Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

zuzana1331
1. feb 2012

@drosera plyn stoji 70 €. Ked povies, ze chces,zaplatis a daju Ti dychat.
Sestricky na tretom za Tebou chodia same na izbu. Staraju sa naozaj starostlivo. Ale ked potrebujes k babatku, musis ist pytat detsku sestru, ktore su na stvrtom. Teda, nejdes tam osobne, ale odkazes po tej "svojej" sestre, ze potrebujes a ona za Tebou pride.
Nechcem sa nikoho dotknut, ale maminka vo vedlajsej izbe, co potrebovala naozaj velmi velmi pomoct s kojenim - jej pomoct nedokazali. Az si zohnala spominanu dulu a jej mama ju za nou priviezla. Ta ju "rozkojila". Zdalo sa mi to paradoxne, ze si v nemocnici, plno detskych doktorov a sestier a musi prist niekto externy, aby Ti pomohol...

petah82
3. feb 2012

@drosera ja by som tie prachy za nadstandart nedala. uvidis po porode, skusis jeden den na normalnom oddeleni a vzdy sa mozes potom pytat na nadstandart. sprchy nie su az take strasne, hlavne, ze ide tepla voda 🙂 ja som na zachode bola az 4.den..., inac som chodila do sprchy, radila to sestricka, hned sa aj umyjes a je to prijemnejsie. s kojenim sa velmi snazili pomahat, nehnevali sa, ani ked som ich volala castejsie, ze nech mi idu ukazat ako. mlieko prislo az rano v den prepustenia z nemocnice, dovtedy sme dokrmovali.... naplno sa kojenie rozbehlo az doma. ak je problem s kojenim, urcite si nachystaj cislo na laktacnu poradkynu, kamoske moc pomohla.
http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do...
http://www.drobcekovia.sk/?str=poradna&caststra...
a bola som sama na jednopostelovej izbe, cize akokeby nadstandart 🙂

vajanika27
4. feb 2012

baby prosim vas nemate zoznam co treba priniest do porodnice v Ziline?

zuzana1331
6. feb 2012

@vajanika27 pre babatko: plienky, vlhke utierky, masticku na zadocek, ja som mala aj cumlik, ale nakoniec sme nepotrebovali
pre Teba: 2-3 nocne kosele, podprsenky na kojenie, vlozky do podprsenky,2-3 balenia vloziek /nie s lepiacim pasikom, dostat v sanitase,alebo lekarni/, 5 ks podloziek do postele, mast na bradavky, uterak na ruky /po WC/, osuska, kefka, pasta, sprchac, ROSALGIN /dostat v lekarni/, zachod. papier
Snad som na nic nezabudla

vajanika27
6. feb 2012

@zuzana1331 dakujem, pre babatko treba oblecenie az ked pojdeme domov ze?

zuzana1331
6. feb 2012

@vajanika27 ano- to som zabudla Priniesli mi ich, az v posledny den.
Vlastne, veci som mala rozdelene do 3 tasiek
1/ taska s potrebami na porod a pre babatko
2/ taska, ktoru mi doniesli na druhy den - zvysne balenia vloziek a podloziek do postele, prsne vlozky, cistu osusku,
fen /t.j. objemne veci, ktore som nechcela tahat so sebou na porod, aby mi nezavadzali/
3/ taska s detskymi vecickami na odchod domov - to mi doniesol ocko az ked sme mali ist domov. Vseobecne mas
malo ulozneho miesta - teda, pokial nie si v apartmane.

vajanika27
6. feb 2012

@zuzana1331 no tak niejako to i ja planujem sa pobalit 🙂 ale hadam mam este kopec casu, este nemam nic dokopy kupene do porodnice 😀

barbora77
6. feb 2012

Ahojte! Ja by som sa tiež rada podelila o čerstvé skúsenosti so žil.pôrodnicou, maličkú som porodila pred pár dňami... Najskôr patrí veľká vďaka MUDr.Ficekovi, ktorý sa rýchlo rozhodol pre cisársky rez, bola som po termíne, vôbec som sa neotvárala, žiadne kontrakcie a po pôrode som sa dozvedela, že som už mala skalenú plod.vodu. Maličká je našťastie v poriadku. Najskôr som chcela rodiť v Martine, išla som deň po termíne na príjem, kde "múdra" Dr.Izáková ma odbila s tým, že podľa výhlašky bla, bla bla sú povinní ma prijať 10 dní po termíne (a to som bola riziková po IVF a mala papier od gynekológa, aby ma hospitalizovali), pohyby cítite, príďte o týždeň, dovidenia.... Cestou z MT som volala svojmu gynekologovi, ako ma v MT odbili a ten mi kázal ísť ihneď do ZA, kde ma bez problemov prijali, čo bolo šťastie, lebo nechcem pomyslieť, čo by bolo s malou o týždeň... Takže martinská pôrodnica neurobila na mňa dobrý dojem vďaka Dr.Izákovej a druhýkrát by som išla znova do ZA.

zuzlik_12
8. feb 2012

@6mia6 ahojky.. prepac ze az teraz, asi je to už bezpredmetne, ale moj drobcek ma zamestnava celucky dnik 🙂

6mia6
8. feb 2012

@zuzlik_12 nie je to bezpredmetne, este sme doma 🙂

vajanika27
9. feb 2012

ahojte baby, chodite niektora k Popluharovej?????

zuzlik_12
10. feb 2012

@6mia6 No pekne. ale už sa to blíži. No s návštevami som to myslela tak, že neviem, ale pochybujem, že je ešte nejaká dr, ktorá chodí pozrieť pacientky domov. ak nie ste teda známe alebo tak nejak.
A čo čakáš, modrá či ružová? 😀

zuzlik_12
10. feb 2012

@vajanika27 ja chodím k nej, prečo? 🙂

6mia6
10. feb 2012

@zuzlik_12 tak takú nemáme.
Modrá 🙂

vajanika27
10. feb 2012

@zuzlik_12 potrebovala som nieco vediet, ale uz som sa dozvedela co som potrebovala 🙂

aninka666
13. feb 2012

baby prosím vás, viete mi poradiť, ako je to s platbami za účasť manžela pri pôrode, niekde som počula, že sa to platí na sále,
a ked chcem ísť na nadštandard, tiež to treba zaplatiť dopredu?? a kedy to oznámiť?? stačí pri samotnom pôrode?? (lebo na predpôrodnú prípravu do ZA nechodím)

adlani
13. feb 2012

ahojte baby, ja tiez chodim k popluharovej a termin mam 8.maja... idete na ten predporodny kurz do nemocnice? ja by som chcela ist, hlavne aby som pozistovala co a ako...inak sa chystam aj na predporodny kurz s dulou a rozmyslam aj nad dulou pri porode. Mate uz ten nemocnicny kurz vybaveny? Volali ste tam, alebo boli osobne? A vybavovali ste si pediatra? Treba mat uz vybaveneho ked pojdem rodit?

vajanika27
13. feb 2012

@adlani ja tiez nad tym rozmyslam, ale chcem ist na pnku, takze asi az ked budem na materskej...ja este nemam nic vybavene a v podstate ani neviem ako postupovat...
ja mam vybranu doktorku a budem jej volat este pred porodom, pre istotu 🙂

aninka666
13. feb 2012

@adlani ahoj, ja chodím na ten predpôrodný s dulou. a som fakt spokojná, vie všetko úžasne vysvetliť a zodpovedá všetky otázky. a pediatra už pomaly tiež zháňam, lebo pred pôrodom musíš nahlásiť jeho meno.

lunnka
14. feb 2012

@adlani ahoj ja mam termin 10.5. na predpor. kurz som si volala pred par tyzdnami, dali ma na aprilovy termin (vzdy zacinaju novym mesiacom), ale nejak som sa bala ze nestihnem dochodit tak som sa preobjednala na marcovy co zacina 6.3..lenze som PN asi do 15.3. kedy by mi mala zacat materska tak na prve sedenie vyslem len muza..Pediatricku mam vyhliadnutu, ale to ma este asi cas nejak cez matersku za nou pojdem..zevraj sa pred porodom pytaju koho mate vybrateho, ked nemas pridelia spadoveho 🙂

zuzana1331
14. feb 2012

@aninka666 Partner plati ucast pri porode dvoma sposobmi:
1/ ak rodis pocas "uradnych hodin" - bude musiet ist zaplatit poplatok do pokladne
2/ ak rodis v noci, zaplati partner poplatok na sale sestricke, ktora mu vypise potvrdenku
A pobyt za nadstandard vyplacas pri odchode z porodnice.

aninka666
15. feb 2012

@zuzana1331 super, diky moc, veľmi si mi pomohla. a ešte mam otázočku, kedy treba povedať, že chcem ísť na nadštandard? stačí po pôrode alebo ešte pred??

alzbetka71
15. feb 2012

@aninka666 ja som povedala na sále pri pôrode, ale bohužiaľ nebola voľná, tak som pekne krásne bola na normálnom oddelení, ale nesťažujem si, dalo sa...

baska1
16. feb 2012

a ako to že nie je možná epiduralka? ved to uvadzaju na ich stranke..

aninka666
16. feb 2012

@alzbetka71 no to s mojim šťastím sa mi stane asi n iečo podobné, tak ale ved to sa dá tiež prežiť. tak ale aspon skúsim, možno sa zadarí 😉

alzbetka71
16. feb 2012

@aninka666 toto som si hovorila aj ja a asi som si to privolala, mohla som ísť potom ešte na nadštandard po 3 dňoch, ked sa uvoľnilo miesto, treba im povedať, že ak sa uvoľní a niekoho prepustia, že máš záujem, ale potom som si to už rozmyslela, už som bola aj tam zabývaná a pravdu povediac nebolo to až také hrozné. A aj prachy zohrali rolu.

aninka666
16. feb 2012

@alzbetka71 ja som tiež tak nad tým rozmýšlala, že ked nebude voľný a nebude to na tých izbách taký horor, tak už to tých pár dní vydržím. hlavne že bude všetko ok po zdravotnej stranke

mimi
16. feb 2012

@aninka666 pred nedavnom som lezala na stvrtom poschodi, ako tehu ma tam dali 😅 a mozem povedat, ze sa to da prezit, sestricky tam boli velmi mile 🙂 Co sa tyka izieb, no je to tam stare, ale da sa to prezit 😉

aninka666
16. feb 2012

@mimi vidím že máš termín pár dní po mne. ideš aj rodiť do ZA?? zazmluvnuješ si lekára?? lebo ja nie.

mimi
16. feb 2012

@aninka666 tiez som najskor uvazovala nad MT, ale nakoniec zostanem v ZA kvoli rodine. Ak bude nadstandart volny pojdem tam a ak nie, nevadi, vsak som uz lezala na stvrtom, prezijem to 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre