Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

lunnka
9. apr 2012

@kukucka1982 ahoj, podelis sa s nami ako bolo? 🙂 spokojnost? gratulujem k prirastku!!

kukucka1982
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kukucka1982
12. apr 2012

@lunnka ahoj, no, v podstate spokojnost, ale nevedela som sa dockat, kedy ma pustia domov. pomaly uz aj zabudam ako tam bolo. ale sestricky na sestonedeli boli velmi mile, nestretla som sa tam ani s jednou neprijemnou alebo neochotnou. na novorodeneckom boli tiez ochotne sestricky, az na 2 vynimky, skoda, ze som sa s nimi este aj pri odchode musela stretnut, ale to patri k zivotu. skoda len, ze to beru vsetko aku rutinu,ked to robia tolke roky. ale celkovy dojem napriek tomu, ze je tam vsetko stare a este moja mama ked ma pred 30 rokmi porodila, sa sprchovala v tych sprchach, je pozitivny. pobyt v porodnici je ale nic oproti tomu, co sa bude diat po prichode domov. ale to je uz ina tema...

lunnka
13. apr 2012

@kukucka1982 🙂 tak daleko nerozmyslam 😉 bola si teda na standardnej izbe..fajn ze sa nestazujes

zabka132
13. apr 2012

ahojte....tak ja pridavam dalsiu pozitivnu skusenost. Rodila som pred dvoma tyzdnami a tak ako porod, tak aj tie styri dni po nom si pochvalujem. Porod rychly, cele to trvalo hodku aj pol od prichodu na prijem 🙂 . Sice ma nastrihli, ale je to celkom v pohode.
Sestricky/doktorka, ci uz pri porode alebo potom na novorodeneckom si len pochvalujem. Mile, prijemne, ochotne. Len ja ako druhorodicka som vela veci pamatala z predosleho tehu, takze som viac menej uz vedela, co ma caka.
Ale pokial som nieco nevedela, tak nebol problem vysvetlit 🙂 .
Jedine negativum hodnotim socialne zariadenia, ale na druhej strane to nie je az take podstatne. Strava...obcas mi chutila, obcas to bol cisty zabijak 😅....ale nastastie jedla som skoro vsetko, co nam navarili a mala bola oki 🙂

lunnka
14. apr 2012

@zabka132 vari sa ako pre beznych pacientov asi, nie speci pre mamicky predpokladam... a mam si hned brat odsavacku? pisu ze ano, len si chcem potvrdit 🙂

krtica11
14. apr 2012

@lunnka stači ked ti ju potom donesu lebo ja som ju chcela požičať ale všetky boli rozdane po oddeleni

zabka132
14. apr 2012

@lunnka ziadna speci strava pre kojace mamicky 😒 . To bolo tiez jedno z negativ. My teda nastastie problemy s bruskom nemame. Tak napriklad bola na obed karfiolova polievka...alebo bravcove maso na zelenine - kukurica, hrasok, mrkva, strukova fazulka 😖 . Chutovo to bolo dobre, akurat teda, ze to moze nafukovat. Najviac ma dojalo kuracie steho - to bolo tiez chutne, ale podavali to s cestovinou, v ktorej bola zelenina a poliatej nejakym majonezovym maglajzom 😝 . Ale inak v pohode...davali k jedlu mandarinky, tatranky, jablko. Ale inak v pohode...mne tam celkom chutilo, az na par jedal.

zabka132
14. apr 2012

@lunnka odsavacku si zober. Alebo ako pise @krtica11, nech ti ju donesu potom. Ale najlepsie je mat svoju.

vajanika
14. apr 2012

@zabka132 tak ty si ina sikovnica, ked si tak rychlo porodila 🙂 ktora doktorka ta odrodila???

zabka132
14. apr 2012

@vajanika ono to celkovo slo rychlo...o stvrtej rano odislo trochu plodovej vody, zacali kontrakcie cca kazdych 5-6 minut. Ale neboli velmi bolestive 🙂 . Do porodnice sme dosli pred siestou, akurat sa menili smeny. Potom 15 minut na moniotre, cca 10 minut mi davali infuzku s ATB, lebo som mala streptokoka. Potom klystir, chvilku som bola v sprche. A este o siedmej som poslala sms-ku a 7:10 bola mala na svete 😵 . To sa mi asi vykompenzovalo za prvy porod....ten bol dlhsi a omnoho viac bolestivejsi 😒

zabka132
14. apr 2012

@vajanika
a odrodila ma dr. Jassova, velmi mila...ale aj sestricky boli super.

vajanika
14. apr 2012

@zabka132 este ak sa mozem spytat, ziadala si prilozit babo po porode? tie dve hodky co si este na sale bola mala s tebou?

zabka132
14. apr 2012

malu mi dali ku mne hned ako sa narodila...potom ju zobrali. Neprilozili ju sice hned na prso...ale mne to nevadilo. Potom mi ju doniesli, ale nechcela sa vobec prisat...mala to na haku, spinkala 😅 Aj ked som mala rychly porod, tak som bola rada, ze tie 2 hodky sa dam trosku dohromady. Aj zvinovanie maternice bolo bolestivejsie ako pri prvom porode. K . Ale potom na izbe som si ju prikladala vzdy ked sa zobudila. A to uz pekne tahala. A hned na druhy den rano mi nabehlo mliecko, takze aj pekne spinkala, aj priberala.

vajanika
15. apr 2012

@zabka132 super, tak to sa tesim, lebo ja by som bola rada, keby to aj u mna tak prebiehalo 🙂 no mala asi ani nepostrehla ze je uz na svete, ked pokracovala v spinkani 😀 no ja budem mat muza so sebou tak vyfasuje maleho on na ruky, kym ja budem stlacat brucho...
no tak mas idealne dieta, ked si to mala take pohodove 🙂

zabka132
15. apr 2012

@vajanika inak, vedla v boxe rodila jedna kocka....a aj k nej boli sestricky velmi mile....zrejme jej porod postupoval pomalsie...ale sestricky jej radili.....hopkala na fitlopte, a viem, ze potom sla do sprchy....bola tam aj s manzelom/partnerom.
A myslim, ze ked poziadas po porode, aby ti babatko hned prilozili, tak absolutne nebudu mat s tym problem.
Naozaj sa mozes spolahnut na sestricky aj doktorov/doktorky... uz som to niekde pisala, pokial sa k nim ty budes spravat s uctou, tak ti to opatuju 🙂

vajanika
15. apr 2012

@zabka132 ja si tiez myslim, ze ako sa ty spravas k personalu, tak podla mna aj oni k tebe 🙂

roo
16. apr 2012

Ale co ak oni povazuju za ucitve, ze sa nic nepytas, nic nechces, len robis, co Ti kazu a v ostatnom pripade si ticho? Isla mi dat sestra injekciu pri porode - pytam sa, co to je? Tak na mna zaganila... Ved mi mala sama povedat, co a preco mi ide pichat! Moj porod postupoval velmi rychlo, po sprche som citila, ze hlavicka uz ide von, poziadala som ju (slusne, ticho), nech ma vysetri. (Bol to moj treti porod a vsetky prebiehali rovnako, tak uz som vedela, co je vo veci) Vraj - co si myslim? Ze ma bude vysetrovat kazdych pat minut? A ze musi ist rodit do vedlajsieho boxu. A odisla! Nakoniec sa musela vratit, pretoze ma nemohla prepocut a oduta, ze "no tak podte, vysetrim vas", skonstatovala, ze rodim a volala lekara. Ale uz bola potom na mna neprijemna. 🙄

A este jedna pikoska - na sestonedeli jedna PA kontroluje poriadok na izbach ako v pionierskom tabore 😀 Ja som bola na izbe sama a bez dietatka, nuz som sa desne nudila a smutok zahanala ako sa dalo, tak som mala vsetko schovane v skrinke, vylozenu len mineralku a pohar, plienocky na prebalovacom pulte zrovnane 😎 A pri vizite som dostala od nej pochvalu! Doslovne povedala - "Musim vas pochvalit, mate tu poriadok." No fakt jak v tabore. Aj mi to bolo smiesne, aj ma to urazilo a v konecnom dosledku nahnevalo, ze si takto dovoluju este buzerovat v nemocnici.

lenocka84
16. apr 2012

baby tento stvrtok to budu presne 2 roky co som rodila v zilinskej porodnici, a mam len prijemne spomienky. sice to cele nezacalo az tak prijemne, kedze syn sa rozhodol prist na svet 6tt pred terminom, ale dr. Kalafusova bola uzasna, uz tam nerobi. odisla do holandska, veeeecna skoda.
co sa tyka sestriciek na sestonedeli, prijemne, mile, stale sa pytali ci nieco nepotrebujem. po prepusteni som uz bola iba doprovod ale aj tak sa pytali ci nam nieco nechyba a podobne. syncek lezal na jis-ke na 1. poschodi, tam som na 3den urobila mensi cirkus so stanicnou, ale okrem tejto neprijemnosti bolo vsetko ok. dokonca mi k nemu dovolili ist aj v noci, a ja som nemohla spat.

zuzub
16. apr 2012

ahojte, chcem sa spýtať či je nejaký oficial. zoznam vecí, ktorý treba do žilinskej pôrodnice.ďakujem.

zabka132
16. apr 2012

@zuzub toto je vyvesene na 1. poschodi - pri monitoroch:

OSOBNE VECI:
Obciansky preukaz, tehotenska knizka, preukaz poistenca, sobasny list

HYGIENICKE POTREBY:
Prezuvky, nocna kosela, papierove vreckovky, uteraky, zubna kefka, pasta, hreben, mydlo, toaletny papier

PRE RODICKU:
Porodnice vlozky, porodnicke nohavicky, tampony do podprsenky, jednorazove podlozky (aspon 5 ks), odsavacka mlieka (je moznost aj zapozicat), lanolinova mast na bradavky, Rosalgin na oplach rodidiel.

PRE DIETATKO:
Ortopedicke nohavicky (stredna velkost), pampersky, vlhcene obrusky, ponozky, tenka ciapocka, bavlnena plienka (5-6ks), mast na zadocek, cumlik, osuska

VYBAVICKA PRE BABATKO PRI PREPUSTENI :
Čiapocka, kosielka, kabatik, dupacky,deka, zavinovacka alebo overal podla pocasia.

a ak chces zober si vlastny pribor a slapky do sprchy.

zuzub
16. apr 2012

@zabka132 vďaka ja tam nechodím na monitor robí mi doki na poradni. v podstate podobné ako v Martine len ešte niektoré veci sú navyše

toxity
17. apr 2012

Babky čo ste mali zajednaneho lekára, koľko sa tak orientacne dáva? Nemám sajnu..

lunnka
17. apr 2012

@toxity ja iba z pocutia- +-200

fifitko25
17. apr 2012

@zuzub ahoj, neviem, či si spomínaš, ale písali sme si v téme na mojasvadba.sk 😉 pozerám, že už sa pekne rozrastáte o druhého člena 😎 😉 držím palce, aby to prebehlo bezproblémovo... 🙂

zuzub
17. apr 2012

@fifitko25 jeeej ahoj, jasne, že sa pamätám 🙂 pozerám, ale že aj vy sa pomaličky rozrastiete, držím palce 😉
@toxity minimálne počítaj tých 200€

fifitko25
17. apr 2012

@zuzub ahoj, no uz bolo načase aj u nás 🙂 a mala sa uz pýta na svet? 😉

zuzub
17. apr 2012

@fifitko25 zatiaľ nie , ale už by mohla lebo tieto posledné dni sú riadna zaberačka 😀 😀 😀

dulkagabulka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evening_star
19. apr 2012

Kočky, ako je to so žilinskou pôrodnicou - vyväzujú tam ešte stále pri pôrode nohy na kozu remeňmi?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre