Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

6mia6
28. feb 2012

@petah82 no, popis sedí 😀
@vajanika27

petuscha
29. feb 2012

@zuzana1331 ahoj chcem sa opýtať koľko sa platí v žiline za nadštandard??? oplati sa to??? rozhodujem sa medzi MT a ZA...
dakujem

zuzana1331
3. mar 2012

Ahoj, prepac, ze reagujem az teraz, ale nejako som sa nedostala k PC...
Za nadstandard sa plati 35 € za jednolozkovu izbu a 70 € za apartman, kde moze byt dalsia osoba cely cas s Tebou + mas vlastnu toaletu.
Ci sa oplati? Je vela nazorov, ze su to vyhodene peniaze a daju sa minut zmysluplnejsie. Ano, da sa vydrzat aj bez nadstandardu. A da sa vydrzat bez roznych vymozenosti, ktore tehotenstvo a porod ulahcuju. Ale kolkokrat rodi zena za zivot? Pre mna to neboli vyhodene peniaze. Clovek vyhodi peniaze za drahy kocik, za drahe handry, za drahu dovolenku. A potom za nemocnicu sa mu zda zbytocne davat peniaze, ved sa to da aj zadarmo. Je to ako so spodnym pradlom. Niekto nosi znackove vrchne oblecenie, lebo "to vidno" a spodne pradlo od "cinana", lebo "to aj tak nikto nevidi".
Ak raz peniaze nemam, alebo je jednoducho rodinny rozpocet nastaveny velmi tesne - je to samozrejme objektivna pricina, preco si nepriplacat za veci, bez ktorych sa da fungovat. Ale v mojom pripade - aj ked zdaleka zdaleka nie som bohac, ktory moze vyhadzovat peniazky von oknom a na nadstandard som si musela setrit peniaze - som si povedala, ze to mam vlastne namiesto dovolenky, na ktoru sa pokial opat nenastupim do prace a nezacnem zarabat, aj tak nedostanem. Jednoducho povedane, ako som si vychutnavala tehotenstvo, zakoncila som ho "dovolenkou" v nemocnici. V prijemnom prostredi, s prijemnymi sestrami a vybornym pristupom.

zuzana1331
3. mar 2012

@zuzana1331 Este si pisala, ze sa rozhodujes medzi MT a ZA.
Ja som chcela ist do Ziliny kvoli navstevam. Do MT by ma nasi nemohli prist pozriet kazdy den.Navyse, ked mi bolo smutno /bola som v hospitalizovana pred porodom/, brnka som domov bud drahemu, alebo mamine a prisli ma pozriet aspon na par minut. Ale volat ich len tak 30 km, to by sa asi nedalo.
A este taka mala jesitnost. Som rodena Zilincanka a chcela som, aby aj moj syn bol rodeny Zilincan 🙂 😉 🙂

petuscha
5. mar 2012

presne si to vystihla.. moznos u to vyhodene peniaze ale zas na ukor coho???? noveho oblecenia alebo tie peniaze minies ani nevies ako 🙂) ty si mala tu jednolozkovu izbu?? nebol problem s navstevami pocas celeho dna??? ci len navsetvne hodiny.. a babo si mala stale pri sebe??? asi mam vela otazok 🙂
presne pre to som naklonena aj ja ziline koli navstevam.... nemusi sa nikto prehanat do martina atie cesty su tiez neni bohvieco.. takto je to jednoduchsie, blizsie a pohodlnejsie asi pre vsetkych...

dakujem ti velmi pekne za odpoved 🙂

rebroza
5. mar 2012

ahojte,
ja som v ZA rodila dva krat. prvy raz som bola na nadstandardne a druhy na "klasike".
Na nadstandarde som bola v jednotke izbe (manzel povedal, ze tak ci onak, nebude on pri mne sediet cele dni v nemocnici, ale stavali sme v tom case dom, takze cas vyuzival zmysluplne 🙂 ). Co mi vadilo, ze som tam bola stale sama. Lebo aj jedlo sme dostavali na izbu, takze pomaly nebol dovod vyjst z izby (iba na wc, sprchu). Ale zasa navstevy mohli prist kedykolvek (mimo vizity) a v sukromi izby okukovat babo.
Na klasike som bola zhodou okolnosti tiez sama, ale sla som trikrat za den do jedalne minimalne, takze som sa tam stretla s ostatnymi maminami, hodila chvilku rec... Co spominali, ze plus ak ste dve na izbe je, ze si navzajom trosku postrazia babo (ked idu na hygienu) alebo podebatuju a cas ide rychlejsie. Ale ak "vymaknete" uplakane babo ...
A co sa tyka navstev, tiez mozu prist skoro kedykolvek, akurat musite s nimi byt len vo vestibule - vstupnej chodbe. Co pre male babo, nie je uplne ideal, ale chvilu sa da.
A ja som taky nenarocny typ, mne aj jedlo chutilo (stale hovorim, ze kto je odchovany na jedalenskej strave sa nema na co stazovat, mozno obcas). Takze pre mna ta klasika nebola az taka zla (ak teda nepocitam porovnanie s apartmanom pre dvoch, tam boli aj super postele) . WC a sprcha boli ciste, tepla voda bola vzdy, nestalo sa mi, ze by som musela cakat... Ale ano, keby sa vymalovalo, vymenili okna a dvere a zrekonstruovali wc a sprchy... joj, mozno moja dcera to zazije.
Co sa tyka sestriciek, myslim, ze su velmi fajn aj tam aj tam. Aspon ja som nemala problem ani s jedinou a vzdy mi ochotne povedali, poradili, pomohli.

vessana
6. mar 2012

ahojte. rodila niektora pri Paucinovi v Ziline? aky je porodnik?

vendulka80
7. mar 2012

Ahoj, je to moj gynekolog, chodi k nemu cele babske osadenstvo z rodiny 🙂 Sestra nechcela rodit v Ziline, po mojich skusenostiach isla radsej do Cadce a zrovna mal Dr. Paucin sluzbu. Bol velmi starostlivy, snazil sa pomoct ako len vedel a babo bolo raz-dva vonku.Podotykam, ze ho nemala zaplateneho len to nak vyslo, ze akurat sluzil. 🙂 Ja k nemu chodim od zaciatku ako otvoril ambulanciu a mozem povedat, ze je to jeden skvely clovek a odbornik. Mozes mu doverovat, neboj sa. Ked budem niekedy druhykrat rodit, uz nic nenecham na nahodu a urcite si ho vyziadam k porodu. 🙂

vajanika27
7. mar 2012

@rebroza takze navstevy mozu chodit len do vestibilu, a tyka sa toto aj manzela?manzel nemoze tiez na izbu????

rebroza
7. mar 2012

@vajanika27 na klasickom oddeleni nie. je to hlavne skrz bezpecnost, aby po chodbe nechodili cudzi ludia ... jedna sestricka to nema sancu ustrazit, ak tam ma 20 rodiciek. zial do nemocnic nechodia ludia len na navstevy a liecit sa, ale aj ti s dlhymi prstami.
na nadstandardne moze ist na izbu a byt tam kolko chce.
Ale v praxi ... zalezi od sestricky. cez hlavne navstevy ani nie, lebo to tam je fakt vela ludi. ale poobede, podvecer... treba opatrne vyzistit. oficialne je to vsak zakazane. pisu na dverach.
Ja som bola aj trochu dost extra pripad, aspon sa tak na mna tvarili a bola som tam aj dlhsie a aj infuzky mi isli casto do ruky (len pre poriadok napisem, ze moj stav bol vysledkom "prirody" a doktori boli ti sikovni, ktorým vdacim, ze to otocili na to dobre)... takze sa dalo dohodnut s niektorou sestrickou viac s inou menej. ale nic im nevycitam, sli podla pravidiel.
len je smutne, ze aj do nemocnice pridu cudzi ludia s umyslom kradnut a treba sa mat pred nimi na pozore.
medzi recou, za cias nasich mam sa k babatku nedostal nik z rodiny, kym bolo v nemocnici. mamicky ho chodili ukazovat cez okienko (zatvorene) na dverach a rychlo, rychlo, lebo v rade stali dalsie. male deti na oddelenie vobec nepustali a navstevy boli striktne len tu hodinku, dve cez den. Tesme sa, ze je to teraz inak 🙂

vajanika27
7. mar 2012

@rebroza aha, s tymi navstevami suhlasim, ze ked by sa malo na izbu nahrnut dalsich 1O prislusnikov rodiny, tak to je mooc, ale aspon manzela by pustit mohli, ale tak co uz pravidla su pravidla, niejako tych 5 dni vydrzime a potom budeme spolu 🙂
pri kom si rodila?????

zabka132
7. mar 2012

holky, ja som prve rodila v za pred skoro piatimi rokmi...a kedze som bola po porode KO a este k tomu nemali pre mna miesto na novorodeneckom...maly sa narodil o stvrtej rano a na novorodenecke ma prevazali az po stvrtej poobede. Takze maleho mi nosili kazde 2 hodky na prso...a so mnou boli este 2 tehu holky na izbe, co tam lezali s vysokym tlakom. Manzel a svagrina prisli normal cez navstevne hodiny, pustili ich aj do izby...maleho mi doniesli normalne na izbu, nikto to neriesil.
...ale potom uz len navstevy vo vestibule...ale tiez si myslim, ze pokial ste s niekym na izbe a ta dotycna v tej chvili nekoji, alebo chce mat proste sukromie, tak netreba to sukromie porusovat. A so sestrickami sa urcite da dohodnut...ak na tu izbu pride navsteva mimo navstevnych hodin a nebude tam samozrejme sediet hodinu.

zabka132
7. mar 2012

Pripadne kavicku a bonbonierku maju sestricky radi 😉 ..ale netreba hlavne nic silit....a pokial sa vy spravate k sestrickam privetivo, tak aj oni to opatuju. Tot moja skusenost s zilinskou nemocnicou...naposledy som tam lezala po mimomaternicovom v maji minuleho roka a nemozem sa stazovat 🙂

vajanika27
9. mar 2012

@zabka132 a teraz ides rodit tiez do Ziliny? ake mas skusenosti s lekarmi v Ziline?????

zabka132
9. mar 2012

@vajanika27 no, planujem zilinu. Co som sa ja stretla s doktormi, tak vsetci ok. Teda az na jedneho...na prijme, dr. Babinec. Kedze som v prvom tehu prenasala, sla som na vyvolavacku. On akurat bol na prijme....taky zavalitejsi, tmavsi....som videla vsetky hviezdicky, ked mi robil vysetrenie. Inak akoze srandoval...len teda by mohol byt jemnejsi. Ale na vizite som ho uz nevidela.
Inak dr. Kacerikova - velmi ochotna. Som si zabudla tehu knizku, ked som bola u nej na sone na Halkovej, a ochotna, ze mi ju aj postou posle, ak chcem. Nakoniec ju nechala u mojej doktorky. Babjak, Jassova...taki mladsi su super....aspon ja mam taky dojem...ale aj ti starsi doktori v pohode.
Naozaj sa nestazujem, aj teraz po tej laparke ked som tam lezala...tak sestricky mi pomohli z postele, ked bolo treba.

zabka132
9. mar 2012

@vajanika27 Inak, rozmyslala som nad MT, ale to len z dovodu, ze by som chcela epiduralku. A v ZA ju nedavaju ☹

vajanika27
9. mar 2012

@zabka132 aha, ja sa stale neviem rozhodnut, ci si nemam niekoho vybrat, desi ma predstava ze sa dostaneme do ruk niekoho kto ma nastrihne az po zadok, lebo ti starsi to vobec neriesia ☹
a pri kom si rodila???

zabka132
9. mar 2012

@vajanika27 ten doktor tam uz nerobi, volal sa dr. Tavac. To bol tiez mlady doktor...a nastrihli ma aj tak. Ale maly bol nejako zle natoceny a ani nebol velky (3100), dobre na potrhal dnu...takze som si uzila hodinove sitie 😒 .

zabka132
9. mar 2012

@vajanika27 ale zasa ma tak dobre postopkal, ze sa mi sitie velmi rychlo zahojilo. Len som potom kukala, ze kolko tych uzlikov zo mna vypadava. Po 12-tom som prestala pocitat 😅

vajanika27
9. mar 2012

@zabka132 boze ani mi nehovor, ja mam z toho najvacsiu paniku, zeny mi pridu omnoho citlivejsie, modlim sa aby som vychytala niejaku zensku pri porode 🙂

rebroza
9. mar 2012

@vajanika27 mne prvy cisarsky robil dr. Sudek a dr. Kacerikova. ale to som prespala, takze tazko hodnotit. jazvu som mala peknu a vsetko bolo v pohode a nic som si nevybavovala ani nedohodovala.
druhy som mala dr. Tomsu, ten je z tych mladych. co mi trochu chybalo, bola komunikacia... ze ako som na tom, a ze ideme tlacit a ze... ja neviem co. on celkovo ani na vizitach vela nenahovoril, ak sa ho clovek priamo neopytal. ale inak to bolo v pohode. potom prisiel dr. Sudek, bo mi nevysla placenta, ze ma na chvilu uspia a vyberie placentu rucne strucne. co bolo dalej, na to casom zalozim nejaku inu temu. tiez som nemala nic vybavene a ani nikoho dohodnuteho a ked bolo treba behali okolo mna vsetci doktori, co tam boli a primar aj dr. Sudek ma prisli skontrolovat aj mimo pracovnej doby, takze ja som len spokojna.
myslim, ze co tam maju mlade baby doktorky su zhovorcivejsie, aj take milsie... ale to moze byt aj tym, ze su proste zeny a inak to beru.
ja som to tak cele brala, ze sak nejako to bude a nejak to zvladneme. plusom bol ale manzel pri porode, lebo kym som caka na porod - 1. doba porodna, nejak extra sa mi nik nevenoval, sestricky, resp. porodne asistentky prisli, povedali, pokukali, poslali do sprchy, ale neboli pri mne stale. mne stacilo, ze bol pri mne a drzal ma za ruku.

vajanika27
9. mar 2012

@rebroza no so mnou tiez ide manzel, tym ze som prvorodicka tak by som aj potrebovala aby ma torsku usmernovali ako mam tlacit a tak...no ja neviem co robit, inak chodis uz na tie pasy?

rebroza
9. mar 2012

@vajanika27 ahoj, ja uz mam po porode. na tie pasy - co su tie sondy, ze ako sa ma babo som chodila, ale k mojmu gynekologovi, on ich ma vo svojej ordinacii. bolo to fajn, lebo vacsinou som necakala, sla som, kedy som bola objednana. viem, ze v ZA treba ist na 4. poschodie (vytahy su na kluce) a potom cakas a ak tam maju nieco surne, porody... tak cakas a cakas... aspon som tak pocula.
pri porode mi porodne asistentky zasa aj nieco povedali, ze nadychnut a zatlacit ... takze nebolo to uplne bez slov. len ked som videla vo filmoch ako doktor povzbudzuje mamicku a ze uz vidim hlavicku napr... ja som si hovorila v duchu, ze dokelu, ja to nezvladnem, sak mala so mna nejde ... a kuknem pomedzi nozky a vidim, ze doktor uz malu drzi na rukach 🙂

vajanika27
9. mar 2012

@rebroza aha,tak potom v pohode, ja ze ti nikto nic nepovie...jaj tak moja doktorka nema nic take v ambulancii, ale tak co uz, aj tak byvam na tretom poschodi, tak na stvrte niejako zvladnem 😀
a co sitie, aj teba to tak priserne bolelo????

zabka132
9. mar 2012

@vajanika27 teraz su pasy na 1. poschodi...beru po 2 tehulky. Ja som tam prisla okolo pol deviatej a prvy krat som necakala vobec, druhykrat asi 15 minut. Ten monitor samotny trva 15-20 minut, sestricky su mile...a teraz dokonca davaju darcek...poukazku do OC mirage do predajne predeti a mas na vyber ako darcek flasku, cumlik alebo lopticku-hryzatko, vsetko znacka avent.

zabka132
9. mar 2012

@vajanika27 vobec sa nestresuj...musis to brat pozitivne...tesit sa na porod a hlavne na ten vysledok 😉 . Porod boli...niekoho viac, niekoho menej....urcite to zvladnes. Mne napriklad velmi pomohla sprcha....keby som mohla, tak tam aj porodim 😅

vajanika27
9. mar 2012

@zabka132 aha, no mile od nich ze to dali na prve, niekto by aj porodil kym by dosiel peso na 4 😀 takze este aj darcek dostaneme 🙂
som zvedava ked porodis ty a bude mi referovat na co sa mam pripravit 🙂

vajanika27
9. mar 2012

@zabka132 ja ani velmi nestresujem, len by som chcela par veci a dufam ze mi to bude umoznene...a neviem sa uz maleho dockat 🙂 no to aj svokra mi radila, za sprcha je idealna 🙂 akurat mam strach zo sitia 😒

zabka132
9. mar 2012

@vajanika27 joj, ja to nemyslim doslova ten stres 😉

zabka132
9. mar 2012

@vajanika27 hm, no to sitie....tiez zalezi od okolnosti....u mna to viac bolelo, ako cely porod 😒 . Ale to sitie hradze sa da zvladnut celkom ok...mna sili aj dnu a to teda bolelo. Lenze ja som mala aj streptokoka, co zevraj "pomoze" k oslabeniu tej vnutornej sliznice.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre