Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

wieruss
9. dec 2011

Ahojte, pridavam svoju skusenosti s porodom v ZA aj ja 🙂 som moc vdacna PA aj sestrickam a tiez dr. ktora ma mala na starost pri porode za neuveritelne ludsky pristup a podporu... po prichode do nemocnice ma najskor ukludnili, zmerali mi tlak - kedze som mala stres, tlak bol v neuveritelnych vyskach, dali ma na monitor, mohla som sa tam tocit ako mi bolo pohodlne (paradoxne pri kontrakciach mi bolo najlepsie na chrbte co som predtym nemohla ani vidiet) vysetrovala ma PA zasadne len ked som nemala kontrakcie - vzdy sa opytala ci mam alebo nie, dali mi atb , medzitym sa pomaly pytali na veci co potrebovali, nikam na nenahanali, uzasne.. vysvetlili mi klistir, dali mi ho a mohla som sa ist poprechadzat, potom ma dali na salu aj s mm uz , tam som lezala, ale popravde sa mi chodit ani nechcelo.... instikt u mna uplne umrel asi , lebo som nevedela ani dychat nieto este rozmyslat, vsetko mi PA i sestricka hovorili, aj ano sa uvolnit, dali mi cipok proti bolesti a povzbudzovali. Malicky sa narodil na 4 zatlacenia, doktorka dokonca pockala jednu kontra nez ma jemne strihla (na len par kozmetickych stichov) Hned mi ho ukazali a potom mi dali infuzku na placentu. Bola som na nadstandarde a uzasne , za tie peniaze to naozaj stalo, starostlivost uzasna, cokolvek som potrebovala, sestricka prisla a pomohla alebo vysvetlila.... ja som maximalne spokojna a stastna 🙂

alzbetka71
9. dec 2011

@wieruss tak gratulujeme a prajeme bábätku len všetko naj..... a som rada, že aj ty si mala dobrú skúsenosť zo Žilinskej nemocnice a nie hororové scény, ktoré sú tu opísané

zuzana1331
9. dec 2011

@wieruss Moc gratulujem.

zuzlik_12
9. dec 2011

@wieruss aj ja sa pripajam ku gratulantom. Hlavne veľa zdravička tebe aj drobcovi. a som rada, že tiež niekto do klubu, kto si nesťažuje na žilinskú pôrodnicu. Hneď mám lepšiu náladičku.xixi. akurát sa mm pýta, čo sa tak usmievam, tak aj on sa potešil. Ešte raz ďakujem a želám len to naj 😀

vajanika27
11. dec 2011

@wieruss pises ze manzela zavolali az na salu kedsi rodila? alebo bol s tebou od zaciatku?este jedna otazka maleho ti prilozili po umuti alebo kedy ti ho dali a mohla si ho mat cely cas pri sebe?diki za odpovede 🙂

wieruss
11. dec 2011

@vajanika27 ked ti tocia monitor, tak manzel moze byt pri tebe, potom ale vysetruju + ti robia klistir (vtedy nie), ked cakas na klistir tak sa mozes prechadzat takze zas si s manzelom, potom sprcha a potom ak uz ides rodit tak rovno na salu idete spolu 🙂 ja neviem co sa robi ak je tam este priestor na nieco ine, lebo nam to islo dost rychlo... na sale sedi alebo stoji manzel za hlavou, malickeho mi ukazali, dali mi ho az po umyti zial a celu dobu bol potom vedla v miestnosti kde som ja nemohla kedze som si musela tlacit na brucho, ale manzel tam mohol byt pri nom kedy chcel , malicky bol spokojny, takze som nemala stres, ze sa mu nieco deje 🙂 potom na izbe som ho mala celu dobu pri sebe az na vysetrenia alebo ked lezal par hodin na pozorovacke kvoli nizkej glykemii - ale aj tam som mohla byt s nim

barboragondova
11. dec 2011

@vajanika27 Mamičky, ktore mate este pred porodom, odporucam precitat knihu Bonding od M. Moretzz, v ktorej sa rozobera obrovsky prinos pre dieta i matku, ak dietatko ihned po narodeni, este neumyte, je prilozene na mamickine brucho, tzv. koža na kožu.
Ak to budete chciet zrealizovat pri porode, treba si o to poziadat, urcite vam vyjdu v ustrety.

vajanika27
11. dec 2011

@wieruss to si si cely cas tlacila na brucho?a co nakonieco sitie nastrihu, bolelo ta to alebo sa to dalo zniest? 😒

wieruss
12. dec 2011

@barboragondova ja som to chcela, aby mi malickeho dali, zial povedali ze najskor sa musi umyt a ostatne veci a ze potom ho budem mat stale pri sebe na izbe 🤐 takze nie vzdy sa toto da uskutocnit ...
@vajanika27 no ano, tlacis na brusko aby sa ti stiahla maternica a hlavne sa predislo neziaducemu krvacaniu. Co sa tyka nastrihu ,mam len par kozmetickych stichov, cvicila som s epi-nom takze nastrih bol minimalny, sitie netrvalo ani 5 minut, pichli mi lokalne anestetikum a nic som necitila, uplna pohodicka 😉 este v ten den som normalne sedela na posteli

vajanika27
12. dec 2011

@wieruss aha, tak to si mala potom super, ked ta tak kratko sili, lebo vela bab v mojom okoli tvrdi, ze ich to bolelo viac ako samotny porod, tak uvidim ako to budem mat ja 🙂
nooo tak ja co sa tyka prveho prilozenia budem neoblomna, lebo tiez som presvedcena o tom ze dietatko ma byt s mamou alebo s ockom na rukach su to podla mna najvzacnejsie okamihy a nie niekde same polozene ☹

barboragondova
13. dec 2011

@vajanika27 Ja by som to riesila dopredu s primarom pediatrie, vypytala si pisomny suhlas k tomu, ze dietatko chcem hned po porode prilozene a ponechane na vas .
Su to chvile neopakovatelne , rozhodne ma cenu za to bojovat.

zuzlik_12
13. dec 2011

@barboragondova
@vajanika27 baby,suhlasim s vami. ale nemám napísaný pôrodný plán, ale tiež budem trvať na svojom. myslíte si, že sa to bude dať? lebo som tiež za to, že najdôležitejší je prvý kontakt hneď po pôrode koža na kožu. ale neviem ako to teda funguje v za. lebo v podstate v pôrodnom pláne mi je to jedno, všetko zhruba nechám na nich, ale malé by som chcela priložiť hneď.

barboragondova
13. dec 2011

@zuzlik_12 Postupovala by som tak, ako som poradila vajanika27. Stoji za to bojovat.

zuzlik_12
23. dec 2011

@wieruss
ahojky. Chcem sa ťa prosím opýtať, keď bol s tebou manžel pri pôrode, mal niečo so sebou? trebárs nejaké prezúvky, alebo niečo iné?

zuzlik_12
23. dec 2011

babule, chcem sa opýtať ešte, má, z toho trochu nervy. V utorok som bola na poradni a moja dr mi povedala, že som už otvorená na jeden prst. na monitore všetko ok, termín podľa knižky je 30.12. Chcem vedieť, či vždy, keď začne pôrod, predchádza tomu výtok - uvoľnenie hlienovej zátky, či to je vždy alebo ako to zistím, či mi hneď odtečie plodová voda, alebo postupne alebo ako? už sme na rozpadnutie a som zvedavá, kedy to na nás príde 🙂strašne sa teším ja aj mm 🙂 ale mám obavy, budievam sa na zlé sny o pôrode a pod. 😒

wieruss
23. dec 2011

@zuzlik_12 Ahojkaj, je dobre ak si partner vezme prezuvky svoje z domu, ak zabudnete tak mu pozicaju, ale vlastne su lepsie. Tiez je dobre aby si zobral nieco na zahryznutie + pitie, lebo ty sice nemozes pit ale jemu to padne vhod 😉 A nemusis sa bat, ja som bola otvorena mesiac na prst a nakoniec som rodila po termine 😀 takisto hlienovu zatku som nemala, jedine voda mi ostala a o tu som prisla v sprche ani som nevedela ako. Neboj sa, vsetko dopadne dobre, postaraju sa o teba, povedia ti co robit ak budes v strese a vsetko zabudnes, je to uzasny zazitok 😵

petah82
25. dec 2011

@zuzlik_12 mne ziadna zatka neodisla. otvorena na prst asi 2 mesiace... narodil sa na termin odtecenim vody, tiekla po castiach asi 2 hodiny, ale to sa nevsimnut neda. to bolo pocitovo ako pol litra/liter naraz. 😀

zuzlik_12
27. dec 2011

@wieruss
@petah82 Ďakujem kočky. Akurat dnes sme ešte stihli poradňu a monitor. Všetko je ok, moja doki kukla mimi a že to bude už čoskoro. a na monitore že mam čakať každú chvíľku, lebo už tam bolo vidno nejaké kontrekcie či čo. ale že ma pošlú domov a keď dostanem bolesti aby som prišla. Ze radšej byť doma, čo si myslim aj ja. tam by som aj tak iba stresovala 🙂
Som zvedava, koľko ešte vydržím.heh. dnes v noci sa mi už prežívalo dosť ťažko, ale strašne sa tešíme. Ešte raz ďakujem za rady a povzbudenie. Musím si to ešte premyslieť s pôrodným plánom,(kedže žiaden nemám) lebo mm som vravela, že by som chcela, aby mi naše mimi priložili hneď po pôrode. Lenže ako písala Wieruss nie vždy to ide. tak neviem, ako to dopadne no akurat mi volal muž, že mi stiahol z netu nejaku ukažku pôrodného plánu. Myslím, že to chudáčik prežíva a má väčšie obavy asi viac ako ja.xi 🙂 Takže sa tu držte a možno ak najbližšie napíšem, už budeme traja 😀

aksniteb
27. dec 2011

@zuzlik_12 držíme palce Zuzi 🙂

zuzlik_12
28. dec 2011

@aksniteb ďakujemm 🙂

anicka87
6. jan 2012

@dzanka32 ahoj akurat citam tvoj prispevok ze zeny lezia na 3tom a babatka na 4tom? ja som rodila pred mesiacom a cely cas na 4tom spolu s malym ako aj vsetky maminy co boli ok. a co sa tyka tej flase mna naopak presviedcali nech ju nedavam a len prikladam. neviem kedy si rodila ale pri mne bol personal parfektny a aj ked tam nie je laktacna, kazdy den sa mi venovala sestra aj hodinu 😉

6mia6
12. jan 2012

ahojte koľko sa leží v ZA? ževraj púšťajú už po 3 dňoch?

@zuzlik_12

katka226
12. jan 2012

@6mia6 ahoj, je to skôr po 4dńoch štandardne, ale môže sa stať že aj po 3 /kamoškin prípad/ keď majú plné oddelenie

123gabca123
12. jan 2012

jasom v za rodila uz 3 krat a nemam im co vytknut 2 krat som rodila s nastrihom a treti krat som to zvladla aj bez toho a poviem ze je to nieco super nic neboli len take drobne vztahy maternice ale to sa da

6mia6
12. jan 2012

@katka226 ďakujem. keď sme boli my tak bolo 5x 24 hod. teraz ideme znova tak uvidíme :D

123gabca123
12. jan 2012

teraz je 4krat 24 hod

alzbetka71
13. jan 2012

@6mia6 nie kedysi púšťali na 5 deň, ale deň pôrodu sa nerátal, teraz púšťajú na 4 deň, ale deň pôrodu sa neráta.

blanco
14. jan 2012

Ja už som po druhí krát rodila v Žiline a bola som veľmi spokojná 🙂 A dokonca mi dali aj bábätko na brucho ked som ho vytlačila.

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lunnka
15. jan 2012

ostalo tu trocha ticho..🙂 je tu niekto s terminom v maji resp. koniec aprila?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre