Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

carodejnica
19. aug 2012

Tak zase ja túto "babyfriendly" nemocnicu neodporúčam, prišla som po sekcii domov s neprisávajúcim sa chlapčekom, do detí tam tlačia fľašami Bebu, môj bol na pozorovaní a keď som prosila o alternatívne kŕmenie cievkou, tak nikto nevedel o čom hovorím, a ešte ja som pomaly na vine, že sa mi to nepodarilo, všetci ma presviedčali, že dieťa sa za tých pár dní nenaučí na fľašu, proste otras !!!! Jedna perlička od sestričky" nevadí, že nebudete kojiť, veď kopa detí je na UM"... nevyše oddelenie preplnené, sestry nervózne, nestíhaju..
@kosska3003 mala si teda šťastie, držím palce, som rada... mne je do revu... ale riešim to s laktačnou, takže dúfam, že to zvládneme...

sandy3911
20. aug 2012

@lunnka ahoj, prosím ťa na nadštandard.izbe je aj TV alebo nie? ďakujem

nickina14
20. aug 2012

ahojte,@kosska3003 ,
carodejnica Vam gratulujem, ja nie som celkovo spokojna zo sekciou, lebo strasne bolesti mam aj doteraz, ten pristup niektorych sestričkach k nam,(su bez citune ),take bolesti som nemala (pred 12r. v KN,) este mi ktomu tečie hnis a mam 2hrčky mezi ranami, a tie inekcii čo sme dostavali same modriny mam :(
aspo na izbe som mala dobru spolubyvajuciu navzajom sem pomahali 🙂
este k tomu dodam bolo na tam plno, od jednej sestričky dostala som odpoved, ked som niečo potrebovala ,, vas tu je 30 a ja sama,, :((( to je pristu ??

lunnka
20. aug 2012

@sandy3911 na jednopostelke nie, v apartmane neviem, asi hej, je tam wifi v apart.

kosska3003
21. aug 2012

@wieruss dakujem ano uz to mame za sebou uz sme aj doma z porodnice konecne tak sa kojime pekne 😉

veve7
21. aug 2012

ahojte, konecne som nabrala odvahu a napisem tu aka otrasna je porodnica v ZA.....horor...prve dietatko som porodila v RK no uzasne nieco , zial to druhe som v zime stihla uz len v ZA, robili mi cisarsky, kedze som mala papiere od mojho lekara, ze dieta ma zlu polohu a je nozickami...lekari su tam v pohode aspon tych co som mala ja ale STARE OHUNDRANE SESTRY by som na mieste vyrazila a nieto im este zvysovat plat...na prijme so mnou jednali ako s handrou, manzela nechcelin pustit ani chodbu porodnice a mne na otazku co ide prave sstra robit odpovedala doslova, ze mam drzat hubu lebo mi cievku strci do zadku ...ano dakujem jej , pretoze kvoli jej skvelemu zakroku som dostala sepsu a bola som v bolestiach na ATB, to som nevedela, aka hrozna je JISka ked vas tam privezu v noci, vezmu vam vsetky veci, vraj aby sa nepokazili pristroje co tam maju , ano maju az jeden pocitac na dochadzku....a samozrejeme je tam jedna svina ANDREJKA, bezcitna zdravotna sestra, ktora vam urcite nepomoze, kedze ona tam je len na sedenie a vybavovanie si svojich mobilov, no hroza radsej som zaplatila nadstandard, ktory je v inych porodniciach standard , no hroza....hanba vam zdravotne sestry...dufam, ze sa vam to raz vrati ....fuj hanbite sa....hlavne setstry z gynekologie jisky hanbite sa dala by som vas niekde robit za pas aby ste vedeli ake je to praca a nie vysedavat, klebetit....uvedomte si na co ste tam.....

vajanika27
21. aug 2012

@veve7 fuuuha tak toto je zla skusenost, ja som bola v podstate spokojna az na par detailov, ktore mi vadili...mne pride ze zilinu chvalia tie ktore mali vsetko v poriadku a ziadne problemy napr. ako moja spolubyvajuca ta mohla ist pokojne na druhy den domov 🙂
neviem ci myslis cakaren na prijme...ale tam chlapi nemozu ist preto, lebo tam sedia zeny v koseliach a prezliekaju sa, z tohto dovodu je to zakazane...nemam vdaka bohu skusenost so sestrami na jiske, ale na 1. poschodi sa tiez nasli sestricky co nevedeli co je ich robota...

carodejnica
21. aug 2012

@kosska3003 Super, že kojíte 🙂 ja stále bojujem, ale našťastie to už riešim s laktačnou, takže dúfam, že to dobojujeme, už sa prisáva, ale dosť zle a neviem, či si dosť vytiahne.. vraždila by som... 😠 😢

vajanika27
21. aug 2012

@carodejnica no ja som tiez chcela striekacku, co mi odmietli dat, ze mam prikrmovat flasou, aj ked sestry z novorodenenckej jisky prikrmuju takto...dostala som odpoved ze preco nemozem striekacku ked den predtym mi ju sestra dala, ze to robia len ony takto, my odtialto to tak nerobime 😀 clovek len kuka ako puk, ked toto pocuje...moje ponaucenie ak pojdem rodit druhe do ziliny, ze si vezmem cievku aj cumel so sebou, nikto ma nekontroloval ako krmim...ale na ich obhajobu, je to chyba nemocnice vedenia, ze na tolko mamiciek je jedna sestra, nema sancu sa kazdej venovat...staci ze ma 10 mamiciek problem s kojenim, tazke sa do istej miery necudujem ze su nervozne...ja som sa co sa tyka sestrier na gynekologii nestretla s podrazdenou sestrou, vsetky boli ochotne, az na to ze nevedia dostatocne poradit ohladom kojenia...

veve7
21. aug 2012

@vajanika27 nuz manzela nepustili ani len za prve vchodove dvere, pri ktorych zvonis na prijem.....potom sa nahneval, ked mna vzali a ina mladsia ho pustila aspon na chodbu...a bolo to o mnoho horsie...JISka na gynde je hrozna...ked ma priviezli vypocula som si ako primarova zena porodila vsetky deti zadockom a co si to ja dovolujem rodit v noci cisarskym...bola dost hnusna a ofrflana, len to som nevedela, ze rano pride este horsia Andrejka, pri preberani smeny, jej prva sestra povedala, ze som po cisarskom a som trochu vacsia a Andrejka, vraj kto ma bude dvihat, ze ona nie, na to povedala ze som zliezla aj sama z operacneho stola a veru nepomohla mi ani len prstom, stale, hovorila, ako nemozem poslat ani len spravu mame, ze sa jej narodilo vnuca, lebo vraj maju tam pristroje, verte mi jediny pristroj co tam bol je jej jazyk, ona volala z mobilu o dusu, vsak pred sviatkami treba zariadit kolace, no nie...myslim, ze tam nema co hladat....ale na platenej izbe uz je super a su tam aj dobre sestry aj norodenecke je super....je smutne, ze aj v dnesnych casoch si nevadia ludia vazit pracu,...ale mozno raz na kazdeho pride tak dufam ze zabudnem na toto peklo...na prvy porod mam nadherne spomienky , ale toto....ale co uz zabudnem treba sa sustredit na vsetko pekne a pozitivne....

kosska3003
21. aug 2012

@carodejnica drzimn palce moc moc

ono je to presne tak ako ja som napisala ze som bola spokojna lebo nemali so mnou ziadny problem teda ja som nic nepotrebovala ani od zenskych ani od deckych sestriciek maximalne tricko na prezlecenie ako mi dali maleho tak som povedala ze flasku nechcem ani za toho otca lebo ona mi povie ze mi ho nakrmime a potom vam ho doneseme na prilozenie no to prd bude chciet ked uz bude nakrmeny tak sa mi mlieko rozbehlo a kojila som ale ziadna sestricka neprisla mi ukazat alebo skontrolavat ci kojim ani dokonca ako sa prebaluje co ukazuju aj druhorodickam ale tak ja som to neziadala ani nepotrebovala kedze to viem tak predo som ja mohla vychvalit ZA porodnicu konflikt som proste nemala ziaden

vajanika27
21. aug 2012

@veve7 ja som tiez veru nemala najprijemnejsi porod, ale suhlasim ze treba mysliet na to ze mame doma zdrave a krasne deticky 🙂 a nezavidim to co si musela prezit ☹

sandy3911
23. aug 2012

baby, tie čo ste boli sekciou, dali vám na výber akú formu chcete, či spinál, či celkovú? mne na anesteziologickom vyšetrení doktorka povedala, že mi nejde písať akú narkózu dať, že to sa rozhodne priamo pred sekciou, tak preto sa to pýtam,..či sa to na sále dohaduje alebo kde..lebo ja by som bola skôr za celkovú ako za spinál..ďakujem za odpovede.

kosska3003
23. aug 2012

@sandy3911 na sale sa ta spyta anesteziolog aku chces ci spinal alebo celkovu povies co chces a hotovo ja som povedala uspat a uspali ma

monika030
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nickina14
23. aug 2012

@sandy3911 ja som bola celkovo, a lutovala som to, lebo ked som sa prebrala necitila som hrdlo nevedela hltat slini ze mi stale zabehavalo stale som musila odkašlavat a pritom ma strašne bolela rana to som mala 6 dni, potom prestalo ale tie bolesti ☹, že spirala je lepsia pre tych kto ma nahvahu, možno že lem ja tak mala neviem ako ostani.
@kosska3003 nemala si ziadne problemy z hrdlom ??inač bola si teraz v kostole ??

kosska3003
23. aug 2012

@nickina14 no ja som mala sucho ale dali mi vodu pit po niekej dobe tak sa dalo v pohode tento cisarsky som znasala lepsie ako prvy ale to asi preto ze mi nedali tranzfuzku
a ano boli sme dnes vecer krstiny vybavit 😉

nickina14
23. aug 2012

@kosska3003 ja som teraz mala tranzfuziu, lebo vraj som mala malo zeleza dali mi 2 balikykrvi 🙂 može byt že mi stoho som nevedela hltat sliny ??

kosska3003
23. aug 2012

@nickina14 no je to mozne lebo pri malej ked mi ju dali tak som nemohla ani hovorit riadne a teraz v pohode

sandy3911
24. aug 2012

@kosska3003 ďakujem za odpoveď, dúfam, že aj ja budem mať takúto možnosť si vybrať, lebo chcem ísť v celkovej..tak uvidíme..

sandy3911
24. aug 2012

@nickina14 no tak ja nemám nadváhu, teraz vážim 63 kg, takže som zvedavá, ako nakoniec pôjdem, ale uprednostnila by som celkovú..neviem si predstaviť, že by som to všetko vnímala a bola duchom prítomná, ako ti režú brucho a podobné veci, to by som psychicky asi nezvládla..

sandy3911
24. aug 2012

baby, pri spinále môže byť prítomný aj partner, či nie? Ďakujem

kosska3003
24. aug 2012

@sandy3911
@sandy3911 vy ak mare planovenu sekciu tak si same vyberiete aku chcete anestezu to sa vas anesteziolog opyta a vy mu poveiete co chcete
@sandy3911 a nie partner nemoze byt moze tak na chodbe cakat a potom mu ukazu babatko uz poobliekane a osetrene

nickina14
24. aug 2012

@sandy3911 ja som celkovu lebo som moc citliva na dotyk a celkovo,ja som mala nadvahu aj z chrbticou som mala problemy tak som nechcela aby ma pichli do chrbtice, inak mi to poradila lekarka na internej ked som bola 🙂 ty sama musis vediet aj citit čo pre teba je lepsie aj ako sa citiš, každy sme ine 🙂

gagana
24. aug 2012

Tak chcem sa aj ja podeliť so svojimi zážitkami 🙂 minulý týždeň mi robili sekciu, dala som si len spinál, bolo to také divné, keď som bola pri vedomí a oni sa vo mne špárali, ale neľutujem, malinkú som videla hneď po pôrode! bolesti som mala akurát keď doznievala anestéza, ale bola na Jiske výborná sestrička, ktorú som poprosila a dala mi lieky, ktoré mi fakt pomohli, no na nočnej už bola taká krava, no otras! a bola som na nadštandarde, bola som veľmi spokojná, tak dobré a obetavé sestričky, vždy pomohli ukázali, fakt im môžem len poďakovať!!!! zato doktorky a sestričky z novorodeneckého otrasné, hrozné správanie, nič mi neukázali, ani nepovedali, keby som nemala zaplatenú izbu tak ani neviem, že si mám babätko vážiť, aby som vedela koľko vypije, no proste hrúúza a po sekcií by mala byť žena 2 dni bez bábätka, mňa prišli prosiť, či by som si ho už nechala hneď aj na noc, že majú veľa roboty a veľa bábätiek. tak som si malinkú nechala pri sebe, ale len tak som sa jej opýtala keby mi bolo zle, či ju môžem doniesť a ona mi povedala, že si platím izbu nie starostlivosť o dieťa, že nech sa starám! ja som skoro spadla na zadok! 😠 a najlepšie bolo malinká mala žltačku a od piatku som ich každý deň prosila, aby jej urobili testy, že je žltá, a vždy som dostala odpoveď, že to sa mi zdá, že to detičky niekedy majú takú farbu, v nedelu keď som mala ísť domov, prišla doktorka z novorodeneckého na vizitu o 12.00 a hovorí mi, vaša malá má žltačku, urobíme testy a ak bude vysoká hladina ostávate tu, to mňa ako sto čertov a hovorím jej veď som vás prosila od piatku aby ste jej urobili testy a ona mi na to povedala, že bábätká to bolí, preto jej to nerobili! no ovca hlúpa!!! ale všetko je už za nami, sme zdravé a hlavne už doma 🙂)))) držím palce všetkých budúcim maminkám 😝

ursula5
26. aug 2012

@monika030
@gagana tak kvôli tomuto som išla rodiť do Martina, starostlivosť na novorodeneckom úplne suprová, sestričky usmiate pekne všetko ukázali vysvetlili, pomohli pri priložení, ukázali polohy na dojčenie, pekne sme mali asi 1/2 hodinovú ak nie aj dlhšiu prednášku o kúpaní aj s praktickou ukážkou na bábatku, fakt super na Martin nedám dopustiť aj na pôrodnej sále starostlivosť super a sestričky na šestonedelí tiež úplne perfektné 🙂 takže som úplne spokojná 😉

vajanika27
27. aug 2012

@monika030
@gagana baby naozaj som v soku co pisete o novorodeneckom, ako ja som tiez bola v soku z niektorych, napr. moja prihoda, nabehlo mi neskor mlieko a az na treti den som zistila ze maly je neustale hladny, tak som sa rozhodla ze budem prikrmovat, a prva noc bola taka ze som nechcela donho pchat tolko Um tak som si vypytala malo a prisla som si pytat mlieko asi 3 X po sebe, lebo som este nevedela odchadnut kolko maly bude chciet a sestricka mi povedala, ze mi viac mlieka neda lebo ma malo 😀 tak som ostala kukat ako puk 😠
ale rano na vizite bola vzdy doktorka a sestricky uplne v pohode o vsetko informovali, ja som lezala hned pri novorodenckom a pocula som aj videla ako tam deticky strasne placu, ja keby som mala neviem ake bolesti nikdy by som ho tam nedala, isla som z nemocnice strasne unavena a ubolena ale nikdy by som maleho nedala sestrickam ani na hodinu...ved to bolo strasne pocuvat ako tam chudatka placu ☹

monika030
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vajanika27
28. aug 2012

@monika030 mozno preto som nemala zly pocit zo sestier, pretoze sme boli v pohode, chvalabohu zltacku sme nedostali...no ja som fungovala na strave z domu, my sme sa so spolubyvajucou chodili pozerat co budeme jest, ale vacsinou sme ficali na jedlach z domu, ale to som sa necudovala, funguje to takto skoro vo vsetkych nemocniciach, ale s tymi jablkami to nemalo chybu, ja som si domov doniesla hadam aj pol kila 😀

monika030
Autor odpoveď zmazal
Zobraz

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre