Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
suzik77
autor
25. jan 2010

riv, preco caj pre dojciace matky? a co tak s poriadnou davkou rumu? 🙄
uz mi normalne chyba nejaky alkohol haha
no a termincok neovplyvnime, co sa da robit... hoci vylihujem v jednom kuse - uz ani neviem, ako vyzera taka chodza napriklad. bud lezim, alebo sa vozim v aute 😀

a o nemocnici mi ani nevrav. tie tri dni som myslela, ze tam zahyniem. jednak z prostredia, jednak z nudy. ale ked uz bude babo, tak to ubehne rychlejsie a urcite bez nudy, ale aj tak mas pravdu v tom, ze 5 dni je velmi vela 😢

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zelmirka1
25. jan 2010

ahojte
nepoznate niekto v ZA lekarku MUDr. Horanska ? potrebujem info 😉

betyna8
25. jan 2010

riv,spravne si to pochopila,v porodnici osetrovali pupcok sestricky a doma som ho este natierala tým liehom 😉
čo sa týka nadštandardu,odporúčam,hoci ja som bola v Čadci a povodne som ani nechcela nadštandart,že to budu zbytocne vyhodene prašule,ktoré sme mohli vyuzit na niečo iné,som rada,že sme možnost nadštandartu využili.Vyšlo nam to cez sviatky,tak som bola rada,že je manžel pri nás a nemusel lietat autom hore dole,takto by bol sam doma aj on,alebo teda u rodičov.My sme maleho nemali stále pri sebe,nosia tam mimča každé 3 hodiny na papanie,nechajú ich pri maminke tak 1,5 hodiny a potom zoberu a tak dookola.Aspoň ma mamička čas ist si v klude do spršky alebo si oddychnut bez toho aby striehla na miminko.Verím,že by ste mali najradšej po tom,ja som bola tiež ńevedela dockat kedy to už bude.

kosska3003
25. jan 2010

ahojte tak lieh v nemocnici je a ja som si kupila potom v lekarni a osetrovala som to len liehom aj ked nam odpadol pupcek
suzik riv tych 5 dni je v pohode to vam tak rychlo ubehne v nemocke ja som lezala na prvom skoro 2 tyzdne pred porodom a potom 5 dni na stvrtom ja som si tam toho uzila tal viem ako si sa citila suzik je to tam strasne a hlavne ked mas cakat na porod ale ked uz ste hore a mate babo pri sebe tak vam to rychlo ujde to mi verte

suzik77
autor
25. jan 2010

zelmirka - nepoznam

kosska alebo betyna - mam problem. dnes som varila tie veci... no, sterilizovala. ostal mi vsak na vsetkom taky jemnucky akoby mastny povlak. Neviete preco? Co s tym mam robit? Inak som to robila presne podla navodu. Napr. flasky a odsavacku som podla navodu prevarila a je tam rovnaky povlak ako na veciach, ktore som len od "oka" povarila... Ako ho mam odstranit? mam to normalne umyt jarovou vodou??? a potom znova premyt vriacou alebo co s tym?

ollski
25. jan 2010

ahojky, to je po vyvarani normalne, je to usadenina...z toho co je vo vode. ale je to sterilne, tak je to ok
cim viac to budes vyvarat, tym, o bude viac zajdene...zavisi aj od vody
uz by som to neumyvala 😉 teda ja som to uz neumyvala! ak chces tak to preplachni viacou vodou
ozaj umyla si tie nove veci pred vyvaranim??? ten plast je totiz mastny...ked je novy, ale ked to umyjes jarou tak to zide, no uz to nebude "sterilne"....
toto som pidsala uz do ineho fora:
Nadstandard: 1 deň pobytu 2 000 Sk
Možnosť spoločného pobytu na izbe s manž, samostatné WC, sprcha, chladnička, mikrovlnka, TV, net, možnosť návštev po celý deň.
ked som tam bola ja, tak boli hotove len tieto apartmany, akurat ich dokoncovali, tak nas tam vodili z 1.p nech si to pozrieme, vse vonalo novotou, a vyzeralo super!!...mohol tam byt aj manz odnevidim-donevidim...bola tam supet manz.postel s polohovatelnymi matracmi...
potom myslim este dokoncili izby jednotky, no tie uz nemaju WC ani manzelsku postel, ale navstevy su asi tiez hocikedy, kedze je tam recepcia...su tam najsamfajn sestricky!!! naozaj, tie naj dali tam, aj Dr.
no ja som si to oba "uzila" klasika na 4.p a dalo sa(no WC a sprchy...radsej pomlcim), 2.x som uz vedela do coho idem, takze som bola pripravena...odsavacka a atd, pretoze 1x sa mi tam ohladne kojenia venovala len 1 sestricka, starsia, myslim ze sa vola Rychlikova...bola velmi zlata a trpezliva, lebo simi spala a spala, nevedela sa prisat....a vobec sme ju nemohli zobudit!! nijak...kojila som necele 2m aj to nie plne, viac mala UM ako MM...ale pri druhom sme to zvladli uplne super vyse 13m, takze treba byt pripravena
a ak si chcete ucetrit korunky tak tych 5 dni s babom ujde ako voda, ja som bola strasne rada ze som nebola na izbe sama, asi by som sa zjasila, kedze cele noci sme boli s prckami hore 🙂 aspon sme pokecali a poradili sa a tak, poslednu noc som bola sama...hroza, brrr (asi som spolocensky typ)

kosska3003
25. jan 2010

suzik no mne sa to nespravilo no skus to tou jarovou vodou a ponor to potom do vriacej vody na par sekund

katherine27
25. jan 2010

Betynka chcela som sa ťa opýtať, viem že si mala zajednaného Paučina, robil ti aj ten cisarak?..či niekto iný..

suzik77
autor
25. jan 2010

no ano, asi to tak musim urobit. ja som to predtym vobec nepremyla... ☹ tak to zajtra premyjem a potom uz len oplachnem vo vriacej vode. snad sa drobcovi z trosku jari nic nestane 🙂

katherine27
25. jan 2010

Suzik77 aká bola 1. prípravka?..ako dlho trvala a čo sa rozoberalo?..ináč diky za info, viem kde máme budúci týždeň ísť 🙂 🙂

suzik77
autor
25. jan 2010

kathe - ta prva trva dve hodiny. vlastne aj ta druha, ale ta je v pohode. Ak vies o pupocnikovej krvi to, co vediet chces, tak chod na prve stretnutie az na tu druhu hodinu, lebo celu jednu hodinu tam keca taky biznismen v obleku o pupocnikovej krvi. Samozrejme - chce predat... Lebo sediet tam dve hodiny na tvrdej lavici je vela, obzvlast ak sa keca o niecom o com uz vies a nemas o to napr. zaujem. Ale ak nevies o tom nic, tak chod normalne, budes poucena na co ta krv sluzi atd... keby som mala ist este raz na prvy kurz, tak idem hodinu neskor 🙂

katherine27
25. jan 2010

Suzik diky, no o tej pupočnikovej niečo vieme... 🙂

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
suzik77
autor
26. jan 2010

rivatha - ja som to varila 5 minut 😒
A ostal na tom taky akokeby mierne mastny povlak. Tak dnes rano som to poriadne premyla horucou jarovou vodou, potom som uvarila v hrnci cistu vodu a oplachla som kazdy kusok este v tej vriacej vode... Teraz to uz vyzera pekne. Ako z umyvacky riadu 😀

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
betyna8
26. jan 2010

katherine,paucin je moj gyndos,ale k porodu som si ho nakoniec nezazmluvnovala,cisarak mi robil Kyška, je to zástupca primára v Čadci,pred tým robil tu v Žiline. inak personal tam bol všetok milý, na vizitách som videla asi všetkých čo tam slúžievaju.No a moj cisarský bol taký urgrntný že tak či tak by Paučin nestihol prist zo žiliny.
suzik,ja mam na flašách tiež povlak,ale taký z vody.nie mastný

katherine27
26. jan 2010

Bety diky za info, a v CA sa dá zazmluvniť pôrodník?..ja neviem kde skončím, okrem toho že malé ma omotaný pupočník, tak mám aj zvýšený pulz 90 až 100..už aby bolo po a všetko OK, dnes mám z toho akúsi depku ☹
Neviem sa rozhodnúť, či ZA alebo CA a všetko okolo toho..len cchem aby bol pri mne odborník.. 🙂

suzik77
autor
27. jan 2010

ahoj katherine27 - ked citam, co pises, tak mi je luto, ze mas akekolvek problemy. Mozno ti trosku pomoze, ze ja som bola v nemocnici tu v ZA sice len tri dni kvoli problemom drobnym, ale musim povedat, ze som nemala pocit, zeby tu bol zly personal. Mozno niektori ludia z personalu boli trosku "chladni", ale pokial clovek s nimi normalne komunikuje, pokial povie, aky ma problem alebo z coho ma strach atd, tak sa neda povedat, zeby ti nevedeli profesionalne odpovedat tak, aby si sa dozvedela co potrebujes. Myslim, ze co sa lekarov tyka - su to urcite odbornici na svojom mieste, ved napokon - nerobili by tam, kde robia, keby to nevedeli. Ja viem, ze mile slovo potesi a tak, ale v prvom rade ide o bezpecie teba a dietatka a myslim, ze v tom pripade sa v kazdej nemocnici snazia urcite na 100%. Len si musis sama zvazit, ci bude rodina behat do CA - hlavne teda, ak mas nejaky problem, lebo sa moze stat, ze ta hospitalizuju aj niekolko dni pred porodom + po porode, aby ti tam potom nebolo dlho ako sa hovori... Predsa len, je to 30 km...

Inak, koho mas gynekologa? Lebo ked mas taky problem, neviem, ci s tym nelezia v nemocnici? ☹
Mne sa to osobne zda nebezpecne - ze snura okolo krku... Sice to sa este asi moze napravit, ze? Ci nie? ☹

No nic, v kazdom pripade drzim palce a opakujem: v ZA nemocnici nie su ziadne prisery, ale normalni ludia, len treba otvorit usta, ked je nejaky problem, otazka, neznalost a tak. Trosku asertivity vlozit do komunikacie a budes bez problemu... Tak sa drz a napis, ako si sa rozhodla 😉

bamulka
27. jan 2010

ahojte kočky, trošku som si vás spätne prečítala, aké máte dojmy zo ZA pôrodnice 🙂 lebo aj ja sa tam chystám a to už zajtra, ak sa dnes nič neudeje 😀
chcela by som sa opýtať, ak mi budete vedieť niektorá poradiť, či nechávajú v ZA prenášať, ak do termínu nič?
termín máme zajtra a ak sa nič neudeje mám sa ráno hlásiť na príjmovej ambulancii aj s taškou 😅
na poradňu som od polovice tehu chodila k dr. Babjakovi a na poslednej poradni mi povedal, že bábätko je na týždeň pred termínom ešte dosť vysoko... tak som si pochodila interné a anesteziológiu ako pred cisárskym... no poviem vám, že radšej by som rodila normálne 😕 zatiaľ sa nič teda nedeje...
pôjdem teda zajtra už rodiť, alebo posielajú domov ešte?
čo som sa pýtala sestričky, tak vraj max. na druhý deň po termíne berú na pôrodnicu už... buď vyvolať pôrod alebo cisársky... mám zmiešané pocity z toho...
viete niektorá poradiť?
bola by som vďačná 😵

suzik77
autor
27. jan 2010

ahoj bamulka - tak toto ja teda neviem. Si sa mohla Babjaka opytat... mozno poradia este ine baby, co tu chodia. Ale obavam sa, ze si par dni tam pobudnes... So mnou tam totiz bola jedna baba, ktora mala termin v den, ked sme sa spolu rozpravali a nic... Bola tam este aj o dva dni, ked som ja odchadzala. Tak ja neviem... Ale ona mala vraj babo naopak otocene, tak mozno preto ju tam nechavali, aby sa nieco nezomlelo.. Teba mozno poslu domov, ja neviem. Najlepsie je komunikovat so svojim lekarom...

ollski
27. jan 2010

bamulka, ja som oba razy musela nastupit v TP...domov uz neposielaju, sleduju, robia monitory a prietoky, sono a tak, ci je vse v poriadku
simi sa narodila po vyvolavacke 3 dni po TP...mozno by este pockali, ale mala som malo plod. vody
kubinko den po TP, bol vikend a kedze byvame blizko "odskocila" som si dom umyt okno 😀 a a si to pomohlo, inak by som tam dlhsie trcala. vlastne som si tam za tie dni pred oddychla, lustila krizovky a citala... a cakala ;)
mne sa zdalo, ze skor to moc neunahluju, ak je vsetko v poriadku...j vyvolavacka totiz cosi stoji 🤐
tak nech to dobre zvladnete!

monkap
27. jan 2010

bamulka: ked mas termin, domov ta uz neposlu

bamulka
27. jan 2010

Suzi ďakujem... som sa pýtala Babjaka, či mi "hrozí" cisársky, ale povedal, že môžem porodiť ešte aj normálne ak bábätko zostúpi nižšie... sa mu nepáčilo, že týždeň pred termínom je vysoko... aj mi dosť doblížil keď ma vyšetroval, krčok nemäkne ani sa neotváram... ďalšia poradňa mi uňho vychádzala na termín, ale to mi povedal, nech prídem rovno na príjem 😕
včera som bola na monitore, sone aj prietoky, všetko OK... sa drobcovi proste nechce asi, no mňa už napadlo, že budem súhlasiť aj s tým cisárskym, len nech je už medzi nami 😀
z pobytu v nemocke nemám dobrý pocit, budem mať vlastne teraz prvý dlhší pobyt... ale verím, že to bude OK 🙂 veď už viem, kam idem (chodila som na predprípravu a pochodili sme aj sálu, aj izby, len tie WC radšej nie) 😀 a lekári a sestričky sa mi zdajú v pohode...
tiež by som chcela nadštandard - jednotku - no mám tam teraz kamarátku, čo porodila v nedeľu a vraj sú všetky obsadené, tak uvidíme, či sa niečo uvoľní... dúfam, že áno... najmä kvôli tým soc. zariadeniam 😀

a baby čo ste mali cisársky alebo vás naisto čaká - chcete spinálku alebo celkovú anest.???

bamulka
27. jan 2010

a ďakujem aj ostatným... teda ste ma nepotešili, že ma nepošlú domov 😀
tak potom nechápem, načo tie vyšetrenia predoperačné, ak ma nechajú čakať... hmmmm, ale verím, že vedia, čo robia 😉

monkap
27. jan 2010

bam: oni vacsinou do 3 dni po termine porod vyvolaju ....

suzik77
autor
27. jan 2010

bamulka - ak si ta tam nechaju do porodu, tak budes lezat a cakat na prvom poschodi zrejme. Na tie vyssie poschodia ides uz az ked ti to vyvolaju alebo ked pride samotny porod. Inak cakas na gynde na prvom, tam je ten hajzel tiez strasny, ale trochu asi lepsi ako na 4.p., lebo je tam menej zien a nie su este po porode, takze je to cistejsie... A menej hluku samozrejme. Tam vyslovene cakas na porod alebo si tam s nejakym problemom pocas tehotenstva.. Inak pohoda.. Aaaale, hadam sa ti to rychlo privali 🙂

bamulka
27. jan 2010

Moni už sa na to teda chystám 😉
vôbec si to neviem predstaviť, ale pre drobca znesiem naozaj asi všetko 😵
treba k tomu najmä pristupovať pozitívne, však? 😉

Oll po tej vyvolávačke to išlo rýchlejšie?

Inak baby včera keď som bola na monitore, tak tam bol jeden pôrod... ale keby som nevedela, že tá žena rodí, tak si myslím, že ju tam zaživa asi rozoberajú... strašne kričala 😕 a taký dosť zvláštny pocit z toho som mala... vraj to nemajú radi keď už máš tlačiť a do toho kričí... no toto bol taký nepríjemnejší zážitok 😅

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre