Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

vajanika27
25. jún 2012

@dada2118 no to ti verim, ja som skoro odpadla ked maleho prvykrat kupali, hned na neho hodila penu do kupela, novorodenci sa maju kupat iba cisou vodou a hned mu aj tvar napatlala tym, tak aj ked som sa bala, tak som si ho kupala sama, aby som predisla niecomu podobnemu 😠 no co sa tyka kojenia, tak zilinska porodnica je strasna...ziadna pomoc a podpora 😠

dada2118
25. jún 2012

@vajanika27 presne tak - mas pravdu - vykaslu sa na teba. a presne ako vravis, niektore tie sestry akoby boli uplne mimo v tom o koho sa vlastne staraju. Novorodenec je predsa uplne iny dieta a nebodaj dospelak. ale niektore to maju uplne v pazi.

wieruss
15. júl 2012

@vajanika27
@dada2118 tak zienky ako ja neviem, ale ja mam len pozitivnu skusenost. Ta "pena" bola predsa bioderma umyvacia emulzia pre babatka a ak si nechcela kupat, nemusela si, sestricka mi to raz ukazala ako sa kupe a potom uz len asistovala. Takisto s kojenim starostlivi, pomahali mi aj prsnik rozmasirovat a kontrola ci maly pije takisto vzdy ak prisli a som kojila a tiez pri kazdej vizite sa pytali ci riadne vyprazdnujem prsniky po kojeni a ci je vsetko ok... 😉

wieruss
15. júl 2012

A okrem toho ak som nieco potrebovala sa opytat tak som sa slusne spytala a VZDY som dostala odpoved, jazyk mi predsa este neodpadol a oni tiez nevedia citat myslienky, ked nic nepovies tak sa nic nedozvies...

aniicka24
15. júl 2012

@wieruss musim s tebou plne suhlasit tiez som nemala ziadny problem stale sa chodili na nad kukat ci nieco nepotrebujem a tak a ked som nieco potrebovala ja tak mi vysli v ustrety a poradili mi

mimi
15. júl 2012

@wieruss trosku s tebou nesuhlasim, tiez som tam rodila a pristup sestriciek bol otrasny. Ked som sa na nieco spytala, vyskocili na mna, pre malu som potrebovala ciste vecicky, tak mi vynadala, ze stale niekto nieco potrebuje, totalne neprofesionalny pristup 😠 😠 Samozrejme, nasli sa tam iba par milych sestriciek, postazovala som sa im, ale oni to samozrjeme neriesili s kolegynami. No nastastie som lezala na nadstandarte a tam sa ten pristup neda porovnat, velmi mile, ochotne, viac mi pomohli ako tie zo stvrteho poschodia, kde som musela chodit za malickou.

mimi
15. júl 2012

@vajanika27 mna ta pena tiez sokovala, malej tvaricku s nou umyvala a ked som sa jej spytala, ze ci tu kazdy den kupu, tak na mna vyskocila. Nasa pediatricka je uplne proti tymto zmyvacim emulziam, staci cista vodicka.

vajanika27
15. júl 2012

@wieruss no ja som si to poriadne vsimla a bola to znacka johnsons...ja doteraz nedavam mojmu malemu nic na pokozku akurat mu ritku umyvam mydlom, ani olej mu nedavam a ma ju krasnu, ja som zastanca ze novorodencovi netreba na pokozku nic patlat...no kupala ho len prvykrat ked mi to ukazovala, keby som vedela ze bude davat tu penu tak si ho okupem sama... co sa tyka kojenia, tak ako prvorodicka som cakala ze pride niekto kvalifikovany a ukaze mi vsetko ako prikladat atd., akurat ked uz na 3 den som nemala dostatok mlieka, stale som mala len kolostrum a maly vrieskal od hladu, tak som si zavolala sestricku ci spravne prikladam, ona mi povedala ze ano a ked som mala doma laktacnu tak ta mi povedala, ze to je zle prikladanie...rano na vizite sa nas akurat pytali, ci mame mlieko a ked ho mame vela tak si treba odstriekavat, ja som mala malo tak mi akurat povedali, ze mam prikrmovat UM...podpora taka, ze boli sestricky co sa na izbe objavili rano, naobed a vecer, takze taka to bola pomoc...este aj zelezo nam zabudla dat, dala nam az poobede ked sme ju upozornili ci ho dostaneme 😒

vajanika27
15. júl 2012

@mimi presne tak...znacka johnsons je najhorsia na trhu, velmi vela detickam sposobuje problemy...na mna nikto nekrical, ja som sa s tym nestretla, vsetky boli mile a tiez mi na vsetko odpovedali...

wieruss
15. júl 2012

@vajanika27 Nejdem sa s tebou hadat ale v decembri to bola na 100% bioderma 😉 johnson by som na maleho nedala ani nahodou ... A ono asi nejde vyhoviet kazdemu, v kazdej nemocnici je to tak , ze niekto je spokojny a ony nie ...

dada2118
16. júl 2012

ahoj @wieruss, v juni urcite pouzili johnsons pre umyvanie vlaskov aj tela. chcela som si taky kupit, tak preto som ho hned spoznala. A co sa tyka pristupu, tiez sa nemozem stazovat na to, ze by boli neprijemni. len kazda hovorila ine a kedze som na tom bola fyzicky aj psychicky dost blbo, tak toto mi nepridavalo. problem vidim skor v tom, ze sa nesnazia individualne pristupovat, ale skor maju nejako naucene normy a tak to proste musi byt (krmit kazde tri hodiny, aj ked babo spi, ked je clovek na zrutenie, tak malu nevzali, lebo rooming in - to, ze som nedokazala stat na nohach a psychicky mimo, bolo jedno).Niektori doktori boli uplne super aj niektore sestricky. to nemozem popriet.

wieruss
16. júl 2012

@dada2118 co tak citam tak sa nejak kazia, mne povedala sestricka ze mam kojit ked si pyta, a sa pytali ci som ok, ci mi netreba oddychnut, takisto ze ak nebudem mat mlieko , nech si dojdem po flasku... Ja mam normalne pocit ze som rodila inde 😒

lunnka
17. júl 2012

@vajanika27
@wieruss
@dada2118 ano v maji davali Johnsons tiez som pozerala ako dravo sa do toho kupania pustila- mala vrestala odusu, cela bordova, namydlila ju a vsetko spravila tak rychlo ze som nestihla pohnut okom. pre ne je to rutina, ja som pozerala ako puk.. nahnevana som bola na system ze vzdy prisiel niekto iny a vzdy kazal/radil nieco ine.. a najma tie starsie sestry- sup na vahu-nepribrala-mate malo mlieka-pytajte si UM!! mala ho aj tak vzdy vygrcla, potom prisla uzasna sestra Anka Barlokova, ktorej pristup by mal byt vzorom pre mnohe a ta konecne vysvetlila, skontrolovala, poradila, povzbudila- vsetko co som cakala ze bude.. s lekarmi som mala dobru skusenost, len niektore sestry mudrejsie ako oni :p

mimkaa2607
17. júl 2012

@carodejnica
@kosska3003 ahojte babule ... tak už viete ako pojdete rodiť?...ja som mala prvu tiež sekciou a neviem na čo sa mam pripraviť či na prirodzeny alebo na sekciu ... a tiež som toto počula, že automaticky robia SC ... dokonca mi to povedal aj moj doktor ... chodim k Dr. Jamriškovi ...

carodejnica
17. júl 2012

@mimkaa2607 Ahoj, zrovna minulý týždeň som bola na príjmovej ambulancii v pôrodnici - dohodnúť čo a ako - na odporúčanie mojej Dr. (Jezná - napísala mi do knižky, že "prosím o termín preventívnej hospitalizácie"). No a bol tam zrovna Babjak (čo ma potešilo, on je super), no a povedal, že vzhľadom na to, že som mala nepostupujúci pôrod (s veľkou pravdepodobnosťou sa zvykne zopakovať) a vzhľadom na môj vyšší vek (37) idem zrejme znova na sekciu. Povedal, že štandardne sa prijíma 7 dní pred termínom (termín mám 15.8.), ale nakoniec ma dal na príjem na piatok - 10.8. s tým, že ma zrejme hneď v pondelok 13.8. zaradia do programu...

mimkaa2607
17. júl 2012

@carodejnica čo? ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ 😢 😢 😢 😢 😢 😢 😢 😢 😢 to takto funguje?...ja som myslela, že ja by som dajme tomu nastupila 21.10. a 22.10 by ma robili ☹ to mam tak dlho ležať v nemocnici? :( ved ja zblazniem ... och .. jooooooj ☹ ... no babjak je super 🙂 ... ja som mala vybaveneho ficeka ... tak nie asi, ale na 100% pojdem aj teraz vybaviť ficeka a ja tam nemienim ,,dovolenkovat,, vrrr ved ja sa tam zrutim... čo tam budem tak dlho robiť kokso ☹ ... ako keby prisli na mna bolesti a isla by som rodiť tak to berem ... ale ak mam ist na sekciu a tak dlho pred sekciou mam ležať tak ma picne :(

carodejnica
17. júl 2012

@mimkaa2607 A nejak som sa s tým zmierila, už mám toho teraz na konci dosť a pristúpim na všetko. 😅 beriem to z tej lepšej stránky. Vezmem dobrú knihu , zo dva časopisy, budem mať navarené, nebudem musieť upratovať, celé dni vylihovať.. no dobre mi bude. 😀
No ale tiež som rada, že som ukecala radšej na 5 dní, nie na 7... 😒 s tým, že možno z toho budú tri dni...no a po sekcii ma to už nejak trápiť nebude.
Ja určite nebudem vybavovať nikoho, Babjak tam bol vtedy len náhodou... kašlem na to, veď vraj každý doktor je tam fajn. No a počula, som že personál nemá moc zrovna rád, keď tam príde niekto s vybaveným doktorom, no že troška zazerajú... 😉 😕

mimkaa2607
17. júl 2012

@carodejnica vieš čo mne ešte sestričky radili aby som si vybavila primara 😀 ... a vybavila som si ficeka - teda manžel vybavil cez jedneho znameho ... 🙂 ...
ja neviem ... mne to pride tak dlho byt v nemocnici ... a ešte k tomu zbytočne ... ☹...vieš to aj doma možem ležať 🙂 ... tak preto taka reakcia ... ☹

carodejnica
17. júl 2012

@mimkaa2607 hééej? no sranda, dcéra mojej známej mala vybaveného doktora (neviem koho) a že sa ku nej údajne dosť divne správali - ja neviem napríklad, niečo sa chcela spýtať, tak jej povedali, nech si počká na svojho doktora, proste stále jej dávali nejak najavo, že si "uplatila" doktora, či čo - že veď aj ostatní sú tam dobrí.

Ono je to inak aj pochopiteľné, totiž v Žiline nie je oficiálne v cenníku možnosť "zajednania lekára", na rozdiel od takého Martina, kde je to normálne oficiálne v cenníku (vyžiadanie lekára k pôrodu mimo služby - 165€), a podľa mňa je to v tomto smere v Martine určite lepšie, lebo je to transparentné - skrátka oficiálne zaplatíš nemocnici, dostaneš na to doklad, kým v Žiline to ide asi o vrecka dotyčnému lekárovi, tak potom sa nečudujem, že tí druhí zazerajú.. a navyše, mne jej to aj proti srsti, takto si sami ľudia učia lekárov na úplatky a potom sa divíme a sťažujeme, že bez úplatku sa nič nevybaví... iné je, keď pri odchode dáš doktorovi a sestričkám bonboniéru, či fľašu - ako poďakovanie.

.. presne aj ja som mala prvý dojem taký, že čo tam budem tak dlho robiť, ale akosi som sa s tým zmierila, nemám na výber... 😒 🙂

mimkaa2607
17. júl 2012

@carodejnica vieš čo ja som si to nevedela vynachvaliť ... doktor ma prišiel kuknuť na JISku ... vazne bol zlaty...s postelou ma dali na chodbu aby som si mohla zavolat ... ako ked mi vytlačali krv tak som ani neskukla...ani som nevzdychla ... vazne som bola ticho ako miška...ale jedna čo robila na JISke tak ta ženska bola neskutočna vrrrrr...normalne ma zdrbala, že ake mam brucho, že to je strach ake sme v dnešnej dobe...že si nehladime na postavu ... niečo tam dristala o svojej dcere, že chcela až ide na vysoku skolu a vybrala si vysoku školu-matersku ... no uplny otras...inac vazne super...s malou mi pomohli na 4.poschodi ... doniesli mi ju na kojenie...ta sestrička, že či skusime priložiť maličku a ja, že možeme a mi ukazala a sa prisala a ona, že jej super vidite...krasne pije ... no vazne super...ja sa na ZA nemožem vobec sťažovať...ako personal super...ako s kupanim to bolo tak, že ja som si malu okupala sama a ta čo to ukazovala sa len divala, ale mala som prax ... segra mala 3deti a po nasej sa jej narodile stvrte 🙂 ...
vieš ja som ležala od 8.12 v nemocke a sekciu sme vybavovali a tu mi robili 18.12, lebo mala bola ritulou otočena ... a na vianoce som chcela byt doma ...

carodejnica
17. júl 2012

@mimkaa2607 Inak všimla som si, že tá Žilina je taká nejaká chaotická, buď majú ľudia veľmi negatívne skúsenosti, alebo naopak veľmi pozitívne... 😒 Človek nevie, čo si má o tom celom myslieť... 😕
Akú krv ti vytláčali?

mimkaa2607
17. júl 2012

@carodejnica ja sa na ZA nemožem sťažovať ... Ja si myslim, že ked tam ide mamička s nejakym velkym očakavanim tak asi je potom sklamana ... a treba to tak brat, že ludia sa o nas staraju ... (čiže maju narok na zly den) poznas ten den ked proste najradšej by si s nikym neprehovorila ... sadla alebo lahla a mala klud?...ja si myslim, že možno niekto nemal svoj den ... a to, že mamičky neinformovali ... už tu bolo napisane-mame usta...treba sa pytat...moja mala hlavičku nejak predlženu na zahlavy ... a ked prisiel doktor tak mi povedal, že sa jej to upravi ... keby som sa neopytala tak je jasne, že by mi sam od seba nepovedal, že sa jej to upraví .. 🙂 ...

kosska3003
17. júl 2012

@mimkaa2607 ahoj ja si nikoho nevybavujem uvidim co mi moj dr povie v sobotu na monitore ale mam sa pripravit aj na to aj na to mi vvravel na poslednej poradni a to s tym bruchom mali aj u mna komentare blbe ze kolko som pribrala a tak no a pritom keby ta sestricka mala 50 kil ale mala minimalne 100 ale tak to mna taketo nevytoci
@carodejnica a tebe po cisarskom ked si sa prebrala z narkozi netalcili na brucho ja som sa na to zobudila ina bolest vytlacali krv a hned ma zdrbali co mam nohy rozkrocene ze ci ich mavam rozkorcene ked mam menzes no ja som sa prebrala z narkozi tak som prd vedela ci som porodila alebo mam kramy 😀 😀 😀 😀 😀 ale potom som ich uz mala spolu uz som bola pri zmysloch ale tiez som si s toho nic nerobila ako jednym uchom dnu druhym von

mimkaa2607
17. júl 2012

@kosska3003 nemala si tam taku blondavu sestričku? 😀 😀 ... či sme nemali nahodou tu istu dudrošku 😀 😀

kosska3003
17. júl 2012

@mimkaa2607 netusim aka to bola si to nepamatam som bola este ospala ale to boli sestricky asi len pomoct z druheho ale co boli na jiske ze sluzili tam priamo tak boli super sa starali jedna ma chodila zakrivat perinou som mala zimnicu no ako starostlivost bola dobra

mimkaa2607
17. júl 2012

@kosska3003 no jedna tam bola taka čiernovlasa...strasne zlata...s tou som kecala...ja ked som rozlepila oči po narkoze tak som zaspala až večer 😀 ... a som čitala časopis...so sestričkami kecala 🙂 ...

kosska3003
17. júl 2012

@mimkaa2607 no mna prebrali asi cca o 11,30 to si nepamatam pamatam si az od 15 hodiny ked som sa zobudila na to ako mi tlacia na to brucho
hej hej tu ciernu si pamatam ta bola zlata ta mi povedala na moje brucho len tolko ze skonci sestonedelie a dam sa dokopy no nemala pravdu 😀 😀 😀 a potom som uz bola hore a som kecala z babou co bola vedla mna 😀 😀

mimkaa2607
17. júl 2012

@kosska3003 mna robili rano o 8:15 a ako som ma prebrala, že treba krv vytlačať, tak som už nezaspala 🙂 ... som bola aktivna...iba na malu som sa pytala ... a najradšej by som odišla z jisky ... a na druhy ma previezli o 10tej na stvte poschodie a tam som stale chodila za malou, že či je OK a ked som tam už isla asi 4.x tak na mna sestričky prišli s otazkou, že čo furt chodim kukať a ja, že malu či je ok a oni, že ved si ju teda vezmite až tu stale nechodite hore dole (som mala izbu na druhom konci - uplne tu poslednu) a ja, že možem?...a oni, že jasne...ved je vasa 😀

kosska3003
17. júl 2012

@mimkaa2607 no ja som bola dva dni na jiske lebo nebolo miesto na 4tom a tiez som ju bola pozriet ale potom mi ju doniesli ale zas na noc vzali nech si odychnem

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre