Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

mufo24
16. feb 2010

jasne, ze obcas niekto nemusi mat svoj den a vybehne na teba. A aj zena ci uz tehotna alebo po ;porode je na vsetko precitlivela. Tiez aj hocijake nestastia sa stavaju a nie kazde tehotenstvo dobre skonci , ale zeby to v ZA bolo nejak castejsie ako inde si nemyslim

suzik77
autor
17. feb 2010

mufo presne tak. A podla mna aj v tych akoze "super" porodniciach ako hovoria o CA alebo o MT (co ja osobne teda nie som o tom presvedcena, ze su az take super - teda aspon ta v MT podla mna je uplne obycajna, ako kazda ina), no tak aj v tych porodniciach sa iste najde tiez nejaky ten blb, co nema svoj den... Je to o ludoch, ale aj o tebe, ako o pacientke, ktora sa musi dokazat obrnit nejakym pancierom, aby pri stretnuti s blbom ho dokazala jednoducho ignorovat. Blbovia su skratka vsade. V nemocniciach, na uradoch, v obchodoch... A ked na nich natrafis, netreba si ich vsimat.

A to s tym nestastim mas tiez pravdu. Ja hovorim vzdy, ze co sa ma stat, stane sa, a podla mna je uplne jedno, v ktorej nemocnici prave budes, lebo stale verim, ze vsade, kazdy ten lekar, ci sestra sa snazia so vsetkych sil, aby vsetko prebehlo v poriadku. A to bez ohladu na to, aku super, alebo aku sprostu maju povahu. Podla mna, po stranke profesionalnej, si nikto z nich nechce vziat na triko to, ze sa nieco stane.... 🙂

A uz som pocula, ba dokonca osobne mala jedna baba skusenost s tym, vraj v MT, ked mas po termine, tak ich to nezaujima, vraj az po desiatich dnoch po termine su ochotni ta hospitalizovat.... A si teraz predstav, ze by sa nieco stalo, ja som zilincanka, rozhodla som sa pre MT, musim cakat 10 dni... Keby sa volaco prihodilo, nejake nestastie, tak si hlavu tlciem o stenu. Teraz som doma, lebo moj lekar sa vyjadril, ze nie je este dovod ist do nemocnice. Ale si predstav, zeby mi to odporucil, lebo sa mu cosi nevidi, no a v MT by mi povedali, ze smola, ale som po termine iba jeden den, ze co tam chcem, nech pridem, ked budu bolesti alebo odtecena voda....????

Inak toto bolo povedane aj tej dievcine, ktora sa napokon rozhodla pre ZA, tiez chcela najprv MT, ale ked s nou takto jednali, tak si to rozmyslela.. To je chore letiet taku dialku na poslednu chvilku. Co keby pod Strecnom sa cosi stalo, tak porodis v aute alebo ako??? 😲

Takze tolko k martinskej porodnici... O CA nemozem povedat nic, nikto nemal z mojho okruhu znamych nejaku zlu skusenost. Zatial stale chvalia, tak neviem...

slniecko77
17. feb 2010

ahojte 🙂
..ja som zilincanka a kebyze cakam babo a rodim na SVK rozhodnem sa pre Zilinu
..velmi sa tam vymenil kolektiv lekarov, pracuju tam mladi prijemni lekari a taktiez odbornici..tot moja skusenost
..v ramci moznosti sa snazia oddelenie vylepsovat, ale nedostali Eurofondy ako CA..aj ked prijemne prostredie nie je vsetko
..a ako Suzi pises, su to len take tahanice medzi nemocnicami, aby mali co najviac pacientov..ale nic proti zdravej konkurencii
..tiez si neviem predstavit situaciu ked sa pod Strecnom nieco stane a v aute je rodiaca zena a ked nastane komplikacia mnokrat ide o minuty pri zachrane zivota..v tomto pripade o dva
..ale keby som si mala vybrat medzi CA a MT, vyberiem si MT z dovodu lepsej starostlivosti o novorodenca v pripade komplikacii..v tomto pripade by som nebrala az tak ohlad na mna, ale skor na dieta
..niektore matky su po porode precitlivele a moze sa im zdat, ze vsetci sa na ne skaredo divaju a podobne, ale v tom by som skor videla ''skakanie'' hormonov a precitlivelost
..prajem vsetkym maminkam a tehulkam co najlepsi porod a krasne spomienky nan 😵

suzik77
autor
18. feb 2010

stale nic... ☹

janka1224
18. feb 2010

Ahojte,

kam sa chodí na pásy (monitoring) do ZA? Viem, že na prízemí je sono a potom aj na 3, ale neviem kde sú pásy. A ešte jedna otázočka, chcela by som mať muža pri pôrode, koľko sa platí v ZA a musím to mať vybavené vopred? 😲
Ďakujem 😀

tintin918
18. feb 2010

Som tu prvý raz tak vsetkych zdravím.
jani - monitor na štvrtom poschodí.Za tatina pri pôrode sa platí 35,- .Mali by ste mať presne (teda budúci tato) 🙂
a ma mať vlastné prezuvky.

Ja som v Za rodila pred 3ma týždňami (prirodzený pôrod dvojičiek) a som veľmi spokojná.Namala som nikoho vybaveného, ale vsetci na sále boli perfektní, radili a usmerňovali.Mesiac pred tým som ležala na 1. a tiež úplná spokojnosť. Ležala som na treťom(nadštandart), tam nie je čo kritizovať a kedže jeden drobec mal žltačku, trávila som čas i na novorodeneckom a tiež tam boli ústretoví, poradili pri kojení a tak..
Ako ste písali ,,blbec,, sa nájde všade( tu som však za 6 týždňov žiadneho nestretla 😉 😉),

ollski
18. feb 2010

ahoj, jani chodi sa na 4p treba tam myslim odovzdat knizku ked vyjde sestricka so saly, chodi sa v poradi v akom sa pride...pak sa treba ist zapisat dole na prijem, ked uz budes mat po monitore
manz pri porode....1000skk...aspon tak to bolo 🙂

Suzik, neboj, ja som mala oboch poterminovych, verim, zeby si uz brala aby si mala po...no pockaj ako ti pak bude brusko chybat 😉 , hodne sil prajem!

v zilinskej porodnici to vobec nie je katastrofa, da sa to vydrzat v pohode, len sa treba pripravit na to, ze ked sa lezi na 4p tak luxus to nie je...no 5 dni ujde raz-dva

ollski
18. feb 2010

hm, kym ja dopisem, tak uz je neskoro 😉

suzik77
autor
18. feb 2010

Ahoj janka - ja tam sice nechodim na monitor - mam ho u svojho gynekologa, ale raz som tam bola a bola som na 4.poschodi, vraj sa chodi tam, ale neviem... Mozno ti to tu este niekto napise... Alebo sa spytaj, ked uz pride ten cas, ze tam na ten monitor pojdes. Ved za to nic nedas..

Chlap pri porode 35,- eur, staci, ked tam pride s tebou na porod, vopred nemusis nic vybavovat.

Ak absolvujes v nemocnici predporodny kurz, ktory stoji 20,- eur, tak potom chlap pri porode doplaca uz len dalsich 20,- eur. Teda to mas o 5,- drahsie, akurat, ze na tom kurze sa dozvies aspon zakladne veci o priebehu porodu, o dojceni, pocvicis si tam trochu a tak... Nemusis ho vsak absolvovat, nie je to povinne.

suzik77
autor
18. feb 2010

aha, uz aj pisali, len mne to nenacitalo 😀

suzik77
autor
19. feb 2010

staaaaaaaaaaale nic 😲

kosska3003
19. feb 2010

suziiik 😅 dockas sa neboj

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kosska3003
19. feb 2010

baby ja som to zazila tak isto a teraz na to dobre spominam 😀

janka1224
21. feb 2010

Ahojte,

ako je to v ZA po pôrode, kedy prinesú malé? Myslím po pôrode, viem že v ZA je malé stále s maminou. Sestričky pomôžu poradiť pri kojení, prebaľovaní alebo kúpaní? Som prvorodička, takže mám z toho obavy aby mi to vôbec niekto ukázal. Aspoň dúfam, že na izbe budem mať nejakú "zdatnejšiu" maminu, ktorá mi pomôže 🙂

Suzik stále nič?
držím palce 😀

balintka
21. feb 2010

tintin918 Rodila si dvojičky normalne? Som myslela , že večinou cisarskym. Koho si mala pri porode? Ja zhanam nejakeho sikovneho a spolahliveho doktora k pôrodu.

kosska3003
21. feb 2010

janka po porode davaju male po dvoch hodinach k tebe co viem ja som bola cisarskym a mne dali malu na cely den az na 3 den tak bola pri sestrickach lebo 2 dni som bola na jiske

sestricky ti pomahaju ukazu ti prebalovanie kupanie aj pri kojeni toho sa nemusis bat ked nebudes nieco vediet staci sa ich len opytat su ochotne

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mufo24
21. feb 2010

Mne dali Martinku hneď. Z pôrodnej sály nás rovno na izbu previezli spolu. Ale opýtali sa ma či vládzem, či mi ju nemajú oni postrážiť. No a Sonička sa narodila 21.45 tak sme sa dohodli, že v noci ostane u nich na novorod., aby som si pospala, ale ráno som ju hneď mala pri sebe.
No a blahoželáme suzik z celého srdca!!!

kosska3003
21. feb 2010

tak susik je uz mamina super tak gratulko a nech si to uziva a hlavne vela zdravicka prajeme 🙂 😉

janka1224
21. feb 2010

Suzik všetko len to dobre a hlavne veľa zdravia 🙂 😵

tintin918
22. feb 2010

bali - rodila som normálne 🙂 , a bolo to moc pekné.
malí boli otočení hlavičkami, neboli žiadne komplikácie.rodil ma babjak a paučin( neviem či píšem správne meno) a boli perfektní.Por.asistentky som mala- svrčkovú a peckovú a tie boli neskutočne trpezlivé, radilil mi s dýchaním, ukludovali.
cakaš dvojky?

balintka
22. feb 2010

tintin ... tak to si mala maxi štastie na doktorov. mala si tych najlepsich, akich si mohla mat. chcela by som tiež ich mat pri porode. len aby som mala stastie na nich v nemocnici. cakam chlapceka, 10.3,.
stale sa rozhodujem medzi cadcou a zilinou

katherine27
22. feb 2010

Suzik gratulujem, super, veľa zdravia 🙂

katherine27
22. feb 2010

Balintka súhlasím, Babjak a Paučin super, ja chcem rodiť pri Babjakovi, hádam sa mi podarí akosi vybaviť 😉

Rivatha, držím palčeky, aby bolo všetko OK, možno už aj Ty mamina 🙂

janka1224
22. feb 2010

ahojte,

balintka - ja som sa tiež rozhodovala medzi ZA alebo CA, a rozhodla som sa do ZA. Starostlivosť o novorodencov je lepšia v ZA. Ale to je už na tebe... 🙂 len aby to dobre dopadlo.
Zajtra idem k svojej gyn. dosť mi tvrdne brucho beriem aj magnezium ale veľmi mi nezabera, tak uvidim čo mi povie. Som v 36 týždni, mávam už aj bolesti v krížoch a podbrušku ako pri menzese, viem že sú to poslíčkovia, ale to tvrdnutie sa mi nepáči, tak radšej pre svoj kľud idem.

Zatiaľ pa 😀

antuanet
25. feb 2010

Ahojte 🙂
Rodit mam az v maji, ale uz pomalicky zacinam vyzistovat detaily....som prvorodicka a rozhodla som sa pre Zilinu, je to predsa len najblizsie (byvam v Dlhom Poli). Nedavno som tam aj bola hospitalizovana na 1, tak som to tam omrkla a az take hrozne to nie je 😉 Chcela by som ist na ten predporodny kurz, myslim ze zacina 9.3, nechodili ste tam niektora? Ci je to na nieco dobre...alebo sa tam nechystate? Mali ste pri porode otecka?

pia22
25. feb 2010

Ahoj, ja som nan chodila, bol fajn, naucili sme sa tam dychat, pozreli sme si porodne saly a nadstandart, rozpravali sme sa o roznych problemoch🙂

lucyna
26. feb 2010

Ahojte maminy, som tu prvy krat. Mozem pridat zopar info alebo rad, prve babo som rodila v ZA nemocnici.
Moj porod sa skoncil neplanovane cisarskym, ale kym som este mala kontrakcie, tak sme s doktorkou srandovali... Vsetci boli super, doktori, sestricky. Pomohli hlavne ked sa mi po troch dnoch co som bola na JIS-ke naliali prsia.

Janka, nemusis sa obavat, vsetko Ti ukazu, aj ked nebude mat na teba zas az tak vela casu, ale hlavne sa pytaj

suzik, gratulujem

antuanet, kamoska chodila, povedala ze pri porode sa aj tak radila "instinktami", ale nasla si tam kamosky, spoznala prostredie, myslim ze to prospeje. Ja som nechodila, kedze som bola tiez hospit. a uz som to tam poznala 🙂 Moj priatel bol pri porode a dufam ze teraz pride zas. Nemenila by som za nic na svete... Ale jasne ze musi suhlasit aj on. Aby ho tam nepiclo niekde 😀

janka1224
26. feb 2010

Ahojte,

lucy dakujem za povzbudive slova 😀 mne to strastne pomaha, ked ma kto cloveka povzbudit.

Drzte sa maminy 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre