Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

wieruss
12. okt 2011

@zuzlik_12 na ten kurz si radsej zavolaj uz teraz... lebo napr. ja som chcela ist teraz a uz mali plno, ze az v novembri maju volno, tak sa teraz bojim, ci to stihnem 😉

mirka32o
12. okt 2011

Ahojte žilinčanky. Ja som rodila v Žiline už 2x. Zistila som že osud si sám zariadi ako pôrod prebehne a niektoré veci skutočne neovplyvním. Takže akékoľvek pôrodné plány sú zbytočné, lebo sa v nich neráta s komplikáciami, ktoré sú takmer bežným javom. Staršieho chlapčeka mi odrodil Dr. Tavač. No pokiaľ viem, ten už je v Čadci.Mala som počas pôrodu množstvo komplikácii, ale všetko dobre dopadlo. Mladšieho som rodila pri Karisnej. Bola celkom fajn. Čo sa týka izby, všetko záleží od tvojej náročnosti. Zažila som na obyčajnej izbe láskyplný, pozorný a obetavý prístup. No stretla som sa aj s nepochopením a nevôľou pomôc. To je v ľuĎoch. Sú takí aj onakí.Záleží kto má službu.aaaaaaa už sa mi zýva, tak zvyšok zajtra

jazycek7777
12. okt 2011

Jejda, prečo ma vymazali? Veď som chcela len pomôcť! ☹

zuzlik_12
13. okt 2011

@mgurnak Ďakujem. cinknem si tam

zuzlik_12
13. okt 2011

@wieruss ďakujem ti, cinknem si tam teda radšej už dnes. uvidime čo povedia 🙂

wieruss
13. okt 2011

@mirka32o porodne plany ci skor priania su na to, ze vies, ze nieco by si chcela inak ako to robia "hromadne" a pravdaze musis ratat s tym, ze ked su komplikacie, tak priania idu bokom... nemyslim, ze by niektora , ktora chce nieco inak bola ochotna ist do extremov a trvat na svojom ak by bol nejaky problem 😉 tiez mam predstavu ako by som chcela aby to bolo a pokial s tym nema doktor problem, tak nevidim dovod na to, ked nie su komplikacie, aby to tak nebolo 🙂 Kazdopadne gratulujem k obom detickam a s tymi ludmi mas uplnu pravdu 🙂

@zuzlik_12 drzim palce, nech je este flek volny. Inak nechodis na nejake cvicenie v ZA ? dnes sa cvici napr. v ALME 🙂

zuzlik_12
13. okt 2011

@wieruss no, snažim sa dovolať vrchnej sestre na pôrodnícke ale celý deň mi to nikto neberie. potom je tam už len číslo na primára a zástupcu a tých nechcem s tým otravovať. dúfam, že mi to už zajtra niekto vezme.
vieš čo, doteraz som chodila na brušné tance, ale skončila som asi pred dvoma týždňami, bolo to už pre mňa dosť rýchle, kvôli tomu, že sme mali zostavy a zasa si tam iba tak sama pomimo tanikať sa mi nechcelo. Ale rozmýšľam o cvičeniach pre tehotné. Ty chodíš do Almy? koľko Vás tam býva? rozmýšľam nad tým, lebo ako som prestala tancovať, bruško už tiež podrástlo a strašne ma začal bolieť chrbát. Cvičím síce doma ale je to iné keď si v kolektíve 🙂

wieruss
13. okt 2011

@zuzlik_12 jj chodim ked je cas (co uz teraz nastastie je), cvici sa kazdy stvrtok o 18:05, je to fajn ... alebo aj za plavarnou sa cvici pilates pre tehotne, to je tiez fajn 🙂 a byva ako kedy... niekedy 3, niekedy 4... viac som nezazila 😅

barboragondova
14. okt 2011

Maminky, ak by ste mali zaujem, a boli by ste dve, tri ....je moznost aj individualnej predporodnej pripravy. Ak by ste mali zaujem ci otazky, napiste mi cez IP.
Barbora

katyka10
15. okt 2011

Ahojte baby prosím vás je normálne mať pred pôrodom hnedý vytok?môže to byť aj tým že začínam byť chorá a pokaslavam?

kosska3003
15. okt 2011

@katyka10 je to normalne mozno ti aj povolila hlienova zatka ci ako sa to vola

magdal1
15. okt 2011

@katyka10 je to normalne, telo sa uz chysta

zuzlik_12
16. okt 2011

@wieruss ja som našla v priestoroch čajovne U dobrej víly na Hurbanke - bábkové divadlo ) - ale bol to starší príspevok. Chcem si tam zavolať v pondelok, lebo by mi to celkom vyhovovalo. Keďže ešte chodím do práce, je to odtiaľ celkom blízko. takže ak to bude niekde tam, tak sa pôjdem určite kuknúť a uvidí sa 🙂

zuzlik_12
16. okt 2011

babulky, máte tu niekto zoznam do pôrodnice? určite je tu toho veľa ale nechce sa mi to tu niekde hľadať a chcem byť aspoň trošku v predstihu, aby som na konci nemusela stresovať že niečo zabudnem a hlavne s bruškom behať na poslednú chvíľku 😀 🙂

beatrisss1
20. okt 2011

@wieruss Cau Vierik..ja som bola na tej priprave teraz v oktobri, dalsia je od novembra, ale nerozpravali ani o dojceni vraj sa to nakoniec zrusilo, lebo nemaju na to laktacne sestry cas, takze som vyvalila 20eur skoro za nic.Len sa debatilo ale zas nas spravne naucili dychat..to ano..ale na 20eur je to vela!
Prihlasila som sa teraz do toho pilatesu na predpor.pripravu, pisala som ti, neodpisala si, tak neviem, ci ides aj ty.
Je to vedene dulou, cbici sa, rozprava o dojceni atd..ucia ta spravne dychat...a je tam zahrnute aj sedenie s partnermi.
Inak ak si zaplatis ten kurz v nemocnici , za manzela pri porode neplatis tych 30eur ale len 20.Asi tak,ozvi sa.pa

baby2011
21. okt 2011

baby mate niektora termin okolo 20-27/1? a nechystate sa do Martina?

solinkarka
21. okt 2011

@baby2011 ja mam 11.1. ale chystam sa do Cadce

mgurnak
22. okt 2011

@baby2011 no martin by som teraz neriskovala, tam su furt zapchy 😒 mne posledne 2 tyzdne vystupi cukor v moci, tak mi dorktorka napissla ze nemozem prenasat..dufam, ze vsetko bude OK.....

baby2011
24. okt 2011

@mgurnak no ved toho sa jedineho bojim, ze sa tam nedostanem cez strecno. Ja idem na glukozovy test az bduuci tyzden, ale zatial som mala vsetky vysledky ok, tak uvidime. Aj napriek "moznej nastrahe" na ceste, je asi MT lepsi ako moznost ostat v ZA.

barboragondova
24. okt 2011

Maminky, sprevadzala som mamicku minuly tyzden pri porode v Ziline, a mozem vam povedat, ze personal bol ustretový, velmi mily, tak lekari ako aj sestricky.

mgurnak
24. okt 2011

aj moja kamoska rodila minuly tyzden v ziline, nejaka mlada doktorka ju rodila a ze bola uplne super, vychadzalajej v ustrety, rozpravala sa s nou, hovorila jej co robi a tak, ze uplne v pohode a to tiez chcela ist rodit do cadce ale nakoniec si to rozmyslela..ono to zalezi na koho natrafis.....a ja by som tak chcela dopadnut🙂

zuzlik_12
24. okt 2011

@mgurnak super baby, aspoň ste ma trošku povzbudili, lebo čo v poslednom čase počúvam, každý má riadne výhrady k ZA. Ale ja chcem ísť tam kvôli prístupu, mám to najbližšie a nemusím sa stresovať. Ale už som sa pomaličky začínala báť a rozmýšľať aj na MT. Ale tiež si myslím, že je to o tom, na koho natrafíš a tak či tak si to možno trochu vytrpíš, ale určite to stojí za ten malilinký balíček, čo ti potom dajú 😀
bude to moje prvé mimi a mám aj menšie obavy ako to celé bude prebiehať, ale zatiaľ sa pôrodu nejak moc neobávam.a nevieš, ako sa volala tá doktorka? myslíš, že sa dá aj nejako zajednať? lebo my máme úplne super termín na Silvestra, takže.... 🙂

mgurnak
24. okt 2011

no neviem jej meno ale mozem sa spytat, viem ze Jasovu alebo tak nejako si chvalia, myslim, ze tam je teraz viacej mladych doktorov, co je dobre pre nas, ked su v tom "novi" tak ich to este bavi a velmi sa snazia....aj ked niektory starsi lekari su tiez fajn...no termin mam o 2 tyzdne tak ti dam vediet potom🙂

petah82
24. okt 2011

@zuzlik_12
@mgurnak aj mna rodila mudr. jasova, dobehla sice na sal az ked bol maly na polceste, ale inak bola uuuplne v pohode. strasne zlata a citliva. dobehla rychlo, lebo nikto necakal, ze ja prvorodicka sa od 13 otvorim tak, ze 15.15 bude maly na svete, skakanie na fitlopte pomohlo. nebojte sa ziliny, hlavne, ze budete mat mimko pri sebe a vsetko ostatne sa da vydrzat... potom este dr. tomsa, mlady a v pohode. a este aj paucin chodi niektore dni sluzit, mozno chytite aj jeho... drzim palce!

alzbetka71
24. okt 2011

Ja som rodila v júni tento rok a tak isto som sa toho bála, lebo som čítala všeličo. Bol to síce už môj 4 pôrod v žilinskej nemocnici, takže som to tam už poznala, ale od posledného pôrodu uplynulo 6 rokov a tak sa to tam mohlo zmeniť. Môžem povedať, že som bola milo prekvapená. Prístup doktorov ako aj sestričiek na pôrodnej sále bol veľmi dobrý. Boli veľmi milý. Lekári sú tam veľmi mladí teraz. Niektoré doktorky boli doslova skoro ako moje dcéry, keďže mám už 20 ročnú dcéru. Sestričky na oddelení 4. poschodie boli tiež veľmi milé a zlaté. Ponúkli pomoc, liek, ale aj povzbudenie. Chcela som ísť vtedy na nadštandard, ale nebolo tam voľné miesto. Ale nakoniec som bola veľmi spokojná. Obávané kúpelne síce žiadna sláva, za 20 rokov, keď som tam bola prvý krát sa moc nezmenilo, ale boli čisté a udržiavané. Návštevy síce nemôžu ísť na izbu, ale tie 4 dni sa to dá vydržať. V Čadci je to vraj čo sa týka ubytovania lepšie, ale zas že tam nemajú modré svetlo, keď má dieťa žltačku,

zuzlik_12
25. okt 2011

babulky ďakujem. ste ma ukľudníli.. 🙂 teraz už len aby to už bolo.xixi

zuzlik_12
25. okt 2011

@mgurnak tak to potom držím palčeky a budem zvedava. Nech všetko dobre dopadne 😀

tinuska2011
25. okt 2011

@alzbetka71 ahoj v CA maju modre svetlo 🙂

alzbetka71
25. okt 2011

@tinuska2011 ja iba to, čo som počula. Prepáč

alzbetka71
25. okt 2011

Inak o tom Martine. Nebola som tam, tak iba to, čo som počula. Známa tam rodila cisárskym rezom a vlastne ležala na JIS, či ako sa to volá a vravela, že nič moc. Možno novorodenecké je lepšie. Tam som bola pozrieť a naozaj som mala z toho lepší pocit, je to tam vymaľované na oranžovo. Viem, že aj keď je pekné prostredie, tak sa tam človek lepšie cíti, ale naozaj tu ide o to, aby si sa tam v poriadku dostala a nie mala nervy, či nebude nejaká zápcha. A lekári sa na službách striedajú. Viem, že napr. dr. Paučin slúži aj v Čadci aj v Žiline. Aj dr. Kľačka som napr. videla v MT. Ja som pri ňom rodila v Žiline ale pred 6 rokmi.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre