Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

dahra
13. mar 2013

@wilsonka - cože? už robia prietoky na 1.poschodí? V 2010 to bolo na 4.poschodí

inci
13. mar 2013

@wilsonka podla mna ty si bola na CTG, nie na prietokoch 😉 tie skontroluju pomocou ultrazvuku na prizemi, kde robia sono.
CTG robia na 1. poschodi ako je oddelenie rizikovej gravidity.
po normalnom nekomplikovanom porode pustaju domov na 4.den, po sekcii na 5.

inci
13. mar 2013

@dahra prietoky robia na prizemi ako je sonograficka ambulancia. CTG tocia na 1.-om poschodi ako je oddelenie rizikovej gravidity.

wilsonka
13. mar 2013

@inci moze byt ale na sone dole som klopala a nikto tam nebol:O. zaznam som mala ale rovnaky ako ma moj dr na ambulancii a ano su to tie pasy s dvoma sondami. prietoky sa robia ako sono ze? no som zvedava co mi na to povie moj dr v pondelok. strasne som sklamana z pristupu v tejto nasej nemocnici- nikto sa vas na nic neopyta a ani vam neda velmi sancu na to aby ste sa vy pytali...je to take iste ako pred 12rokmi ked som chodila na prax u nas vo zvolene ako stredoskolacka. vsetko je take iste. pacient je len diagnoza a rutinny vykon. sama som zdravotna sestra ale takto som sa nikdy nespravala aj ked niekedy mi nervy povolili. toto je take zautomatizovane. nemalo by to tak byt.
vobec mi to nedocvaklao ze je to ctg, no co uz nevadi snad je vsetko s babom ok.

mna pustili na 6-7den tusim ale to koli nadstandardu predpokladam lebo nam ozaj nic nebolo:( verim ze tento x budeme doma cim skor uz len koli mojej dcerke.
dik za info

erika2312
14. mar 2013

Ahojte,je tu niekto kto rodil po prvej sekcii v ZA prirodzene? alebo je to tak ,že raz sekcia ,tak už vždy ?

inci
14. mar 2013

@wilsonka
ano pri CTG monitoruju ozvy dietatka a stahy maternice pomocou tych dvoch sond, co ti daju na brusko a na prietokoch sleduju prietok krvi v pupocnej snure, ci je dietatko dostatocne vyzivovane kyslikom a zivinami, to sa robi ultrazvukom na prizemi. na dverach je rozpis, kedy, kt. den ake vysetrenie robia. ale na prijme by ti mali podat info bud sestricky, al. lekar. kt. ma prave sluzbu.
mala si sekciu, ci prirodzeny porod? tie dni rataju takto: den porodu je 0.-ty den. tj. ak porodis v utorok domov odchadzas v sobotu po normalnom porode a po sekcii v nedelu.

@erika2312 zavisi, to od okolnosti. nie je pravidlo, ze ked prvy porod skoncil sekciou, tak aj druhy musi. zavisi preco ti museli ukoncit takto tehu, kolko casu od porodu ubehol a hlavne od aktualneho stavu a priebehu terajsieho tehototenstva. a isto este od dalsich x faktoroch na kt. lekar-porodnik dohliadne. osobne poznam tri zeny v mojom okoli, kt. mali prvy porod cisarskym a druhe dieta rodilli prirodzene, dve z nich rodili v ZA. po dvoch cisarskych uz ziadny lekar nepristupi na prirodzeny porod.

kosska3003
14. mar 2013

@erika2312 ja som mala obe sekcie ale moj dr povedal ze ak sa porod rozbehne prirodzene tak mozem ist aj normalne len mi ho nesmu vyvolavat ale tak do terminu sa nic nestalo ani prenasat by si nemala zom bola zevreta porodne cesty sa vobec nepripravovali tak to ukoncilu sekciou proste moje telo nema predispoziciu rodit prirodzene pri prvej dcere mi aj 3 vyvolavacky dali a nic sa nedialo vobec ani kontrakcia nic tak este mas podla mna sancu rodit priridzene preco si mala prvy cisarsky

erika2312
14. mar 2013

😔
@kosska3003 Ahoj,mala som polohu koniec panvový a veľký plod na sone mi povedali že 4000 plus može mať aj 640 g navyše,jediný Kianička ma chcel takto nechať prirodzene,aj panvu mi merali či prejde,prešiel by,ale FICEK rozhodol sekcia,mala som spinál,sekciu mi robil Babinec a Kyška,urobili mi to krásne

wilsonka
14. mar 2013

@inci no to je pekne ze je tam rozpis ale nikto rtam neotvaral a sestra na chodbe ma poslala na prve aj ked som povedala ze isdem na prietoky... nevies nahodou kedy tam teda mam ist? je tam rozpis ale ked po poradni ma posle na prietoky a nikto tam zas nebude, tak to tam mam dve hodiny cakat ci co? podla mna by na prietokoch mal stale niekto byt. mam sa pytat na prijmovej? dik

inci
14. mar 2013

@wilsonka http://www.fnspza.sk/sk/oddelenia/gynekologicko...
tu je rozpis. mozno budes mat stastie a najdes tam lekara aj v inom case, chodia robit UZ aj pre hospitalizovane pacientky, al. ked maju prijem atd. na tie prietoky vacsinou posielaju az ked lekarovi cosi nepaci na zazname CTG.

wilsonka
14. mar 2013

@inci diky moc no ale to su tam dost malo teda:(

inci
14. mar 2013

lekarov tam pobehuje viac nez dost len oni doobeda vacsinou operuju, vysetruju, rodia atd. ale neboj ak surne budes potrebovat tak nejakeho ti zozenu aj mimo ordinacnych hodin aj v noci aj cez vikend. je tam stala sluzba.

kosska3003
14. mar 2013

@erika2312 tak ak bude dobre otocene a porod sa spusti sam pekne tak mozes ist aj prirodzene 😀 😀 😀 aky budes mat rozdiel medzi nimi niektori neradi do dvoch rokov

erika2312
15. mar 2013

@kosska3003 ja len plánujem tehotenstvo,ešte nie som tehotná,veľmi túžim byť matkou kedže moj prvorodený syn je postihnutý je autista,ale nie s jeho otcom,ten ma nechal,má frajerku o 11 rokov staršiu od neho,mám priateľa ktorý velmi túži po dieťatku a zaujíma ma že ako je to v ZA,osobne si myslím že ak by čosi zak mi urobia určite sekciu,prirodzeného pôrodu sa bojím,už viem ako je to sekciou,aj ked ani to nie je nič moc

kosska3003
15. mar 2013

@erika2312 jaj jasne no zase oni to tan neznasilnuju na silu priridzene ked si mala prve sekciou ja som mala tiez zmiesane pocity ako pojdem aj som chcela prirodzene aj nie no nakoniec to bola sekcia tak drzim palce 😉

erika2312
15. mar 2013

kočky prečo sa nesmie po prvej sekcii druhý pôrod vyvolávať ? možte mi to vysvetliť ?

erika2312
15. mar 2013

@kosska3003 Ahoj kto ti robil sekciu a akí sú tam vlastne teraz doktori myslím mená?ja som rodila v 2007 a odvtedy sa to tam menilo hodne

kosska3003
15. mar 2013

@erika2312 neviem preco sa nemoze vyvolavat ale nemal by sa asi tlaky su potom neviem fakt a prvy v roku 2008 mi robil Ficek a Karisna a teraz 2012 mi ho robil Babjak a Sudek

emuliatko
19. mar 2013

ahojte dievčatá, mám jednu otázku- termín mám o pár dní a rozhodujem sa medzi ZA a MT, rada by som rodila s epidurálkou, môj gynekológ tu v ZA mi povedal, že aj tu sa dá rodiť s epi, len musím na tom trvať..viete mi niekto povedať, ako to teda vlastne je? vopred ďakujem

dulkagabulka
20. mar 2013

aj takto sa da na Slovensku porodiť , želám aj vám taký pekný zážitok

http://www.zenskekruhy.sk/tehulky/porodne-pribe...

timurenkoza
22. mar 2013

Ja som rodila v Ziline pred pol rokom a bola som spokojna. Aj so sestrickami a aj s lekarmi. Neviem ako to je na stvrtom, ale myslim ze nadstandard sa oplati. Uz len kvoli tym non stop navstevam a pristupu. A plus ja som bola po cisarskom, takze to ze mohla byt pri mne mama alebo manzel bolo super. Velka pomoc. Jedine vyhrady mam k novorodeneckemu. Doktorky ani nevedeli o ake dieta sa jedna,no a sestricky? Az na par vynimiek hroza. Ale da sa to vydrzat kedze babatko bolo vacsinou pri mne. Mne raz manzel vylial mlieko v ladnicke a ked mi sestra doniesla nove, tak sa nahla ku postielke a vravi malemu ze : Ty mas ale za mater, ani nazrat ti neda. Ako prvorodicka, cerstvo po porode, ma to teda povzbudilo:( Ale inak je Zilina podla mna fajn, ale s nadstandardom.

mimi1906
4. apr 2013

Ahojte, neviete mi poradiť, kde by som našla nejaký zoznam vecí čo mi treba zbaliť do pôrodnice?

hostacka
5. apr 2013

Ahojte vsetky dievcata, ktore sa chystate ist rodit do Ziliny. Chcem vas vsetky povzbudit, aby ste sa nebali. Ja som si pred par dnami priniesla zo zilinskej nemocnice domov tretie dietatko a tretikrat musim povedat, ze nechapem preco niektore zeny nadavaju na Nsp Zilina. Ja nemam jedinu negativnu skusenost s personalom alebo ich pristupom. Momentalne je tam vela mladych doktorov, ktori maju perfektny pristup, doktorky chodili za mnou usmiate, stale sa ma pytali, ako mi je, ci nieco nepotrebujem, co ako sa bude riesit. a ak nahodou si neboli iste, radili sa so starsimi doktormi. Sestricky tiez boli perfektne, stale mi vo vsetkom pomahali - ci uz tie zo zenskeho ale taktiez tie z novorodeneckeho. Niekedy to vsak chce aj trpezlivost z nasej strany, lebo na oddeleni je jedna sestricka ale rodiciek tam je strasne vela - aspon teraz tam bolo preplnene. takze ta sestricka nemoze byt na desiatichizbach naraz. a tiez chapem, ze po niekolkohodinovej "sichte" sa nie vzdy da na kazdeho usmievat.
Ale hore hlavu - ja som sa tiez velmi bala, ako to vsetko dopadne a nakoniec som bola spokojna na jednotku! Takze dakujem celej porodnici v Ziline, ze nam takto odviedli nas prichod na svet!

petruldo
5. apr 2013

@timurenkoza to s tou hláškou myslíš vážne? ja by som ju potom asi inzultovala, a vyhovorila by som sa na popôrodný spín, ale zinkasovala by aspoň odporúčanie do teplých krajín.

dahra
9. apr 2013

@hostacka - bola si na 4.poschodi?

hostacka
10. apr 2013

@dahra ano, bola som na 4.

magdal1
30. apr 2013

V Žiline, premietanie filmu "Sloboda pre pôrod"
11. mája 2013
19:00
Labyrint - centrum pohybu a tanca, Kuzmányho 6, 011 37 Žilina
Pozývame Vás na premietanie filmu Sloboda pre pôrod, ktoré organizujú Žilinské duly v spolupráci s o.z. Ženské kruhy.
Vstupné je voľné.

Viac o filme:
Sloboda pre pôrod je dokumentárny film o ľudských právach v súvislosti s pôrodom......
Je to viac ako len 60 minútový dokumentárny film.
Je to začiatok hnutia, ktoré zameria globálnu pozornosť na porušovanie práv žien pri pôrode po celom svete.
Je to začiatok revolúcie matiek…
Prečo vznikol film Sloboda pre pôrod?
V 60 minútach sa stretnete s názormi a skúsenosťami odborníkov, aktivistiek, mám. Témou je dodržiavanie ľudských práv v súvislosti s pôrodom. Právo ženy môcť si vybrať kde a s kým porodí, právo na informácie a slobodu v rozhodovaní sa.
Pretože každý z nás zažije pôrod aspoň raz, je dôležité snažiť sa, aby pôrod bol dôstojný, ľudský, posilňujúci... nie len udalosť, ktorú treba prežiť, ale skúsenosť, ktorá nás obohatí.
Viac na www. freedomforbirth.com

Akcia je na FB tu : https://www.facebook.com/events/6286350 ... er_invited

teuflerin
18. máj 2013

ahojte kocky....nejake nove info ?

selecta22
18. máj 2013

ako to v porodnici vyzera? Mam na mysli, zariadenie, vymalovane ciste steny, nabytok.. dufam, ze lepsie ako na pohotovosti. Lebo niektore priestory nemocnice, co som si povsimla ma sokovali, tak dufam, ze izby su pekne.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre