Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

katherine27
18. jún 2014

@martynka_za ďakujem za info. Tak to mám ešte chvíľku čas 🙂

zvolsiinylogin
18. jún 2014

no, aha, zilinska nemocnica...takze k tomu, prisla som s akutnym krvacanim, potrat...vyse hodiny som sedela na chodbe cela bleda, pretoze tam nikto nemal cas....po vysetreni malemu bilo srdiecko, takze ma prijali na pozorovanie....sestricka mi zobrala krv, ked som prisla na izbu, este po prepusteni tri mesiace som mala velku modrinu....vytah pre navstevy je jeden, ten bol pokazeny, odtatne tri si drzi personal a moze ist v nom len ten, kto ma pristupove kluce.....kedze som mala silne bolesti pri velkej potrebe, raz som to vydrzala, lebo sestricky su velmi, ale velmi neochotne a druhy raz ked ma tlacilo, ale to uz fakt boli skoro koliky, pytala som klistir...sestricka, dokonca ta co ma prijimala, si sedela s ostatnym personalom na oddeleni na kave, akurat kavickovali akokazdy podvecer, a povedla, ze mam cakat.... 😖 cjvilu som cakala a kedze ma tlacilo, isla som, ked som bola na zachode a vo velkych bolestiach sa s prepacenim teda vysrala, zrazu pribehla, ze tu mate klystir, dajte si ho...bol mi na prd platny, pretoze bolesti ustupili....a to nie je vsetko, mala som dohodnute jedno vysetrenie , ktore malo prebehnut na gynde, a oni, hned rano, po tom incidente,dvihajte sa, idete na to oddelenie.....tak ledva co som sa spametavala z bolesti po vysrati, uz som musela vstat a cupotat s upratovackou (pretoze nemal kto ist so mnou, ale na kavicku sa ich zbehlo aj zo desat) chodbami a v krvavom pyzame na ine oddelenie...a to boli schody hore, dolu, dlhe chodby...v polovicke cesty som dostala silne pichanie,nemohla som dychat ani chodit, a uz som vedela , ze je s malam koniec....potvrdilo sa to na ultrazvuku...tam je to jeden VELKY OTRAS a cudujem sa, ze ich este nikto neudal zozanedbania starostlivosti....skoda ze je najblizsie k miestu bydliska....
A ESTE - neviem preco , ale ma to iba zilinska nemocnica, ked potrebujete gynde v ziline vysetrenie na pohotovosti, musite ist automaticky lezat aspon na dva tyzdne....JE TO ICH PODMIENKA - inac nevysetria...

zvolsiinylogin
18. jún 2014

@rivatha ahoj, chodis ku kianickovi? mne tam bolo zdelene, ze on krv na hcg nebere,pretoze mu to poistovna nepreplaca....je to teda pravda?

papaya308
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bebe1515
25. jún 2014

@papaya308 gratuluejm k mimcu. a aky tam bol porod? ja sa tam bojim ist lebo maju vyse95% nastrihov,
a mala si bonding? robia to tam?

papaya308
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bebe1515
25. jún 2014

@papaya308 no nejako ti to zdovodnit museli...tam strihaju prakticky kazdu babu. a to ze ked dieta ide rychlo to neznamena ze nadtrhne. segra rodila tak rychlo, ze dieta preletelo celymi porodnymi cestami na jednu kontrakciu PA ho skoro nechytila. a nemala ani skrabanec. takze od rychlosti to nezavisi

thinush
30. jún 2014

Ahojte, chcem sa podeliť o moju pozitívnu skúsenosť zo žilinskej pôrodnice. Ako prvorodička dnes spomínam na môj pôrod ako na najsilnejší zážitok v mojom živote, a to aj vďaka profesionálnemu prístupu a ochote všetkých sestier. Rodila som ráno, čiže som možno mala šťastie, že ešte neboli unavené na začiatku zmeny. No tak isto ženské a detské sestry na 4. poschodí boli veľmi milé. "Luxus" tu síce nečakajme, ale ony za to nemôžu v akom stave je pôrodné oddelenie. Veľmi podľa mňa záleží aj od toho ako sa správa žena. Treba trošku chápať aj ich, svet sa netočí len kvôli jednej žene. Počas môjho pobytu som bola svedkom ako jedna sestra na nočnej mala na starosti 15 bábätiek - veľký obdiv, že sa ráno ešte dokázala usmievať. Takže u mňa veľké + a vďaka. A ani si neviete predstaviť ako sa potešia čokoládke či káve...Doteraz nechápem, prečo si niekto zazmluvňuje ku pôrodu lekára, keď ten urobí pri pôrode minimum oproti sestrám. My sme teda nemali žiadne komplikácie ani problémy, a preto som sa pri odchode smiala, že ideme z wellness pobytu :D

ammellia
30. jún 2014

@thinush v ktorom roku si rodila? Mala si nejake specialne zelania, ako prebiehal porod? Zaujima ma najma urychlovanie porodu, nastrih a bonding.

thinush
30. jún 2014

@ammellia rodila som pred piatimi týždňami 🙂 Môj priateľ bol pri pôrode, čo mi pomohlo aj psychicky, aj fyzicky, pretože mi pomáhal do sprchy a opierala som sa o neho v stoji. Pôrod som mala rýchly, síce som si neželala nástrih, keby ho nespravili, bolo by to horšie, pretože som bola nakoniec aj natrhnutá a nastrihnutä, ale jazvu ani nevidieť. Je to asi individuálne, no ja som ešte v ten večer sedela a tretí deň som behala ako srna 🙂 Keď bábo vyšlo, priateľ len poprosil lekára či mi ju môžu priložiť na brucho. Počula som tam nejaké zafrflanie, ale priložili. Keď bola umytá, doniesli mi ju aj k cicíku a hneď sa prisala. Pri urýchľovaní mi pomohla sestra tak, že prstami akoby krúžila vnútri čím napomáhala otváraniu. Tiež ma dali ľahnúť na bok a jednu nohu mi vyložili na stupačku. A už pri pôrode boli dve z každej strany a tlačili mi na brucho keď som tlačila 😀

bebe1515
30. jún 2014

@thinush sorry to co popisujes je teda riadny horor. jasne ze si sa potrhala ked ti urobili Kristellerovu expresiu!!!! to je to tlacenie na brucho. je to metoda zakazana od roku 1952!!! hrozi pri nej poranenie matky, zlomenie rebier, poranenie hradze. inkontinencia, zlomenie lonovej kosti, roztrhnutie maternice. u dietata poskodenie brachialneho plexu, poskodenie mozgu a smrt. a ty to este pochvalis ako super porod? no ja by som ich zazalovala, vies keby ta nechali rodit napr vv klaku alebo v drepe, tak sa jednak nepotrhas zrejme vobec, nastrih nebude treba a hlavne ti nebudu tlacit na brucho kde ohrozili zdravie teba aj dietata...
nemam slov.

bebe1515
30. jún 2014

@ammellia no ako vidis nastrih aj ked ho nechces a kristellerova expresia ako specialny bonus 😠 🙄 a o bondingu evidentne moze clovek akurat snivat!!!

nelly004
30. jún 2014

@thinush heh..akoby som čítala o mojom pôrode.
@bebe1515 aj mne tlačili na brucho, aj mna roztrhlo zvnútra...ale u nás bol problém pupočná šnúra - malý ju mal pod plieckami ako traky a vôbec nepostupoval dole :(

bebe1515
30. jún 2014

@nelly004 no to sa da aj inak vyriesit nie skakanim po bruchu!

nelly004
30. jún 2014

@bebe1515 tak skákať neskákali..ale určite bol to traumatizujúci zážitok.

evening_star
30. jún 2014

Ja som bola v Žiline pred 2 rokmi max. sklamaná, o týždeň sa chytám rodiť v CA... Nechápem, prečo práve ja som bola ten prípad, že pri mne manžel nemohol byť, aj keď sme to mali zaplatené, keď všetky čo tu píšete, hovoríte, že s vami na vzdychárni mohli byť manželia, aj v sprche. Ku mne ho nepustili, až na tlačenie. A to som predtým predýchavala 12 hodín kontrakcií ležmo na posteli...Keď som si pýtala manžela, odpoveď vždy bola, že "načo"...

bebe1515
30. jún 2014

@nelly004 tlacili na brucho, teda robili Kristellerovu expresiu. ako pisem zakazanu metodu. uplne chapem ze to bolo traumatizujuce. muselo to byt desne!!! a hlavne to bolo zbytocne a ohrozujuce!

thinush
30. jún 2014

@bebe1515 ako hovorim, je to aj o zene....

bebe1515
30. jún 2014

@thinush ako to myslis?

ammellia
30. jún 2014

@bebe1515 kde je ta metoda zakazana?

bebe1515
30. jún 2014

@ammellia je zakazana pouzivat. v SR aj CR.

bebe1515
30. jún 2014

dokza toho ze sa jedna o skodlivu metodu je ten, ze oni ju nezapisuju do zdravotnej dokumentcie. viem o babach co sa chceli stazovat. ale nepomohlo im to lebo doktor zaprel ze to urobil a v dokumentacii to nebolo zapisane. ak by ta metoda bola ok tak yby ju do dokumentacie samozrejme zapisali...kzady nech si uroi nazor co je to za metoda ked ju lekar zaprie a do dokumentacie naschval nezapise ze ju vykonal... 😠 🙄

ammellia
30. jún 2014

@bebe1515 vidim, ze mas coskoro termin. Kam sa chystas rodit? Ja uz mam z vyberu porodnice hlavu v smutku. A to pritom nechcem nic extra - len nech porod neurychluju, nech ma nestrihaju a nech mi umoznia bonding bezprostredne po porode.

bebe1515
30. jún 2014

@ammellia no vyberat porodnicu to je teda lahodka to mas pravdu

papaya308
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bebe1515
2. júl 2014

@papaya308 o nastrihoch a nadtrhnutiach si pred porodom asi vela necitala predpokladam 😉 ked mas tento argumnet. no hlavne ze sa to rychlo zahojilo. a nerealne to na slovensku asi je aj preto ze zeny sa radsej prisposobia akoby nieco pozadovali, aspon vacsina,

papaya308
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bebe1515
2. júl 2014

@papaya308 porodny plan neporodny plan, porodnik musi jednat v sulade s mojim prijanim a dovolenim, vnimka je jedine ak sa jedna o ohrozenie zivota matky alebo dietata.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre