerry - niet za co 😉

gloria78 - tak je 🙂 Ona je vyslovene konecny produkt sikovnosti lekarov martinskeho sanatoria Helios, kde som sa liecila, nastastie sa mi podarilo otehotniet spontanne, nebolo potrebne umele oplodnovanie. Taky maly dar z nebies 🙂 Aj vzhladom k tomu, ze nielen ja som mala vacsi problem, ale i partner mal nejaky drobny problem... Takze sme radi, ze ju tu mame 🙂

zuzadula
15. apr 2010

suzik 🙂.. to verim, ze ste stastni.. aj tie moje babatka boli vytuzene.. a som stastna, ze ich mam.🙂. aj ked sme nemuseli podstupit to co vy.. ale je skvele, ze sa vam to podarilo.. 🙂 nech sa vam spolocne dari.. 🙂

a pripajam sa k barbore 🙂... som tiez jedna zo zilinskych dul a zo vcerajsieho stretnutia s panom pripamarom Mrazom a personalom zilinskej nemocnice mam veeeeeeeelku radost.. 🙂.. je naozaj uzasne, ze aj zilinske maminky maju na vyber a ak to budu potrebovat, mozu vyuzit sluzby duly.. 🙂 vsetci v nemocnici boli velmi ustretovi.. a spolocne sme sa zhodli, ze sa tesime na spolupracu.. 🙂

antuanet
15. apr 2010

Ahojte, je tu nejaká mamička čakateľka, ktorá má termín apríl-máj a chystá sa práve do žilinskej nemocnice?

zuzadula
15. apr 2010

aoj antuanet 🙂.. nie som mamicka cakatelka.. som cakatelka dula.. 😀 .. cakam na maminku 😀 .. to len zo zartu.. to bude asi tym, ze konecne vidno aj modru oblohu 😅
ale ak by si sa chcela nieco poradit a skonzultovat ohladom ZA nemocky, tak rada prispejem.. 🙂

..

zamilovana
15. apr 2010

Ahoj, ja sa chystám do ZA 🙂 A zuzadula, môžem sa opytať len tak zo záujmu, za dulu sa aj platí? A koľko ak to nie je tajné 😅

zuzadula
15. apr 2010

ano.. sluzby duly su platene.. zalezi na tom, kolko maju maminka a dula stretnuti pred porodom..a po porode.. na akej dlhej pohotovosti duly pred porodom maminky sa dohodnu.. a to je 24 hod. pohotovost.. a samozrejme je to sprievod pocas celeho porodu.. zalezi to aj od skusenosti duly a praxe.. ceny su merne rozdielne, aj v zavislosti od regionu

samozrejme vsetko zalezi od poziadaviek maminky.. a my sa tiez vieme prisposobit 🙂

suzik77
autor
16. apr 2010

zuzadula - a ked sa ta opytam, kolko stoji taka sluzba, ked si ta zena zavola napr. o 12.00, ked ma uz silne kontrakcie, o 17.00 porodi a budes s nou este po porode a na izbe, napr.cca do 20.00 hod, pricom zena bude chvalabohu v poriadku, vie ist sama na wc, do sprchy a babatko nema pri sebe, ale na novorodeneckom?
Teda si s nou 5 hodin pred porodom a 3 po porode a nie je to ziaden komplikovany pripad? Kolko stoji vtedy taka sluzba?
Aspon orientacne. Urcite sa tu najdu zaujemnkyne, ktore bude zaujimat aspon priblizna cena takejto sluzby, ak by sa malo jednat o bezny nekomplikovany porod......????
Dik za odpoved 🙂

antuanet
16. apr 2010

zuzadula - len včera som sa dozvedela, čo ta dula vlastne je 😅 určite to mamičke pomôže, keď ma pri sebe milú a skúsenú známu osôbku, lebo niekedy ten personál v nemocnici ,,nevystihne,, a ešte keď tam nemá otecka môže mať zo všetkého poriadnu traumu...
Ja som sa pre istotu zúčastnila predpôrodnej prípravy a otecka som nahovorila, aby šiel so mnou, tak mám aspoň predstavu ako to bude vyzerať a kde sa to všetko bude konať. Tiež by ma, ale zaujímalo aké cenníky majú duly...určite je to individuálne, ale tie orientačné by bolo možno dobré uviesť.
zamilovana - tak to sa tam možno aj stretneme 😉 aj keď pri chlapoch človek nikdy nevie...mne sa konečne včera otočil hlavičkou dolu... Už si si to tam bola omrknúť?

barboragondova
16. apr 2010

MIle maminky, v pripade, ze by ste mali vazny zaujem zavolat si dulu k porodu, na prvom stretnuti (ktore je nezaväzne, po ktorom sa mozete rozhodnut, ci dulu chcete alebo nie ) sa dozviete vsetky informacie o nasej praci, vratane ceny.

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
barboragondova
16. apr 2010

Rivatha, sme clenkami OZ Slovenske duly, vramci ktoreho sme sa dohodli, respektive prijali sme uzus, ze cena za sluzby duly sa nebude oficialne zverejnovat.
Ak bude mat niektora mamicka vazny zaujem, moze nas kontaktovat mailom, a vsetky informacie rady poskytneme.

zamilovana
16. apr 2010

Ja som tam už raz ležala, na nadštandarde, a bolo to super, chodím tam na monitor, čo je oproti novorodeneckému, a vyzerá to byť ok aj na klasických izbách, tie som ale nevidela. Ja chcem ten nadštandrad, a ty?

suzik77
autor
16. apr 2010

riv 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐
🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

zuzadula
16. apr 2010

dievcata...pekny vecer 🙂 vidim, ze vam na otazku uz odpovedala dula barbora 🙂 a ja sa k odpovedi pripajam.. !!! s maminkou, ktora by mala zaujem , by som sa urcite chcela este pred stanovenim ceny najskor stretnut!!!.. a myslim, ze by to asi bolo aj v jej zaujme..ani maminka, by sa asi nerozhodla pre dulu, len na zaklade ceny, ale predpokladam, ze by sa rozhodla na zaklade toho, co jej ta ktora dula moze poskytnut... ci si budu vyhovovat aj osobnostne, co je podla mna velmi dolezite pri takej emocne narocnej situacii, akou urcite porod je!!!... ci sa zhodnu v predstavach a proefsionalnych zasadach, ktore ta ktora dula vyznava..
Ak by sa po takom rozhovore mamicka rozhodla pre spolupracu a vybrala si, co vsetko chce s dulou absolvovat, tak potom mozeme jednat aj o cene...

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
magdal1
17. apr 2010

Kto ma naozaj zaujem vyhladat dulu, si ju vyhlada a dozvie sa viacej. Aj cenu. Kto to robi len tak zo zvedavosti a v snahe zhadzovat, naco chcete vediet cenu?

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mufo24
18. apr 2010

Aj mňa by to zaujímalo aj napriek tomu, že v najbližšej dobe sa nechystám rodiť. Čo je na tom zlé? Som zdravotník a nemám šajn koľko to môže stáť 50eur, 100, 200???A vôbec nerozumiem načo také tajnosti okolo toho.

mackopuf
18. apr 2010

ahojte baby..ja som si citala temu DULA a tam pise jedna dula (luba lapsanska),ze cena je okolo 3 tisic korun (pisala to este v r. 2006 sa mi zda 😎 ,hned na prvej strane to je 😉

suzik77
autor
19. apr 2010

ahojte 🙂
uff, a to aky obranny postoj? 🙂
rivatha ma pravdu dievcata... cloveka zaujima vela informacii okolo vecí, ktore sa propaguju 😉

mackopuf - na akej prvej strane? aka tema to je, nevies? no v kazdom pripade, ak to, co si sa docitala je pravda, tak to je teda riadna supa potom 😖 🙂

suzik77
autor
19. apr 2010

clanok z 8.8.2009 uvadza, ze:
Za služby duly rodičky platia – cena sa pohybuje od 66 až do stoviek eur. Pomocníčky pri pôrode sa na Slovensku po prvý krát objavili pred 5-timi rokmi. Za ten čas sa vyškolilo 50 žien, ktoré sa starajú o budúce matky.

vid ten clanok na:
http://74.125.77.132/search?q=cache:0dkO8cQHL0c...

v cechach napriklad ide cena 2.500-6.000 Kc, ale to je neviem aka stara informacia....

suzik77
autor
19. apr 2010

uff, a to asi nezahrna poplatok nemocnici za pritomnost blizkej osoby.... myslim si

magdal1
19. apr 2010

Mamicky ktore sa budu vazne zaujimat o dulu, sa osobne skontaktuju. Ten kto sa pozera iba z financneho hladiska na prinos duly, asi nema velky zaujem dozvediet sa konkretne o jej cinnosti a pomoci a uz vobec seriozne neuvazuje o jej pritomnosti pri porode. Len osobne stretnutie s dulou da odpovede na tieto otazky.

suzik77
autor
19. apr 2010

magduš - bez urazky....... ale o cinnosti duly ste toho popisali az - az a v dnesnej dobe je dolezita aj financna stranka veci... Teda, aspon pre drvivu vacsinu ludi. Len clovek, ktory je v baliku, nepochopi zaujem ineho o financne hladisko, nemyslis?

Buduci rodicia maju predsa neskutocne vysoke vydavky na samotne dietatko, tak preto to padaju aj otazky ohladom financii. Ale potom, co som si dnes precitala "x" clankov o aktivie a cenach sluzieb duly, viem, ze ja by som dulu k porodu nechcela.
Zda sa mi to velmi drahe a to netrpime doma biedu ani nedostatok. Napriek tomu tolke prostriedky by som nevynalozila. Mozno partner nie je az taka 100% dula, mozno je "len" 98% dula, ale je to clovek, s ktorym zena zije, doveruje mu a ak on chce byt pri porode, tak super...

Ak nechce byt pri porode, zena moze zavolat dulu. No napr.v ZA predpokladam, ze ked uz dulu, tak aj porodnika, ked dulu a porodnika, tak aj nadstandard a ty kokso..... potom je to financne hladisko uz fakt dolezite...

Lebo povedzme si...naco mi je dula a super pristup pri nekomplikovanom porode, ak mam potom lezat v ZA na 4.poschodi a budu tam po mne poniektore sestry stekat ako na psa? Cest vynimkam, su tam aj super sestry, aj sestry, ktore by vas tam najradsej nevideli... Preto som spomenula ten nadstandard a porodnika.

zuzub
19. apr 2010

suzik77 , dobre si to napísala,
čítam túto tému a myslím, že pokiaľ máš pôrod ok tak ti nejdno či tám je dula alebo nie a ked je pôrod uplne na ho...tak ti to tiež môže byť jedno lebo odrodiť to musíš aj tak sama.
a myslím, že tie ceny sú ozaj prehnané kedže ešte musiš nemocnici zaplatiť za dulu ako za osobu pri pôrode, trošku mám pocit, že je to len výstrelok dnešnej doby ako kopec iných vecí.....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre