Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

petah82
15. jún 2012

@carodejnica no v ziline su s inektorymi vecami 100rokov za opicami... nieco take nam hovorila sestra na kurze, ze to nebolo tak ucinne, ze s tym nemaju dobru skusenost...

zaneta123
15. jún 2012

tak aj ja sa pridávam, aby som sa podelila so skúsenosťouso žilinskou pôrodnicou.prvý pôrod pred troma rokmi - sekcia, dva týždne pred ňou 1.poschodie.personál úplne super, či na prvom poschodí resp. na šestonedelí. Nemôžem povedať ani mäkké f. druhá skúsenosť pred 14 timi mesiacmi-plánovaná sekcia, znova čo sa týka gynekológov super, sestričiek taktiež, druhé šestonedelie nadštandard takže kľud. Mňa sklamalo však novorodenecké oddelenie a to prístup lekárov k informovanosti čo sa týka zdravotného stavu mojich synov.Po prvej sekcii až po troch dňoch, keď som konečne malého dostala na izbu som sa dozvedela, že má skrátený krčný sval od toho ako bol uložený v brušku a že musíme cvičiť, a to som sa dozvedela od rehabilitačnej sestry ani nie od doktorov, pri druhom synovi som sa až z prepúšťacej správy DOMA, dozvedela, že malý sa narodil so zdvojenou obličkou. Púšťali ma v sobotu, do pondelka som čerpala len info z netu (akeď som si čítala, že sa to operuje atď. kto má ten vie...), nevedela som sa dočkať návštevy našej detskej lekárky.Našťastie diagnóza sa neopotvrdila.Takže lekári na novorodeneckom a ich prístup k informovaniu matky NULOVÝ. Sestričky z novorodeneckého - no moc som ich nezažila, ale jednej ďakujem za to, že kojím ešte i teraz môjho 14 mesačného syna.Pri prvom (tej istej sestričke) sa malého nepodarilo.Tomu som odstriekavala mlieko 10 mesiacov. Po obidva razy strávila so mnou celú svoju pracovnú zmenu (vždy prišla keď mal jeden alebo druhý jesť) a pomohla mi ich priložiť.Tej posielam veľké ďakujem

kosska3003
15. jún 2012

@zaneta123 ahoj preco si mala aj druhu sekciu ja som mala tiez pred 3 rokmi a teraz som tehu v auguste mam termin a zatial vobec neviem ako pojdem ci normlane alebo zas sekcia a lezala si v nemocke kolko pred druhou sekciou diky moc

zaneta123
15. jún 2012

@kosska3003 ahoj, ani neuvažovali, že by som rodila prirodzene, je pravda, že som mala určité zdravotné problémy, ale boli pod kontrolou. Pri prvom tehotenstve mi odtiekla plodová voda a nenastúpili kontrakcie a tak sa rozhodli pre cisársky.pri druhom tehotenstve ma mesiac pred termínom poslala gynekologička do nemocnice objednať sa na sekciu, dali mi termín, tlačivo aké všetky výsledky si mám doniesť a určili deň nástupu. Mali ma robiť hneď na druhý deň po nástupe, ale bol tam určitý chaos a tak miesto utorka som šla v stredu.

kosska3003
15. jún 2012

@zaneta123 diky no ty si sla aj skoro po prvom asi aj preto nie ja idem az po 3 rokoch no uvidime ako skoncim ja

zaneta123
15. jún 2012

@kosska3003 skoro na chlp po dvoch rokoch🙂), len čo som počula v ZA neriskujú a po prvom cisárskom robia CS automaticky- V MT pokiaľ nie je indikácia tak podporujú prirodzený pôrod

kosska3003
15. jún 2012

@zaneta123 ja ani sama neviem co chcem chvilku chcem cisarsky potom aj normalny potom sa zlaknem no uvidim co povie dr ja mam dost velke brucho a mala bola velka tak asi aj druhe bude take tak radsej by som sla cisarskym ako riskovat

zaneta123
15. jún 2012

@kosska3003 no ja som v konečnom dôsledku bola rada, že to takdopadlo, obaja mali okolo krku pupočník, takže tiež bohvieako by to dopadlo a čo sa týka CS tak ten druhý bol čo sa týka rekonvalescencie lepší ako ten prvý - no možno sa mi to len zdá - pri dvoch deťoch som ani nemala moc času ochkať a jajkať 😎

kosska3003
15. jún 2012

@zaneta123 no moja mala 2 krat okolo krku tak aj toho sa obavam ze nakoniec aj tak skoncim sekciou ja som bola rychlo fit domov som sla uz v pohode len som mala nizky tlak ze sa mi hlava tocila inac pohode

nickina14
15. jún 2012

ahojte, mam taku otazočku čo je sekcia?? 🙂
prve dieta som mala cisarskymv v Komarno 2000r., to druhe tiež budem mat cisarskym kvoli zraku,
mam termin v auguste 13,v ZA,
tak potrebujem radu ako teraz to chodi v ZA,

kosska3003
16. jún 2012

@nickina14 sekcia je cisarsky rez ja mam termin 14teho augusta ale este neviem ci bude planovana sekcia alebo prirodzeny porod a co chces vediet ako chodi v ZA

nickina14
16. jún 2012

@kosska3003 ja by som chcela vediet čo všetko by som mala absolvovat pred cisarskym,
vyššie som čitala prispevky čo sa tyka nemocnici personalu
lebo ako ja pamätam sa pre12 r. mi to ubehlo rychlo mala som termin na 18.8, ale porodila som 9.8,dopadlo to dobre
inač v tedy som hradila celu sumu za cisarsky aj pobytv nemocnici (27 000sk) v tedy som nemala zdravotnu ani občansky SR,teraz momentalne na to nemam 🙂 tak by som chcela vediet či nejake poplatky za to sa platia
( kosska teraz byvam vo Varine)

kosska3003
16. jún 2012

@nickina14 hej si z Varina 😀 😀 😀 a kde tam byvas no ono by si mala absolvovat preoperacne vysetrenie ak mas mat planovany cisarsky treba ekg a na interne a tak to sa da v pohode zmaknut inac nic ja som nic neplatila popistovna mi to preplatila vsetko aj pobyt ak mas tu na SR karicku co asi mas uz nie ine ako elasticke obvazi mi netrebalo na cisarsky

nickina14
16. jún 2012

@kosska3003 už teraz mam všetko aj štatne občanstvo, byvam pri obecnom urade, vedla stavia novy polyfunkčny dom, tak že ziadne velke poplatky neplatia sa, lem izby a pritomnost partnera?

kosska3003
16. jún 2012

@nickina14 no tak to sme susedy ja byvam pod kostolom ten polyfunkcny dom vidim z okna no ani za izbu neplatis nic pokial budes na normalnej izbe ak chces nastandart tak platis 35 eur na noc no a potom ak chces partnera tak tem sa tiez cca 30 eur plati

nickina14
16. jún 2012

@kosska3003 dik zatial za infomacii, 🙂

carodejnica
17. jún 2012

@kosska3003 @nickina14 Ja odpadnem baby, veď aj ja bývam vo Varíne... 😕 😅 a teba @kosska3003 mám dojem, že poznám z videnia 😎 a isto aj ty mňa, lebo mám dojem, že ťa často vídavam na námestí 😵 a máme takmer rovnaký termín ja 15.augusta a ty 14. augusta, 😵 😀 - tak sa stretneme v pôrodnici 😵 a ja som mala prvý cisársky, ale v Ružomberku (svokrina sestra tam robila na novorodeneckom, už je však na dôchodku). Takže teraz zrejme skončím v ZA (neviem sa rozhodnúť) a netuším či bude sekcia (ako som tu tak čítala tak v ZA robia druhú sekciu automaticky). Aspoň mi zreferuješ, ako to v ZA funguje... 🙂

kosska3003
17. jún 2012

@carodejnica no isto ta z videnia poznam ale z tvojej profilovky vobec neviem kto si na varine som casto kazdy den vlastne no kukam ze mas dceru asi o 3 mesiace mladsiu od mojej tak si mala cisarak ako ja no uvidim ja mam 12teho poradnu co mi moj gyn povie to ci ju robia automaticky fakt neviem ja idem isto do Ziliny

rebroza
17. jún 2012

@kosska3003
@carodejnica ahojte, pred rokom isto nerobili druhu sekciu automaticky, ja som toho zivy priklad a minimalne dve "kolegyne" som odprevadila na normalny porod po prvom cisarskom. v tom case hovorili, ze ak nie je problem zdravotny, pockaju ci sa spusti porod sam, ak nie, potom by sa slo na sekciu. (ja som mala prveho otoceneho zadockom, druhe bolo stocene dobre, takze nebol dovod na sekciu).

kosska3003
17. jún 2012

@rebroza vsak presne ani ja tomu neverim ze ide automaticky sekcia pokial sa da prirodzene naco by rezali ked nemusia mne ju robili lebo sa mi nespustil porod ani po 3 vyvolavackach tak uvidme

rebroza
17. jún 2012

@kosska3003 ono laikovi sa lahko povie, ze sekcia je "bezpecnejsia", ale ... preto si myslim, ze aj doktori, ked sa da, volia normalny porod.
mne akurat povedali, ze by nedali vyvolavacku, bo tu po predchadzajucom cisarskom nedavaju. ale som bola tyzden pred terminom preventivne hospitalizovana (inak fajn casy, lebo sme tam boli take cakatelky, takze pri kazdom jedle debata aj hodinku, po obede sme sa presli cez nemocnicu dopredu na kolacik zo stanku, vecer hrali zolika a scrablle...treba si to uzit, potom uz volneho casu vela nebude, sak to poznas predpokladam).
porod prisiel sam den po termine. kolegyna takto uz mala ist v pondelok na sekciu a babo v nedelu podvecer prislo aj "normalne".

kosska3003
18. jún 2012

@rebroza no ja nechcem ist lezat preventivne lebo neviem ako by to mala zvladla 2 tyzdne bezo mna no uvidime ja nechavam tomu volny priebeh

carodejnica
18. jún 2012

@kosska3003 to ja mám naschvál takú profilovku, aby ma nebolo poznať 🙂 a pozerám, že iba mesiac máme rozdiel medzi deťmi, nie tri. Sranda. A teraz vieš, čo budeš mať? Ja chalana, tak sa teším, že vyšiel párik, ale to je čerešnička na šľahačke, hlavne, že sme zdraví. Veď ja sa ti prihovorím, ak ťa zbadám, ak uvidíš takú veľkú tehotnú guľu ako sa rúti k tebe Varínom, to som ja. 😀
Inak aj ja som mala rovnaký problém pri dcére, odtiekla mi voda a ani po dvoch vyvolávačkách som sa neotvárala... 😖 Furt 3cm. 😒 Tak som šla pod nôž...
@rebroza @kosska3003
Mne moja Dr. povedala, že to závisí od situácie, či sa to teda spusti alebo nie. Ale že mi urobia preventívne predoperačné, aby som bola pripravená... Ja som si len tu, v tejto diskusii vyššie (príspevok 15. jún o 19:29). prečítala, že údajne to v ZA robia automaticky. Inak ja si nemyslím, že sekcia je bezpečnejšia, to je blbosť, to je zásah do organizmu, operácia brucha, to nie je sranda. Ja sa akurát troška bojím toho prirodzeného z toho dôvodu, aj keď som druhorodička, tak vlastne neviem, do čoho idem.. 😉
No a presne, ako píše @kosska3003 ja tiež nechcem ísť preventívne, čo to moje decko doma bezo mňa... no a musela by ísť asi k babke na Oravu, keďže muž asi bude chodiť do práce...

kosska3003
18. jún 2012

@carodejnica ok no ja som tiez riadna gula po Varine sa toho gula dost no moja mala v maji 3 roky som sa sekla v cisle ked som to pisala my tiez cakame chlapca tak budeme kocikovat potom baby sa pohraju no nie moja akurat vysla z bazena ine teplo je no mne dali 3 vyvolavacky lebo som bola po termine a stale nic ja som bola zavreta aj po 3 vyvolavackach 😀 😀 tak ja sa obavam toho ze sa to zopakuje ze sa mi porod nespusti a ja tam budem lezat v nemocky tyzden len tak a mne mm robi v zahranici cize je 3 tyzdne v praci a 3 doma tak ak bude v robote nehorozi ist lezat

dada2118
18. jún 2012

ahojte, tak sa chcem tiez podelit so skusenostou. v podstate sa bude dost zhodovat s @zaneta 123. vsetko vyzeralo v pohode, ze sa to bude dat bez problemov. Pristup sestriciek bol velmi prijemny - aj na novorodeneckom aj na sestonedeli. Aj na porodnej sale. Vobec sa nemozem stazovat na toto. To v com tkvie problem je komunikacia a obavam sa aj odbornost v niektorych pripadoch. Ked som si precitala spravu (az doma), ze co vsetko viem (ohladom starostlivosti o malu), ze plne kojim, som samostatna a ze mala je len na materskom mlieku, tak som skoro odpadla. Ani raz som nekojila a ani nekojim (odstriekavam si mliecko), malej davali viackrat Nutrilon, no nenapisali to. Sestry na novorodeneckom su sice mile, ale jedna je teda velmi tvrda k detom. Mala sa mi nechcela zobudit, aby som jej dala papat a ona povedala, ze jednoducho musi po troch hodinach. Tak jej fakt hnusne otvorila usta a narvala flasku do ustociek.
Mala bola na fototerapii, kde treba zakazdym zapisat, kedy ju beriete odtial - kazde 3 hodiny, zapisat hmotnost a kolko vypila, ale hmotnost po kojeni. Problem je, ze mate polhodinu na to, aby ste ju vratili. Ak nekojite - nie je sanca. a ak sa snazite aspon prikladat, zase - nie je sanca to stihnut. Mne mlieko nabehlo prave vtedy, ked tam bola a teda pokusy, aby sa prisala boli dost narocne a nepodarili sa. a jedna sestra povie, ved si ju vezmite a skusajte aj trochu dlhsie. Druha vas zastavi a posle vas naspat, lebo musi byt co najdlhsie pod lampou. Ako aj jedno aj druhe ma svoju logiku, ale co mate spravit vy?
Navyse detska lekarka mi povedala, ze pri hmotnosti, ktoru mala mala pri narodeni je jej cudne, ze ma nechali rodit normalne. Doteraz si nesadnem, rana obrovska, zahnisala a zapalila sa riadne. Pustili ma s tym domov.
Takze ked sa na to pozriem celkovo - pristup fajn, ale na co mi to je, ked si cast svojej prace vobec neurobili?

rebroza
18. jún 2012

@kosska3003 ja som si tiez hovorila, ze ako to doma chlapi bezo mna zvladnu dva tyzdne a nakoniec to bol mesiac, mala som komplikacie, tak sme sli domov az 21 dni po porode (plus 7 dni pred porodom som bola) a zvladli, babka s dedom obcas vypomohli ... inak muz si bral osetrovne na dieta, maly nemal este tri roky, takze som s nim bola na rodicovskom a ked som bola v nemocnici, mal muz na to narok podla zakonika prace. ale tusim je to len na 10 dni v kuse (tak bral 10 dni, potom dovolenku, abo bol maly dva dni u babky a zasa osetrovne...)
@carodejnica ak ta trochu potesim, ja som tiez ako druhorodicka nevedela do coho idem (prvy bol planovana sekcia, ziadne kontrakcie...) a zvladla som, dokonca porod bol relativne rychly cca 5 hodin s tym, ze len cca posledne dve uz dali zabrat.
@dada2118 nezavidim ranu (inak mne pomahalo na sedenie plavacie koleso, ja som okrem sitia mala aj velku modrinu). ked si citam prispevky, porodnica v ZA je taka "nekonstantna". ja napr. mozem povedat, ze pre mna urobili aj to co nemuseli a to som nemala ziadne znamosti, nic vybavene a podobne. znami zasa neboli spokojni este pocas tehu...

carodejnica
18. jún 2012

@rebroza počkaj, keď si nemala kontrakcie, tak si zrejme mala akútnu sekciu, nie plánovanú, či? 😕
no veď uvidíme, bodaj to bude tak ako píšeš.. ja to nechám na posúdenie lekárov, nebudem silou mocou trvať na prirodzenom pôrode, ani na sekcii... 🙂
Inak tiež mám chaos, aké rôznorodé názory sú tu na tú žilinskú pôrodnicu... tak som zvedavá...

kosska3003
19. jún 2012

@rebroza no moj robi tak ze 3 tyzdne je doma a 3 v praci cize ziadna dovolenka sa nekona ale tak ked uz to bude nevyhnutne tak tam budem ale nie tam lezat a cakat na porod ako na spasenie to mozem aj doma sediet a na ten monitor si aj odbehnem nech mi ho spravia ale uz ked pojde o moje ci maleho zdravie samozrejme budem v nemmocke ale dufam ze to tak nebude ak mam rodit priridzene tak chcem ist tak ze dojdem do nemocky porodim polezim 5 dni a ideme domov

rebroza
19. jún 2012

@carodejnica prvy porod bol planovana sekcia, bo maly bol zadockom otoceny a relativne velky 3610g. tiez som bola tyzden popredu v nemocnici, doktori kukali, pockame, uvidime a den pred terminom povedali, tak zajtra sa ide na sekciu (takze to bolo v pohode, vsetko pripravene - predoperacne vysetrenia, rodina, ja...). pri druhom som im povedala, ze preferujem normalny porod. ale ak by mi povedali, ze nie, pojdete na sekciu, asi by som neprotestovala, tiez som to brala, ze to necham na posudenie lekarom.
@kosska3003 no... som zvedava, ze ako budes. bo mne to tak gynekolog povedal, ze jasne, ze idem popredu do porodnice, vybavim preventivne predoperacne (inak na anesteziologii sa treba objednat, nebrali ma hned) a v ZA mi povedali, ze tyzden pred terminom mam dojst.... ale faktom je, ze som chodila tri krat za den na monitor, raz ci dvakrat na sono a vizita bola skor o tom, ze ako sa mam, dobre, tak fajn... a popocuvali brusko.

kosska3003
19. jún 2012

@rebroza no to aj ja som zvedava ako dopadnem a mala moja mala 3800 tak predpokladam ze aj maly tak bude mat

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre