Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

anicka87
22. sep 2011

@wieruss vies co, ked som tam pred mesiacom lezala, tak som bola sama na izbe aj na novorodeneckom aj potom na rizikovom. Chcela som nadstandard, ze budem mat sukromie a tak, ale ked som videla tie maminy ako si pomahaju a radia a klebetia 🙂 rychlejsie im to ubiehalo a ja som tam nikoho nepoznala tak som tam bola sama ako puk a neskutocne som sa nudila 😉 myslim ze by som bola radsej keby ze mam niekoho pri sebe, moj nazor 🙂

wieruss
22. sep 2011

@anicka87 ako ved ano na jednej strane je to super, ale zas ja osobne mam hruzu z wc a podla toho co som pocula tak su tam aj wc aj sprchy v neskutocne zlom stave na normalnom oddeleni, navyse je tam v zime zima, a na nadstandarde su 2wc a 2sprchy nove pre 4 mamicky + navstevy mozu prist kedykolvek od 6-22 co je pre mna obrovske plus 🙂 uz len pre tieto dovody rozmyslam nad tou samostatnou izbou...

maminka142
22. sep 2011

@ingrid56 nie, nie ja len informatívne, ja aj ked som Žilinčanka, tak sa Žilinskej nemocnici maximalne vyhybam, ja skusim radšej MT 😉

evelina30
22. sep 2011

Ahojte, rada by som sa pripojila do vašej diskusie aj ja. Ja som rodila v Žiline minulý rok v novembri a išla by som tam určite znova. Nemala som problém so žiadnou sestričkou ani doktorom či na 1. alebo 4. poschodí. Je pravda, že sestričky nemajú veľmi rady upišťané a ustrašené maminy, ale ktorá z nás sa nebojí 🙂 Na 1. posch. som bola týždeň. Chlapčeka som prenášala a tým, že tam boli aj ostatné maminy čo išli rodiť, tak ten čas išiel rýchlejšie a hlavne veselšie. Postel bola v pohode a ani zima mi nebola, fakt neviem. Mala som so sebou teplý župan, deku a malý vankúšik ... keby náhodou. Bola som aj na predpôrodnej príprave. Rozprávalo sa tam o kojení, o pupočníkovej krvi a učili sme sa dýchať keď to príde. O tom kojení to bolo fakt super, lebo mi nemal kto poradiť a to dýchanie ... keď to prišlo, fakt som sa snažila, ale vraj to nebolo bohviečo 🙂 Priateľ bol pri pôrode so mnou. Kým ma nachystali (klystír a holenie) on čakal na chodbe. Bolo fajn, že tam bol so mnou. Pôrod som mala strašne dlhý, lebo malému sa veľmi nechcelo ísť von. Vystriedalo sa tam asi 6 sestričiek a každá odo mňa chcela niečo iné, mala som pocit, že sa už zbláznim. Dole z kozy a hore na kozu a pod sprchu a na WC a hopkať a a a ... fakt, po 5 hodinách márneho talčenia (okolo 21,00hod) som už nevládala. Nakoniec to celé skončilo sekciou. Ale chcela som povedať, že nikto na mňa nevrčal ani nebol nepríjemný. Ráno som dostala vyvolávačku, do 14,30hod som chodila po 1. poschodí a potom od pol 4 som už bola na pôrodnej sále. Takže si ma tam celkom užili. Rodil ma Dr. Sudek a všetko bolo super. Ráno ma ešte prišiel pozrieť na JISKu, že ako sa mám. Dr. Tomša je tiež jeden z tých príjemnejších. A ešte ten nadštandard. Je pravda, že na 4. poschodí sú na celé oddelenie cez deň max 2 sestričky a nedokážu sa venovať rovnako 15 mamičkám. Cez noc je tam jedna :( Ja som bola na apartmáne (70€/noc) a išla by som znova. V noci tam spal priateľ so mnou a naozaj to bolo fajn. Bola som taká ubolená, že som bola rada, že som sama a mám kľud. Ešte bolo super, že ešte aj prvú noc po pôrode mi malého zobrali, musela som sa trochu ešte vyspať. Mala som valstné WC so sprchou, takže som nemusela nikam chodiť. Také príjemné súkromie, vôbec mi nevadilo, že som sama s bábätkom. Sestričky tam za mnou chodili, že ako mi je, či nepotrebujem s niečím pomôcť a tak. Aj s kojením mi pomohli. Každý krát, keď som si išla malého priložiť zavolala som sestričku a tá mi pomáhala, aby sme sa to naučili. Sestričky z novorodeneckého už neboli až také príjemné, ale čo chceme ... A ešte tie sprchy na normálnom oddelení, čo je viem. Nič moc, ale dá sa to vydržať. V zime tam je naozaj chladnejšie. Toľko môj príspevok. Ak by som vám milé maminy náhodou vedela ešte nejako poradiť, tak rada ... držím palce, nech máte zdravé a šťastné bábätká 🙂

kukinka231
22. sep 2011

ja som rodila v martine a nemam sa na co stazovat... az na doktorku ktora ma prijimala ale ta nebola pri porode 🙂 sestricky boli suprove a taktiez z novorodeneckeho aj ta o ktorej mi hovorili ze je taka protivna mne sa zdala byt v pohode ..... a izba tiez dobre boli sme na izbe dve a mali sme vlastnu sprchu zachod bol sice spolocny ale sprcha je pre mna dolezitejsia....

ingrid56
23. sep 2011

@maminka142 aj napriek tomu, ake sestricky su tu v za ... by som isla opät ... moj drahy za mnou chodil 2x za den a to som bola na obycajnej izbe .... super bolo to, ze ked som nieco potrebovala, hned mi to doniesol 🙂

maminka142
23. sep 2011

@kukinka231 a koho si mala pri pôrode?

maminka142
23. sep 2011

@ingrid56 no mne stačila jedna skusenosť v ZA a už tam nikdy nechcem ísť 😖

kukinka231
23. sep 2011

dr. matuska, matusovsky alebo taky nejaky

mgurnak
23. sep 2011

@anicka87 uplne s tebou suhlasim, ak ma byt porod ok, tak bude dobre tu aj tam🙂 mozno sa zilina fakt lisi pristupom sestriciek, ale s tym clovek uz nic nenarobi...4 dni predsa vydrzime ked budu slniecka pri nas🙂

mgurnak
23. sep 2011

@wieruss pred 3 rokmi somrodila v ziline, bola som na VIP a neviem si to vynachvalit...aj teraz sa tam chystam, tak dufam,ze bude volna izba..stoji to za to

wieruss
23. sep 2011

@mgurnak no podla toho co citam, tak mamicky co boli na VIP si pochvaluju aj ZA nemocnicu... zial, zaplatime si aj za pristup, co by sice tak nemalo byt, ale ked sa da tak treba vyuzit... ja som chcela byt normalne, ale mm povedal, ze mi radsej zaplati nadstandard a nech ostanem tu v ziline, tak asi sa dam presvedcit... a budem dufat, ze bude nadstandard volny 😀 inak potom drzim palec, nech mas vsetko ok pri porode 😉 a daj vediet ze ako bolo 🙂

anicka87
23. sep 2011

@mgurnak a kolko stoji vlasnte nadstandard v ZA? nemyslim apratman, len nadstandard
@wieruss

wieruss
23. sep 2011

@anicka87 nadstandard stoji 33,19 / noc a apt 66,39 / noc
kuknut mozes tu http://www.fnspza.sk/index.php?content=show_pag... 😉

mgurnak
23. sep 2011

no hej, tak akosi to stoji..predrym to bolo 1000 sk...🙂ale stoji to za tie prachy....

katyka10
23. sep 2011

@mgurnak ahoj tak dnes som bola na monitore a som úplne spokojná.veľmi milá sestrička uvidíme budúci piatok.aj v príjmovej ambulancii veľmi milé sestričky.až na to že 26 októbra nastupujem na prijem to je o tyzden skôr :(.

wieruss
23. sep 2011

@mgurnak urcite 🙂 akurat som dnes bola aj s kamaratkou, ona rodila v ZA uz davnejsie a tiez povedala, ze nadstandard urcite, ze je tam super...vraj tam s nou stale niekto z rodiny bol, lebo ona nevladala a ze uplne bez problemov sestricky - tam asi idu za odmenu 😀

petah82
24. sep 2011

@wieruss cena v januari bola 35e a 70e. tiez som videla tuto stranku, ale bolo to vtedy takto. dole na prijmovej maju cennik, tak kto ide z monitoru moze kuknut...

petah82
24. sep 2011

@wieruss aj ja som chodila na predporodny kurz do za, spokojnost, naucili ma hlavne ako predychavat prvu dobu a mne to teda riadne pomahalo, krasne sa to dalo predychat od 10h do 15h a za 5 min tlacenia bol maly vonku 🙂

wieruss
24. sep 2011

@petah82 dakujemm za info, a to si chodila asi na ten mesacny kurz pravda ? lebo som nasla ze robia este aj nejake dalsie cvicenia mimo toho... 🙂 a na monitor ja budem chodit asi k svojmu doktorovi preto by som bola rada, aby som sa aspon trochu zorientovala na tom predporodnom kurze ze co a ako to funguje v nemocnici

katyka10
24. sep 2011

@petah82 tie ceny sú rovnaké včera som bola na príjmovej tak som si to čítala.

lucyy1
27. sep 2011

kocky,neviete,ci uz maju epidural k dispozicii den/noc? Na stranke hodnotenie porodnic sa pise,ze vraj uz je tato sluzba k dispozicii nepretrzite...

nadenkaaa
27. sep 2011

ja som rodila v Za marci a sice som planovala Cadcu aj tak to vsetko priroda zariadila inak kedze mi v 34tt odtiekla plodova voda tak som isla v noci o 23:00na pohotovost a nechali si ma v Za najskor som bola na porodnej sale v noci potom ma prehodili dole na rizikove a stale ma montorovali a nakoniec ma dali na porodnicu s tym ze porodim -bolesti som mala asi od 5.00 a porodila som 15.55 na porodnici nemozem na nikoho povedat kriveho slova sestricky boli super aj doktorka rodila ma dr. Jassova,sice to bolo hrozne ze som sa nemohla otvorit tak za kazdu kontrakaciu do mna ruky a otvarali mi krcok -v podstate mi pomahali -aby to islo rychlejsie ,bol tam aj moj mm ktory bol supera bol tam od zaciatku az dokonca, sprcha mi velmi pomahala pri bolestiach a potom este aj fit lopta. tym ze bol maly predcasne narodeny ani mi ho nedavali na prsnik len s nim utekali dole na prve na jisku takze ja som potm lezala hore na 4 poschodi a dieta som mala dole na 1 -urcite ak by som mala mat dieta pri sebe chcem nadstandard ale takto mi stacilo aj obycajne oddelenie-bola osm sama na izbe -lebo som tam bola jedina ktora mala dieta na jiske tak ma asi nechceli stresdovat s tym ze by mi tam dlai druhu mamicku s dietatom.Ak sa mam vyjadrit k sprcham a wc -pokial ste niekto zazili internat tak je to tam asi tak -pokial clovek nie je rozmaznany tak to prezije/sice to bolo take komancovske( ale cistota bola dodrziavana/ aj s tym a urcite by som neplatila nadstandard pokial by som mala mat dieta dole a by som mala byt sama na izbe bez dietata.Sestricky na gynde boli vsetky mile nestretla som sa s nejakymi neprijemnymi -to skor uz potm na novorodeneckom-na 4 poshcodi -ale to uz je iny pribeh 😝

teerry
29. sep 2011

@katyka10 ja som sice rodila pred rokom aj čosi ale rodil ma Dr. Tomša- perfektný doktor, milý, a na sale aj vtipkoval. Ja som šla sice cisarskym ale nemôžem povedať jediného zlého slova ani na sestričky a doktora pri pôrode ani na JIS-ke a ani na 4tom poschodi. Našli sa 2 sestričky z novorodeneckého čo boli dosť odmerané, ale tak pri tom množstve čo sa tam vystrieda to neberiem ako pravidlo a je to aj o tom ako sa ty správaš k nim. Ak budeš niekomu nadavať a podobne tak ho tá robota s tebou tiež nebude moc baviť. Čo sa týka kojenia tak som nabehla hned aj ked som bola po CR a to by vraj mal byť problem. a bola som tam dokopy 5 dní , takže sa mi zdalo zbytočné davať peniaze za nadštandard, ked som mala malého pri sebe už mi bolo jedno či je tam postel ešte z čias komunizmu alebo nie. Na izbu mi každý deň chodili na vizitu a pýtali sa či nechcem lieky proti bolesti a podobne. a čo sa týka sprch zobrať šlapky a je ti jedno podľa môjho nazoru. Jedine čo tam môžem vytknuť bola strava ale tak čo by sme chceli v nemocnici no nie?? 🙂
Držím ti palce nech ti všetko dobre dopadne 🙂

ma.senka
29. sep 2011

@teerry nooo ja som bola na nadstandarde v r.2008 a komunisticke postele boli aj tam 😀 😀 😀 a strava dtto otrasnaaaa 😀 😀 😀 specialne pre nadstandard nevarili 😀 ale inak to tam bolo ok, hlavne ta moznost neobmedzenych navstev, chladnicka na izbe a normalne sprchy a wc...🙂 inak podla mna to bol standard premenovany na nadstandard 😀 😀

ma.senka
29. sep 2011

@wieruss doporucujem nadstandard, tie dovody co si pisala su nie nezanedbatelne. ide pritom o bezny komfort. ale zial, v ZA nemocke je standard v katastrofalnom stave. bola som na obycajnom oddeleni pocas tehu, ja som mala problem ist na wc, nadrapovalo ma tam neskutocne... a nepripadam si rozpistana, vyrastla som tiez na intraku, ale nemocnica predsa nie je intrak... dalsia vec je, ze po porode budes unavena, bud budes chciet spat alebo budes chciet mat klud s babatkom.budes si ho prikladat, bude spinkat, budes odpocivat pri nom 🙂 mna osobne vyrusovali aj vizity 🙂 nieto este dalsie mamicky. manzel chodil do prace, mohol za mnou prist aj o 18,00 vecer, mohol si tiez babatko uzivat, cez den zas chodila mama. toto bolo pre mna velmi prijemne... na oddeleni su navstevy len v stanoveny cas... nechcem tu gyn-por oddelenie zhadzovat, vobec nie, skor je mi luto, to co som tu povedala viac krat, ze nadstandard v ZA ma byt standard na celom gyn-por oddeleni v ZA...

pia22
30. sep 2011

Ja odporucam nadstandart-apartman, je to neporovnatelne, bol tam so mnou MM a celkovo to je na uplne inej urovni ako zvysok nemocnice. Je to drahsie, nam to zaplatili rodicia ako darcek za pôrod, ale nelutujem. U mna to bola skor nutnost, kedze som sa sama nevladala ani posadit, len velka skoda, ze sme tam boli bez dietatka.

teerry
30. sep 2011

@ma.senka no ved o tom hovorím a to som bola prvy krat v nemocnici a žeby som z toho mala nejaku traumu sa povedať neda. :D :D no ja som mala mm na navšteve denne od 11tej do 5tej a nikomu to nejako zvlašť nevadilo 🙂 a v sprche som mala šlapky a nejako ma to tiež nedeprimovalo. pokial ide človek na plavareň v žiline, tak si myslim že v nemocnici to až tak iné nie je :D
no ved to bol skôr štandard s natretými starými postelami a farebnými obliečkami :D ak tam vôbec boli farebne :D :D

teerry
30. sep 2011

@wieruss na nadštandarde som ja nebola a na izbe som bola aj tak som bola na izbe sama, ale pravdu povediac viac by mi pomohlo keby tam niekto so mnou je. pomôže, pokecá, ale to už nezmením. ja som nechcela isť na nadštandard. zdalo sa mi zbytočne davať peniaze niekomu za to aby sa o mňa postaral tak ako treba a starali sa aj tak. fakt som nemala najmenší problém, aj s kojenim mi ukazala sestrička čo a ako a manžel za mnou chodil každý deň fakt od rána do večera , tak som bola rada a to že tam boli navštevne hodiny od 14tej do 16tej nikto neriešil. o 5tej večer už síce vyhaňali navštevy ale boli sme aj radi , lebo by sme stravili väčšinu času na chodbe 😝 ja isť druhý krat rodiť, tak znova nemocnica v ZA a znova na štandard. toť môj nazor 🙂 🙂

wieruss
30. sep 2011

@lucyy1 EPI nedavaju, lebo ju nema kto pichnut ... takze sice je zadarmo, ale nejak sa k nej nedostanes 😅 ale vraj teraz zavadzaju nejaku novu metodu s rajskym plynom 😀
@ma.senka ako nechcem posobit ako citlivka, ale proste niekto ma fobiu z pavukov, niekto z hadov a ja sa proste bojim wc 😅 takze pokial by sa mi nepacilo (co podla opisov isto nie, kyvajuce sa wc je strasna predstava) by som nevedela ani na potrebu ist, a pokial viem, tak to, ze ides na velku je jedna z podmienok na prepustenie z nemocnice . A presne, manzel robi kratky-dlhy tyzden, tak proste chcem, aby aj vecer po praci sa zo mnou mohol zastavit, alebo aj rodina 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre