Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mackopuf
19. apr 2010

suzik77- pisala som,ze je to v teme DULA 😉 na prvej strane a ta dula (luba lapsanska) tam v pohode odpovedala na otazky 😎

suzik77
autor
19. apr 2010

mackopuf - aha, asi som to prehliadla, prepac 🙂 a vidis to, aka mila dula to bola 🙂 este sa to aj rymuje 😀

mackopuf
19. apr 2010

suzik-nevadi, stane sa 😉 😎 ...pozeram,ze si zo Ziliny..kde si rodila? tam?

barboragondova
19. apr 2010

MIle maminky, aby ste si nemysleli, ze pracujeme ako "poistovaci, ktori namotavaju recami a nepovedia cenu,opakuju to iste dookola, chcu sa stretnut, nechcu povedat skutocnu cenu, len cloveka omotavaju recami a super vyhodami" (ako napisala Rivatha), oslovila som členku výboru OZ Slovenske duly, certifikovanu dulu Mgr. Lubku Lapssansku, aby vam ona, zo svojho postu, napisala cenu, a svoj postoj k veci.
Aby sa tu nesirili bludy (o stovkach eur za nase sluzby) a podobne .........
Myslim, ze uz raz som tu pisala, ze vsetky duly mame svoje civilne zamestnanie (a ak mozem povedat sama za seba aj dobre platene), a sluzba duly nie je pre nas zivobytim. Venujeme sa tomu pre to, aby sme pomohli mamickam.
Dovolim si spochybnit nazor Zuzub, ze "porod je bud ok, alebo na ho....". Porod sa da ovplyvnit mnohymi faktormi, atmosfera, personal, porodnik, porodne asistentky, duly, medikamenty, v neposlednom rade psychika tehotnej mamicky ........... .. Vo velkej miere sa porod bude odvijat od psychickej pripravenosti mamicky.
Mile maminky, najmä Rivatha a Suzik77, verim, ze vsetky Vase prispevky ohladom nasej cinnosti boli napisane s umyslom pomoct ostatnym mamickam, ktore si tuto diskusiu citaju, a ktore sa rozhoduju porodit svoje dietatko v Zilinskej porodnici., respektive ktore zvazuju ci si dulu k porodu zavolat alebo nie.

zuzadula
19. apr 2010

vsetkym zilinskym maminkam.. pisucim, aj citajucim pekny vecer 🙂.. tak mam pocit, ze sa to tu okolo dul nejako zamotalo a neveim, ci prave najlepsim smerom. Uplne chapem , ze mamicky, ktore by chceli dulu k porodu, aj vas maminky, ktore pisete zaujima cena, za ktoru su sluzby duly pristupne a samozrejme, tak isto ako pri vybere inych sluzieb, bude otazka financii velmi dolezitym kriteriom pri konecnom rozhodovani. To, ze sme my zilinske duly spolocne neuviedli cenu nebolo sposobene tym, ze by sme chceli nieco skryvat, alebo buduce maminky klamat a zneuzivat ich zaujem vo svoj prospech a neprimerany zisk!!! Citili sme sa naozaj viazane dohodou, ktoru k otazke zverejnovania cien prijali duly v ramci celej SR. Preto aom rada ze Barbora oslovila certifikovanu dulu Mgr. Lubku Lapsansku, aby sme si tuto temu naozaj ujasili.. lebo sme naozaj netusili, ze su tu ceny niekde publikovane..a ako nove duly sme nechceli nieco porusit. Dakujeme za pochopenie 🙂
Este by som reagovala na potrebu, alebo zbytocnost duly pri porode.... samozrejme uplne akceptujem nazor zien a maminiek, ktore by si dulu nevedeli pri porode predstavit. Tak ako pri rieseni inych kritickych situacii, su medzi nami ludia, ktori to zvladaju v pohode a s prehladom.. ale su aj ludia, ktori potrebuju pomoc a radu.. alebo len blizkost niekoho, kto chape a vnima, ako sa v tej situacii neprijemne citi!!! Ak je to zena, ktora ma potrebu vyhladat takuto pomoc v takej extremnej situacii, akou porod naozaj pre niekoho moze byt, tak je len dobre, ak moze vyhladat pomoc.. napr. aj u duly 🙂 Pre mna osobne. ak by som ako dula pomohla co i len jednej mamicke za rok. tak som velmi stastna..🙂.. a myslim to uprimne.. z porodu a jeho priebehu si matka, aj dieta casto nesu traumy celym zivotom..a ak by to moja pritomnost ako duly zmiernila, tak to bude mat vzdy vyznam!! 🙂

zuzub
19. apr 2010

mile duly, vôbec nespochybnujem vašu prácu, ak niekomu pomôžete ok, len mi trošku vadí, že sa tu na MK prezentujú len všetko samé pozitíva duly ako nejakých super žien čo robia zázraky a mi to trošku pripadá až tak vtieravé....
a niektoré sa tu prezentujete akoby ste tu prácu robili len pre " dobrý pocit" že niekomu pomôžote a pritom to celkom tak nie je lebo každá robota za ktorú sa platí sa robí aj pre peniaze.
barboragondova- pôrod sa dá určite ovplyvniť všetkými tými vecami čo si popísala, a žena sa môže byť na 100% pripravená, ale sú krtické situácie kedy ti ani dula ani manžel nepomôže a ostáva to len na tebe a s tým som sa stretla vo svojom blízkom okolí.....
a bohužiaľ v dnešnej dobe je práve pre mnohých otázka financií prvoradá, pretože nie každý má super platené zamestanie a nech mi žiadna dula netvrdí, že by to pre niekoho robila len tak zadarmo pre dobrý pocit.

julia225
19. apr 2010

zuzub, urcite by sme to zadarmo nerobili 🙂
nas studium tiez stoji ke, take , nemale peniazky 🙂
ani potraviny ti nedaju zadarmo, su za tym "mozole" ludi ... no a mi si za tie svoje zasluzime aspon teda tu almuznu... to su ceny za to, ze som niekomu (cudziemu) k dispozicii telom a dusou, tolko, kolko potrebuje.... 🙂
takze nie...dnes uz nikto nic nerobi zadarmo...
a dovolim si poopravit Ta...my niesme superzeny... my superzeny "rodime"...rodime matky ...
Vela zdaru zilinskym dulinkam Bozkavam Vas... 😵

dulaluba
19. apr 2010

pekny den mile zienky.
tak sa teda ozyvam, oficialne za nase slovenske duly. ano je to tak, ze ceny odtial-potial "len tak" nezverejnujeme. v podstate je to tazke urcit ich tak. je to z toho dovodu, ze kazda ich ma ine - podla skusenosti, regionu, klientely. ale aby ste neboli ukratene, a aby sme aspon trosku uspokojili vasu zvedavost, mozem vam napisat vlastne - moje ceny, aby ste mali aspon nejaku predstavu 🙂 . takze nezazlievajte prosim vasim zilinskym dulam, ze sme ich vtlacili do pozicie "nezverejnovat". ony si tiez ceny musia "nastavit" postupne, podla tych kriterii, ktore som uz vyssie opisala. takze po mojej takmer 10 rocnej praxi su ceny taketo - 13 eur za stretko pred alebo po porode. a za porod - ano tie iste ako v roku 2006 - ako vam tu uz pisala jedna mamicka. teda - pohotovost dva tyzdne pred porodom (24 hodin denne na telefone) az do porodu, cely porod (akokolvek dlho trva) + jedno stretko po porode - 100 eur. a este cosi - mamicky, ktorym som pri porode bola nemali pocit ze je to drahe - skor naopak. (kazdeho nazor beriem) - kedze som zivnostnik, tak z tejto sumy platim odvody, dane atd...
a kazda z dul este rocne zaplati nejake peniazky aj na dalsie vzdelavanie (skuste sa mrknut kolko stoji taka konferencia 😲 🙂 ), literatura atd.
nikoho do vyuzitia tejto sluzby nemozno nutit, a nie je to ani nasim zamerom. ale je dobre, ak si kazda z vas moze vybrat koho chce pri porode - a skvele, ak mate moznost nejaku dulu oslovit. vzdy je to lepsie ako poradne kde sa nemozete nic opytat (cest lekarom, ktory su ochotni) alebo porod, kde ste odkazane same na seba - kde cely personal ma plne ruky prace (a to oni naozaj maju) a nik o vas nema cas zavadit, kym netrci hlavicka. a osobne povazujem dulu za najprinosnejsiu po porode - v sestonedeli. aspon v tomto obdobi moje sluzby vyuziva 75% zien. lebo v tom case uz naozaj my zeny casto nevieme na koho sa obratit. takze tak. 🙂
zelam vam krasne chvile s detickami, krasne porody a blahozelam, ze vas pan primar v zilinskej porodnici bol taky ustretovy, a tie ktore po tom budu tuzit si dulu k porodu mozu zavolat... 🙂

kraaaasne dnicky....

zuzub
19. apr 2010

dulaluba, vdaka za objasnenie, myslím, že spomedzi dúl si tu zaujala najjasnejší postoj a normálne si všetko vysvetlila aj to čo sa týka cien a podobne....držím palce v ďalej práci 😉

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
suzik77
autor
19. apr 2010

mackopuf - hej, v ZA som rodila. Preco?

mackopuf
19. apr 2010

suzik-len tak,som chcela vediet,ci si nahodou nerodila v Martine 🙂

suzik77
autor
20. apr 2010

🙂 nuz, ani ma nenapadlo. A preco ta napadla takato otazka prave pri mne? 🙂

suzik77
autor
20. apr 2010

dulaluba ahoj! tak fajn, ze sa nasla aspon jedna osoba z vasich radov, ktora sa nehanbi a neobava napisat aspon pribliznu sumu za sluzbu duly... vsetka cest, nech sa ti v praci dari. Aj v beznej, aj v "dulovskej" 🙂

mackopuf
20. apr 2010

suzik,ani neviem preco prave pri tebe 😵

zuzadula
20. apr 2010

pekne rano 🙂 .. som rada, ze sa dulaluba zapojila a naozaj to vysvetlila 🙂... a uviedla na spravnu mieru.. dulaluba, je totiz ta pani, ktoru spominala Barbora.. zakladajuca členka výboru OZ Slovenske duly, certifikovana dula Mgr. Lubka Lapssanska... ona vedie nase vzdelavanie a je nasou tutorkou ...som rada, ze aj ona uviedla dovod, preco vzniklo nedorozumenie okolo financii za sluzby duly ...." oficialne za nase slovenske duly... ano je to tak, ze ceny odtial-potial "len tak" nezverejnujeme...".. pretoze, to naozaj nevzniklo z nasej strany z ineho dovodu ako zodpovednosti voci rozhodnutiam zdruzenia a praci ostatnych dul.
a aby sme uz naozaj ukoncili debatu o cenach.. za nieco, co sme naozaj este nemali moznost poriadne v ZA ani prezentovat a hlavne ponuknut mamickam, tak by som chcela uviest nase predbezne ceny.. za balik, ktory uviedla dulaluba..tzn. predporodne stretnutie, 2 tyzdne predporodna 24 hodinova pohotovost, cely porod a stretnutie v sestonedeli.. je cena 75 eur... samozrejme, tak ako uviedla Lubka.. ceny sa vyvijanu.. a upravuju podla poziadaviek maminky a sluzieb o ktore zaujem
este raz dakujem Lubke.. 🙂.. a vsetkym maminkam prajem krasny jarny den 🙂

barboragondova
20. apr 2010

Ahoj Zuzi, vyborne si to napisala.
suzik77: My sme sa ceny ani nehanbili ani neobavali uviest. My sme len RESPEKTOVALI nase pravidla. Len tolko.

dulaluba
20. apr 2010

pekny den zienky,
dakujem za reakcie - a este raz - nase zilinske duly sa len drzali toho co sa dohodlo na valnom zdruzeni... takze je od nich aj od vas mile ze ste pockali na moje "oficialne" vyjadrenie. 🙂
mimochodom vsetky su to skusene zeny s velkymi znalostami, takze - hor sa do spoluprace... 🙂
vdaka za porozumenie a krasne dnicky...

suzik77
autor
21. apr 2010

dulaluba - isteze 🙂

Ale kedze tema je v podstate o trosku inom - zilinska porodnica (prostredie, personal a pod.), tak tu vobec uz nemusime tieto zalezitosti pretriasat...
Budem rada, ak sa opat ozvu cerstve mamicky, ake mali skusenosti so zilinskou porodnicou! 🙂

barboragondova
21. apr 2010

Suzik 77, my ako duly uz oficialnym suhlasom primara zilinskej porodnice do nej patrime, tak isto ako personal, mamicky....... .
Takze myslim, ze od temy sme neodbocili.

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katherine27
21. apr 2010

Ahojte maminy,
tak ja len na skok,u nás je frmol...malý má zápchy a koliky - bohužaľ MM u mňa málo ☹ , už sa prestáva aj prisávať, masírovala som prsia, prikladala, pila čajíky na kojenie, brala homeopatika - ale akosi nepomohlo, už som si aj parkrát poplakala, čo už narobím , akosi mi nebolo dopriate, ale hlavne že je malý zdravý, krásne rastie a priberá...takže sme viac menej na UM, možno ma niektoré aj odsúdite ... takže som rada keď zaspinká a ja sa k nemu pridám..masírujeme bruško, cvičíme s nožičkami, pasieme ovečky - ale túto polohu neznáša, bereme kvapky...dnes mám 1. deň pocit , že to všetko zaberá - včera sa dvakrát sám vykakal a dnes už jedenkrát - som šťastná ako blška..už chodíme aj na prechádzky, zdá sa že kočík miluje, vždy pekne spinká, asi mú to hopsanie robí dobre na črievka, trošku sa premelú a viac pracujú..noci máme OK, budí sa iba 2x...
Keď sa z toho ešte trošku viac vymotáme, bude viac času popísať, poprípade sa stretnúť 😉
Prajem Vám krásny dník, veľa mliečka a zdravé detičky 🙂 🙂 🙂

suzik77
autor
21. apr 2010

riv 🙄
😀
moj drobec ma "len" 58 cm a cca 4500g 😕 Chystas svadbu? 🙂

katherine27 - neboj, nesudime ta 🙂 Ja som tiez kombinovala aj s UM istu dobu, ked bolo menej mlieka. A mudre knizky pisu, ze 3 a 6. tyzden su kriticke na mnozstvo mlieka, mozno toto bude tvoj problem. Teda aspon ti to prajem, lebo tato kriza pominie a ides dalej... A ked nie, co uz. Ako pises, hlavne, ze dieta je zdrave. No a tu zapchu ma asi z toho UM, ktovie? Vraj niektore deticky z toho zapeka...

ollski
21. apr 2010

katherine27, nemaj vycitky, bud to ide alebo nie 🙄 ja som sa pri dcerke snazila az dokrvi 😝 ...a bola kojena necelych 8 tyzdnov, a to bola skor na UM ako na MM....bola spokojne babenko, vobec nebyva chora, neplakala....proste som sa s tym po case zmierila, aj ked jasne ze vycitky boli, nie len moje vlastne....velmi som sa bala ako to pojde pri druhom...mala som fakt panicky strach z kojenia 😝 ale asi zavisi aj od babetka a jeho snahe sa prisat...synceka som potom kojile vyse 13m, keby nie toho, ze to "zneuziva" kludne by som ho kojila dalej, ale mylim, ze ten rok je tak oki...
tiez zavisi aj od mliecka, my sme mali aj mame nutrilon, na skusku som raz dala hami, ale strasne ju z toho zapekalo....je to ale individ ako ktore komu zapasuje!!
nevzdavaj to este, sak skusat mozes, mozno sa to rozbehne, ked bude vacsia a bude lepsie tahat, mozno a ak nie, hlavne je byt spokojna!! 😉 aj maminka aj bao....urcite jej to vynahhradis inak 🙂

zuzadula
21. apr 2010

ahoj katherine 27 🙂 .. pripajam sa k ostatnym dievcatam.. myslim, ze to co robis, ie je dovod na odsudenie, ale naopak na veeeeeeeeeelku pochvalu..🙂 je uzasne, ze si to nevzdala, ale hladas prostriedky a sposoby, ako celu situaciu vyriesit v prospech tvojho maleho 🙂... matka nemusi byt stroj na mlieko.. a niekedy to aj napriek vsetkym snaham nejde.. ale je fajn, ak sa mama aspon pokusi.. ako ty 🙂
suhlasim so suzik, ze to moze byt aj obdobim zrychleneho rastu a casom, sa vam to upravi..🙂
a aj keby nie.. nic sa nedeje.. ja som podobnym vyvojom presla u svojej dcery.. hoci syna som predtym dojcila v pohode 2 roky. ale u nej to neslo.. tak sme boli casom uplne na umelom.. a v pohode.. je to silna a zrava baba 🙂
drzim vam prsty 🙂

janka1224
21. apr 2010

Ahoj katherine 27,

ja mám presne taký istý problém. Mám málo mliečka, malú si aj prikladám, ale stále plače, tak jej musím dávať nutrilon. Aj som si poplakala a stále ma to trápi, ale nič neurobíme. Prikrmujem od 2. týždňa. Aj keď si ju priložím, nespapá mi veľa, zle sa mi prisaje a potom si musím mliečko odstrieknuť a dať jej ho z fľašky. 😒
Straštne som chcela kojiť, kupila som si čaje, pijem meltu, pred pôrodom som pila Gravimilk, a nič.
Urobila si všetko pre to aby si kojila, netráp sa 🙂 Hlavné je aby bol malý zdravý.

janka1224
21. apr 2010

Katherine 27,

ešte som ti chcela napísať, že si ťa pamätám z monitoru, niekoľko krát som ťa tam videla 😉

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre