Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

bea77721
26. sep 2012

Ahojte, akú máte čerstvé skúsenosti so žilinskou pôrodnicou? Zajtra nastupujem na príjem a chcela by som vedieť, či neviete čí mi dajú hneď vyvolávačku. Termín mám dnes a nerada by som tam dlho ležala pred pôrodom. Aké s tým máte skúsenosti? ďakujem za odpovede

wieruss
26. sep 2012

@bea77721 preco ides uz zajtra na prijem ??? To je nejaka nova moda ist hned den po termine na vyvolavacku ??? 😲 Ako sorry zeny, ale potom tu pisete hororove scenare ako to neznesitelne boli a aky su vsetci hnusni a neviem co este ... Nehovorim, ze po tyzdni ist, ale na druhy den to sa mi rozum zastavuje 😖

mima01
26. sep 2012

@wieruss vieri, pokial viem, tak v ziline sa vzdy nastupuje den po termine do nemocky.... 😒

biela
26. sep 2012

@wieruss myslím, že @bea77721 sama od seba zajtra na príjem nejde, určite jej to doporučil jej gynekológ. a čo má ona spoločné s tým, že niekto tu píše hororové scenáre ako to neznesitelne bolí, písala to snáď ona? 😕 ona má zajtra veľmi dôležitý deň, písala tu plná očakávania, že sa niečo dozvie a ty jej tu píšeš, že sa ti rozum zastavuje. máš malé dieťa, ktoré si porodila prednedávnom, tak by si mohla vedieť, aké sú ženy pred pôrodom precitlivelé, potrebujú skôr poradiť a povzbudiť.
možno si to tak nemyslela, ako to vyznelo, ak máš nejaký problém, že niekomu vyvolajú pôrod už v deň po termíne pôrodu, tak svoje rozhorčenie adresuj niekomu inému nie nastávajúcej mamičke.

@bea77721 ja neviem čo ťa čaká, nerodila som v žiline, ale držím ti palce 😉

wieruss
26. sep 2012

@mima01 tak o tom nic neviem zlati, mne dr. v den terminu (stvrtok) povedal, ze pondelok na kontrolu a potom uvidime co dalej 😉 a to vedel ze idem rodit do ZA.

@biela ano empatia, ale niekedy aj realita je dobra na zvazenie co a ako... Bolesti po vyvolavackach a ked to ide prirodzene nie su rovnake a navyse PA ani sestry ti nepovedia ze hned den po termine nastup ... Vecsina z nich by viedla porod uplne inak ako doktori co chcu vsetko riesit vyvolavackami - preco maju take vysoke percento cisarskych ze? Ked som bola v nemocnici tak 2 z 3 co isli vyvolavackami skoncili cisarskym ...

kosska3003
26. sep 2012

@mima01 jej tebe sa to uz vazne krati drzim palce
@wieruss ono je to tak ze niektori dr posielaju uz na prijem hned v termine nie ako nas dr ten hned neposiela mna poslal den pred terminom lebo som mala ist cisarskym

mima01
26. sep 2012

@wieruss tak nas doki funguje inak, chvalabohu, ale co poznam baby, co chodili na monitor, ci pasy, ci ako sa tomu nadava, priamo do nemocnice, tak pokial neporodili do terminu, nastup do nemocnice a vyvolavacka...plus minus den dva.
@kosska3003 nooo, krati, uz tahame posledne dni...az tomu tazko uverit 🙂

kosska3003
27. sep 2012

@mima01 presne ja som si radsej zaplatila monitor u nasho gyn ako ist do nemocky 😉 zachvilku mas maleho pri sebe a budes sa radovat ako ja teraz 😀

lunnka
27. sep 2012

@bea77721 ahoj, ja som sa tak mala hlasit, den po termine, ale vysiel akurat piatok, cez vikend nerobili nic a v pondelok vyvolavacka. asi uz pisem neskoro, ale zavisi od toho v akom stave mas krcok a pod.. drzim palce, mozno uz mas aj potom 🙂
@wieruss ano, zavisi od gynekologa, niektori posielaju na prijem, niektori cakaju. nemam s cim porovnat, ale vyvolavacka naozaj nic prijemne. dali mi ju rano o 7 a porodila som vecer o 19.00.. bola som cca 4 dni po termine a tiez si myslim ze keby sme pockali,nic by sa nestalo.. no ja som bola speci pripad s dvojcievnym pupocnikom, tak sa rozhodli vyvolavat. druhej babe vyvolali a o tri hodky uz bola na sale.. pravdupovedic som sa uz tesila ked to budem mat za sebou, v tej nemocke to nebolo bohvieco a domov ma uz nepustili

vajanika27
2. okt 2012

@wieruss neviem ako tebe,ale mne jasne nakazala moja gynekologicka, ze mam den po termine nastupit do nemocnice, jej starostlivost den terminu porodu skoncila...tak co ma zostat doma a cakat bez akejkolvek kontroly dva tyzdne doma, kym neporodi...aj mne na prijme povedala Kacerikova ze v ziline sa ma nastupit den po termine do nemocky...

dunda80
16. okt 2012

Ahojte 🙂neviete prosím niektorá,na ktorom poschodí robia teraz monitor pre tehotné?

lusina
16. okt 2012

@dunda80 Ahoj, na prvom poschodi. 🙂

dunda80
16. okt 2012

@lusina ahoj,dakujem 🙂viem,že pred letom,tam bol,len v lete bolo prvé poschodie zavreté,tak som teraz nevedela,či to tam je,alebo nie 🙂

lusina
16. okt 2012

@dunda80 aha, tak takuto infošku ja nemám, ja som tam ležala v aprili a monitory tam robili.

dunda80
16. okt 2012

@lusina tak,však uvidím,či tu niekto niečo ešte napíše a ak nie,tak sa popýtam priamo v pôrodnici 🙂

carodejnica
16. okt 2012

@dunda80 ja som tam chodila v auguste a bol na prvom... 🙂

carodejnica
16. okt 2012

Ahojte,
tie baby čo ste rodili v ZA - dodržiava podľa Vás žilinská pôrodnica desatoro programu „Baby Friendly Hospital Initiative (BFHI)“ - iniciatíva Nemocnice priateľské k deťom.?????

http://www.unicef.sk/sk/nemocnice/bfhi-kroky/de...

1. Všetci zdravotnícki pracovníci majú k dispozícii koncepciu laktačného programu,
ktorý je platný v ich zdravotníckom zariadení.

2. Na dodržiavanie tejto koncepcie je nevyhnutné, aby boli zdravotnícki pracovníci
dôkladne poučení o význame dojčenia.

3. Všetky tehotné ženy majú byť poučené o výhodách materského mlieka
a o prednostiach dojčenia.

4. Novorodenci majú byť priložení k prsníku už v prvej polhodine po narodení.

5. Matky musia byť inštruované o správnom spôsobe dojčenia a o tom, ako si majú udržať
laktáciu, ak sú dočasne odlúčené od dieťaťa.

6. Dojčeným novorodencom nedávať inú výživu okrem materského mlieka
(s výnimkou medicínskych indikácií).

7. Matky nemajú byť odlúčené od svojich novorodencov vo dne ani v noci
(systém „matka s dieťaťom“ – rooming in).

8. Dieťa má byť dojčené podľa vlastnej potreby (vždy, keď sa „hlási“).

9. Dojčenému dieťaťu sa nesmie dávať cumlík.

10. Treba podporovať zakladanie spolkov a združení, ktoré stimulujú a podporujú dojčenie.
Odporučiť matkám, aby po prepustení z pôrodnice nadviazali kontakt s týmito inštitú-
ciami.

Prečo sa pýtam? Podľa mňa Žilinská pôrodnica tieto body nedodržiava a nemala by mať certifikát "Baby Friendly Hospital". Zvažujem podanie podnetu na UNICEF na odobratie certifikátu, ak by sme sa podpísalo viacero mamičiek so svojím príbehom, malo by to väčšiu váhu. Ak aj budem sama, zrejme ho podám tak či tak v priebehu najbližších mesiacov. Ozvite sa mi do internej pošty, ak sa pridáte.
Vďaka.

Ide mi o to, aby sa zlepšili pomery v nemocnici, aby už žiadna mamička nezažila to, čo ja - písala som to na inej strane, v skratke - keď som tam rodila ja, jedno poschodie bolo zavreté, málo lôžok, sestričky nervózne, na nič nemali čas ... boli sme dlho oddelení so synom, najskôr na JISke po sekcii, potom bol zase na pozorovaniach a vyšetreniach, kŕmili ho z fľaše...prosila som o alternatívne dokrmovanie (cievkou po prste, pohárikom, lyžičkou), ale všetci - sestričky, lekárky - pozerali po mne ako po debilovi, tvrdiac, dieťa sa predsa za takú krátku dobu na fľašu nenaučí...že JA mám byť trpezlivá a je to o mojej šikovnosti... ako zážitok na celý život... syn sa nakoniec samozrejme neprisal, posledné dni som kŕmila z fľaše, až domov mi prišla laktačná poradkyňa a dostali sme ho na prsník.
Čo ma najviac dorazilo, v prepúšťacej správe som mala vetu, že "dieťa dojčené s chuťou", všimla som si to, žiaľ až doma (moja chyba, ale ja som bola šťastná, že odtiaľ idem vypadnúť), pričom lekárky vedeli, že sa neprisáva.

p.s. Pozrite sa, ako sa krásne "rodí" aj pri sekcii v pôrodnici v Košiciach - všetko je možné, keď sa chce a je chuť zo strany vedenia nemocnice !!
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=4057970...

mima01
16. okt 2012

@carodejnica urcite nie, mozem potvrdit po zazitku z pred par dni...nehovoriac o ostatnych veciach 😒

wieruss
16. okt 2012

@carodejnica ja som mala zazitok dobry, venovali sa mi, ukazali prikladanie atd. ale je pravda, ze ked bol na "vykrmeni" (musel dostat mm od inej mamicky kvoli nizkej hladine cukru v krvi) tak mu davali flaskou ... nam to nastastie problemy nespravilo, ale kazde dieta reaguje inak , ze ano. mna osobne by skor zaujimalo, ci v tom, ze su BF nemocnica nema byt napr. aj moznost mat dieta hned po porode pri sebe, lebo mne ho ukazali a hned brali prec, doniesli na 2 minuty na prvy pricuc a potom zas hned prec ☹ to ma trosku mrzelo , lebo maly mi chybal a isto by mu bolo lepsie na mne zakrytemu dekou s moznostou cicat ako na nejakej vyhrevnej deke 😖

evening_star
16. okt 2012

@carodejnica No ja som svoj "úžasný" zážitok so ZA porodnicou opisala uz vyssie. A je faktom, ze z tych bodov, co si opisala, porodnica nedodrziava takmer ZIADNY!!! Vsetko ohladom pŕs a dojcenia som pretelefonovala s mamou a kamoskou. Nikto za mnou neprisiel, nikto mi maleho neprilozil (az asi po 8 hodinach, aj to som si to musela ja vyziadat...) A to ti do prepustacej spravy napisu ze "poucena o dojceni a starostlivosti o prsniky.) Klamari!!! Ja som do ZA isla s tym, ze mozno tie baby s negativami na nu prehanaju, ved cosi aj vydrzim, nepotrebujem vela, MT a CA su daleko...atd. ALE LUTUJEM!!! ZA nikdy viac!

mimi
16. okt 2012

@carodejnica ziaden bod z toho co si tu napisala nesplnili!!! Sestricka z Jisky mi kazala priniest cumlik, ja jej na to, ze ja si neprajem, aby jej davali dudel a ona, ze primar si to vyslovene vyzaduje, no co mam na to dodat???

evening_star
16. okt 2012

Áno, cumlik som zabudla spomenut - baby, mne ked maleho brali sestry na vysetrenia, oni ho ODMIETLI zobrat bez cumla!!! Prisla setra, zobrala maleho a ze: kde mate cumel? Ja ze cumel nechcem davat. Jeden som tam mala polozeny, co doniesla predtym ina sestra - neviem sice naco, ale nech. Tak tato sestra ho schmatla, ze : ved tu jedne mate, beriem ho, lebo deti su pri vysetreniach nekludne. Strcila mu ho do ust a uz aj bezala. Zostala som stat bezmocna.

carodejnica
16. okt 2012

@evening_star
@mimi
@wieruss
Baby, tak urobme s tým dačo, už sú to dva mesiace, ale ja sa s tým neviem vysporiadať, prerevala som celú pôrodnicu, hormóny rozbúrené po pôrode, ja som sa miestami ani nevládala brániť... 😢
Stále to mám v hlave ten otrasný zážitok (mmch. dcéru som rodila v RBK, osudová chyba, že som tam znova nešla!)
Najlepšia bola jedna sestrička, akože čo si z toho robím hlavu, veď kopa detí je UM a nič sa nedeje !!!! 😠 Veď akože dobre, ale hovorte to mame, ktorá chce dojčiť a nemôže !!!
(našťastie, ako som písala vďaka žilinskej laktačnej poradkyni Janky Mekyňovej z Mamily dojčím!!!!)
Ja idem na ten Unicef napísať - asi pošlem e-mail, môžem tu dať potom koncept listu, ale čím viac nás bude, tým viac s tým niečo urobia.

wieruss
16. okt 2012

@evening_star jj tieto snahy s dudlami boli aj u nas , ale mne maleho doniesli vzdy po vysetreni s dudlom vedla neho kedze ho vypluval ...

wieruss
16. okt 2012

@carodejnica mne je najviac luto to, ze proste nemozes mat ani porod ako chces (btw maju tam nadstandardny porodny box s kreslom a ani ja , ani zena vedla mna sme v nom neboli 😠 (tu noc sme rodili len dve) asi si ho setria na ukazovanie pre navstevy 😠

carodejnica
16. okt 2012

@wieruss Ja som dudel v nemocke ani nemala, ale na konci, keď už pil len z fľaše, tak mi muž doniesol za hrsť dudlov (ja som totiž vôbec netušila, ako sa ukľudňuje nedojčené dieťa, dojčenú dcéru som ukľudňovala na prsniku), ale našťastie ich nechcel... múdry chlapec, ten môj syn.. 🙂

mimi
16. okt 2012

@carodejnica ja som uz s kamoskami podnikla jeden krok, ale bolo toho ohladom gynekologickeho oddelenia, neskor som sa dozvedela, ze sa s tym aj tak nic neurobi, lebo..... ale s kludom, podporim ta 😉

mimi
16. okt 2012

@carodejnica mozem sa spytat, aky si ty mala zazitok z porodnice? Mozes mi aj do IP napisat.
@dunda80 na prvom poschodi.

kosska3003
16. okt 2012

@mimi tak mna mrzi ze si mala zle skusenosti aj ty ja som rada ze v podstate vsetko prebehlo u mna bez problemov asi preto ze vsetko bolo ok maly sa prisal sam bez pomoci ale ako keby som prvorodicka co nema ziadne skusenosti tak idem domov z depkov riadnov to isto lebo total ze mi nic neukazali kaslali na mna ako na placaty kamen nic pohlade kojenie kupania prebalovanie a ani dr ti nepovie ze ci je vsetko ok s malym 😠 😠

carodejnica
16. okt 2012

@mimi píšem to v príspevku vyššie, proste podpora dojčenia nula bodov.... 😠

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre