Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

apollo13
20. okt 2014

@andula77 a zena nevie co ma pri porode robit? ja fakt nechapem tieto reci ze ved treba doverovat lekarom lebo ved oni vedia!!!
a zena snad nevie ako porodit dieta??? to ju musi niekto instruovat aby to dokazala. prepanajana!!! ved je to normalny fyziologicky proces!!

papaya308
20. okt 2014

@apollo13 myslim,ze je kopa deti,ktore su nazive aj vdaka lekarom,nie kazdy porod ide tak ako si to niekto v knizke nacita a vysniva

apollo13
20. okt 2014

@papaya308 ja to nepopieram, ale93% zien moze porodit bez zasahu lekara,ale realita je taka ze sa zasahuje vo viac ako 90% porodov. skratka ked je niekde 87% nastrihov tak to svedci akurat o tom, ze tie porody su vedene zle, lebo tak vysoka miera nastrihov je zbytocna. vacsina zien je schopna porodit bez nastrihu a dokonca aj bez nejakych etxtra poraneni. inak nepocula som ze by lekari nejako hromadne odporucali epino. miesto toho zenu presviedcaju ze ved nastrih je v pohode. nie je snad lepsie viest porod tak aby zena nebola zranena? no ale to by sa muselo nechat viac na zenu, vyber polohy, sposob tlacenia atd....ale na to je malo kde vola...

katarina644
20. okt 2014

moje skusenosti so zilinskou porodnicou su tie najhorsie. sestry, doktori vsetkych by som hodila do jedneho vreca. slusneho spravania ani jeden z nich. ked im clovek da do vacku, vtedy sa budu kazdemu do zadku pchat, ale inak nic moc. rodila som tu dvakrat a nikdy viac. a nejdem vypisovat vsetko. fuj zilinska porodnica!!!!!!!!!!!!!!!

papaya308
20. okt 2014

@apollo13 k tomu na svk nikdy nedojde,tak ako je tu popularne balenie novorodencov nasiroko pretoze sa to robilo odjakziva takisto sa budu robit nastrihy atd
ja osobne som rodila aj s potrhanim a nastrihom,masaze hradze nepomohli

apollo13
21. okt 2014

@papaya308 preco take negativisticke vyroky ze na sovensku k tomu nikdy nedojde! ved je to len a len na zenach co dovolia doktorom aby si k nim dovolili. a balenie novorodencov nasiroko? ved nikto nikoho nenuti aby to dietatu robil. ja som nebalila nasirok a dieta je ok.
masaz hradze tej som sa bala dovoerovat. tak som cvicila s epinom a pomohlo na 100% je to na kazdej zene ci nieco pre to urobi aby nemala nejake vyrazne zranenia alebo pre to neurobi nic.

ammellia
21. okt 2014

@apollo13 suhlasim, od lekarov tu zmenu cakat nemozeme, musime si ju vybojovat same.

apollo13
21. okt 2014

ved samozrejme preco by lekari neico menili, ked zabehnuty system je pohodlnejsi. rodicku pekne roztrihneme miesto toho aby sme jej umoznili vybrat si polohu aku potrebuje....lebo ved s tym nemame skusenosti a joooj bolo by sa snad i treba ohnut k matke.... 😠

papaya308
21. okt 2014

@apollo13 nic negativisticke,skor realisticke,na svk sa vacsina zien pomaly boji povedat svoj nazor doma chlapovi,nieto este dirigovat doktora v nemocnici
balenie deti nasiroko bol len priklad,ako sa nerado vychadza zo zabehnutych dlhorocnych kolaji
je na kazdej zene ako chce rodit,dnes sa daju najst porodnice,kde akceptuju porodne plany,takze by som sa nevytacala nad nastrihmi tych,ktorym to nevadilo

apollo13
21. okt 2014

@papaya308 a kde je na slovensku taka porodnica kde sa da porodit podla porodneho planu a nemaju problem napr s neprerusovanym bondingom?

papaya308
21. okt 2014

@apollo13 ja som nikde nepisala,ze to je na svk,kto chce nech si pozistuje a ide rodit tam,kde to umoznia

daniela1983
21. okt 2014

@papaya308 hmm to j sice fajn ale nie kazdy to ma blizko k zapadnym hraniciam a tie zeny co to blizko nemaju a teda viac menej musia rodit na slovensku lutujem. teda tie ktore by chceli rodit inak ako nohami na plafone, nastrihnute az...viem pokial

papaya308
21. okt 2014

@daniela1983 tak este je moznost doma odrodit,tam si zvolis polohu,nikto ta nesprta,nestriha,bonding aj 5h atd

daniela1983
21. okt 2014

@papaya308 a preco by zena mala ist do rizika pri domacom porode pri ktorom zrejme ani nebude mat porodnu asistentku lebo je im to znemoznovane? preco skratka musia byt nemocnice take zadubene a neumoznit take jednoduche veci, ktore ani nic nestoja! lebo to naozaj nic nestoji nechat rodit v akejkolvek poohe, nestrihat, a nevziat dieta prec

papaya308
21. okt 2014

@daniela1983 to su otazky na vyssie kruhy, riesila si to aj s doktormi?

margaretka
21. okt 2014

@apollo13 normalny fyz. proces to nie je vo vela pripadoch ! nesuhlasim s tvojim nazorom, zena v tych bolestiach zrazu nevie ani ako sa vola ako ma tlacit co ma robit, potrebuje podporu pomoc nie ze nema jej kto co do toho hovorit, aj napriek skvelej mojej priprave som vooooooooobec nevedela co mam robit co skor.
No az ked si to vyskusas zistis co to naozaj je, nemyslim teraz "ciganske prody prides vytlacis ides na izbu"

ammellia
22. okt 2014

@margaretka ja by som napr doma planovane rodit nechcela, iste riziko komplikacii pri porode vzdy je. To ale neznamena, ze chcem rodit podla lekarskeho harmonogramu, nadopovana liekmi, nastrihnuta a bez poriadneho kontaktu s dietatom po porode.

dulkagabulka
22. okt 2014

@ammellia v nemocnici inak ako podla lekarskeho harmonogramu neporodiš 😒 ..ako si zabezpečíš neprerušený bezprostredný bonding, ked budeš ležať na chrbáte ? pobežíš za nimi, ked ti budu unašať dieťa?

ammellia
22. okt 2014

@dulkagabulka pojdem do porodnice, kde mi to umoznia 🙂 a manzel je cviceny na vsetko dohliadnut. Tak snad to vyjde podla predstav.

dulkagabulka
22. okt 2014

@ammellia nech ti to vyjde 😉

apollo13
22. okt 2014

@margaretka viem co hovorim. porod je normalny prosec a mohol by byt normalny a bezzasahovy u 93% rodiciek. to ze sa to casto zosype byva problem preventivnych zasahov. ja som vedela ako sa volam. a presne som vedela ako mam tlacit ako sa hybat pocas tlacenie aby to islo rychlejsie. a babo vyslo von na jednu kontrakciu bez porodnych zraneni. prakticky vypadlo. lenze to som nerodila na chrbte nohami pomaly na strope, ale v prirodzenej polohe. a mimochodom mala som komplikovany porod pri ktorom hrozil akutny cisar. a napriek tomu bola pri porode na sale iba porodna asistentka. a dokonca mi nevzali dieta ale nechali mi ho tie dve hodiny a potom som po svojich odkracala na izbu. to ze porod nie je na slovensku normalny proces, ale sama patologia je dosledok rutinnych ppostupov. v severskych krajinach je viac ako 80% porodov prirodzenych, bez zasahov. su tam snad ine zeny? no prsim nepovedz ze to je vyspelejsimi nemocnicami, lebo to s tym nic nema spolocne, akurat to, ze vo vyspelejsich nemocniciach vedia, ze to porodu sa nerype pre nic za nic, neurychluje sa pre nic za nic ale zasahuje sa iba ked je prusvih. ale k tomu drviva vacsina lekarov tu este neprisla

beronsche
22. okt 2014

@margaretka neviem, na ktory príspevok reagujes, ale ja nesuhlasim s tym, ze zena v porodnych bolestiach nevie, co ma robit... Ono je to prave o tej priprave... Jasne, ze sa veci nedaju naplanovat tak, aby do bodky vysli, ale ak zena vie, ako prirodzeny porod prebieha, je v psychickej pohode a priatelskom prostredi, pocuva signaly svojho tela, vie presne, co ma robit.. Aspon teda vo vacsine pripadoch.. A samozrejme musi ist o porod bez lekarskych intervencii!! Pretoze napr. po podani oxytocinu alebo analgetik a pod. uz telo nereaguje uplne prirodzene, kedze dostalo podnet z vonku... Rovnako pri stresovej situacii vytvorenej trebárs neprijemnym personálom..
A ze nekecam len tak do vetra, prip. po precitani x knih - presne tak som rodila - podla signalov vlastného tela. PA to respektovali a nik do mna nehucal, co mam a co nemam robit.. Rodila som vlastnym tempom, tlacila len ked moje telo "chcelo", vo vybranej polohe. Po porode mi PA povedala, ze dcerka mala po cely cas ucebnicove ozvy. 2. por. doba trvala cca 40 min. Takze da sa to, len to musíme mat umoznene od personálu, co je zial na slovensku utopia...

beronsche
22. okt 2014

@apollo13 absolutny suhlas!!

daniela1983
22. okt 2014

@margaretka ja suhlasim iba s tym ze zena potrebuje podporu, ale nesuhlasim ze by spocivala v tom aby jej niekto hovoril co ma robit. podpora rodiacej zeny ma spocivat v tom, ze sa jej umozni aby sa mohla napojit na svoje telo, aby mohla pocuvat jeho signaly. podpora znamena, ze sa jej dostane povzbudenia ze to zvladne vo chvilkach ked nahodou o sebe pochybuje. podopora neznamena, ze ju niekto bude manipulovat do pozicije neznaleho telata, ktre nevie co robi, co sa deje a co jeho telo potrebuje. zena potrebuje podporu, ktora ju povzbudzuje ze one je schopna porodit a dieta vie ako sa ma narodit. zena skutocne nepotrebuje neustale pripominanie, ze ona predsa nevie co sa deje, lebo nie je lekar, jej pocity su vedlajsie a treba to nechat na tych co maju tituly. neviem v com spocivala tvoja skvela priprava ako hovoris. ale pokial by sa ti dostalo podpory ze to zvladnes a bol by pri tebe niekto kto by podporoval tvoje kompetencie tak by si mala ine pocity, s najvacsu pravdepodobnostou

zlaticafialova
2. mar 2015

neska som mala termin porodu a zajtra mam ist do nemocnice na prijem.ket este sa neotvaram tak neviete ci si tam nechavaju baby a vyvolavaju alebo posielaju domov

kosska3003
2. mar 2015

@zlaticafialova podla mna nechaju a stredu vyvolaju aspon tak to robili

bracka
4. mar 2015

Ahojte dievcata. Viem, ze tato tema sa uz zvrtla uplne inym smerom, ale rada by som sa podelila o skusenost zo zilinskou pôrodnicou. Kedze to mam cerstvo v pamati, rodila som pred mesiacom viem to porovnat s tym, co bolo pred 6-timi rokmi. Nakolko som bola v nemocnici dlhsie bola som aj na prvom poschodi. Ano je pravda, ze postele su tvrde a mas pocit, ze lezis na lavici, ano spolocne sprchy, toaleta tak isto, ale nech sa na mna nikto nehneva, zachod je zrkadlom uzivatelov nie nemocnice. Niektore damy asi nepoznaju co je to splachnut po sebe zachod alebo sa obzriet po sebe, ale to je kazdej osobna vizitka. Ak mas este k tomu "stastie" na spolubyvajucu, tak to je konecna a su to potom nie moc prijemne chvilky a ked sa niekto nevie prisposobit, tak je to velmi smutne. Sestricky na prvom su velmi mile, pokial nie si clovek "prepistany" a beries veci trosku s nadhladom nie je sa na co stazovat. Nakoniec som vsak musela volit pred pôrodom nadstandard koli spolubývajúcej, zial nebola moznost presunu na inu izbu kedze bolo plno. Je jasne ze na nadstandarde sa clovek citi velmi prijemne vdaka personálu, atmosfere ktora tam je. Po presune na nadstandard som chodila na monit na porodnu salu a nemam pocit, ze by tam bol niekto na mna nevrli, alebo ze by mi niekto odvrkol. Boli tam sestricky ktore sa usmiali, ale aj rezervovanejsie, ale to som neriesila. Kedze som rodila sekciou, skoncila som na JIS-ke. a pristup na tomto oddeleni.... perfektny.....sestricky su tam uzasne, musia urobit kus prace so zenami ktore su po operáciách. Tie ktore ste tam skoncili viete o com pisem. A tie ktore nie, budte spokojne, ze ste to absolvovat nemuseli.
nasledne na to som bola zase na nadstandarde a co sa zmenilo za tych posledných 6 rokov? V prvom rade sa zmenil k pozitívnemu pristup celého personálu z novorodeneckého. Sestricky sa podchvilou chodili pytat, ci je vsetko v poriadku, ci nieco s bábätkom nepotrebujeme, vizity ci uz detske alebo gynekologicke uplne bez problemov. Ja som vsetkych ludi vnimala tak ze boli kludni a velmi pokojni. Myslim, ze som mala moznost zazit skoro vsetky smeny kedze som v nemocnici bola 2 tyzdne a skutocne nemam ziadnu negativnu skusenost. Vzdy mi sestricky povedali, pytajte sa od toho sme tu.....samozrejme nie kazda mamina ma korunky na to aby si zaplatila nadstandard. Ja som dokonca zvazovala to, ze by som to vydrzala aj na normálnom oddeleni po porode, ale keby som vyfasovala zase nejaku "nadheru" ako spolubyvajucu, to by som uz asi nedala.....takze moja skusenost s pôrodnicou v Ziline je velmi pozitivna.

lenulela
14. mar 2015

@bracka , normalne si ma trochu ukludnila, ja som v stadiu zvazovania porodnic v okoli, no najradsej by som ostala doma v ziline, len tie ohlasy su kadejake... Chcela by som nadstandardnu iizbu, /len kvoli sukromiu 🙂
/ len sa obavam toho ze ked tam dojdem bude plno... 🙂 ... termin mam az v auguste, tak je este cas, ale aj tak uz ma to máta 😀...

kat3ka0
14. mar 2015

môžem poprosiť o chvíľku vášho času s vyplnením dotazníka, venujúcemu sa téme alternatívnych spôsobov vedenia pôrodu, pre potreby bakalárskej práce? http://www.survio.com/survey/d/D8N6R2U6X5E1X4L0A .....ďakujem vopred 🙂

bracka
14. mar 2015

@lenulela nemusis sa vôbec nicoho bat, skutocne je to uplna pohodka. Ja som mala to stastie, ze som bola v porodnici uz hospitalizovana, takze som si bola dohodnut nadstandard vopred. Výhodou nadstandardu je, ze navstevy mozu chodit za tebou hocikedy, mozu byt do desiatej vecer, partner dostane klucik od vytahu, navstevy na nadstandarde si parkovaci listok z arealu nemocnice nechaju potvrdit na recepcii a neplatia za parkovne (mne to vykompenzovalo minimalne jednu noc na nadstandardke). Je pravda, ze teraz som uz s drobcom fungovala sama, ale pri prvom mi tam sestricky nenormalne pomohli, pretoze som mala problem s kojenim, takze hodinu bola sestricka pri mne, kym sme to nerozbehali, maju totiz viac casu na mamicky ako sestricky na 4tom poschodi, kedze tam sa musia viac obracat, kedze je tam viac izieb. A to sukromie je na nezaplatenie. Ale pri troche stastia aj na 4-tom poschodi mozes byt sama na izbe. Ja som sa snazila byt stale pozitivne naladena. Drzim palce aby sa babatko krasne narodilo a ak sa rozhodnes pre Ziliny, pevne verim, ze budes mat pozitivnu skusenost minimalne ako ja🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre