Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

danulka3
30. júl 2010

@roo ahoj,aj v žiline je dosť plno,bola som tam cez víkend kôli komplikaciam a musela som čakať,kým niekoho prepustia,aby ma umiestnili na prvé.podobná situácia bola aj na štvrtom.

roo
31. júl 2010

No teda, dufam, ze sa to do mojho porodu skludni 😀 Prve dva porody sa mi postastili tak, ze som bola cely cas na por. sale sama, co bolo super. 😎

sss1
31. júl 2010

mo 🙄 ja dcérka má sice 9 rokov ale syn má 4 mesiace a o tom pôrode som hovorila na pôrod malej si tak veľmi nespomínam.

roo
31. júl 2010

@sss1 Tusila som, ze tam bude nejaky zadrhel 😉
Moje kriteria pri vybere porodnice su (strucne) postavene takto:
1. Rooming-in, co najskorsie umiestnenie babatka ku matke. Tu by som zaradila aj ine, ale CA a ZA sa v nich svojim pristupom nelisia.
2. Vzdialenost do porodnice pre mojich najblizsich (ja to mam do oboch nemocnic zhruba rovnako daleko, ale manzel pracuje v ZA, deti budu ten cas, co ja budem v nemocnici, u starych rodicov doma alebo u druhych v Ziline)
A az na dalsom mieste je komfort nemocnicnej izby, strava, sprchy a wc. Uz som to raz absolvovala v ZA a raz v CA, tak mam z coho porovnavat 😉 Spravanie a starostlivost lekarov, sestier a ostatneho personalu neriesim, lebo v kazdej nemocnici sa najdu taki aj onaki a je to o nahode, na koho nadabim.
A suhlasim, ze doma je doma, aj ked aj v tomto smere som vynimka - ja sa "tu" velmi ako doma necitim. A uz sa neviem dockat, kedy si konecne budem moct povedat, ze som Doma. Velmi som dufala, ze nove babatko si donesiem uz do vlastneho domova, ale vyzera to tak, ze ani dalsie sestonedelie si neuzijem. Ale to je uz do inej temy... 😉

tinkaza
4. aug 2010

@8808 : ahoj, čo sa týka tej predpôrodnej prípravy v pôrodnici v ZA: práve dnes som volala, objednáva sa tam podľa predpokladaného TP, ja mám až v novembri, tak som sa prihlásila na začiatok októbra, trvá to 4 týždne raz týždenne, čiže 4 stretnutia, povedala mi presne, kedy a o ktorej mám prísť, môže ísť aj partner, na prvom stretnutí dostanem šek na 20 €, tak uvidíme, či to bude stáť za to, ale zase myslím, že vedomostí nikdy nie je dosť..potom sa môžem ozvať, keď to bude aktuálne.....pá 🙂

8808
5. aug 2010

@tinkaza no jasne, daj potom vediet co a ako, my rodime az na valentina (:

danulka3
12. aug 2010

ahojte,chcem sa spýtať na laktačné poradkyne v žiline? máte nejaké kontakty a aké máte skúsenosti?zháňam kontakty dopredu,ak by bolo treba,pri prvej dcére také niečo nebolo,alebo si nepamätám,tak som pri prvom probléme s kojením prestala,ale teraz by som chcela kojiť,čo najdlhšie a dobré rady od odborníčok sa vždy hodia.ďakujem

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
danulka3
12. aug 2010

@rivatha ďakujem za rýchlu odpoveď,snažím sa prečítať čo najviac informácii,aby som bola aspoň trochu pripravená a každá rada je dobrá.ďakujem aj za číselko,hneď si ho uložím do telefónu,pre každý prípad. A ty si na tom bola ako?Darilo sa ti kojiť bez problémov od začiatku a ešte kojíš?

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
danulka3
19. aug 2010

ahojte,chcela by som sa spýtať,dnes ma objednali na príjem na budúci týždeň,týždeň pred termínom,kôli tomu, že som mala prvé sekciou (pred 11 rokmi),neviete,aký je postup,či to bude sekcia,alebo dávajú vyvolávačku,ale to by ma neobjednali týždeň pre termínom 😒 Máte niekto podobnú skúsenosť?

greeri
21. aug 2010

ahoj danulka, ja som bola tiež prijatá v pondelok pred termínom kvôli možnej sekcii kvôli polohe KP, primár na veľkej vizite v pondelok rozhodol, že počkáme či sa to samé nerozbehne, keď sa do termínu nerozbehlo (ten bol v stredu), vo štvrtok na veľkej vizite rozhodol, že v piatok bude sekcia 😎 mňa do nemocnice poslal môj gynekológ, neviem kto objednal teba, tak ja mám takúto skúsenosť 😉

danulka3
21. aug 2010

Mňa tiež poslala doktorka,že sa mám objednať na príjem,že som po sekcii,síce 11 rokov,takže som ako prvorodička,a mám 33rokov.Mňa ale objednali týždeň pred termínom,tak snáď ma tam nebudú držať týždeň len tak či sa to samo rozbehne.

greeri
22. aug 2010

@danulka3 no uvidíš, ako to nakoniec bude, hlavne nech všetko dopadne super 😉

andreaerdna
25. aug 2010

Ahojte, nemate nahodou niekto zoznam veci do ZA porodnice? Pre mna a pre babo, co treba zobrat.... dakujem. A este sa chcem spytat ako je to v ZA s partnerom pri porode - kedy ho ku mne pustia? Vdaka.

roo
25. aug 2010

@andreaerdna Partner moze ist ku rodicke hned ako ona absolvuje prijimacie procedury. Potom mu nezabudni pribalit ku porodu prezuvky.

Pre babo potrebujes plienocky, vlhcene utierky, krem na zadocek. Zo dve latkove plienocky ku kojeniu. Do nich si potom mozes aj odstriekat mliecko, ked sa Ti naleju prsia a drobcek bude spat, ulavi sa Ti. (Alebo si mozes ist odstriekat do sprchy pod teplu vodu, to je vyborna pomoc, pomasirovat, trolinku odstriekat, aby sa tvrde prsia uvolnili. Najlepsia odsavacka je potom babatko, ked sa zobudi.)

Pre seba: toaletny papier, podlozky pre inkontinetnych a porodnicke vlozky (dostat kupit vo vydajni zdravotnickych pomocok), ak nebudes potom chciet erarnu koselu, tak vlastnu nocnu koselu. To iste aj zupan. Samozrejme prezuvky. Mozes si kupit aj sietkove nohavicky (takisto vo vydajni zdr. potrieb), vyuzijes ak pojdes niekam do jedalne, za navstevou. Inac odporucam nenosit nohavicky, v posteli lezat s vlozkou viac podlozenou nez prilozenou, aby sa pripadne poranenia na hradzi vetrali 😉 Dalej podprsenku. Nemusi byt "dojciaca". Staci normalna, ale bez vypchatych kosickov, bez kostic. Uteraky na telo a na tvar (na telo najlepsie tmavy...)
Potom uz dalsie veci - klasiku (fotak, mobil, nabijacku, drogeriu, hreben, vreckovky...
Nemusis si hned kupovat odsavacku na mliecko. Ak budes potrebovat v porodnici, pozicaju Ti a partner kupi a donesie, ak bude treba. Ale fakt si ju popredu nekupuj, mozno ju potom ani nevyuzijes 😉 Mozes ale nemusis si popredu kupit mast na hemoroidy, na bradavky (cicaderma, kalciova mast). Takisto mozes roztok Rosalgin na oplachovanie hradze (vyssie v diskusii o nom kocky pisali, tak pozri).

Este poznamka. Ku porodu si nachystaj a daj na vrch tasky: doklady, prezuvky pre seba a pre partnera, toaletny papier, uterak na telo, fotak 😉 Mozno aj par vloziek, to uz neviem... A pre partnera nieco na pitie.

Po porode na izbe Ti padne vhod aj nieco na zahryznutie, oblubeny keksik, jablko. Zober si vodu (neperlivu).

Joj a do Ziliny urcite odporucam nejake slapky do sprchy. Ja som tam do sprchy bosa nevosla 😝

No ale uz to bolo davnejsie, co som tam rodila, tak zienky, co mate cerstvejsie info, napiste, opravte a doplnte ma, sama budem rada, este sa tam chystam 😀

krtica11
25. aug 2010

ahojte baby dnes som bola na poradni a maly sa nam akosi nechce otočiť tak doktor povedal že pre istotu urobime predoperačne vyšetrenia ak by sa mu nechcelo tak pojdeme cisarskym.Chcem sa spytať či treba mať niečo ine zo sebou do nemocnice pri cisarskom ? Ďakujem

kosska3003
25. aug 2010

@krtica11 ahoj ja som sla cisarskym kup si dva eslasticke obvazy lebo ti obviazu nohy od kolien dole inac vsetko ako keby si sla normalne len ja som nepouzivala tie vlozky co pri normalnom ale alwaysky lebo tie obycajne mi boli hrube aj normalne gatky som pouzivala lebo pri vizite sa ti dole nedivaju kedse ppojdes SC tak ti pozeraju jazvu

roo
25. aug 2010

@krtica11 Ja Ti sem supnem namiesto odpovede otazku (prosbu) - napis potom, ako tie predoperacne vysetrenia prebiehaju, kde, u koho, co... Robia v ZA sekciu so spinalnou analgeziou? Robia ju kedykolvke, alebo len v nejaky urceny cas (napr. len pracovne dni a hodiny a pod.)? (moje bolo naposledy tiez KP, nemam z toho radost, snad sa este otoci...)

kosska3003
25. aug 2010

@roo ja som lezala na prvom ked mi robili predoperacne no a to mi robili ekg ako je srdce na tom a potom som bola na pohovore na poliklineke tam sa ma dr pytal otazky kolko vazim ake choroby som mala kukal sa mi na jazyk a vysvetlil ti aka je anesteza ja som isla celkovou ale robia aj spynal si mozes vybrat na sale len povies aku si si vybrala a robia stale ved ked maju akutny cisarsky o pol noci tak spravia spynal nie

andreaerdna
25. aug 2010

@roo dakujem pekne za vycerpavajucu odpoved 🙂

andreajakubska
26. aug 2010

Ahojte. Chcela by som sa s Vami poradit... Som tehotna a termin mam 10.10. 2010, ale malinka je velmi aktivna,tak sa obavam ze sa na svet bude pytat skor. Zapisala som sa na predporodnu pripravu este v july, ale zacina mi az 21.9.2010, no neviem ci to dovtedy este s malou v brusku vydrzim. Preto by som sa Vas chcela spytat: Viete mi poradit kam sa mame v ZA v nemocnici hlasit ked dostanem bolesti a hlavne v noci? Moze ma manzel doviest autom az pred vchod do porodnice,alebo kde musime nechat odparkovane auto? Moze tam byt manzel so mnou na oddeleni v case bolesti, aj ked nebude pritomny pri porode?
Prosim ak mi viete poradit budem len rada. Nedavno som sa pristahovala do ZA, takze nemocnicu vobec nepoznam.

roo
26. aug 2010

@andreaerdna este ma napadlo, ak budes pri porode pouzivat fitloptu, treba aj na nu dat nieco, asi tu podlozku pre inkontinentnych. Tak to treba tiez nachystat na vrch tasky, nech nemusis potom hladat.

@andreajakubska Skuste si to ist radsej omrknut. Vazne. Nikto Ti to lepsie nepopise, nez ked to si cestu nacvicite sami.
Nebude Ta lekar posielat pred porodom do ZA nemocky na prietoky alebo CTG? A mozno aj tu pripravu stihnes, tam to vysvetluju resp. sa mozes presne popytat. Ja ked som sla rodit v ZA, tak nam to vraveli na priprave. Vtedy boli pri dverach do budovy dva zvonceky. Jeden pre porody a druhy pre gyn. prijem. Rodila som v noci, vtedy sme prisli s autom az pred vchod, zazvonili na prislusny zvoncek a prisla pre nas sanitarka. Neviem, ako je to tam teraz, davnejsie som tam nebola. Nech cerstvejsie maminy napisu. Vies, ako su vchody do arealu? Autom sa chodi do arealu nemocnice zozadu. Ku porodnici ides prakticky stale rovno. http://www.fnspza.sk/index.php?content=show_pag... Neviem, ako je to s parkovanim. Sice Ta manzel moze doviezt az pred vchod, ale ostat tam nemoze, lebo tadial chodia sanitky. Takze potom musi ist zaparkovat.

Co sa tyka manzela pri porode, tak moze byt tak ako pises, je to jeho (vasa) vec, ze hoci si zaplati, neostane pri porode az dokonca, ale len v prvej faze. Podla mna - aj to bude pre Teba velmi dobre, ak sa neciti na samotne porodenie babatka, bude Ti osozny aspon na zaciatku (ja som tak tiez manzelovi navrhla - aby ostal so mnou aspon zo zaciatku, nevedno, ako dlho to bude trvat, nechcela som byt sama, tiez som chcela, aby mi pomahal fucat. Nakoniec ostal az do konca 😵)

kosska3003
26. aug 2010

@andreajakubska tak ako pise roo prides az pred vchod a ved tam je hned aj parkovisko odparkujete a zazvonis na zvoncek ale je pravda ked si to pojdes obzriet bude lepsie

amaaaa
28. aug 2010

ahojte🙂 jasom rodila v zilinskej 2x. bolo to suoer🙂 Mudr.Babinec, mudr.Babjak, Sudek, Ficek....sestricky...vsetko fajn🙂) nebojte, kazda z nas si to musi trochu vytrpiet...ale vysledok je uzasny...
chdim ku Mudr Jeznej a pristup je super.

staci sa len usmiat a oni sa usmeju na Vas 🙂)))
papa

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
andreajakubska
30. aug 2010

Ahojte. Dakujem za odpovede.
- A este by som sa Vas chcela spytat, za pobyt v nadstandarte sa plati az pri odchode z porodnice,alebo sa plati nieco uz skor,ako zaloha?
- Pocas pobytu na nadstandarte mozem vsetky navstevy prijimat na izbe a v ktorejkolvek hodine?
- Ako je to s ostatnymi pacientkami, ktore nie su na nadstandarte, tie mozu prijimat navstevy tiez na izbe? Alebo su len na chodbe?
- A ako je to s detickami maju ich prvorodicky stale pri sebe aj pocas navstev?

dahra
30. aug 2010

@andreajakubska - ja som bola na 4. poschodi, (neviem ako to chodi na nadstandarde). Ked ste dve na izbe, tak navstevy prijimas len na chodbe a vacsinou v urcenom case, hoci sem-tam za mnou manzel dobehol na kratsi cas aj mimo navstevnych hodin. Jeden den som bola na izbe sama, tak mi sestry dovolili navstevu aj na izbe.

krtica11
31. aug 2010

ahojte ja som sa dnes vratila z nemocnice maly ma trocha potrapil ležala som na prvom a musim povedať že pristup bol fajn.Sestričky aj lekari nebol žiadny problem.Musim uznať že sa to tam strieda ako na bežiacom pase.

roo
1. sep 2010

@krtica11 Tak snad nabuduce do nemocky az na porod 😉 Budem cakat na dalsie info 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre