Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

papaya308
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bebe1515
2. júl 2014

@papaya308 no stale som na vazkach a zvazujem aj vsetin

bebe1515
2. júl 2014

@papaya308 som totiz dost zdesena z pomerov v porodniciach kde tlacenie na brucho je bezna vec, nastrih prakticky samozrejmost urychlovani porodu oxytocinom prakticky automatika a oddelenie dietata od matky a jeho odneseniu nutnost. alebo som jedina komu to pride divne

papaya308
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zofka73
9. júl 2014

ahojte,ja som rodila v Žiline teraz v máji.od prijatia po pôrod bolo všetko ok!Ďakujem personálu pôrodnice aj novorodeneckému za prístup a pomoc. Vymeňte strach za radosť z dieťatka.Radím,zoberte si partnera k pôrodu,pomáha to 🙂

lenicka25
11. júl 2014

Ahojte. Ja som rodila vo februari. Po precitani predchadzajucich skusenosti mozem povedat, ze jeden porod ako druhy. Ja podobne. Porod vyvolany par dni po termine. Zo zaciatku vsetko ok, az kym nezacal samotny porod. Po par zatlaceniach sa mala zacala dusit. Samozrejme, mala snuru okolo krku. Vdaka za duchapritomnost doktora,ktory prisiel v poslednej chvili. (Porodne asistentky ho nechceli este volat, lebo podla nich bol stale cas a zvladaju to zatial same a vsetko bolo v poriadku. Ale na moje naliehanie ho nakoniec zavolali.). Hned ako prisiel sa to zacalo komplikovat. Malej zacali klesat ozvy, tak musela rychlo von. Tlacit nebolo kedy, takze ma rozstrihli od predu do zadu, obe asistentky tlacili na brucho a doktor malu vytiahol vakuovym extraktorom. Samozrejme uz bola pridusena, ale chvala bohu to rozdychala. Zostal jej len velky hematom na hlavicke, ale ten sa po par tyzdnoch skoro cely vstrebal. Trosku jej to stale vidno na hlavicke, ale vidi to len ten, co o tom vie a sa na to zameria. Ja som si este mesiac po porode nemohla poriadne sadnut, o chodeni po schodoch ani nehovorim. Na kontrole po sestonedeli mi bolo povedane, ze to nevyzera v poriadku, ze pockame este, dostala som antibiotika a teraz sa chystam na kontrolu. Hrozi mi presivanie. Takze ja takto.

apollo13
11. júl 2014

@lenicka25 hmm ktovie ci by sa to bolo tak zdramatizovala, keby sa nemuselo rodit na chrbte ale v polohe kde by si ju vytlacila raz dva...

janakomancova
18. júl 2014

ja ked citam tieto nastudovane porody a co sa ma robit a nema a premudrele reci.. 😕 😕 doktor vie co ma robit na to tam je, a keby sa im tam kazda mamicka ohanala porodnymi planmi a zelaniami , udavala si svoje podmienky neviem ako by to vyzeralo.ja som rodila v ZA pred necelym mesiacom a absolutna spokojnost.pristup super ci uz lekarov alebo sestriciek.pomahali a starali sa.vela zalezi myslim si aj od mamiciek, ked tam robia niektore cirkus a su mudre, nemozu cakat ze sa na ne bude kazdy vyskierat . 😀 😀 😀 tolko MOJ nazor a MOJA skusenost .pekny den

apollo13
18. júl 2014

@janakomancova akoby to v nemocniciach vyzeralo keby sa kazda ohanala porodnymi planmi??? no mozno konecne ludsky by to tam vyzeralo!!! porodny plan sa da aj slusne odprezentovat. doktor vie co ma robit??? a matka nevie? co snad zena nevie ako porodit dieta??? a to dieta nevie ako sa ma narodit?? prepanajana ako sme vobec mohli tolko tisicrocia ako druh prezit ked zeny rodili bez doktorov? ako to ze sme nevymreli??? kazda zena ktora citi hlboku zodpovednost za svoje dieta a seba tak tuzi prodit v sulade so svojim telom a dietatom! netreba robit cirkus. ale snad ako matka mam pravo povedat, ze napr nechcem nastrih, nechcem analgetika, nezelam si dieta odnasat, ale zelam si ho mat na sebe nahe aspon dve hodiny, mam pravo odmietnut rutinne postupy na urychlenie porodu ktore ohrozuju moje dieta a mna! co sa ti na tom zda divne? doktor vie co ma robit?? tak ked vie, tak mi prezrad preco za rok 2011 bola 96% nastrihov v ziline ked v zahranici maju pod 10% a je to tak aj odporucene WHO! alebo preco sa rodi na chrbte ked je to najhorsia a najnebezpecnejsia poloha pre matku aj dieta? ked su ti lekari taki dokonali a neomyli? ano oni vedia co maju robit, aby to bolo pre nich co najpohodlnejsie a aby to mali co najrychlejsie z krku. mnohi z nich!

janakomancova
18. júl 2014

@apollo13 nesuhlasim s tebou, ale kazdy mame svoj nazor 😉 ja mam s touto porodnicou dobre skusenosti a vdaka nim dvoch fesakov doma. a s rozdielom 5rokov mozem povedat ze ozaj sa zlepsili, personal na 1

apollo13
18. júl 2014

@janakomancova a v com konkretne sa mylim?

janakomancova
19. júl 2014

o tomto hovorim, taketo reci milujem 🙂 asi mas vela deti odrodenych ked sa tak vyznas

apollo13
19. júl 2014

@janakomancova neodpovedala si mi na otazku v com sa teda mylim...to co pises je iba vyhybava odpoved pri strate argumentov

andula77
6. okt 2014

@apollo13 trosku starsia tema, ale neda mi zareagovat - z vlastnej skusenosti! Rodila som prveho syna v zahranici, nerobili mi nastrih a....skoncila som s natrhnutim 3.stupna, stratila dost krvi, pred zasivanim som im odpadla, dievcina sa mi nemohla trafit s ihlou ked mi isli dat spinalku na zasivanie (odrodila som bez epiduralu, len s rajskym plynom ci ako sa to vola)...ked som rodila v Ziline, nastrih mi robili a aj by som si ho sama zelala po predoslej skusenosti...a to este nevravim, ze prveho syna som rodila 22.12. a 24.12. som uz "sedela" pri stedrovecernom stole. Kazda by mala mat pravo rodit ako chce, ale zase netreba za tak prehnane drzat svojich podmienok lebo niekdy nevieme co sa moze prihodit a vtedy je asi naozaj najlepsie nechat veci na doktorov. Ano, su aj doktori aj DOKTORI tak ako su aj ludia a su aj LUDIA....

apollo13
6. okt 2014

@andula77 a va akej polohe si rodila ked tam bolo take mohutne nadtrhnutie? len tak pre zaujimavost

dulkagabulka
17. okt 2014

Žilina a okolie- dávam do pozornosti besedu Ženských kruov o bondingu http://zenskekruhy.sk/akcie/prednaska-bonding-m... . Dozviete sa o význame bondingu , praxi v slovenských pôrodniciach i o vašich rodičovských právach . http://zenskekruhy.sk/akcie/prednaska-bonding-m...

andula77
18. okt 2014

@apollo13 lezala som na lehatku, ale teda ziadne priviazane nohy a pod ako tu sa robi, v podstate som mohla rodit ako som chcela,ale mne vyhovovalo na chrbte...neviem, ako prvorodicka som nestudovala google ani nic podobne a nechavala som tomu volny priebeh. Brala som to tak, ze odrodili ine, odrodim aj ja (moja mama napr. 8 deti porodila)...inak dalsie dve kamosky co tam rodili tak rodili podobne ako ja - myslim polohu a jedna uplne v pohode a ta druha "ako-tak", tiez dost krvi stratila,ale nemala az take natrhnutie ako ja.. ☹ pri druhom by som si nastrih pytala sama od seba !

apollo13
18. okt 2014

@andula77 no tak google som estudovala ani ja. citala som odbornu literaturu k porodu. poloha na chrbte je tak najhorsia mozna. kedze su porodne cesty o 30% uzsie tak sa nedivim ze dochadza k nadtrhnutiam. ja som sa takeho niecoho bala, tak som jednak cvicila s epinom a isla som tam kde preferuju polohy v klaku, v drepe sede atak. skratka ziaden chrbat kde je tak vysoke riziko porodnych poraneni.

andula77
18. okt 2014

No, ja ani neviem co je epino. Cvicim akurat stahovanie svalov...ja mam dost jemnu pokozku tak mozno aj to prispelo k tomu, neviem....hlavny dovod preco som napisala prispevok bol, aby si kazdy nemyslel, ze rodit v zahranici je vzdy super bomba vec...a co sa tyka nastrihu ci sitia pri druhom porode tak ja ani neviem,z e ku tomu doslo...malicky bol vonku, bol v poriadku a to ma naplnalo natolko, ze vsetko ostatne uz akosi islo "mimo " mna... ja proste chcem verit, ze lekari su ti, ktori vedia najlepsie zareagovat v danej situacii. V Irsku som lekarku pri porode ani nemala!

apollo13
18. okt 2014

@andula77 epino je balonik, ktory sluzi na natahovanie hradze a postupnym cvicenim je mozne nacvicit obvod hlavicky dietata a naucit sa ho vytlacit. vdaka tomu sa potom zena neroztrhne, lebo je posva a hradza pripravena a zvyknuta na taky obvod, ide to potom lahko a rychlo, a s najvacsou pravdepodobnostou nedojde k poraneniu zvlast ak sa to podpori dobroupolohou, ktora umoznuje co najlepsie otvorenie posvy

andula77
19. okt 2014

@apollo13 ale ten balonik vymyslel clovek nie priroda, ci? 😉som za prirodzene pocatie, ale "odtial - potial"

apollo13
19. okt 2014

@andula77 aj nastrih vymyslel clovek? tak co tym chces akoze povedat, ze je lepsie nechat sa nastrihnut, alebo nadtrhnut ked je moznost porodit bez zraneni? inak v afrike zeny cvicia z tekvicami, takze povodne to pochadza z prirody len v europe to zmodernizovali aby tehotne nemuseli chodit nakupovat niekolko velkosti tekvic pravidelne...

andula77
20. okt 2014

@apollo13 no, ja som chcela len tolko povedat, ze ak je nebvyhnutny nastrih tak sa asi urobit musi, ja lekar nie som, ty tiez nie, tak to nechajme na odbornikov! Ako som uz pisala, pri prvom som nastrih nemala a dopadla som ako som dopadla...ale je fajn, ze si kazda moze rodit v podstate ako chce a ze sa na to kazda pripravuje ako chce...ci uz pouziva baloniky, tekvice, cvici alebo nerobi nic. Ja nikomu svoje nazory nevnucujem.

apollo13
20. okt 2014

@andula77 nooo len v tej ziline je ten nastrih akosi casto nevyhnutny ked v jeden rok ich mali 96% 😠 😝 😅 a Svetova zdravotnicka organizacia odporuca pod 10% to tak nastrihuju aj oteckov, ked maju take skvele percenta ? 😖 takze vidim aky su to odbornici ked strihaju hlava nehlava. nech mi nikto nehovori, ze taky pocet nastrihov je nutny, to je smiesne.

apollo13
20. okt 2014

@andula77 juuuu teraz som pozerala aktualne udaje, zlpsieli sa ohromne maju 87,6ˇ% nastrihov, tomu hovorim odbornici na najvyssej urovni ked o 77,6% dokazu presvihnut odporucania WHO. takym odbornikom je radost zverit sa do ruk a nechat ich odviest porod. ufff. 😖 😝 🙄

ammellia
20. okt 2014

@apollo13 no ja vravim, ze v ziline nenastrihnu len tu, ktoru nestihnu... Aj ked teraz jedna dula hovorila, ze uz aj v ziline sa to troooosku hybe - vsak napokon isli dole o takmer 10%. Ale to ma stale nepresvedci, aby som tam rodila, kym nemusim 😎

apollo13
20. okt 2014

@ammellia inak mrkla som v srievodcovi porodnic na martin a ti ich triunfli :D maju 96,1 % no asponze tam robia pracu poctivo a dosledne, cakam ktora porodnica dosiahne 100%

apollo13
20. okt 2014

@ammellia a kde budes rodit? to ja by som snad radsej doma rodila ako v porodniciach s takymi percentami nastrihov. lebo ked v takej veci ako nastrih su 100 rokov za opicami, co potom ostatne veci ohladne porodu... 😒

andula77
20. okt 2014

@apollo13 Prepac, ale mne je cela WHO ukradnuta...ja rodim na SVK tak ma nezaujimaju nejake cisla a percenta WHO...a vobec KTO a co su oni nejaki bohovia ci co?? Tiez ich tvoria iba ludia...ved aj v dnesnych dnoch vydavaju rozne statistiky kolko ludi pomrelo na ebolu a potom pride sprava, ze tie udaje ani nie su spravne... My - JA zijem na Slovensku tak sa nebudem riadit nejakym odbornikmi z WHO. Boze, ved sme SLovaci a budme na to hrdi a neopicme sa stale po inych...skusme si najst radsej u nas odbornikov a im viac doverovat. Inak si myslim, ze citanie odbornej literatury este neurobilo z cloveka odbornika tak ja by som si ani nedovolila tvrdit a ohanat sa tym, co je kdesi napisane...pismenka su jedna vec a zivot - prax je druha..tieto diskusie na MK mi niekedy pripadaju ako ked sa zenske hadaju natrhu kto ma krasjie jablcka... 😀 skoda len, z eked si to precita nejaka prestrasena prvorodicka tak sa boji co s nou bude a aky je nastrih hrozostrasny a pod..velmi to dokaze ublizit tak prosim volme lahsie slova a ako som uz x napisala, skusme aj viac doverovat lekarom, ze vedia co maju robit..a ak sa nam zda, ze to nevedia tak im proste povedzzme, nech sa o nas staraju tak, ako bys a starali o vlastne dieta, vlastnu dceru, vnucku...snad to zaberie 😉

ammellia
20. okt 2014

@apollo13 bud vo vyskove, alebo v aute 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre