Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

sandy3911
28. aug 2012

baby prosím vás, odkedy sú návštevné hodiny na nadštandarde v žiline? v piatok ráno by mi mali robiť sekciu, tak ma zaujíma, či bude môcť byť manžel pri mne predtým ešte..a ešte jedna otázka: dávajú pred sekcou nejakú oblbovačku, ak sa veľmi bojíte? či niektorá s tým nemáte skúsenosť. Ďakujem pekne

noname26
28. aug 2012

moja skusenost - lezala som tam 3x - raz ma cistili, co bolo rychle a v pohode, potom uz opakovana operacia - ufff hroza, manzel povedal, ze by ma tam uz v zivote nedal - otrasne vybavenie, otrasny pristup - mladi lekari sa snazia, stari ich bojkotuju- potom som lezala v Cadci (uzasne vybavenie, dobry pristup lekarov - nasla som tam sestricku zo Ziliny, ktora tam vraj po roku utiekla zo Ziliny, a ze sa to neda porovnat) a v Dolnom Kubine (jednoduchsie vybavenie, ale skvely ludsky pristup) - takze do Ziliny uz len keby to bola otazka zivota a smrti a minut

monika030
28. aug 2012

@sandy3911
Ahoj.. na nadštandarte sú návštevné hodiny od rána do 10. večer... k tomu dostane manžel kľúče od pôrodnice a výťahu a parkovanie zadarmo 😉 Držím silno palce nech ste zdraví hlavne 🙂

toxity
28. aug 2012

Babky ono to je o tom, na koho narazite.. Ja som mala zajednaneho doktora, porod perfektny, ako prvorodicka som rodila 1,5 hodiny od nastupu kontakcii.. Sestricky na sale perfektne, pomahali ako sa dalo.. Velka vdaka.. Horsie na novorodeneckom, sestricky strasne, nič nepomohli az na dve, tie boli super.. Ale čo sa tyka porodu, išla by som znova tu, tam na sale su vsetci super..

anjelik007
28. aug 2012

kočky čo ste rodili nedávno ako je to s manželom pri pôrode? koľko sa platí, kedy treba zaplatiť, či stačí len prísť rovno pred pôrodom, zaplatiť a je...

terinkaaanetka
28. aug 2012

dobry den.chcela by som aj ja reagovat na vasu otazku ohladom zilinskej nemocnice.ja som tam rodila pred 2 a pol roka a bola som velmi spokojna hlavne s porodnikom.ja som mala dr.Babcana alebo tak niejako sa volal.bol naozaj velmi milucky a citlivy.ja som mala cisarsky a aj sestricky na jiske boli uzastne ale aj potom hore na 4tom.na ne nemozem povedat ani pol kriveho slova.co ma dost zarazilo boli sestricky na novorodeneckom az na dve.vsetky ostatne boli pekne mrchy.teraz cakame znovu babetko ale tentokrat budem rodit v Topoľcanoch tak bude vidiet kde to bude lepsie 🙂

sandy3911
28. aug 2012

@monika030 Ďakujem pekne 🙂 a bola si v celkovej narkóze, či spinálom? dúfam, že budem mať možnosť výberu 😒

monika030
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kosska3003
28. aug 2012

@sandy3911 oblbovak neviem ci davaju mne nic nedavali ja som sla v celkovej tak mi to bolo jedno som to prespala spinalu som sa bala ako cert kriza
@anjelik007 treba mat nachystane 35 eur sa mi vidi ze to stoji das na prijme sestrickam a mm musi mat prezuvky

anjelik007
28. aug 2012

@kosska3003 vďaka

dahra
28. aug 2012

@anjelik007 - moj platil v ten deň, keď som rodila

dahra
28. aug 2012

@anjelik007 - moj platil v ten deň, keď som rodila, 07/2010 to bolo 30€

mimi
28. aug 2012

@vajanika27 citam, ze viacere sme mali zle skusenosti so sestrickami z novorodeneckeho. Aj ja som pytala viac mliecka pre malu a sestricka mi nedala, lebo doktorka nakazala, ze ma vypit urcitu davku a nie viac a pritom mala kvoli nizkej vahe musela zostat v nemocnici dva tyzdne 🙄
@sandy3911 na sale ta budu presviedcat na spinal, ale ty si stoj za svojim 😉

sandy3911
29. aug 2012

@monika030 ďakujeme veľmi pekne, budeme to potrebovať 🙂

vajanika27
29. aug 2012

@mimi ja som ich niejako neriesila, mam kamosku sestricku a viem co vsetko musia okolo takychto malych deti urobit boli tam dve na cele oddelenie, takze ja som sa ich snazila otravovat co najmenej, ale tieto veci nie su ich chyba, ver tomu ze keby mali vytvorene podmienky z vedenia, tak ich praca je o inom...ale pobavilo ma to vtedy s tym mliekom,ale mala som stastie lebo im koncila sluzba a za pol hodku som si bola pytat od inej 🙂 neviem ci pomoze ked davas dietatu viac ako by malo vypit...ja som vzdy sa snazila,aby som maleho neprepchavala, lebo uz sa velky narodil, aj napriek tomu ze sa snazim malemu davat tak akurat tak aj tak pribera nadpriemerne 🙂

mimi
29. aug 2012

@vajanika27 praveze mala mi slabo papala a tym padom malo priberala. V ten moment chcela viacej, tak preco jej nedat? Ked som odchadzala z porodnice mi doktorka kazala, aby som jej dala viac, ked si bude pytat 🙂 Uz je to za mnou, doma sme si to po svojom aj tak zariadili 😉 Co sa tyka tych sestriciek, chapem, ze to nemaju lahke, ale mali by si zachovat profesionalny pristup, vsak ked to dokazu ich kolegyne. Tam ide o to, ci mas k tej praci vztah alebo nie... 😉

vajanika27
29. aug 2012

@mimi no ved to, ze aj my ked sme prisli domov, tak sme si to zariadili tak ako nam vyhovuje...ale mas pravdu, sestricky na detskom su vzdy niejako podrazdene, aj ta moja kamoska, ked ju pocuvam tak ako keby som videla sestricky v za 😠

mimi
29. aug 2012

@vajanika27 este ma napadlo, jedna mamicka tam mala poporodnu depresiu a namiesto toho, ze by jej povedali par povzbudivych slov, tak jej rovno vynadali 😠 😠 Take sestry by tam nemali co robit, mali by si uvedmit, ze vdaka nam maju pracu, nebudeme rodit deti, nebudu mat pracu 😝

sandy3911
29. aug 2012

babky, zajtra nás čaká príjem a v piatok sekcia, držte nám palce, aby sme to zvládli a hlavne, aby bol maličký vporiadku, to je najhlavnejšie... a aby sme nemali žiadne nepríjemné skúsenosti, či s lekármi, či so sestričkami..potom napíšem postrehy..

lunnka
29. aug 2012

@mimi ahoj mimi zas idem otravovat s tymi uskami, nepamatam sa co si mi hovorila a som leniva to tu hladat 😝 ..potrebujem zistit kde teda mozme ist dat nastrelit, ku komu, vies meno tej lekarky? a nastreluje az od 6mesiacov? ako sa inak mate? 🙂

evening_star
29. aug 2012

Hoci som už 5 týždňov po pôrode, ešte som nepísala recenziu na pôrodnicu v ZA, takže tu je: Hneď prvé, čo ma prekvapilo a z čoho som maximálne sklamaná, je tzv. "sprevádzanie manžela pri pôrode". Prečo? Pretože to žiadne sprevádzanie pri pôrode ani nie je. Manžel zaplatil 35 € za to, že videl posledných 5 minút pôrodu, keď som malého na tri zatlačenia vytlačila. Do pôrodnice sme prišli o jednej v noci s odtekajúcou plodovou vodou. Manžel mal zabalenú desiatu, foťák, prezúvky, s tým, že chce byť pri pôrode. Ale po tom, čo ma na prízemí prijali a prezliekla som sa, poslali ho domov, že ho zavolajú, keď to bude aktuálne. Najbližšie hodiny som strávila na vzdychárni, bolesti som mala, ale nepravidelné a neotvárala som sa. Spytovala som sa každú chvíľu sestier, kedy si môžem zavolať manžela, a oni stále že ešte je skoro. Tak fajn. Tak som tam sama ochkala a bolo mi do plaču. Keď mi o desiatej pred obedom pichli vyvolávačku, to už začali kontrakcie riadne, nestihla som sa medzi nimi ani nadýchnuť. A keď som sa znova spýtala, že či už môžem zavolať manželovi, sestra stále, že načo, to ste ešte len na začiatku. Až keď už to bolo vážne, že som fakt myslela, že zomrem, tak povedala, "no tak už si ho zavolajte". Tak-tak stihol prísť - vyliezla som na stôl, tri razy potlačila a malý bol vonku. Ja som si predstavovala, ako je to v dokumentoch, časopisoch a pod., že manžel bude pri mne počas kontrakcií, že mi bude masírovať chrbát a so mnou dýchať a podobne. Bola som maximálne sklamaná. A za tých 5 minút, čo bol na konci pri mne, si ešte vypýtajú 35€. No hanba, nabudúce už pôjdem rodiť inde, už len kvôli tomuto. Keď už si zaplatím za "sprevádzanie partnera pri pôrode", tak chcem, aby ma naozaj sprevádzal.
Inak sestry - niektoré boli milé, niektoré harpie - asi tak pol na pol. Ja tiež chápem, čo je to za robota, chápem, že sú aj nervózne, ja sama som pracovala v domove ako opatrovateľka, ale niektoré sestry sa tu ku mne vyslovene správali ako k malému decku. Vôbec som si nepripadala ako rovnocenná žena pri nich. Už na sále - niektoré boli milé a povzbudzovali ma, ale niektoré príšerné - priam sa mi vysmievali, že čo hysáčim pri kontrakciách. A podotýkam, že som nekričala, len som pri každej kontrakcii robila hlboký výdych s óóóó - pomáhalo mi to. No a čo - keď niekomu pomôže aj kričanie, tak nech kričí. Na odd. šestonedielok boli sestry vacsinou mile. Na novorodeneckom nie - hlavne jedna stará šedivá - pri tej som sa tri razy rozplakala. Napr. ked sa mi malý dusil, lebo mal plný nos, nemohol sa nadýchnut, mala som ho na izbe - deti nevedia dýchat ustami, az tak chrcal, mal to potom aj v diagnoze, dali mu aj monitor dychu a do zvysenej polohy - mal v tele este vela plodovej vody. A ked som prisla po tu sestru, ze maly sa nemoze nadychnut, aby mu to vycistila, tak mi povedala, ze co hysačim, mam ju zavolat, az ked bude modry. Zevraj vidno ze som prvorodicka, ked tak hysacim. Potom raz ked ma videla, ze idem prebalit maleho po krmeni, tak mi ho vytrhla z ruky, a kricala, ze to sa takto nerobi, lebo moze aspirovat a zadusit sa, ze to mam prebalovat pred krmenim. A ja som sa rozrevala, ze ja som mu nechcela zle, ze to mi este nikto nevysvetlil. Ani mi ho uz nedala do ruky a prebalila a doobliekala ho ona. Dala mi proste pocotit, ze ja som neschopna, a radsej to spravi za mna. To, ze sa neprebaluje po krmeni, sa da vysvetlit aj normalnym tónom a nie hentak. Cítila som sa ako nejaká pubertiačka, čo ju hreší mama. Inak ma rodila dr. Jašová, bola fajn. Prostredie, izby sprchy - naozaj ako pred sto rokmi (aspoň tie okná som mala pocit, že prežili aj dve svetové vojny), ale to sa dalo prežiť, ja nie som na toto náročná. Skôr na ten prístup. Konečný verdikt: Nabudúce idem rodiť inde, hlavne kvôli tomu, že chcem, aby bol pri mne manžel, keď už za to zacvakám...

teerry
29. aug 2012

@kosska3003 ahoj , čo sa týka sekcie sa ťa pýtali či chceš alebo sa sami rozhodli?? ty si chcela isť sekciou ?? diky za info 🙂

teerry
29. aug 2012

@sandy3911 ja som mala 63 kg pri prvom a mala som spinal, partnera som tam nemohla mať, a čo sa týka tých zážitkov, že vnimaš čo sa s tebou deje a čo s tebou robia, tak ja som necitila nič iba trošku tlak na bruchu a male poťahovanie, ale mala som v sebe lieky na ukludnenie,ale čo to bolo tak ja som sa cítila ako opita a nevnimala som to .. 🙂 nemyslim si že by to bez tých liekov šlo :P

kosska3003
29. aug 2012

@teerry ahoj mna moj gyn pripravoval aj na sekciu keby nahodou s tym ze ak do terminu neporodim musim ist na prijem tak som aj sla prva sekcia bola neplanovana a robili mi ju lebo som sa vobec neotvarala ani po 3 vyvolavackach a pri druhom porode sa porod nemoze vyvolat a zas som bola stale zavreta nic sa so mnou nedialo tak mi spravili sekciu a ja som suhlasila

susy82
29. aug 2012

@evening_star asi si mala smolu na sestricku. Moj manzel ma bol doobeda pozriet lebo pracoval ten den do vecera a pocas jeho navstevy ma volal doktor a dali mi vyvolavacku. Kontrakcie zacali skoro okamzite, tak som mu zrusila pracu ze nech rychlo vybavuje volno a poslala ho domov rychlo pre fotak a prezuvky. Sestricky mu sice povedali ze sa nemusi ponahlat ale prisiel asi tak cca do 2 hodin (okolo 12tej) a uz bol cely cas pri mne a mala sa narodila 15,25. Co sa tyka porodu nemozem povedat krive slovo, lebo ja som bola spokojna. Akurat na prijme ked ma brali tak bola "mila" sestricka ktora nas tam zdrbala rad radom ci nemame co robit a len deti rodit, ze uz ju bolia nohy co nas tolko vodi na izbu. A na novorodeneckom tiez boli niektore setricky "velmi mile" a ked som videla ich vrazedny pohlad som aj zabudla ze som si chcela pytat nieco od bolesti. Ale boli aj take ktore mi svojim laskavym pohladom a pristupom pomohli zabudnut na bolest. Takze je to aj o stasti. Co sa tyka zariadenia, ja som bola na normalnej izbe. Nic deluxe ale ja si na luxus nepotrpim a na klasickej izbe mi vyhovovalo ze sme boli dve a ked trebalo sme si jedna druhej postrazili princezne a neostavali tak same na izbe a ziskala som kamaratku. Takze ja osobne by som len kvoli samote na nadstandard nesla 🙂.

teerry
29. aug 2012

@kosska3003 no ja som mala prvu sekciu kôli KP a teraz to vyzera všetko ok , malý je dobre otočený a chcela by som ísť normalne, ale neviem ako to tam s tými druhými pôrodmi je... a ty si šla hned v ten den ako si mala termín na sekciu ?

kosska3003
29. aug 2012

@teerry no ak ta chyti porod pojdes podla mna normalne nie ja som sla lezat 13teho 14teho rozhodol primar ze 15teho bude sekcia

teerry
29. aug 2012

@kosska3003 no chcela by som .. len neviem či mi to dovolia ohladom jazvy aj ked nemam problem žiadny s ňou . neviem kedy volia radšej sekciu 🙂

kosska3003
29. aug 2012

@teerry no uvidis oni volia sekciu ak su niake problemy s jazvou napr alebo zdravotne a ak do terminu neporodis ides uz do nemocky tak 2-3 dni pred terminom aby si ta pozreli co a ako sa s tebou deje so mnou sa nic nedialo vsetko uzavrete

lejlla
29. aug 2012

@mimi ze tie sestricky to mliecko pre mimi ako keby zo svojho davali 😠 .

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre