Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

romcag
30. jún 2010

@betyna8 - no a ako sa k nemu dostanem? Hm? Ty si tam bola?

betyna8
30. jún 2010

@romcag nie,ja som bola na 4D až pri Ilave,ale viem,že Hartel to robí.Skús si pozriet na neho kontakt a zavolaj si tam.

ninka123
30. jún 2010

@betyna8 Bety u Dr.Micka? aj my sme tam boli 😵 😵 😵 2x 😵

betyna8
1. júl 2010

@ninka123 no áno,tuším sa tak volal,bolo to v Pruskom 🙂 a boli sme spokojní,aj ked nám drobec nechcel moc zapozovat,mame kopec fotečiek na cd a vlastne sme tam išli,aby sme sa dozvedeli pohlavie
este k tej vzdialenosti do porodnic, ja by som sa toho až tak nebála,ved napr.ked je maminka z Terchovej alebo horných kysuc,tiež to nemá do nemocnice na skok a musi to stihnut.Asi len ojedinele odrodi v aute 😀 .A čo sa týka kruháču v knm, ten sa dá obíst cez Vranie.

danulka3
1. júl 2010

Ahojte,prečítala som si vaše príspevky o žilinskej nemocnici,ja idem rodiť v septembri,určite do Žiliny,z Vlčiniec je to na skok,myslela som si,že to na tom 4.poschodí tých pár dní tiež prežijem,veď nie som nejaká fajnovka,ale keď tak nad tým rozmýšľam ( a po prečítaní vašich príspevkov),vážne uvažujem nad tou nadštandartnou izbou aspoň prvé dva dni,predsa človek ubolený,vytrápený,tak si trochu pohodlia zaslúži a hlavne,že bude môcť byť pri mne manžel a vychutnáme si tie prvé spoločné chvíle spolu.

suzik77
autor
1. júl 2010

@betyna8 zakon schvalnosti je blbec 😀

betyna8
1. júl 2010

@suzik77 to ano,ja som len poukazovala na to,že keby sme fakt bývali dalej a nie kuščok od porodnice a nemáme na výber,tak tu trasu musime absolvovat tak či tak, samozrejme je to na každej mamine,kde sa rozhodne ist rodit,moj jediny pobyt v nemocnici za doterajší život bol rpave porod v Čadci,takže nehodnotim ine .... 😉

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
suzik77
autor
1. júl 2010

@betyna8 ved mas pravdu, ja len ze, ja mam taku smolu, ze mna by ta nahoda postretla 😀

danulka3
1. júl 2010

@suzik77 Prosím ťa a tú nadštandartku si treba nejak zajednať? alebo,ako to funguje? Či až keď prídem do pôrodnice,a ak nebude voľná,mám smolu?

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
danulka3
2. júl 2010

@rivatha Díky,takže treba sa spoliehať na to,že v ten deň "D",bude voľné,ináč smola a keď si bola ty,nebol problém sa tam dostať?Vieš o niekom ,že sa tam nedostal?

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
danulka3
2. júl 2010

Maminky,ktoré ste z Vlčiniec,mám ešte jeden problém,hľadám dobrú detskú lekárku na poliklinike na Vlčincoch,poraďte.ďakujem

iwonita
2. júl 2010

@romcag cislo ku dr. hartelovi do ordinacie je 0915871103, 4D robi v 25. tyzdni, staci si zavolat a objednat sa. robi to v poobednajsich hodinach :o)

roo
2. júl 2010

Zienky, ked porovnavate ZA a CA, vzdy pisete len o sebe. Ale co mimi? V ZA je 24-hodinovy rooming-in. V CA sa len tvaria, ze maju rooming-in. Ja uvazujem o dalsom porode v ZA. Prezijem, ze nebudem mat hotelovu izbu s televizorom, ale chcem mat babatko co najskor a nastalo pri sebe. A keby sa aj stalo, ze by som z nejakych dovodov nevladala, sestricky sa o babatko takisto postaraju ako v CA. Len s tym rozdielom, ze v ZA je standard(!) aby bolo babatko pri mame. V CA je 15 miest na sestonedeli, ak je viac rodiciek, zvysne sa umiestnuju na oddelenie rizikoveho tehu, kde sa babatka nosia kazde tri hodiny na dojcenie. Mozem popisat viac o systeme v CA, ak bude zaujem.

U Dr. Hartela sa robi 4D medzi 24-26 tt, staci zavolat v tom 20-21 tt. na objednanie. Cenu neviem.

kosska3003
2. júl 2010

roo to som aj ja pocula ze v cadci to tam ide ako na beziacom pase a ze o babatka neni tak postarane ako v ZA

lemi0410
2. júl 2010

No, nie je to baby tak. Z vlastmej skusenosti možem potvrdit, že v cadci je o vás aj o babatko perfektne postarane. Je pravda, že maju na sestonedeli C len 15 ložok, kde možete mat babo pri sebe, ale pokial ležite na B - teda rizikovom, babo vám donesu a možete ho mat pri sebe kolko chcete. Čo sa týka starostlivosti o bábo - bolo mi všetko zretelne ukázane a vysvetlena od kojenia, prebalovania cez kupanie až po obliekanie... Len sa netreba bat opýtat sa!!! Radi vám pomožu a vysvetlia, len tiež maju niekedy frmol... Su tam milší a omnoho vludnejší ludia ako v Žiline!!!!!

gabrielkaa
2. júl 2010

Ahojte. Ja som na Cadcu pocula len pozitiva. Neviem to ale z vlastnej skusenosti. Rodila som pred rokom a pol v ZA a som spokojna a dokonca som mala aj izbu s TV 🙂. ale to nie je podstatne. Ak si niekto zaplati nadstandard tak moze byt aj telka. Personal sa zlepsil. lebo z pocutia viem, ze v Ziline to kedysi nebolo bovhie co a vela mojich znamych odislo prave pre tento problem rodit do MT alebo CA. ale uz je to fajn a personal je mily, a su napomocni. ja som bola po cisarovi, takze babo som nemala hned, ale akonahle som o neho poziiadala tak uz som ho mala na izbe tak dlho ako som len chcela. len u mna tie prve dni boli tazke, lebo po narkoze a celkovo po cisarovi som bola slaba, ale ked som odchadzala domov tak som kojila. islo to sice pomalicky ale domov som prisla a umeleho mlieka som sa ani nedotkla a kojim do teraz...

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
roo
3. júl 2010

@kosska3003
@lemi0410
@rivatha
Baby, nepisala som, ze v CA o babatka nieje postarane. Nemozem povedat, ze by sa o ne sestricky na novorodeneckom nepostarali. Prave naopak.

Ale ide presne o to, co pise Rivatha.
Mne po normalnom porode, zdravej, uplne v pohode som fungovala, nedoniesli zdrave babatko ani ked som ziadala, odkladali to, vraj az po siestich hodinach, co ho musia monitorovat. To som sa nedostala na oddelenie s rooming-in, takze mi ho doniesli este neskor, az ked nosili maminam v tych 3-hodinovych intervaloch - vecer. Im potom doniesli dietatka aj v noci, ale mne nie - lebo vraj aj tak mu nemam co dat jest, ze oni mu daju napit glukozu. Dofrasa, ako to, ze inde matky tiez nemaju hned 18 hodin po porode mlieko a dieta im predsa nezomrie od hladu alebo smadu???!!! A tiez nepoculi o vyzname o kolostre a jeho vyzname pre dieta? O tom, ako vcasne prilozenie a satie napomaha rozbehnut laktaciu, a tiez ake je dolezite pre dietatko, aby bolo co najskor pri mame?
(Na druhy den som obehala sestricky na oddeleniach, ze chcem prelozit na oddelenie C, odporucili mi povedat to na vizite, takze este v ten den dopoludnia ma prelozili. To bolo od nich fajn, ze mi to umoznili.)

Ide mi teda najma o kontakt mama - dieta. 24-hodinovy rooming-in. Kupanie a vazenie na izbe matky, detske vizity na izbe matky. Tak ako je to v Ziline. Tam miminka odnasaju od mamy prec len na ultrazvuk, odbery, ockovanie a pod UV lampu. (rodila som v ZA pred 4 rokmi). Tiez som za co najskorsie umiestnenie dietatka ku mame. Nie az po 6-tich hodinach. A vobec - uplne najidelanejsie by bolo neoddelovat dietatko od mamy vobec - aby bolo u mamy hned od momentu narodenia. (Stale pisem o porode, matke a dietatku bez komplikacii). Ale to som odbocila, lebo toto sa zatial nedeje ani v ZA ani v CA.

Este trochu odbocim - Ja som zazila v CA, ako sa jedna sestricka mojej spolubyvajucej - jej znamej postazovala, ze je to hrozne, ked babatka niesu s mamami. Deticky mamam na izbach placu, tie ich donesu ku sestrickam, aby s nimi nieco robili. Ony ich prevezmu a deticky placu dalej. Len tie mamy to nepocuju a su spokojne. Sestricky sa snazia ako sa da. Tato konkretne spominala glukozu na upokojenie, drncanie postielkou (kedze kolisat sa neda).

V CA deti v noci zbieraju deticky aj tym, ktore su na rooming-in.
Ja som tam zazila takyto denny rozvrh na rooming-in:
O polnoci sa deti zbierali. Nad ranom sa vsetky hromadne vazili, kupali, prezliekali na novorodeneckom oddeleni, pretoze na izbach mamiciek niesu ani vahy, ani vanicky. O pol siestej sa nosili mamam na kojenie, o siestej znovu zbierali. Zrejme mali potom detsku vizitu, vysetrenia, a pod., v tom case ich bolo vidiet v tigrovanych deckach ako ich sestricky nosia na sono do inej casti budovy. O cca deviatej doniesli deticky mamam a pri nich zostali az do polnoci.

Baby, otvorene priznavam, ze radsej pojdem do ZA, kde to ma sice od hotelovej izby daleko a sprchy su nechutne s obrovskym vrecom plnym vloziek a odpadkov, ale kde budem s dietatkom co najskor a co najdlhsie.
Lebo mne tam v CA cca pred rokom neskutocne srdiecko tuzilo po mojom babatku hned od porodu ale dostalo sa mi az po zhruba 12 hodinach a potom mi ho zas zobrali prec na celu dlhu noc.

krtica11
3. júl 2010

Ahojte baby mam na vas jednu otazku ako je to v ZA s balenim na široko.Odporučaju to alebo nie?A ak ano poradte aku velkosť poštolkovych nohavičiek mam kupiť lebo mne sa zdaju tie 1 akesi male ked si predstavim že pod tym bude jednorazova plienka a obyčajna.Dakujem

janka1224
3. júl 2010

@krtica11
ahoj, ja balím naširoko, v nemocnici to bola samozrejmosť (aspoň ja mám takú skúsenosť) kupovala som od 1, teraz máme 3 a máme tri mesiace 🙂

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janka1224
3. júl 2010

Ahojte,

chcem sa opýtať, akú maté lekárničku pre bábätko? Myslím niečo od teploty či dávate sirupčeky alebo čipky.
ďakujem

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
roo
3. júl 2010

@janka1224
My teplotujeme aj teraz. Najlepsie su capiky (Paralen), ako pise Rivatha, ak sa dietatko hned nepokaka. Na 7 kg jeden, pri polovicnej vahe, polovicny capik. Davkovanie je na krabicke, ale cca sa moze dat dalsia davka po 6 hodinach. Ale - ak teplota neklesa, moze sa uz po dvoch hodinach dat sirup. Alebo naopak - najprv sirup potom capik. Pretoze obsahuju ine ucinne latky - Paralen obsahuje paracetamol, Brufen alebo Nurofen obsahuju ibuprofenum. Na sirupceky pozor pri alergickych detoch, obsahuju prichute a farbiva.
Existuju aj homeopatika proti teplote, ale nemam vyskusane.

Dalej do lekarnicky mame tiez krem poroti UV (pre babo s mineralnym filtrom napr. Daylong Baby, ale su aj ine). Na zadocek preventivne Nivea krem proti zapareninam (ale prvych 6 mesiacov, co bola vylucne kojena, som nenatierala - nebolo treba) a ked uz sa nejaka zaparenina teraz vyskytne, tak je vyborny Imazol krempasta.
Cicaderma - mala som na bradavky, ale detom nim natieram odreninky.
Modra Indulona - univerzalna - aj na ritku, aj na suchu pokozku, v zime na tvaricku.
Este mam v lekarnicke sirup proti nadche - Nasivin alebo Sinupret (aj pre male mimi) a na kasel Stodal (homeo). Pouzivame aj my s manzelom, ked treba.
Ak mas daleko do lekarne, mozes si pre istotu kupit aj Smectu - pri hnacke, prip. aj Kulisek (na rehydrataciu pri hnacke).

Co sa tyka liekov, vyborna stranka je http://detskechoroby.rodinka.sk/index.php?id=817
A ja mam doma aj vytlacene pdf-ka o prvej pomoci, aj manzel vie, kde to najst, keby ostal s detmi doma sam a nieco sa im prihodilo (horucka, hnacka, uraz,...) http://zdravedieta.rodinka.sk/index.php?id=351
Takisto v lekarnicke mam nalepeny zoznam liekov kvoli manzelovi, aby vedel co je na co.

A prajem, aby sme tie lieky vyuzivali co najmenej 😵

danulka3
4. júl 2010

baby,nemá mi kto poradiť s tou detskou lekárkou,potrebujem za nejakou zájsť a ešte stále neviem,koho si mám vybrať,
díky

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre