Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

barboragondova
19. apr 2012

@evening_star
Samozrejme, aj v Cadci aj v MArtine.

zabka132
19. apr 2012

@evening_star
mne remene nedavali 😕 . Ale rodila som v "klasickej" polohe.

zuzub
19. apr 2012

@evening_star ja o tom neviem, že by ešte niekde takéto niečo praktizovali, ja som prvý krát rodila v Martine a tam určite nie a myslím, že ani v ZA nie.

lunnka
20. apr 2012

viazu mam cerstvu info

evening_star
20. apr 2012

To ma teda nepotešilo. Ja si teda nepotrpím na nejaký extra nadštandart alebo alternatívne pôrody, ale viazanie nôh remeňmi vo mne proste evokuje psychiatrickú liečebňu, nemôžem si pomôcť. A po druhé, už jednoduchý zákon gravitácie mi hovorí, že jednoduchšie je tlačiť dodola - gravitácia si sama pomôže - ako s nohami obrátenými k plafónu. Aj kamarátka mi vravela, že keď jej lekár dal nohy dole a tlačil ich smerom ku nej, tak mala pocit, že dieťa vychádza samo. Nedajú sa tie remene odmietnuť?

6mia6
20. apr 2012

@evening_star mne tiež neviazali, ani pred 3 rokmi ani teraz. V ZA

vajanika27
20. apr 2012

@evening_star uplne suhlasim, ja by som ani tak s remenmi nemala problem, ale v klasickej polohe, tak to ma tam budu musiet zabit aby som tak rodila...teraz ked chodim na monitor tak sa ma stale pyta sestricka ci nechcem vyssie postel, takze ja budem simulovat ze v tejto polohe nemozem dychat...v podstate to nebude az taka loz, pretoze doma mam problem takto lezat a o spani ani nehovorim 🙂

ach jaj baby, stresujete ma, lebo az sa bojim ako sa tam budem hadat so sestrickami a ich predpotopnymi praktikami 😀

zuzub
20. apr 2012

@lunnka
@evening_star
@vajanika27 ja si myslím, že viazanie remeňmi môžeš odmietnuť,nemôžu ťa do ničoho nútiť

zuzub
20. apr 2012

@vajanika27 ideš rodiť v žilinskej pôrodnici? pozerám, že máme skoro rovnaký termín.ja zvažujem ísť radšej do Čadce, ale neviem či budeme stíhať 😀

vajanika27
20. apr 2012

@zuzub no mna skor trapia ine veci, ako niejake viazanie 😒 to sa da vydrzat, ja sa skor obavam toho, ze nam vezmu maleho zo saly, ja chcem aby bol cely cas s nami, myslim tie dve hodky po porode ☹
no ja idem do Ziliny, pretoze my nemame auto a v podstate v Ziline nikoho ineho nemam, a neviem si predstavit, ze manzel pride z roboty a este aby kazdy den bezal za mnou do Cadce ☹ ale co tak pocuvam tak porodnice na slovensku je skoro vsade des, tie predpotopne nazory praktiky, aby clovek musel ziadat veci co vyplyvaju z ich povinnosti, ako napr. prilozenie diatatka po porode, hlavne ze maju titul nemocnica priatelska detom, ale aspon viem cim sa mozem ohradit, ze to vyplyva z ich povinnosti 😒

vajanika27
20. apr 2012

@zuzub no mozno ze sa aj stretneme, lebo podla ovulky by som mala porodit 27. aprila 🙂

zuzub
20. apr 2012

@vajanika27 ja by som išla veľmi nerada do ZA par krat som lezala na gynde a mala som teda dosť 😝 ja som prvý krát rodila v Martine a bola som maximálne spkojná, fakt na jedničku s hviezdičkou, len bohužiaľ lekár, ktorého som poznala a rodila pri nom tam už nepracuje 😢
čo sa týka bábätka po pôrode tak na 99,9% ti ´ho vezmu musia ho vyšetriť, pomerať, vážiť a neviem čo všetko a ty budeš mať aj tak robotu so stláčaním si bruška, aby sa ti zavinula maternica, mna ešte aj šili a cievkovali, ale to nemusí byť

lusina
20. apr 2012

@evening_star suhlasim s tebou, tiežsi myslim, že rodit po ležiačky je velmi neprirodzena poloha, ved si skus teraz lahnut na chrbat a uvidiš ako ti pride nevolno.....podla mna by sa malo prirodzenejšie rodit ....

lusina
20. apr 2012

@zuzub tažko povedat, či si sama možeš povedať čo chceš....predsa si na SK. 😒

vajanika27
20. apr 2012

@zuzub to mi je jasne, ze aj oni potrebuju s babatkom urobit svoje ukony, ale tie predsa netrvaju dve hodiny, s tym pocitam...a veci co budu robit so mnou, tak za ten cas moze mat maleho manzel na rukach, ked si tak zoberies clovek sa na toho drobceka tesi 9 mesiacov kedy ho obime a vypusinkuje a oni mi ho vezmu (ked je babo v poriadku a nic mu nieje, aby muselo byt sledovane), tak tam urobim iny randal ked ho vezmu bezdovodne na novoredenecke 😀

inak mne stale nejde do hlavy jedna vec, ja som povodne z vychodu, v Ziline byvam dva roky, ale na vychode ziadne stlacanie sa nerobi, kamaratky co rodili na mna kukali, ze co rozpravam, ze co to je za blbost 🙂 ked si tak zoberies maternica je sval, ktora sa stahuje postupne 😕 no neviem co si mam o tom mysliet

zuzub
20. apr 2012

@vajanika27 neviem presne,ale myslím, že mi v porodke hovorili, že to stláčanie je to kôli krvácaniu alebo čosi také... a ked budeš mať pri sebe manžela tak neboj to bude v pohode.moj mm nebol pri porode a ani teraz nejpôjde lebo by ho tam chudaka museli asi kriesiť, jemu nerobí dobre ani ked mu krv berú musí ležať 😀

zuzub
20. apr 2012

@lusina ale určite môžeš len treba zvoliť správnu rétoriku 😀 hlavne netreba byť ticho treba si povedať, ved po hube ti nikto neda.

vajanika27
20. apr 2012

@zuzub no ja som tak nad tym rozmyslala, tak mna napadlo ze asi aby z teba vyslo vsetko co v maternici nema co robit, ono asi na duhej strane je to asi aj celkom fajn, potom to z teba aspon na izbe tak nevyteka 😒 uhm, ale ved aspon na 1 dobu by mohol ist ked predychavas bolesti, uz ked by islo do tuheho tak by odisiel...no ja mam stastie ze moj muz je v pohode, ale myslim ze aj on ma strach co vsetko sa bude diat pri porode 😀

roo
20. apr 2012

@vajanika27 Najlepsie na zavinovanie maternice po porode je polozenie naheho babenka na nahe brusko mamicky, nechat ho najst prsnik, prisat sa a stimulovat tak prirodzenym sposobom uvolnovanie oxytocinu. No ale vysvetlite to v zilinskej porodnici... 🙄

vajanika27
20. apr 2012

@roo mam rovnaky nazor 🙂 u teba to bolo ako pri porode?

magdal1
20. apr 2012

@vajanika27 dobre si myslis, ano v zahranici si zeny nemusia stlacat brucho...a ako pisala aj roo, najlepsie ked je babatko na teba a aj sa prisaje

http://www.dary-zivota.sk/dary-zivota/eshop/1-1...

s priatelkou sme MUDr.Paucinovi darovali tuto knihu, odporucala by som ju vsetkym lekarom si precitat

magdal1
20. apr 2012

@evening_star da sa odmietnut.... napr, v D.Kubine som rodila druhe dieta , tam nohy nevyvazuju a rodi sa skor v polosede.
uz by som to nezniesla ako pri 1.porode v Bojniciach v lahu a s nohami zaviazanymi...uz vtedy nam vsak na predp.priprave vraveli,ze sa da poziadat, aby nohy nevyvazovali... niekde to vsak este robia a clovek si musi ziadat,ze nechce....

inak kamaratka rodila teraz v KE v drepe, bez nastrihu...

zabka132
22. apr 2012

som sa zle vyjadrila...tou klasickou polohou som nemyslala, ze lezim na chrbte v lahu....je to v polosede.

aninka666
22. apr 2012

baby prosím vás, ako to funguje na monitoroch v ZA? zapisuje sa alebo ako? odkedy sú tam?? býva tam veľa ľudí??

drosera
22. apr 2012

@vajanika27 ja som rodila v ziline pred tyzdnom..myslim, ze az privelmi stresujete..bolo to uplne v pohode, aj ked mi nohy tym remenom priviazali, to mi bolo vtedy totalne jedno..babo bolo hned vytlacene, to tlacenie je len chvila, netreba to brat tragicky..a vsetci ma povzbudzovali 🙂 babo mi priniesli skoro okamzite, hned sa prisal..vobec to tam nie je take strasne, ako sa vravi..skor by som odporucala mat niekoho pri porode, hlavne vo vzdycharni..velmi mi to pomohlo, ze tam bol priatel..a este jedna vec, niektore sanitarky si pripadali dolezitejsie ako doktorky..to treba brat trosku s rezervou 😉 ale co sa tyka doktorov a sestriciek, mily presonal..su aj vynimky, ale to vsade..je to v pohode, nemusis sa obavat. a riesit nejake remene, to mna v tych bolestiach ani nenapadlo..ja som tak rychlo zacala tlacit, ze mi tie nohy privezoval priatel, zatial, co sestricka bezala zavolat doktorku 😀

drosera
22. apr 2012

@aninka666 prides, sadnes si, pockas a zavolaju ta..nemusis sa zapisovat, ide to rychlo..staci pred obedom..mozes aj rano,ako ti vyhovuje..ale dokedy, to si nie som ista, myslim do jednej-druhej?

drosera
22. apr 2012

@vajanika27 a po porode tie dve hodky..ja som mala obe ruky zaneprazdnene, v jednej kanyla a infuzka, druhou tlacit maternicu..-maleho by mi neviem kam dali..drahy obvolaval a fotil..ja som skor mala strach, ked mi v noci po porode, ked som bola KO priniesli hned maleho na celu noc ku mne..ja prvorodicka, som nic neovladala z praxe..a babo ti grca plodovku vkuse..tak som si prisla este ako krkavcia matka, ked som sestricku poprosila, nech si ho zoberu k sebe nanoc, ze ja sa necitim na to..som sa citila akurat sa najest riadne a napit a odpadnut..keby tam bol maly, tak ani oka nezazmurim, lebo chrcal a stale grckal..

vajanika27
22. apr 2012

@drosera jaj dakujem pekne za info, to nie ja som stresovala s tymi remenmi 😀 myslim ze v tych bolestiach mi to bude uplne jedno 🙂 no myslim ze moj drahy bude kukat na maleho ako volat niekomu na to bude casu dost ked odide z porodnice, ja sa neviem dockat chvile ked budeme traja, my neberieme ani fotak na porodnu salu, pre mna budu viac cenne okamihy, ktore mi ostanu v mysli ako na fotkach 🙂
tak to verim, ja by som urobila asi to iste ak by som sa nato necitila a maly by nebol v pohode ☹
ktory doktor ta odrodil?

vajanika27
22. apr 2012

@aninka666 tak ako bolo uz povedane nezapisuje sa, prides a cakas kedy ta zavola sestricka, ja som bola aj rano aj k obedu, vacsinou som cakala tak maximalne 20 min., akurat niekedy sa stane, ze tam nieje lekar a musis cakat na zhodnotenie, ale to som cakala tiez tak asi 15 minut... akurat spominala jedna sestricka, ze asi z rana ked sa robi vizita, tak zvyknu tehulky dlhsie cakat, myslim na zhodnotenie monitoru...

aninka666
22. apr 2012

@drosera
@vajanika27 dakujem baby za radu. veľmi ste mi pomohli. lebo tam nechcem stresovať

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre