Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

mgurnak
25. okt 2011

tak dnes mam kontrolu u svojej lekarky, vraj ze som na prst otvorena...neviem, ci je to tym, ze to skusala, ze na kolko to je, ale zacina ma to boliet od spodu...aj v brusku to mam take vsetlijake...ak neporodimdo buducej kontroly, tak ma chce poslat lezat do nemocnice koli zvysenemu cukru v moci, no pravdu povediac, moc sa mi tam lezat nechce..tak uvidime...zajtra este monitor v nemocnici....a v piatok mam skusku tak hadam to dovtedy vydrzim, nech ju mam za sebou, hadam prejdem🙂asi je to tym tehotenstvom, ale nic sa mi v tej hlave akosi neudrzi a vsetko zabudam🙂

alzbetka71
25. okt 2011

Ani sa nečuduj, si v 39. týždni, to už môžeš ísť rodiť aj zajtra. Ja, ked som čakala 2. dieťa, bola som na kontrole, doktor povedal, že to ešte nebude, že za týždeň sa uvidíme a hop v noci mal službu v nemocnici a ja som prišla na pôrod. A tehotenstvo je na 2. mieste v tom aký to je pre ženu stres. Aj keď sa tešíš, ale predsa máš obavy ako to dopadne. Takže držím palce na skúške, určite to zvládneš.

zuzlik_12
26. okt 2011

babulky, viete mi poradiť, ak chcem manžela pri pôrode,v ŽA musím to nejako dopredu nahlásiť alebo až keď začnem chodiť posledný mesiac do nemocnice? a s tým nadštandardom je to ako? viem len, že sa to nedá dopradu rezervovať a musí byť voľno. Chceli by sme si to zaplatiť, keďže asi tam strávim Vianoce a nechcem byť sama 🙂

mgurnak
26. okt 2011

s tym amnzelikom netreba dopredu ohlasovat, proste prides rodit, povies ze chces mat muza pri porode, samozrejme on tam tiez musi prist s tebou a to je vsetko..no a stym nadstandardom je to tak, ze ono sa neda dopredu zaplatit, akurat som dnes bola na monitore a sa o tom bavili...jedine, ze by si vedela, ze zajtra uz idem urcite rodit tak si ta zapise a ked bude volno tak si potom tam..dufam, ze bude volna jednotka, ked budem rodit ja, aj ja by som tam bola rada....

daja0760
26. okt 2011

@zuzlik_12 Ahoj zuzlik. Ja som pred tyzdnom porodila v ZA krasne dievcatko. Rodila som tam uz 2.x a nemam ziadne zle skusenosti. Praveze naopak - vsetkym, ktore mate pochybnosti, ja tuto porodnicu odporucam. Prvykrat aj druhakrat ma rodili mlade doktorky - boli mile, chapave, laskave, citlive...a vlastne aj cely personal, ktory bol pri porode bol velmi ludsky a prijemny. Manzela som pri porode mala - staci, ak jeho pritomnost nahlasis na porodnej sale. Plati sa za to myslim 35 EUR. Taktiez nadstandard som vyuzila - prvy krat aj s manzelom, takze izbu s manzelskou postelou (tusim stoji 75 EUR/noc), pri tomto porode uz iba jednolozkovu izbu za 35 EUR/noc. Tie izby sa daju dopredu objednat ak presne vies, kedy do nemocnice nastupis (napr. pri planovanom cisarskom alebo, ked budes po termine a gynekolog Ta tam posle lezat). Inak to musis nechat na nahodu, ci bude volne. Ak mas este nejake otazky, klude napis.

mgurnak
26. okt 2011

@daja0760 cauko daja🙂este stale mate tolko vlaskov?dufam, ze vas stihnem prist buduci tyzden este pozriet.....

alzbetka71
26. okt 2011

@zuzlik_12 nadštandard sa nedá dopredu rezervovať. Ja som rodila v júni a po pôrode ešte keď som bola na sále som povedala sestričke, že by som chcela ísť na nadštandard. Tá tam zavolala a povedala, že nie je voľné, ale že zajtra odchádzajú 2 pacientky domov. Na druhý deň som sa tam tiež nedostala, lebo už 2 pacientky predomnou si to už priamo v nemocnici nahlásili. Takže miesto bolo až na 3 deň, aj by som ho bola dostala, ale už som tam ísť nechcela, lebo však na 4. poschodí boli naozaj veľmi milé a ochotné sestričky, ktorým som aj povedala, že som čítala strašne veľa negatívneho na nich, ale že som milo prekvapená aké sú príjemné. A vlastne už som išla aj pomaly domov. Potom ešte okrem nadštandardu 35eur na noc je tam apartmán, s manželskou posteľou, 75 eur na noc, čo je isto veľmi príjemné a môže to pomôcť mamine, pretože po pôrode je veľmi vyčerpaná a slabá a partner jej pomáha, ale keď si to zrátate tak za tých 5 dní je to dosť eur a za to môžete radšej kúpiť bábätku krajší kočárik, alebo postieľku. Inak s tým apartmánom za 75 eur nie je až taký problém ten je asi prázdnejší.

daja0760
27. okt 2011

@mgurnak Nezavid nam vlasky!!! 🙂 🙂 🙂 Urcite prid - musis to stihnut. Kedy mas G, opat v utorok??? A myslis, ze Ta uz na stredu posle na prijem? Ja som v pond. aj utorok doma s Matejom, lebo su prazdniny, tak ho do skolky nedavame. a vy? PA

mgurnak
27. okt 2011

@daja0760 hej, aj my mame prazdniny, tatino si tiez zobral dovolenku, takze si oddychnem🙂k lekarke idem v stredu, tak potom ti dam vediet ze co a ako....tesim sa na vas...

zuzlik_12
28. okt 2011

@alzbetka71 no tak to som potom zvedava. ak by som to riešila, tak potom asi ten apartman ale len na tak na 2 dni cez Vianoce a hlavne kvôli oddychu. no a potom to už hádam zvládneme. xi 😀 ale tiež si myslím, že je to riadna pálka. ja som sa bola pozrieť v apartmáne keď tam bola pred asi rokom moja kamoška. bolo fajn a hlavne že mimi bolo celý čas pri tebe. to my som sa tešila najviac. a nevieš kde to oni nahlasovali, že chcú byť v apartmáne?

zuzlik_12
28. okt 2011

kočky, čo si treba doniesť do žilinskej pôrodnice pre mňa a mimi? Chcela by som si postupne už kúpiť nejaké veci. Asi by bolo aj pomaličky načase.xi 😉

zuzlik_12
28. okt 2011

@daja0760 Gratulujem z celeho srdiečka a želam veľa šťastíčka a zdravíčka pre teba aj maličkú. a ďakujem krasne za odpovede. Si ma super povzbudila. Tiež si myslím, že to nemôže byť až také hrozné ako všetci píšu a na pôrod sa teším. Dúfam že manžel si to na poslednú chvíľku nerozmyslí, ale to už nechám na ňom, aj keď by pri tom chcel byť. Tiež rozmýšľam o apartmáne tak ale len na 2 dni. Dúfam že teda bude voľný. Veľa kočiek si chváli nejakú mladú doktorku tak dúfam že sa pošťastí a stretneme sa s ňou tam.xi

alzbetka71
28. okt 2011

@zuzlik_12 Nahlasovali to na príjmovej ambulancii, ked už bolo jasné, že idú na pôrod, alebo potom ako ja na sále, keď som odrodila. Lebo na sále musíš ležať nejakú hodinu, aby ťa tam ešte odsledovali ako krvácaš, merajú tlak atď. A ten apartmán, alebo nadštandard je naozaj fajn, manžel môže prísť za tebou kedy chce aj mimo návštevných hodin, môže tam byť do kedy chce, iba ked je vizita musí na chvíľu odísť, ale to je 2-3 minútky. No je to naozaj veľa peňazí. Ale ináč bábätko máš pri sebe aj na normálnych izbách. Hneď ako ťa dovezú na izbu po tej hodine, za chvíľu ti donesú aj bábo. Ale z vlastnej skúsenosti ti poviem, že ked neplače je to fajn, stále som sa na deti dívala a nevedela sa vinadívať, ale ked plače, je nepokojné tak taká ubolená po pôrode, ked sa musíš o neho starať a čičíkať ho to nie je žiadna sranda. Želám veľa šťastia a nech je to už za tebou.

6mia6
28. okt 2011

@zuzlik_12 návštevy aj hore môžu chodiť kedy chcú, okrem vizity. prvé dva dni som bola dokonca sama na izbe a manžel chodil až do izby a keď sme mali spolubývajúcich tak je to o dohode. či ti to nevadí a tak ale to sme už chodili von aby sme sa navzájom nerušili.

alzbetka71
28. okt 2011

No neviem. V Žiline? Ja som tam bola 4 krát. Záleží to možno na sestričkách, lekároch, či ti to dovolia. Ale zažila som na vlastnej koži, že na oddelenie chodiť manželia nemohli a dokonca teraz v júni už ani do jedálne, čo pred 6 rokmi chodiť mohli. Teraz mám na mysli normálne oddelenie - nie nadštandard. Tam chodiť môžu.

alzbetka71
28. okt 2011

@6mia6 Teraz, aby sme sa rozumeli mala som na mysli, že nemohli chodiť priamo na izbu, boli sme na chodbe, na lavičkách.

zuzlik_12
28. okt 2011

@alzbetka71 Ďakujem krasne za info. uvidime ako to celé dopadne 🙂

alzbetka71
28. okt 2011

@zuzlik_12 všetko, čo si donesieš bude iba k dobru. Asi všetko. Toaletný papier, ostatné toaletné potreby, vložky, čím väčšie tým lepšie, podložku do postele pre teba, aby si nemala krvavú plachtu, ťažko povedať koľko to záleží ako budeš krvácať 2-3, pižamo, župan. Vlastne ti napíšem iba to, čo ti dajú oni a to posteľ s prádlom, príbor na jedenie a to je všetko. Pre bábätko potrebuješ jedno balenie plienok, cumeľ, fľaštičku nám dali zabalenú pre prípad, že si nekojila. Oblečenie tiež dali bábätko a krémik to ani neviem, ja som mala svoj. A aby som nezabudla vlhké utierky pre bábätko.

zuzlik_12
28. okt 2011

@alzbetka71 oki. takže take normalne veci asi. musím ešte teda niečo dokúpiť. a prosím ťa, vieš mi poradiť aký cumlík mám kúpiť, lebo som zistila že sú všelijaké a ako si mám vybrať? alebo sa opýtam v predajni.

alzbetka71
28. okt 2011

@zuzlik_12 ťažko povedať. Existujú také tie gumené a biele silikonové. Niektoré deti tie silikonové nechcú. Chcú iba tie obyčajné. Takže každé dieťa si povie aké. Ale asi by som kúpila jeden v lekárni, ten najmenší- silikonový, tie aj dlhšie vydržia, pre novorodenca - tak som urobila aj ja a potom sa uvidí. Možno ti ani nebude chcieť cumlík, to všetko uvidíš, ked sa bábo narodí.

zuzlik_12
28. okt 2011

ďakujem za rady :o)

katka226
28. okt 2011

@zuzlik_12 ahoj, k tým cumlíkom... ono ich je strašne veľa 🙂 ale v žilinskej porodnici zaručene tvojmu bábu dajú, ak bude pri vyšetreniach plakať, cumlík Avent, dokonca ich tam aj predávajú /cca približná cena ako v obchode/. Jedna rada k cumlíkom v porodnici - ten vlastný si dobre stráž, pretože sa ti može stať, že sa stratí a po vyšetrení ti bábo príde s iným cumlíkom ... tak ako sa to stalo nám (my sme mali MAM, a zakaždým sa mi malý vrátil s Aventom 😉 /

alzbetka71
28. okt 2011

@zuzlik_12 a ešte ma nadopadlo. Ak budeš kojiť a budeš mať dosť mlieka, tak si zober tie prsné vložky do podprsenky, celkom dobré sú TESCO,nie sú také drahé. Ja to používam doteraz. Lebo zo začiatku , ked sa mliečko tvorí je ho viac a vyteká, alebo aj napr. ked kojím z jedného prsníka, z druhého mi tečie mlieko. Bola by si celá mokrá a mlieko, keď zaschne taksú potom na košeľi také fľaky ako keby naškrobené.

6mia6
29. okt 2011

@alzbetka71 ako som písala za mnou manžel chodil na izbu.

alzbetka71
30. okt 2011

tak v poriadku, nehádam sa. Ono to už nie je teraz také prísne ako kedysi, mám 20 ročnú dcéru a zažila som návštevy iba cez okienko maličké. Tie dvere ako ked ideš na chodbu na štvrté. Ono sa to mení. Niekedy pritvrdia, niekedy uberú. A na balkonoch sme mali také šnúry, tam nám manželia priviazali tašky a my sme si ich vytiahli hore. Teraz to už chválabohu tak nie je. Ale mám 10, 6 ročné a 5 mesačné deti takže môžem porovnávať. Aj za mnou prišli na izbu, niečo podali, ale nie, že by sme tam celá rodina sedeli. A napr. pred 6 rokmi návštevy mohli sedieť aj s bábetkami v jedeálni, kde maminy obedujú, ale teraz sme museli sedieť na chodbe.

katyka10
31. okt 2011

Ahojte tehulky tak mám čerstvé info z nemocky.sestričky aj lekári sú tam super len mi tam bolo dlho ale koli prckovy to stalo zato narodil sa 22.10.2011 a mal 3320 g a meral 48 cm a som rada že to mám zasebou.takze smelo mozte ísť do žiliny rodiť.

mgurnak
31. okt 2011

@katyka10 jej, tak to ti gratulujem k babu...a isla si spontalne, dali ti vyvolavacku alebo ako si na tom bola? lebo mna chce lekarka v stredu asi tiez poslat lezat do nemocku lebo sa mi zvysil cukor a termin mam "az" o tyzden, takze by som chcela vediet, co ma vlastne caka...ak teda mas pri prckovi cas odpisat🙂

katyka10
31. okt 2011

@mgurnak veľmi pekne ďakujem.no mňa poslala lekárka s tým že mám vysoký tlak.pôrod mi vyvolali skoro o 2 tt skôr o to to bolo horšie.sla som spontánne.v piatok mi dali vyvolavacku a nič tak druhú mi dali v sobotu a to sa troška pohlo a do večera som porodila.vkladali mi zospodu tabletky vraj to vyvolá pôrod čo som bola prekvapená.ale som rada už máme týždeň.ked tá posiela choď lebo ja som banovala a nakoniec som mala všetky zle krvné výsledky.a bohvie čo by sa mohlo stat keby som nešla skôr.

ivkus
2. nov 2011

Ja pridavam svoj zazitok z porodnice v ZA. Do porodnice som isla v stredu s velkym odhodlanim a so ziadnym strachom z bolesti, porodu proste pohodicka.Prijali ma o 11 00 bola som otvorena pre prst. Nasledovalo prezliekanie sa do ich hnusnej roztrhanej kosele, aj ked som povedala ze chcem si dat moju ze ich tu mam 5. Prijali ma na 4-te kde mi hned dali klystir(oholena som bola), vtedy sa to len zacalo. Na neštastie sme tam bili hned 2 naraz( ja a susedka :DD aka nahoda) Najskor bezala ona na to male akoze wc kde bolo asi 300 stupnov:DD na to som jej uz vyklopkavala na dvere ze ma uz tlaci nech ide von:((( no vonavo tam nebolo:DD a takto sme sa striedali asi pol hodky. Bolo mi neskutocne zle z toho klystiru, potila som sa, omdlievala som. Sestricky skonstatovali ze to tak ma byt. Bolesti stupnovali na kazde 4 minuty. Prisiel dokt. Sudek (mali sme ho zaplateneho) bolo asi 13 00 otvorena na 2 prsty . Fuha co este mam pred sebou??? Pripojili ma na monitor a jednoducho sestricky kdesi zmizli. Tak som sa poodpajala a bezala na wc tam som posedela asi 20 minut a sla spat. Bolesti chodili kazde 3 minuty a strielali do podbuska. Sestrička ma zdrbala ze co som poodpajana ze musia sledovat babo, no hroza. Pytala som ju o pohar vody co ma hned zahriakla ze pit nemozem!!! Bolesti boli tak obrovske ze som nevladala dychat, ani vtedy tam pri mne nikto nebol , vobec som mnou nikto nedychal. 15 minut som kricala na sestricky nech pridu, potom sa jedna objavila a ze co sa deje?????
0 15 00Zavolala dokt. prepichol vodu, dal cipky.... a ze otvorena na 3 prsty a kontrakcie kazde 2 minuty. Pamatam si ako mi povedal no pani este pojdete na fit loptu . Na to som sa mu zasmiala do oci ze co si robi srandu. Nieco sa mu nezdalo tak povedal ze pride o hodinu. Opat wc, a monitor, zobrala som este vodu(hlupa ze som si nezobrala) no nedali mi . tak som sa napila z tocky aj tak boli vsetci kdesi prec. Pripli ma na monitor aj ked som im povedala aby so mnou dychali , isli prec pit kavicku. Bolesti bole ukrutne uz som nevladala dychat ani lezat no musela som o 15 30 som to jednoducho nevydrzala a citila som ze neni nieco v poriadku. Pozrem sa na monitor a videla som ze malej nebije srdiecko pravidelne zacala som vykrikovat na sestricky prisli o 15 40 ze co vykrikam stale ukazala som im na monitor a ZRAZU BOLO OKOLO MNA 8 SESTRICIEK behacky, lietacky , ze co vymyslam ved malej prestava bit srdiecko , volali primarovy, doktorovi , no zrazu behy , kyslik,cievkovanie... Nezabudnem na tu staru sestricku ze kedy ste boli naposledy na odbery???hovorim neviem ???mate to v knizke!!!n " tak kedy" ??? na mna nervy ZKRICALA SOM MATE TO V KNIZKE!!!! no hruuuza. 15 50 som bola uz na sale kde bola hrozna zima , aj dokt . hovoril ze ako tu ma odrodit nech hned zakuria. tipujem ze tam bolo 15 stupnov. Uz si len pamatam ako ma uspali. Nikolka sa narodila zdrava o 16 02.
Jednoducho neskutocne zla skusenost, nikto si ma nevsimal. Druhy krat si zaberiem urcite niekoho ku porodu.
No a dalej som za zobudila vecer na JIS-ke , prisiel manzel , dokt. ukazal mi malu a povedal ze som jej zachranila zivot. Malu som dostala k sebe az vo stvrtok o 11 00 . Sestricke som hovorila ze ma bolia prsia nech mi ju prisaju ale povedali ze je na UM a prilozia mi ju az na izbe. (mala som rezervovanu nadstandart)
Previezli ma a malu mi doniesli az v sobotu o 9-tej ze prilozte si ju. Ha prvorodicka tak som bojovala 45 minut a mala nie a nie prisat , sestricka zkonstatovala ze nemam mlieko . No prsia som mala obrovske a bolave. Nastali horucky a malej dali UM. Vecer prisiel manzel a ked som mu ukazala prsia hned bezal za sestrickou a povedal jej preco malu neprikladate?? Nastastie sa smeny vymenili a uz tam bola druha sestricka . Pribehla na izbu , zhrozene sa pozrela na prsia a povedala ze co nekojim?????ved mam plnee prsia. Ja ze sak mlieko nemam, lebo sa mala nechce prisat. Zacala mi ich masirovat, doniesla odsavacku a z jedneho prsnika odsala 380 ml mlieka . Nadavala ze preco mi nepomohli s prisatim. Velmi sa mi ulavilo, ukazala mi ako sa mam starat o malu , kojenie , prebalovanie, odsavanie mliecka. Mliecko som si odsavala kazde 2 hodky a hned sa to upravilo. Som jej velmi vdacna. Mlieko mi udrelo do hlavy -ako sa vravi- stale som plakala a citila sa sama. Dala mi nejaku injekciu a v nedelu bolo vsetko ok. Doma som prekonala 2x mastitidu prsnika.Malicka je neskutocne kludne dieta, spinka mi od narodenia celu noc, neplace, sama sa bavi.
TAKZE KED POJDEM RODIT DRUHYKRAT URCITE POJDE NIEKTO SO MNOU
A AK TO BUDE CISAR HNED BUDEM MALU PYTAT PRISAT , NECH SA DEJE COKOLVEK.

petah82
2. nov 2011

@ivkus strasne. je mi to luto, aky otrasny zazitok si mala, este ze ti to mala vracia 🙂 ja tiez mozem povedat, ze jedine s manzelom k porodu. kamaratka bola tiez sama a tiez si ju nikto nevsimal. za nami chodili, pytali sa a ked nieco trebalo - manzel ich bezal zhanat, aj to, ze rodime, bezal za nimi a oni ze aleee to este nieee, kukli a bezali po doktorov! tak to je... ☹
inak sudek je vraj taky, na prachy, ale vykon ziadny... 😖

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre