Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

kosska3003
27. nov 2009

ahoj
tak ja som rodila v Ziline pred pol rokom bola to sekcia a robil ma akurat dr Ficek on je dobry ohladom prace tu si spravy dokladne ale na prvy dojem vyzera tak drsne dr si mozes zajednat strasne chcalia dr Paucina ten ale robi len utorky nocne on je porodnikom v cadci nadstandart si mozes nahlasit aj v ten den kod rodis stoji 1000 korun na noc a navise tam nic nedostanes akurat mas sukromie partner tam moze byt stale pri tebe ak ho tam chces mat aj cez noc tak to je uz apartman a ten stoji 2OOO na noc v izba je krajsia ako normalna a su tam super sestricky ja som bola na normalnej izbe a zvladla som to podla mna´je lepsie ked si s niekym na izbe mas s kym pokecat a aj ti babatko mamicka postrazi ked ides na wc je by som sama nechcela byt ale to je uz na kazdej ako chce
a o porodnim plani neviem nic
ona porodnica v ziline by sa dala hodnotit tak normalne ale mne sa tam nepaci primar ten tam robi zle meno podla mna keby primar nesiel na dovolenku tak este tyzden prenasam ked odysiel tak ho zastupoval Ficek ten ma hned aj v ten den robil
neboj sa ty to zvladnes vsak uvidis a ked si chces zajednat dr tak uz aby si si ho teraz cim skor tym lepsie dobry je Sudek alebo Babiak tych ti odporucam

drzim palce

suzik77
autor
27. nov 2009

Ďakujem pekne. Veď aj sa to snažím tak vnímať, že zvládli iné, zvládnem aj ja, ale to vieš. Strach je strach 🙂 Je to prvé dieťa, dlhoročne očakávané a neznesiem pomyslenie na akékoľvek problémy, ktorými by sa dalo možno vyhnúť, preto zbieram všetky možné informáce 🙂

kosska3003
27. nov 2009

ja ti verim ja som tam lezala aj tyzden pred porodom a kazdy den ked ti povedie ze zajtra tak to su ine nervy ale ked mi dali malu tak som bola najstastnejsia aj ked ma vsetko bolelo a bola som prebrata z narkozy

suzik77
autor
27. nov 2009

No ja tam asi zájdem aj osobne si pozrieť tie izby a tak... Uvidím aspoň na vlastné oči čo ma čaká, čo sa ubytka týka 😀

inci
27. nov 2009

suzik,
takze moje postrehy, co sa tyka zilinskej porodnice.
1. porodny plan. ja som ho nemala ale si myslim, ze kazdy dr. s tebou porozprava a vysvetli. treba sa vzdy pytat.
2. neviem, co komu dr. ficek urobil ale ja mam z neho uplne iny pocit. bol pri mojom porode a teda na mna posobil velmi ludsky, profesionalne a ziadny problem nebol v komunikacii. mam na neho same dobre spomienky. pokial mam dobre informacie v za sa neda zazmluvnit porodnika. ako to chodi s uplatakmi netusim
3. o nastandard mozes poziadat pri prijme ak je volne nie je ziadny problem. jednotka stoji 1000sk za noc a ten apartman 2000sk. je tam vsetko vynovene. sice sprchy su spolocne ale su krasne ciste. obrovsky rozdiel s inymi poschodiami.... lekari a sestricky su milsie, klopu na dvere ak chcu stupit, pridu viackrat za den sa ta opytat, ci nieco nepotrebujes, jedlo ti nosia na izbu.....bohuzial prachy su prachy ale dufam, a chcem verit, ze co sa tyka lekarskej starostlivosti dostanes presne to ako na beznych izbach. rodit mozes prist aj bez vsetkeho. zadarmo dostanes podsate vsetko. aj erarny zupan, aj koselu, dieta davaju do nemocninej perinky a obliekaju tiez do erarnych veciciek. a samozrejme aj tebe daju vlozku a dietatu plienky kym ti prinesu z domu. inak je zoznam, co vsetko treba doniest. ako hygienicke veci, uterak, toaletak, vlozky a pod veci si myslim, ze aj tak by kazdy doniesol svoje. dietatu treba len plienky a krem na zadocek + vecicky v kt. si odnesiete domov.
4. partner pri porode sa mi zda, ze je za nejaky priplatok. ja som rodila sekciou.
5. nie nie je taka ostrasujuca a ked tak len na prvy pohlad 🙂 ale si myslim, ze je to porodnica ako kazda ina. aj s lekarmi dobrymi aj so zlymi. aj s ludskym aj menej ludskym pristupom. treba mat trosku stastie na ludi 😉 hlavne netreba pocuvat hororove pribehy typu jedna pani povedala.
6. ako som si vsimla v poslednej dobe tam pracuje vela novych mladych doktorov. primar je teda dost odmerany neviem, kde ho zaradit....

suzik77
autor
27. nov 2009

ahoj inci, dakujem za povzbudive slova 🙂 Ja nepoznam ani dr. Ficeka ani ziadneho ineho, okrem dr.Hartela, ku ktoremu chodim - este som sa ho ani nepytala na ziadne podrobnosti. To len takto zatial "mapujem" formou diskusii 😀
A aky mas prosim ta nazor na tie cvicenia a pripravu na porod? Vela ludi o tom hovori, ale jedna znama mi povedala, ze na to chodila, ale nic jej to pri samotnom porode nedalo. Oplati sa chodit na tie stretnutia? Neviem, ci mas skusenosti...

inci
27. nov 2009

suzik,
co sa tyka pripravy na porod my sme absolvovali este v r.2003 v MT. tiez som sa bala zilinskej porodnici 😎 mne ta priprava velmi pomohla. bolo to spojene s cvicenim vsetko sme prebrali o porode a hlavne nas tam naucili spravne dychat, nejake uvolnovacie cviky atd.
ako to je v ZA netusim. najlepsie by bolo tam zajst osobne. urcite ti daju nejake info.
neboj sa vsetko dobre dopadne. a mas pravdu treba si starostlivo vybrat porodnicu kde privedies na svet svoje dieta. je to spomienka na cely zivot. bohuzial niktokt. dr. to vedia zneprijemnit. drzim palce aby to nebol tvoj pripad.
potom daj vediet.
i.

suzik77
autor
27. nov 2009

dakujem pekne 🙂

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
suzik77
autor
28. nov 2009

ahoj rivatha, som Ti velmi povdacna za obsirne info, urcite sa s p.Solarovou skontaktujem, myslim, ze ked absolvujem takyto kurz, urcite budem mat lepsiu predstavu minimalne o priestoroch oddelenia a priebehu porodu. Ja zatial uvazujem o jednolozkovej izbe v nadstandarde, avsak bohvie, ci bude volna... Ozaj a kedy mas termin? 🙂 Ja 15.2.2010. Mozno sa tam stretneme 😀

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
suzik77
autor
28. nov 2009

vraj to bude dievcisko 😀 tiez zaciname kupovat pomaly najzakladnejsie veci a obzerame kociky. sme na tom asi tak narovnako 🙂 a kde byvate? my na vlcincoch.

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
betyna8
29. nov 2009

suzik,aj my byvame na Vlčincoch.Ja idem rodiť do čadce.
Čo sa týka kočiara, my sme chceli GTX-ko od Espira,nakoniec to skončilo pri x-lander, tu sme obehali po obchodoch a objednala som cez net,lebo sa tak da usetrit aj 50€ čo nieje malo 😉

kosska3003
29. nov 2009

ahojte co sa tyka nadstandartu ja som rodila v maji tohto roku a vtedy bola preplnena porodnica aj na jiske som musela byt o den dlhsie lebo ma nemali kde dat na 4tom poschodi ale mi vraveli ze ak chcem nadstandart je volny tak sa nemusis bat ze nebude miesto ked vtedy bol a to sa rodilo v plnom prude kazdy den aj 6 bab bolo na sale

suzik77
autor
30. nov 2009

RIVATHA - co sa kocika tyka, videla som na vlastne oci asi 6-7 roznych znaciek a druhov. najviac sa mi pozdava znacka v-max, ktory stoji v ziline v predajni cca 10.200 Sk, co je slusna cena vzhladom k tomu, ze obsahuje kompletne vsetko vratane autosedacky, tasky, nanoznika. a pomotana som z toho bola aj ja, tak to uz asi dalej ani nebudem tie kociare skumat 😀 asi sa zameriam na ten v-max. kompletne vazi do 15 kg, co tiez nie je taka hroza, lebo vyzera byt velmi pevny. vyraba sa asi v 12 farbach, velmi pekne kombinacie, pozri: http://kociky.babyland.sk/kociky-babyland.php?S... pripadne ine stranky. ma gumenne kolieska, a aj vnutro vanicky posobi dost velkym dojmom oproti inym kocikom, ktore som videla a zdali sa mi velmi drobnucke vnutri... a priznam sa ti, v lesoparku som sa prechadzat este v zivote nebola, tak tam dame potom stretko 😀
Sla som cez neho len autom

suzik77
autor
30. nov 2009

BETYNA8 - ahoj 🙂 a to budes mat tiez prve babo? No a kedy nastane ta stastna udalost? 😉
Pozerala som si aj x-lander, ten vyzera byt skutocne kvalitny a aj dizajnovo velmi pekny, ale ta cena je podla mojej predstavy uz vysoka. Ja pocitam s tym, ze akonahle bude mimino vediet chodit, tak s nim budem co najviac bezkat pesi, nech trenuje 😀 Predpokladam, ze kocik budeme pouzivat max. do 1,5 roka - mame aj auto, takze vacsie vzdialenosti budeme riesit autom a mensie pesky, no a investicia vyse 500,- eur na 1,5 roka je pre mna vysoka. Usetrene peniazky investujem radsej neskor do oblecenia a tak...
Inak, videla som aj kompletky za 8.000,- Sk, ale to uz boli vyslovene take smejdy, ze som volila zlatu strednu cestu co sa financii tyka aj kvality... 🙂
No a ak to nie je tajomstvo, byvas blizko? Ja som z jednotky, byvam blizko skoly Gorazda.

suzik77
autor
30. nov 2009

KOSSKA3003 - dakujem pekne za informaciu, uz som aj tak rozhodnuta pre zilinu, co sa ma stat, stane sa, ako sa hovori, no a aj ten standard - nadstandard uvidime, ako bude volny, ale ked pises, ako pises, predpokladam, ze s tym naozaj nebude problem. A ja pevne verim a dufam, ze bude vsetko v poriadku a zmiznem odtial cim skor domov 😀

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
suzik77
autor
30. nov 2009

rivatha, mne sa tiez nepozdavaju kociare s tromi kolieskami. neviem, bojim sa, ze sa mi prevrhne 😀 No a V-max som videla v predajni v centre, pri stvorcovom namesti, su tam take 2 predajne kocikov vedla seba. A to, ked ides zo stvorcoveho smerom k potravinam Smer, tusim to je ta ulicka, tak tam su tie predajne. Ulica Makovickeho č. 2 a mam dojem, ze ta predajna ma nazov Minikids, ale nie som si ista, urcite to vsak najdes.
Kociare, o ktorych pises, som si pozrela, a teda 3-kolesove zavrhujem ihned a este jedna vec ma zaujima, ked pozeram na kociar a to je jeho vaha, lebo byvam v takom panelaku, kde k vytahu vedie este asi 6 schodov, no a niektore pekne, pevne, lahkoovladatelne a lacne kociky z polska su sice fajn, ale vazia cca 20 kg, co spolu s vahou dietata si neviem predstavit, ako budem 1-2x denne vlacit hore-dolu, ked bude drahy v robote a ja budem chciet ist vonku. Ten v-max ma komplet do 15 kg - hovorim o tej najtazsej kombinacii a to je hlboky kocik, co sa este da, lebo vacinou je vaha kocika od tych 12 - 16 kg, 20 je uz prilis... Bude fajn po porode schudnut, ale zase pruh dostat nechcem 😀

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
suzik77
autor
30. nov 2009

Nuz, vytah ja mam v pohode, mame aj nakladny, takze ziadny problem. Len tie schody k vytahom 😅
Inak, sialene som pribrala 😀 Doteraz uz 14 kg a som z toho zufala. Verila som, ze nez pojdem rodit, priberiem max. 15 kg a do porodu este 2,5 mesiaca a ja som ako slon. Mas podobny problem?

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
suzik77
autor
30. nov 2009

Aj ty mas ten problem??? Ja uz niekedy premyslam, ci sa nepripravuje na nejaku olympiadu... Velmi casto sa mrvi a niekedy da taku sajbu, ze ma az zaboli 🙂 A ja sa trosku bojim, ci to nie je nejaky prejav hyperaktivity alebo co... I ked, niekedy cusi skoro cely den. Inokedy zase vystraja v noci, ze sa musim obraciat a hladat polohu, aby dala pokoj 😀
No a ci som bola stihla? No, urcite som nebola sucha, ale pri 170 cm som mala 62 kg, takze som sa nepokladala za pribratu alebo plnostihlu. No a teraz mam krasnych 76 kg, je mi na zvracanie zo mna 😀 😀 😀 😝
Budeme makat a zhodime 🙂

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
suzik77
autor
30. nov 2009

Takze idem poporiadku 🙂 Som na tom presne tak isto ako ty, co sa pohybov tyka. Neviem, co je Zumba, ja som cvicila aktivne cca 8 rokov vo veku 10 - 18 denne 2 hodiny (ale to nebolo v ZA, preto tu nic nepoznam, nepochadzam povodne odtialto), takze postava mi ostala relativne fajn az do tehotenstva. Ale nemysli si, od 18 som nerobila takmer nic, ak nepocitam prechadzky, sem-tam bicykel a korcule. Sem - tam znamena tak raz za tyzden - dva. 🙂 Teraz mam 32 rokov, teda 14 rokov som si uzivala bez vacsej namahy tehlicky na bruchu haha. Tie su uz fuc. 😢
Teraz nepracujem, som na podpore, lebo firma rozpustala k 30.6. svoju cinnost, no a na matersku stihnem nastupit este asi v decembri. Zatial este nemam rozhodnute o termine zo zdravotnych dovodov, ale tie tu nebudem rozpisovat. Mozno niekedy osobne... Pre tehotne tu su nejake cvicenia, aj priamo v nemocnici to robia aj v poliklinike na Bratislavskej, ale to je podla mna trosku zbytocne, stoji to od 25-30 eur, trva to 1x do tyzdna a tusim 8 tyzdnov po sebe a su to klasicke cvicenia s fit loptou a tak. Podla mna taketo cvicenie najdes aj na nete, napriklad na stranke http://www.starostlivostodieta.sk/cvicenie-pre-...
Takze ja sa tiez ulievam, lezim doma, upratujem v skriniach, v ktorych som neupratovala roky a tak 😀
Ozaj, ty mas kolko rokov?

kosska3003
30. nov 2009

susik nemas zaco a domov poides rychlo neboj na 5ty den pustaju ak je vsetko ok mna tak pustili a bola sim cisarskym dlhsie tam nenechavaju ak je vsetko ok

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
inci
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
suzik77
autor
1. dec 2009

INCI - pravdu povediac, leniva som ako tela 😀 Mam ale predsavzatie, ze do roka po porode budem taka ako predtym. A kedze o sebe viem, ze mam pevnu volu a ked si nieco zaumienim, tak to aj dosiahnem, tak viem, ze sa mi to podari 🙂 Ale vdaka za typ, momentalne si uzivam priberanie a lenosenie hahaha 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre