Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

mimkaa2607
17. júl 2012

@kosska3003 aj mne ju zobrali prve dve noci ... a potom som ju už mala stale pri sebe...ale tak to som bola aj rada, lebo som si troška pospala cez noc 🙂 ... zobrali mi ju o 23tej a rano zas doviezli ... 🙂 ...

kosska3003
17. júl 2012

@mimkaa2607 no mne len jednu kedze som bola dva dni aj dve noci na jiske no som zvedava ako fakt pojdem

miskakyska
17. júl 2012

@carodejnica ja chodím tiež k Jeznej :o) to po každej sekcii tlačia na brucho,aby vyšla krv...

carodejnica
17. júl 2012

@kosska3003 @miskakyska
Tak baby zabite ma, nepamätám si, že by mi tlačili na brucho 😕 😕 No, ale ja som rodila v Ružomberku (mužova teta tam robila na novorodeneckom, tak som chcela mať podporu, ale teraz už je na dôchodku, tak idem bližšie), tak neviem, či tam mali iné maniere... 😕 len si pamätám, že mi stále na JISke dvíhali paplón a pozerali, medzi nohy - a kontrolovali krvácanie..

mimkaa2607
17. júl 2012

@miskakyska po kazdej ... aby ta krv z teba vysla až sa ti nespravi v bruchu zrazenina ...

kosska3003
17. júl 2012

@carodejnica no tak asi ti netlacili mne dva krat to si pamatam lebo to bolelo dost 😠 😠 ale tak prezijem aj teraz len nech uz to mam za sebou 😀 😀

carodejnica
17. júl 2012

@kosska3003 Mne viac vadila tá bolesť po jazve, to bolo príšerné, keď som sa prebrala z narkózy.. au.. no a potom kým sa to zahojilo a štvalo ma, že sa mi zle dvíhala malá... ale ja som bola celkovo mimo, na mňa prišlo hrozné babyblues 😅 ja som furt len revala, a bála som sa, či to celé zvládnem a tak... no hormóny 😀

miskakyska
17. júl 2012

@mimkaa2607 som zažila dva krát..keď som videla,že sa ku mne blíži s tou misou už ma poty oblievali...
@carodejnica to by si si pamätala takú bolesť..Ti to asi nerobili

kosska3003
17. júl 2012

@carodejnica no toto som ja mala v pohode som prisla domov a som fungovala ako tak v pohode ako jasne zabolelo sem tam ale pri malej som zabudla aj na bolest postupne ja som si to mocila repikom a to pomohlo

carodejnica
17. júl 2012

@kosska3003 no veď, keď už ma prepúšťali, to bolo ok, aj doma, ale tie prvé dva-tri dni.. 😒 ozaj po koľkých dňoch púšťajú po sekcii v ZA, až keď vyberú stehy, či skôr?
@miskakyska uff, tak to s misou si veru nepamätám... takže sa mám teraz na to v ZA pripraviť... 😕 no pekne..

kosska3003
17. júl 2012

@carodejnica no na 5ty den mi dali dole tie sponky a isla som stvrtok ma robili a utorok som sla domov no priprav sa na vsetko 😀 😀 mozno aj budeme vedla seba vrestat 😀 😀 😀

mimkaa2607
17. júl 2012

@miskakyska no niekde nerobia to vytlačanie ... iba nejake vrecko daju na bruško a dost...no mne tiež asi 2-3x vytlačali ... no ja už ani neviem ake to je ... tak isto ma to bolelo ... ale ja som vedela, že mi to budu robiť, tak som bola psychicky a fyzicky pripravena 😀 ... mne segra opisala co mi budu robiť 🙂

kosska3003
17. júl 2012

@mimkaa2607 ja som mala aj ten sacok z brucha aj cievku a este aj tlacili a kukla som nad seba a tam infuzia tranzfuzia no a tie biele plachty toto je to co si pamatam stale a asi na to ani nezabudem 😀 😀

mimkaa2607
17. júl 2012

@kosska3003 mne tiež davala taky studeny sačok ... no mna asi najviac trapilo, že som bola hladna 😀 😀 ... a ked ma dali na 4.poschodie, tak som začala rubať čokoladu čo som mala v cestovke 😀 ... otec mi poslal kuraciu polievku a poslal mi ju v termoske a ta termoska chytila podtlak a ja som to nemohla otvoriť - som až plakala, taka som bola hladna...a tie riedke jedla ma nezasytili, ale manžel mi doniesol zemiakovu kasu a troska mäsa - to som nejedla, ale hltala 😀

kosska3003
17. júl 2012

@mimkaa2607 no ja som mala ale z brucha normalne tam cosi tieklo z brucha hadickou neviem co to bolo ale na druhy den mi to dali dole ja som dost krvacala som dostala 2 krabice krvy no hladna som bola aj ja az mi bolo do placu ked mi doniesli tie 4 taniere a ze najedz sa fuj to bolo aj vyzeralo aj chutilo ako vyvar z ponoziek 😀

carodejnica
17. júl 2012

@kosska3003 veru možno budeme vrešťat 😀 , no mňa rezali vo štvrtok poobede, v piatok ráno ma prepustili z JISky a domov ma pustili až na ďalší štvrtok.. 😕

kosska3003
17. júl 2012

@carodejnica to si tam bola riadne dlho mna pustili na 5 ty den vsetko bolo ok aj ja aj mala tak sme sli ja som zaz lezala tyzden pred sekciou v nemocke a cakala ci sa mi potrod nespusti no a ako vidim ze asi aj teraz budem musiet aj ked nechcem

miskakyska
17. júl 2012

Z brucha tu hadičku s tou bankou,čo spomínaš to dávaju na čistenie..pri prvom..paaanebože to je už 14rokov mi to nedali a jazva mi mokvala strašne dlho,pri druhom som to už mala a to sa mi pekne jazva zahojila..druhý už bol v pohode,ale prvy-to som bola rozbitá...ja som nemala svorky ani pri jednom,neviem podľa čoho to dávaju..stehy púštaju na 7-8deň a svorky skôr tuším púšťali

kosska3003
18. júl 2012

@miskakyska no ja som mala jazvu ok rychlo zahojenu a neviem ale v ZA davaju svorky co viem a pustaju na 5ty den ked ich vyberu a je vsetko ok

miskakyska
18. júl 2012

@kosska3003 tak už prešli na svorky :o) ja som mala normálne stehy pri obidvoch

kosska3003
18. júl 2012

@miskakyska no asi neviem kedy si rodila naposledy ale pred 3ma rokmi som o siti nepocula davali svorky len

miskakyska
18. júl 2012

@kosska3003 dávno v 1998om a v 2005om.. Držím Ti palce aj ostatnym,ktorym sa to blíži

kosska3003
18. júl 2012

@miskakyska no ja v 2009 tak to zmenili a diky moc

liviana1111
18. júl 2012

ahojte ,ja som sem len tak nakukla ,ale nedalo mi to a musela som sem prihodit nejaky ten prispevok co sa tyka Zilinskej nemocnice,lebo vela zien tu vo forach na nu nadava, tak ja sama za seba chcem povedat zenam a buducim maminkam,ze aby sa riadili podla seba hlavne a nedali si nahovorit zle veci,ja som rodila v Ziline 2x a nemozem povedat ani jedno zle slovo na Zilinsku nemocnicu! dokonca tento krat som tam lezala 10 dni 6 dni na 4. poschodi a 4 dni na nadstandarde poporode, pristup genialny ci uz hore alebo nizsie! dokotry uplne profesionalny pristup a porod maximalne nad spokojnost 🙂 a to nehovorim ze som mala ohladne tehotenstva vsetko easy,inak by som tam nelezala tak dlho pred porodom.No vsektko dobre dopadlo a to hlavne vdaka Zilinskym doktorom! takze neverte reciam,ze je to tu najhorsie a treba ist rodit radsej do cadce alebo Martina.Ono kazdy zly porod mamicky radsej zvrhnu na lekara a pritom oni nevidia situaciu z pohladu lekara a casto si neuvedomuju ze to m,ohlo dopadnut ovela horsie....PS: podotykam, ze ja som nemala vybaveneho ziadneho lekara a nemala som v nemocnici ani ziadnu znamost,keby si niekto myslel ,ze preto som tak velmi spokojna ,lebo som to mala niekym znamim podchytene 😉

rebroza
18. júl 2012

ahojte, tak aj ja som nakukla a vidim, ze debatujete aj o svorkach. ja som ich mala na jazve aj v 2008 aj v 2011. a su podla mna fajn, lebo ked ich vyberaju, je to len take cvak a trosilinku to stipne a je vonku. a zostanu po nich len bodky, ktore po nejakom case vobec nevidno.
a ak je vsetko OK, tak ich vyberaju zvycajne na ten piaty den, ked sa ide aj domov. ale napr pri prvom vyskocila teplota (zacalo ist mlieko), tak si ma nechali o den dlhsie pre istotu.
a to vytlacanie krvi - robia to po cisarskom, ak to chapem dobre, po normalnom porode ta krv odchadza sama, po cisarsko jej treba pomoct. bolo to sice neprijemne, ale dalo sa. obcas to zalezi aj na sestricke (pri druhom som bola 5 dni na jiske, tak som mala moznost porovnavat) a niektore maju viac trpezlivost, idu na to pomalsie. ale zalezi aj na nas-rodickach. niekto to znasa horsie, niekto lepsie.

@liviana1111 aj ja som tu zilinu chvalila. ze tiez som nemala ziadne znamosti a bola som spokojna. a to som pri druhom porode mali velke problemy so mnou.

@kosska3003 @carodejnica dufam, ze aj vy budete moct napisat, ze vsetko v pohode. vsetko dobre prajem.

liviana1111
18. júl 2012

@rebroza ja som to tiez teraz pri druhom nemala lahke ale vdaka Zilinskym dokotrom som to zvaldla a obisla som tak supersky ze som fest spokojna 🙂 teraz som uz 6 dni doma odtial a mam len dobre spomienky na Zilinsku nemocku 🙂 keby cakam tretie tak ani nahodou nevaham a idem do Ziliny 🙂 tak drzim päste vsetkym ostatnym buducim maminkam a nech maju len dobre skusenosti ako mame aj my 🙂

kosska3003
19. júl 2012

@rebroza diky moc aj ja dufam 😀

simrada
20. júl 2012

@suzik77 ahoj suzik. 1.Ja sa domievam, ze porodnica v Ziline nieje najhorsia. Potrebovala by sice vymalovat a prerobit, ale na par dni sa to da zvladnut alebo si priplatis nadstandard. Zavisi natom, kolko chces investovat do komfortu.
2. rodit podla porodneho planu sa neda na to spoliehat. ja som ho mala pripraveny, ale situacia sa vyvijala trosku inak a doktor mi doporucil priebezne zmeny, aby neboli komplikacie, ajtak som mala s nim konzultaciu pred porodom.
3. ficek je podla mna, asponto cpo povedali kamaratky celkom fajn. urcite nieje chrapun. vyber lekara si musis dohodnut osobne vopred. ja som mala dohodnuteho mojho obvodneho doktora Paucina a bola som velmi spokojna. z nemocnicnych doktorov by som volila asi Babjaka alebo Sudeka, ti su tiez dobry.
4. neviem isto, ale podla mna sa to da vybavit aj priebezne.

sandy3911
23. júl 2012

baby, tak mňa čaká sekcia v žiline koncom augusta u Dr. Sudeka, už teraz mám strach ako to všetko dopadne..mám totiž panický strach z bolesti a všetko okolo operácií a podobne..na tú JISku nemôže prísť za Vami ani manžel na návštevu?

petruldo
23. júl 2012

@sandy3911 ahoj, mne robili sekciu v nedeľu ráno, na jiske som bola sama, tak sestričky manžela za mnou na chvíľu pustili. tiež ma robil Dr. Sudek, mala som spinál. bolieť ťa to bude, nebudem ťa klamať, ale dá sa to prežiť (len na sále treba anestéziológovi povedať po pravde koľko vážiš, kôli množstvu anestetika), a keď už budeš mať miminko pri sebe tak to bude lepšie. ja som spinál prežila bez ťažkostí, už v utorok som "lietala", a keď som videla niektoré ženy po spontánnom pôrode ako sa pohybujú, sadajú a "vzdychajú" na wc, tak som bola rada, že mňa bolí iba operačná rana. a ešte na záver na sekciu si prines do nemocnice elastické obväzy na nohy, ja som nemala (mala som 3 týždne do TP) a potom mi pichali heparin (riedi krv).

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre