Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

krtica11
1. sep 2010

roo to dufam ale neviem či to do terminu vydržime.Maly je stašne dole tak hrozne tlači.

roo
1. sep 2010

@krtica11 Tak mas nejaky speci rezim? Lezat a tak? Ale ved uz si v podstate "v termine". Mne sa druhe babo vypytalo na svet tri tyzdne pred stanovenym terminom (a to bol urcite vypocitany spravne), porod bol v pohodke, babo zdravucke a malo sa k svetu a stale je to taky aktivny a sikovny drobec 😵

krtica11
2. sep 2010

roo presne tak stale ležať povedali že keby sa aj vypytal na svet nič sa nedele.Zajtra idem ku svojmu na poradnu a predoperačne vyšetrenia aby sme všetko mali keby čosi.Ja si tiež myslim že ten prvy termin je spravny on to posunul kvoli velkosti drobca ale v nemocnici nas merali a už mame peknu vahu tak som zvedava čo povie zajtra ale keby ešte týžden vydržal bolo by fajn.Pri prepušťani mi doktorka povedala že na sekciu primaju pokial niečo nieje ok tyžden do predu ak je všetko ok tak presne v den terminu.

krtica11
2. sep 2010

baby chcem sa vas spytat tie ktore rodili cisarskym čo je lepšie celkova anesteza alebo spinal?

roo
2. sep 2010

@krtica11 tak to aj mna zaujima. Nieje tu na to samostatna tema? Ked budem mat viac casu, pohladam. Alebo zalozime taku 😉 Moje sa zatial drzi stale KP... Kamoska rodila prve dietatko pri celkovej anesteze a druhe so spinalnou a vravi, ze spinalka sa jej pacila viac. Kdesi som citala porovnanie pre a proti, skusim este pohladat.

kosska3003
2. sep 2010

@krtica11 ja som sla celkovou ja som sa spinalu akosi bala ale tam ide aj o to co to chces prespat alebo chces babo vidiet hned ja som rodila o 11 a malu som videla az o 4 lebo som spala ale to sa musis rozhodnut uvidis co ti povie dr na pohovore on ti tam vysvetli pekne aka je anesteza lepsia pre teba niekedy spinal neodporucaju

krtica11
2. sep 2010

roo dakujem asi ak to lekar dovoli sa rozhodnem pre spinal. 🙂

slniecko174
2. sep 2010

Baby da sa v Ziline zaplatit si cisarsky alebo spinal? Ak ano, kedy sa treba na tom dohodnut a kolko to stoji? DIKY!

krtica11
2. sep 2010

slniečko174 neviem ako sa to vybavuje ale počula som že stoji 15000SK

slniecko174
2. sep 2010

@krtica11 takze sa to da vybavit na vlastnu ziadost, aj ked zensky doktor to neodporuci?

krtica11
2. sep 2010

slniečko174 no tak to naozaj neviem ako to funguje ale myslim že ked ti to ženský neodporuči musi na tom niečo byť určite by som to neriskovala ja by som najradšej rodila normalne ale drobec je prdelkou dole taže to nepojde pokial sa ešte neotoči.

kosska3003
2. sep 2010

@krtica11 neboj este sa moze otocit kamaratka co som s nou lezala mala ist cisarskym mala ho ritkou ja som mala normalne rodit a rodili sme v ten isty den ona normalne jej sa otocil a mne mala nechcela ist von tak robili mi cisarak

pia22
3. sep 2010

@slniecko174 ja ked som bola prijata v porodnici, tak tam isli robit sekciu kocke, u ktorej ako indikacia bol panicky strach z porodu. A mna sa tiez porodnik pytal ci by som uprednostnovala klas. porod alebo sekciu, ale u mna boli problemy s nerozbiehajucim porodom a ohrozenim zivota nas oboch.

teerry
3. sep 2010

@krtica11 : ja som bola na cisarskom a mala som spinál, ja to môžem odporučiť, lebo máš lepší zážitok z toho a hned vidíš aj babätko, čo pri celkovej neplatí. ja som sa strašne bála ale nakoniec to za to stálo a keby som šla ešte raz, tak chcem znova spinál 😉

krtica11
4. sep 2010

som rada že su na to lepšie ohlasi.terry mam na teba ešte jednu otazkukedy si šla do nemocnice skor alebo v den terminu

krivka5
5. sep 2010

@teerry jeej akurat tu hladam nieco o spinaly 🙂 mam na teba nejake otazocky ak ti to nevadi 🙂 ja idem do nemocky na planovanu SC 23.9. a tiez by som chcela spinal. mam si o to poziadat pri nastupe do nemocky? a ked je spinal moze byt aj muz pri porode? plati sa za to? dakujem za odpovede a prajem ti s drobcom vsetko dobre 🙂

kosska3003
5. sep 2010

@krivka5 anestezu nahlasis anestezovi na sale on sa ta spyta aku chces a povies ze spynal a neviem ci moze byt mm pri tom neviem

roo
5. sep 2010

@krivka5 Manzel asi nemoze byt. Nejde totiz o to, aku anesteziu podstupis - ci celkovu alebo spinalnu, ale o to, ze ide o chirurgicky zakrok. Ale moze cakat za dverami, babatko mu samozrejme donesu, aby si ho mohol podrzat v naruci - ako pri sekcii pod narkozou.

greeri
5. sep 2010

@krivka5 ja som mala CS pri spinálnej anestézii - tak ako píšu baby, na sále sa ťa anesteziológ spýta akú chceš a nič sa za to neplatí; manžel pri CS nemôže byť ani keď je spinál, je to totiž operácia a tá vyžaduje max. sterilné prostredie, preto tam pri CS môže byť len nemocničný personál - tak nám to bolo vysvetlené na kurze 😕 a či mu dovolia podržať bábo, to je diskutabilné, závisí od sestry, môjmu mužovi nedovolili, lebo že bolo chladno, tak mu ho len ukázali a hneď zobrali na novorodenecké 😒

teerry
5. sep 2010

@krtica11 :
termín pôrodu som mala 29.5, no môj lekár mi dal plánovaný cisársky na pondelok 24. 5. ale praskla mi voda 21.5. o 15tej tak som si šla domov pre veci a v pohode som prišla do nemocnice autobusom 🙂 tam som zazvonila a už mi spravili vyšetrenia a čakala som do 19tej a spravili mi sekciu 🙂 takže treba sa spýtať asi svojho lekára,ak máš plánovaný cisársky kedy ti ho dá, väčšinou to lekári dávajú zhruba týždeň pred termínom. 😉
a ty chceš ísť cisárskym alebo musíš??

teerry
5. sep 2010

@krivka5 :
ahoj, no ked pôjdeš na sálu, tak sa ťa anesteziolog opýta, akú anesteziu chceš, či celkovu alebo spinál. ja som chcela radšej celkovú, ale bol tam perfektný anesteziolog,a ten ma presvedčil, že spinál bude pre mňa aj pre drobca to najlepšie. a neplatíš nič, pretože anestéziu ti aj tak pri cisárskom musia dať. 🙂
no ja som manžela pri pôrode nemala a ani nemôže byť na sále s tebou, pretože to je ako operácia a pri nej tiež nemôžeš mať nikoho pri sebe, ale viem že môže čakať na chodbe a malinké mu donesú ukázať. 😉
dakujem a držím pršteky , nech to všetko dobre dopadne 😉 keby máš ešte nejaké otázočky , tak sa v kľude ozvi 🙂

krivka5
6. sep 2010

@kosska3003
@roo
@greeri
@teerry dakujem vam velmi pekne za odpovede 🙂 ste zlate 🙂 este mam jednu otazocku. ako dlho budem po SC v nemocke? a maleho mi daju hned v ten den,alebo az na druhy den?

kosska3003
6. sep 2010

@krivka5 no po SC ides na jisku tam si 24 hodin a potom ta daju na normlanu izbu neviem ci ides na 4te alebo na nadstandard a tam ti aj male daju ale na noc ti ho este vezmu nech si odychnes ja som bola ked bol plny stav tak som bola na jiske 2 dni ale tak to bolo vyniimocne a domov som sla za 5 dni ked je vsetko ok aj male aj ty tak ti na 5ty den vyberu spinky z jazvy a ides domov nelezis tam dlhsie

jajik
6. sep 2010

Ahoj,ja som bola v Žiline v pôrodnici,mala som cisarsky,hned po nom ma zviezli na druhe poschodie na jisku,su tam strasne dobre sestricky...tam musis byt 24 h,ako uz pisala ,kosska3000,a potom ta prevezu na 4 p. alebo na nadstandart.3p.Prvu noc nenechávaju dietatko pri maminke,ale hoci kedy sa možeš isť na pozriet do observacneho boxu.Tam su vsetky babatka,ktoré su zdravé,ale maminy niesu ešte fit.Je to tiež na 4 p. na konci chodby.To už je novorodenecke odd.Primar novorodeneckeho je velmi milý,je na nom videit že má tie deti naozaj rad.
Domov ides na 5 den,ak niesu komplikácie.
Ja som porodila dvojcata,jedno bolo na 4 p. a to druhe malo tažkosti ,tak mi ho dali na 1 p.Tam su tiež velmi dobré sestričky.no dufam,že ty ich nespoznáš.prajem vely sily a zdravie pre te
ba a babatko...

teerry
6. sep 2010

@krivka5 :
ahoj, no ja som bola na JISke od piatka od 20tej do nedele do 8mej rána. a potom som šla na 4té poschodie, a tam som si drobca vypýtala k sebe a mala som ho už stále pri sebe, ale záleží na tebe, či budeš moc unavená. 😉 a domov som išla po vizite a po tom ako vybavili prepúšťacie papiere v stredu ráno 🙂

krtica11
7. sep 2010

ahoj teerry ja by som chcela rodiť normalne ale drobec s a nechce obratiť je stale zadočkom dole tak doktor povedal že pojdeme cisarskym.Uvidime v piatok ideme na poradnu či sa niečo nezmenilo ale myslim že nie.

andreajakubska
7. sep 2010

Ahojte. Potrebovala by som poradit...Zajtra idem po 1x do nemocnice na monitoring, viete mi poradit kam sa mam hlasit,ci najskor dolu na prijem,alebo mam ist hned na 4 poschodie? A kde to tam na 4 poschodi je? Az tam nebludim.A este otazka od kolkej rano robia monitorig? A ked mi ten monitoring urobia,asi mi daju nejaky paier z neho a s tym mam potom niekam este ist? Alebo to uz odovzdam len mojej gynekologycke na poradni?

barboragondova
7. sep 2010

@krtica11 Ahoj, mnohym mamickam sa dietatko otoci az tesne pred porodom, i ked to nie je pravidlo. Viacerym som radila, aby sa s dietatkom "porozpravali", ze by bolo lepsie pre neho aj pre vas, aby sa otocilo hlavickou dolu, a v nejednom pripade to naozaj pomohlo. Za pokus nic nedas.... 🙂 🙂 🙂
Prajem vsetko dobre

bea1971
7. sep 2010

@andreajakubska ahoj andrea,najskor sa nahlasis dole,ze ides na monitor a potom sa hore vyvezies na stvrte poschodie a cakas na chodbe kde su lavicky ,oni tam volaju sestricky ked vyjdu von,ze dalsia na monitor,niekedy zoberu aj dve naraz ,robia to kazdy den od osmej rana myslim do dvanastej v prac. dni,zober si so sebou aj navleky,lebo ten monitor sa robi vedla porodnej saly,nic to nie je ,zapoja ta na monitor asi na 20min.,potom ta zatial poslu cakat na chodbu kym lekar popise vysledky a potom vyjde sestricka na chodbu a rozda vysledky maminkam a potom mozes ist,tie vysledky si odloz a potom ich das svojmu lekarovi kde chodis na poradnu,ja som chodila posledny mesiac na monitor kazdy tyzden az do porodu 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre