Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
andreajakubska
4. nov 2010

@rivatha Dik za informacie. Boli sme tam dnes a bola som zhrozena do akej pivnice sme museli s malinkou ist. A este k tomu tam z jednej miestnosti vysli dvaja chlapi a pustili tam do cakarne taky cigaretovy smrad no hroza. Malinka mi cely cas mrnčala, uz som myslela ze mi to tam ani nevydrzi. Isli sme tam skor, ale za 4 mesiace tam mame ist opät, ale uz pojdeme neskor, tak ako si mi pisala. Nastastie vsetko dobre dopadlo...

krtica11
10. nov 2010

andreajakubska mi chodime tiež s nožičkami a najlepšie je isť o 12.00 vykladaju papier na zapisanie a potom o 13.00 začinaju brať

petranella
16. nov 2010

ahojte. neviete niektora, kedy pracuje doktor paučin na odeleni v žiline? rada by som sa s nim skontaktovala.

ollski
16. nov 2010

@petranella Dr. Paucin ma vlastnu ordinaciu....asi by to bolo lepsie cez nu....http://www.gynpaucin.sk/sk/kontakty

mariannet
19. nov 2010

@petranella ahoj, daj mi potom prosim vediet, ako sis dopadla, ja tiez nad nim uvazujem 🙂

hanka333
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
aninana
23. nov 2010

Ahoj, chcem sa opytat mamiciek, ktore teraz v poslednom case rodili v zilinskej nemocnici ake maju skusenosti s lekarmi, sestrickami a so samotnym porodom..... Rodila som tam skoro 5 rokov dozadu a stazovat si nemozem.....teraz je to lepsie aj v tom, ze su k dispozicii aj sukromne izby co v tedy nebolo....ale kedze idem cochvila opat rodit a znova chcem ist do Ziliny, tak ma zaujima vas nazor ako to tam v sucastnosti prebieha...Dakujem za odpovede

pia22
23. nov 2010

@aninana kukni do temy Regiony-Zilina II, tam sa to prave prebera😉

aninana
23. nov 2010

@pia22 dakujem

andreajakubska
25. nov 2010

Detska doktorka nas s malinkou poslala na ortopediu, dne ssme boli na ZILPO,detska lekarka nam povedala ze nas nezoberie a ze mame ist do NSP.Ideme tam koli tomu ze dava hlavicku viac na jednu stranu. Kde sa to tam nachadza? Nie je to nahodou tam kde sa chodi na nozicky? Neviete mi povedat ci sa tam da objednat?Alebo mi poskytnut na nich tel.cislo? Nejake som nasla na nete ale to mi stale nikto neberie.Dakujem!

vejkasmejka8
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
danulka3
25. nov 2010

@andreajakubska ahoj,potom napíš,ako ste pochodili,nás čaká asi to isté,tiež točíme hlavičku len do jednej strany,ale len keď sme na brušku.Na poradňu ideme v stredu,tak som zvedavá.

mafenka
26. nov 2010

Ahojte,ak vam mozem poradit nechodte rodit do Ziliny pokial tam nemate znamosti..ja som tam rodila apoviem vam nedopadlo to dobre,mozem panu Bohu dakovat ze sme zdrave.Rodil ma primar a radsej sa nevyjadrujem..banujem ze som si nevybavila Ficeka.Jedno pozitivum je nadstandard na ktorom som bola.Keby som bola na 4tom poschodi tak asi to nevydrzim..ako nie som padavka,ale tie podmienky su otrasne a to nehovorim o personale..je mi zle ked si na to spomeniem.Zena po porode si zasluzi trosku ucty a to tam nehrozi..

krtica11
27. nov 2010

mafenka ja som rodila v Ziline ale cisarskym. Nebola som po znamosti a musim povedať tiež vdaka Ficekovi ma brali trochu skor inač by asi ešte čakali a maly mal už otočenu šnuru okolo krku.Suhlasim s tebou že primar je jeden d.....Bola som na nadštandarte a to musim povedať že je naozaj na urovni uplne super pristup to by malo byť aj na 4 poschodi.Dva razi som bola po niekolko dni na prvom s bolestami a tam tiež tie WC dve na tolko baba a tie sprchy no dalo sa iba sa tam nedalo zavrieť okno a to už vonku nebolo najteplejšie.

emma311
27. nov 2010

@mafenka teba rodil zilinsky primar osobne a nemala si ho vybaveneho? on chodi aj ku rodeniu? ja mam tiez velmo tezke srdce na zilinu, i cadcu. Najskor som bola u Lanyho v ziline "liecena" Ascorutenom pre krvacanie a krce na zaciatku tehotenstva, takmer som prisla o potrat. Krvacala som stale a neprestavalo to a sama som sa na vlastnu snahu vybrala do nemocnice v ziline, kde hnet na mna nazaciatku hulakal na prijmacej ambulancii taky tlsty doktor, s fuzami, neviem ako sa volal, myslim ze Babjanec alebo podobne. vraj, ze kde som bola doteraz a stale frflotal a take reci. Lezala som na odeleni, no hnus!!!!!! spina, kovove postele, dotrhane pradlo, o toaletach ani nevravim, plesnive steny a smrad. Jednym slovkom HNUS!! Primar tiez nebol bohviejako sympaticky, dost povysenecky . Sesticky boli celkom ok. Jediny doktori, s ktorymy sa dalo debatovat boli Ficek a Babiak. Do Ziliny uz nikdy viacej!! Potom som presla ku Paucinovi do centra mesta. Tam som bola velmi spokojna, vsetko vysvetlene dopodrobna o leiecbe a podrobne ma sledoval, lebo som bola rizikova. Hrozili mi nejake komplikacie / zacalo ma pichat v pod bruchom. To som bola v36.tyzdni.Isla som lezat tentoraz do Cadce. To uz bola ina kava. Cistucke nove odelenie, prijemne farby na stenach, super sestricky a aj doktori boli v pohode. Akurat,ze pri prijme mi jedenmlady doktor povedal ze dieta rastie dobre a o dva dni mi primar na vizite povedal, ze male je vazneohrozene, ze pojdem na cisarsky rez kvoli srdiecku plodu.Potom zasa vsetko bolo dobre aj zaznami.No stale ma tam strasili, ze dieta musi sa predcasne narodit, ze moze zahynut ak zostane v bruchu dlhsie. Jeden den bolo dobre, druhy zle, potom dobre, potom zle. Sama som nevedela, co mam robit. Nakoniec som odisla na vlastnu ziadost, nikto mi nic nevysvetli, aked vysvetlil, tak jeden cihi, druhy hata. S manzelom sme sa prestahovali do Plzne,kde teraz zijeme, som normalne bez problemov porodila z epiduralkou 3dni po termine zdraveho syna. Lekari sa tam dost cudovali, preco maleho cheli rodit predcasne. Takze som nakoniec rada,ze som nerodila na Slovensku a vsetko dobre dopadlo pre mna i maleho.

tera123
30. nov 2010

Aj ja sa chcem podeliť o zážitok s rodenia v žiline....rodila som pred 2 týždňami..normálne.. odrodila ma MUDr. Jaššová - taká mladá lekárka, nemôžem povedať nič zlé práveže super(hodím celkový prístup Dr. samotnej). Manžel bol pri pôrode čo som ocenila až pri samotnom pôrode, počas kontrakcií mi bol na dve veci pri mne ...kedže do reči mi veľmi nebolo..ale zas ked som sa išla osprchovať alebo čo tak mi podal uterák...potom vložku čistú z tašky a tak.....takže záver z muža pri pôrode OK môže byť...kedže som predtým navštevovala kurzy profylaxie - predpôrodnú prípravu(NsP), viacmenej som vedela čo očakávať...predtým sme išli kuknúť aj na pôrodný trakt...pôrodná asistentka nám na daných kurzoch vysvetľovala čo a ako...a musím si to tiež pochváliť lebo asi by som bola viac v strese...(nečudujem sa že niektoré baby sa sťažujú ked vlastne nevedia čo sa s ich telom deje - nechcem nikoho urážať..ani písať že práve toto je kameň úrazu a podnet na sťažnosti...)
chcela som ísť na nadštandartnú izbu ale bohužiaľ boli voľné len apartmány a to som zase nechcela za 70E...čiže som pekne putovala na štvrté poschodie...
na personál nemôžem povedať nič zlé...čo sa týka aj sestričiek gynek. aj novorodeneckých samozrejme tiež závisí na koho práve natrafíte ale myslím že v celku sa dalo..ked som mala nejaký problém - málo mlieka, potom zas veľa...tak som to riešila na vizite ked prišli lekári...ale aj sestričky gyn. chodili a pýtali sa čo a ako..a núkali ibalgin - ktoré som nikdy neodmietla....🙂
čo ma trochu zarážalo ked bolo dieťa na fototerapii - pri žltačke tak väčšinu ich tam nechali sestričky vrieskať o prietrh...ale nato sa dá asi tiež zvyknúť...alebo neviem ako to teda mám brať....a neviem či ked ste na 3.posch. a dieťa dostane žltačku či je na 3.posch. alebo ho tiež dávajú na 4.posch. na fototerapiu..lebo ak je to tak tak by som si nadštandart ani neužila lebo som chodila za bábatkom stále...kedže malo žltačku.... (bolo to 2 dni)
a ešte prečo som sprvu veľmi chcela ísť na 3.posch. boli aj neobmedzené návštevy..no ako som zistila bola som šťastná ked som mala kľud a ležala...(vlastne na 3.posch môžu návštevy na izbu chodiť, tak nech si každí zoberie čo chce...)
sprchy nuž no... ale tak stále chodíš v nejakých prezúvkach do sprchy, či si už na 3.posch. či na 4.posch. ,
Takže záver z celého kecania...
Ak budem rodiť druhý krát pôjdem určite do žiliny, ak bude voľný nadštandart, tak si ho zaplatím, ale ak nie tak sa nezbláznim lebo dá sa to vydržať, ako vravím na personál nemôžem povedať nič zlé...
samotné izby a vybavenie že sú na zaplakanie..to by mali riešiť iní ľudia...a nejaká finančná injekcia by tam bodla..
(ak mám pravdu povedať čakala som že to bude v žiline oveľa horšie po prečítaní istých príspevkov, a čo sa týka náročnosti asi 9 rokov na internátoch ma naučilo moc nevyskakovať..🙂))))

krajinka
2. dec 2010

@tera123 s tou poslednou vetou musim suhlasit...po intrakoch je clovek zvyknuty na vsetko 😉 ...inak sestricky to prostredie podla mna vyvazili...a tiez som mala maleho pod lampou, ale babatka teda plakat nenechali, aj ich kolkokrat prebalili, kym prisli maminy nakrmit 🙂 to je asi tiez na ludoch

medirelka
3. dec 2010

Milé mamičky,
som autorkou článkov o slovenských pôrodniciach v časopise Mama a ja a touto cestou vás chcem požiadať o zaslanie vašich skúseností so Žilinskou pôrodnicou na adresu matapaskova@gmail.com, nakoľko sa mi nepodarilo od nich získať žiadne informácie. Na stránke www.mamaaja.sk nájdete vo výzve priložený dotazník, ktorý vám môže pri písaní pomôcť. Ďakujem Martina

melisa281
3. dec 2010

ja chcem tiež prispieť svojou skúsenosťou z pôrodov v žiline. Prvý bol minulý rok v septembri - spontánny, všetko prebehlo o.k., rodila ma dr.Holešová, syn bol v poriadku tak sme si zaplatili nadštandart nech máme súkromie, nedá sa nič vytknúť, super sestričky, zariadenie...Druhý pôrod bol teraz v októbri ale už mesiac pred ním som ležala na prvom poschodí pre hypotrofiu plodu - malé bábätko, ktoré podľa nich nerástlo, hrozilo že mi odumrie. tak som pekne naklusala ležať a hneď mi aj pán dr. Babjak oznámil, že si poležím až do konca...tak wc hrozné, sprchy hrozné, sestričky na 2 výnimky hrozné, upratovačky hrozné.ku koncu som myslela, že sa asi zbláznim 🙂 dcérka bola otočená zadočkom dolu takže chceli nechať rodiť normálnym spôsobom !!! aj keď ja som nechcela. presne v deň termínu mi robil prietoky Ficek a keďže boli už dosť zlé, rozhodol to všetko ukončiť cisárskym rezom. rozhodla som sa pre spinal, narodila sa nám krásna zdravá dcérka s hmotnosťou 3230 g!!! pritom mi hovorili, že je maličká a nepriberá.zase sme si zaplatili nadštandart a tam je to už o inom...inak z doktorov sú najhorší primár a babinec....

roo
4. dec 2010

@melisa281 asi sme sa na prvom stretli 😉 (dostala dcerka meno po Tebe?) tiez som bola s hypotrofiou plodu. Ja ked som sa zmierila s tym, ze ostavam v nemocke do porodu, odtiekla mi v noci voda a popoludni som porodila. Babo bolo ozaj malinke - 2350 g a 44 cm. Den predtym porodila aj moja "spolubyvajuca", takze som si slohla jej matrac - jediny ako-tak pohodlny na celom oddeleni. Nastastie som si ho teda neuzila, len tu jednu noc 😎
To si tam este bola, ked sme umyvali chladnicku?

solinkarka
5. dec 2010

Baby co je na tom pravdy ze v Ziline nedavaju epiduralku? 😲

kosska3003
5. dec 2010

@solinkarka ano nedavaju nema ju kto tam dat

melisa281
5. dec 2010

@roo ešte som tam bola keď sme ju umývali 🙂 teraz neviem presne kto si 🙂 takých nás tam teda bolo dosť...🙂)malá sa volá po mne🙂

kosska3003
5. dec 2010

umyvali chladnicku to aku chladnicku 😒

roo
5. dec 2010

@kosska3003 To bola ina sranda 😀 umyvali sme chladnicku na oddeleni. Chceli sme z nej vyhodit potraviny, ktore tam zabudli pacientky (ved kto mysli na chladnicku, ked sa bali domov alebo na porod...). Bolo tam toho za igelitku, vsetko po zaruke. Tak sme si vybrali svoje potraviny, co ostalo, vyhodili. A chladnicka bola celkom slusne spinava zo zatecenych potravin, tak som sla za pani upratovackou, aby ju umyla. Logicke, nie? A vyfasovala som vedro s vodou a saponatom, handru a vysvetlenie: "Dievcatka, to je vasa chladnicka, tak sa o nu musite starat same." 😎
Spominal sa tu zivot na intraku - no nam tam chybali uz len chodbovice... No z ruk mi neodpadlo, tak som tu chladnicku umyla. Ale ked sa to tak vezme - aj postele boli prave tak nase ako ta chladnicka, nechapem, preco sme si ich po prijati neprezliekali same 😉

@melisa281 to s menom dcerky bola taka kontrolna otazka, nechcela som sa rovno spytat na Tvoje skutocne meno 😉 Ja som teda ta, co umyvala chladnicku 😎

kosska3003
5. dec 2010

@roo jaj a to kde bola ta chladnicka lebo v maji 2009 tam ziadna nebola aspon o nej neviem ze by tam bola no a nepovedala tu vetu taka zenska to bola sice sanitarka co chodila s hlavou dole stale upratovacky tam boli ok celkom sa s nimi dalo

mufo24
5. dec 2010

Ahojte dievčatá. Potrebovala by som od vás trošku pomôcť. Píšem rigoróznu prácu. Jej podstatou je výskum v ktorom sa pokúšam zistiť skúsenosti matiek v Baby Friendly Hospital nemocniciach. Budem porovnávať skúsenosti žien, ktoré rodili v ZA a v MT. Otázky sa týkajú informovania a pomoci pri rozvoji a podpore dojčenia zo strany zdravotníkov. Potrebovala by som aby mi vyplnili dotazník ženy, ktoré rodili v ZA alebo v MT v roku 2010 prípadne v 2009. Ak ste ochotné, alebo poznáte niekoho, kto by mi chcel pomôcť pošlite mi do IP mail a ja vám zašlem dotazník. Dík 😉

solinkarka
6. dec 2010

@kosska3003 no pekne..tak Martin to isti

roo
6. dec 2010

@kosska3003 to nebolo na sestonedeli, ale na rizikovom 😉 Tam lezia tehotne niekedy aj dlhsie, tak ta chladnicka sa im zide.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre