Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

danusskaaa
1. apr 2012

@vajanika27 za epiduralku sa plati 100e, je to na tvoje naklady. Avsak to ti povedie doki, ktoreho si zajednas, ze kolko berie! chod si to vcas obehnut, pripadne daj si poradit od gynekologa!

vajanika27
1. apr 2012

@danusskaaa ja som po pravde nad epiduralkou ani nerozmyslala, lebo som vedela ze v ZA ju nedavaju...ani neviem ci vobec EPI chcem...ja som v stave kedy neviem co mam robit, ci to nechat na nahodu alebo si niekoho zajednat, ale poznam sa potom si budem nadavat, aka som bola hlupa 🙂

vajanika27
1. apr 2012

@danusskaaa ty si mala vybavenu EPI aj doktora k porodu?

danusskaaa
2. apr 2012

@vajanika27 EPI som vybavenu nemala, lebo som tiez nevedela, ze to treba /ja som planovala ist do Cadce a tam to netreba/ ale nastastie som prisla rano na prijem a v nemocke bol anesteziolog tak mi ho porodnik zajednal /mala som vybaveneho doktora dr. Ficek/ avsak nakoniec to nebolo potrebne. ja nechcem nikomu radit, ale ak ti ma ta EPI pomoct k lahsiemu porodu a hlavne mozno k psychickej pohode tak tie peniaze za to stoja!!!ked sa budes citis fajn, tak vybehni do nemocky a skus sa na vsetko popytat, lebo ja neviem uplne 100%info tak aby som nezavadzala!skus sa co najskor rozhodnut, aby ta nieco neprekvapilo a uz nebolo neskoro... 🙂

dada2118
4. apr 2012

@vajanika27 Ahoj, vcera na predporodnom kurze povedala sestricka, ze uz EPI nedavaju, lebo nemaju na to lekara. ale mozno, ako hovori danusskaaa, sa to da vybavit nejako pomimo.

guedaluz
4. apr 2012

@dada2118 Dadka vidim, ze chodis na ten predporodny kurz. do nemocky..prosim ta, kolka hodina vcera bola? A o com bola? Je ten kurz uz plny? Ja mam termin na konci maja a chcela by som na ten kurz ist, ale bojim sa, ze v maji by som ho uz nemusela stuhnut, ak by to nahodou prislo skor. Dakujem za odpoved

dulkagabulka
4. apr 2012

Otvoreny list Dr. Cupanikovi o bolestiach po nastrihu, prosim sirte dalej:

Vážený pán doktor,

v relácii Medicína, ktorá bola odvysielaná dňa 26.3.2012, ste ohľadom bolestí po nástrihu povedali: "...Tie bolesti v priebehu pár mesiacov ustúpia. A nepoznám žiadnu rodičku, alebo ženu, ktorá by si sťažovala, že pred piatimi rokmi bola šitá a v dôsledku toho má nejakú poruchu. Pokiaľ samozrejme... tam nebol iný dôvod...." Táto téma je pre nás veľmi intímna a nie je pre nás jednoduché o nej hovoriť a zdá sa, že je tomu tak pre väčšinu žien, keďže ani Vy ako gynekológ ste sa s takouto ženou nestretli. Preto sme sa rozhodli, ze je načase túto tému odtabuizovať a týmto listom sa Vám verejne zdôverujeme, že hoci od nástrihu ubehli roky a iný dôvod ako nástrih tam nebol, neustále nám jazva po nástrihu spôsobuje problémy (nielen) v intímnom živote.

Dovoľujeme si Vám taktiež zaslať knižku, ktorú vydala SKSAPA "Je rutinný, profylaktický nástrih hrádze opodstatnený?". Veľmi by nás zaujímal Váš názor na túto publikáciu.

S pozdravom,

Ing. Zuzana Krišková, PhD. (2009, Bratislava)
Mgr. Miroslava Kotríková Rašmanová (2009, ČR)
Ing. Ivana Antalová (2000, ČR Zlín)
.....
.....

Ak sa chcete aj Vy pod uvedené vyhlásenie podpísať, napíšte nám na zenskekruhy.oz@gmail.com, do predmetu uveďte prosím "Nastrih" a uveďte prosím, ako sa chcete podpísať. Napríklad len Zuzana z Bratislavy (ideálne však celým menom). A taktiež rok pôrodu a mesto, kedy a kde Vás nastrihli (prípadne ak ste boli nastrihnutá viackrát, tak aj tie ďalšie roky). List zašleme Dr. Cupaníkovi poštou spolu s publikáciou http://www.sksapa.sk/2009031159/Publikácie/nova.... List zverejníme na www.zenskekruhy.sk

adlani
4. apr 2012

@guedaluz ja mam termin zaciatkom maja a tento kurz bol uz asi pred mesiacom plny, vraj sa nan hlasili uz v januari... 😒

adlani
4. apr 2012

@mirkap84 prosim ta, mala si pri porode manzela, alebo niekoho?

adlani
4. apr 2012

baby a neviete kolko stoji "zajednanie si" toho lekara? oficialne sa to vraj neda, takze je to asi v podstate na tom ako sa s tym-ktorým dohodnes...nemate nejake info?
@vajanika27 ja som na tom presne ako ty...stale vaham co ako spravit 🙂 ...ist na nadstandard? zajednavat lekara?
@dada2118 nedavali vam na tom kurze v nemocnici nejaky zoznam, co si zobrat?

mirkap84
4. apr 2012

@adlani Ahoj, nie nie, nemala som nikoho 🙂

adlani
4. apr 2012

@mirkap84 no ja nad tym tiez uvazujem... bud nikoho alebo dulu... a neviem sa rozhodnut 🙂 Nechybal ti tam niekto?

mirkap84
4. apr 2012

@adlani ...vies co ani nie, najmenej teda moj muz 😀 ...on na tieto veci nie je a nevedel by, ako sa v takych chvilach zachovat 😅 ...ak mas tu moznost zobrat si dulu, tak tu by som zvazila, predsa len by to bola osoba, ktoru by si poznala a najma by to bola velka opora, pokial by si mala dlhy porod 🙂

vivusika
4. apr 2012

ja som nemala zajednaného žiadneho lekára, a to som mala 2x cisársky. Prvý mi robil dr.Babjak a druhý dr.Ficek. Spokojná som bola maximálne 🙂

adlani
4. apr 2012

@mirkap84 no s partnerom sme sa tiez dohodli, ze pri porode nebude...on by to pretrpel a ja by som mala o starost viac 😀 Nad tou dulou uvazujem ale neviem sa rozhybat. Pocula som uz aj taky nazor (aj ked to je take "jedna pani povedala"), ze personal v niektorych nemocniciach duly moc nemusi...vraj sa do vsetkeho prilis staraju. Ale to som rozhodne nepocula o zilinskych dulach (nechcela by som ziadnu "ociernit") ani o zilinskej nemocnici.
Nemate niekto skusenosti s dulami pri porode v ziline?

barboragondova
4. apr 2012

@adlani Dovolte, aby som vam vysvetlila viac o posobeni dul v porodnici.
Ak maju duly v porodniciach problemy, respektive su "nezelane", nie je to pre to, "ze by sa do vsetkeho starali" . Jedinou starostou duly je mamicka, s ktorou ide do porodnice. Mamicka a jej absolutne pohodlie - psychicke!!! Do zasahov sestier a lekarov sa dula nesmie starat, ani komentovat ...... . A toho sa drzime.
V porodnici v Ziline, MArtine a Cadci mame oficialny suhlas primarov a prednostu, ze mozme slobodne doprevadzat mamicky k porodom. Na porrodnych salach mame velmi korektne vztahy, navzajom sa respektujeme.
Pokial by ste mali zaujem a chceli si vypocut skusensoti mamiciek, ktore nas mali pri porode, mozem vam poslat mailove adresy a popytat sa ich viac na podrobnosti.

adlani
4. apr 2012

@barboragondova Predpokladam, ze ste dula. Ste zo ziliny? Ja som to rozhodne nemyslela v zlom...ak to tak vyznelo, mrzi ma to. Citala som o dulach na internete a viem, ze nemaju zasahovat resp. nezasahuju do lekarskych rozhodnuti. Je ale fakt, ze zastavaju nazory, ktore lekarom nemusia byt vzdy "po chuti". V zasade s nimi suhlasim - s prirodzenym porodom, prilozenim, bondingom atd.., len si nie som ista, ci som taky hrdina, aby som vedela za to bojovat s odporujucim lekarom pri svojom prvom porode 😒 A nevedela som do akej miery presadzuje zelanie mamicky dula. Napr. ked dula bude vediet, ze nechcem urychlovanie porodu, odporuje lekarovi? Alebo je to na mamicke? Neviem si to dost predstavit...ci dula moze fungovat ako taky naraznik medzi lekarom a mamickou. A na druhej strane, ked dule poviem, ze chcem urobit vsetko co povedia lekari, tak ma dula necha urychlit porod napriek tomu, ze je presvedcena o opaku?

barboragondova
4. apr 2012

@adlani
Ja viem, ze ste to nemysleli v zlom, ja som to ani v zlom nezobrala 🙂 Len som chcela vysvetlit ako to je 😵

Ja, ako dula, vzdy respektujem rozhodnutie mamicky. Ak mi mamicka na prvom stretnuti pred porodom povie o svojich predstavach , ako si asi predstavuje svoj porod, ja sa riadim len a len jej rozhodnutim, akokolvek by odporoval mojim nazorom! Pre mna je prvorada psychicka pohoda mamicky. Ja ju na uvodnom stretnuti vzdy vypocujem, ak sa ma opyta na moj nazor poviem ho, ale bez toho, aby som vyzadovala od mamicky, aby ho repsektovala! Ak mam mamicku, ktora chce epidural, akokolvek som proti epiduralu, chapem ju a som jej oporou ... .
O ostatnom by som sa s vami radsej porozpravala osobne, ak by ste mali zaujem.
Barbora

adlani
4. apr 2012

@barboragondova Dakujem, musim si premysliet co vlastne chcem a pripadne vas budem kontaktovat 🙂

dada2118
5. apr 2012

@guedaluz v utorok bola este len prva "dvojhodinovka", z ktorej bola nakoniec asi tak hodka cosi. Bola prednaska o odbere pupocnikovej krvi a potom nas sestricka previedla nadstandardom + len z rychlika presla cez fazy porodu. Hlavne hovorila, kde sa hlasit, kedy (uz ist, alebo pockat s odchodom do porodnice) apod. nakoniec nam dali zoznam, co si treba doniest do porodnice.
@adlani davali nam ten zoznam , ale myslim, ze je to nejaky zoznam, ktory sa da zohnat aj v lekarni, lebo to je na lajstri od Rosalginu. 😉

dulkagabulka
5. apr 2012

reakcia na reláciu Medicína na temu Moderné metody porodov
http://www.zenskekruhy.sk/akcie/nase-aktivity/i...

bajonetka
5. apr 2012

Ahojte. Neviete mi povedať, či ešte dr. Paučin pracuje na pôrodnici v Žiline? Od kamarátok som počula naneho len pozitivné ohlasy aj tie ,čo rodil on sám, keď mal nočnu službu. Mala ste ho niektora pri pôrode? Mám termin koncom mája a chcem, aby bol osobne pri rodeni môjho syna. viete mi povedať, či berie ešte nové pacientky, aj keď su tehotne? Ďakujem za odpovede. 🙂

lusina
6. apr 2012

@bajonetka Ahoj, ja chodim k dr. Paučinovi, som jeho pacientka, je skvely odbornik aj prístup ma dobry. ked mam nejaky problem možem sa na neho obratit kedykolvek, je ochotny odpovedat.Pacientky stále berie, ale či tehotne neviem, ale myslim si, že áno, ak chceš dám ti na sestru čislo a možeš jej v utorok cinknut, bud ti ona odpovie alebo ti da dr. k telefonu. Aj jeho zdrav. sestra je skvela, je naozaj velmi ,velmi príjemna a mila.
Paučin rodi aj v žiline, ked mu vyjde služba, spominal tak dva x za mesiac že mu vyjde služba.

cinnamon111
6. apr 2012

@bajonetka Ja mám teda na dr. Paučina veľmi ťažké srdce. Ja som prvé bábo potratila a z toho jeho prístupu som bola zdesená......a nie len z ľudského, ale aj z profesionálenho . Mňa sklamal ....... sestričku má , ale naozaj veľmi milú.

lusina
6. apr 2012

@cinnamon111 čo sa stalo, ak to nie je tajne?

bajonetka
6. apr 2012

@cinnamon111 no, dnes som s nim hovorila osobne a posobil na mna velmi profesionalne. aj vsetky kamaratky co ku nemu chodia si ho chvalia. on aj jeho sestricka su zlaty.

semiramina
6. apr 2012

@bajonetka suhlasim, ja k nemu tiez chodim a je to najlepsi a najludskejsi gynekolog, akeho poznam. aj mi bol pri porode. ja len chvalim....

lusina
6. apr 2012

@semiramina ja som tiež spokojna 🙂

cinnamon111
6. apr 2012

asi sa už na mne poučil......

kukucka1982
8. apr 2012

ahojte... pre budúce mamičky, ktoré zaujíma, čo ich čaká a neminie, pridávam fotky zo žilinskej pôrodnice - 4.poschodie. 😅 pekný večer

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre