Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

sandy3911
7. jún 2012

@wieruss ďakujem za názor 🙂 ty si bola sekciou?

sandy3911
7. jún 2012

@zuzana1331 ahoj, prosím ťa nevieš, ako funguje to, keď mám plánovanú sekciu, či sa dá zajednať aj ten apartmán takto dopredu alebo až potom pri príjme? ďakujem

wieruss
7. jún 2012

@sandy3911 nebola som sekciou, rodila som normalne, ale ked som si to bola obzriet tak sestricka povedala ze sa da rezervovat pokial mas naplanovanu sekciu 😉

sandy3911
7. jún 2012

@wieruss aha, takže fajn, zajednám si to dopredu, len aby pôrod neprišiel skôr, ako bude naplánovaná sekcia 🙂

wieruss
7. jún 2012

@sandy3911 no to si uz asi naplanovat nevies ak sa priroda rozhodne inak 😀 ale ja som maleho prenasala 2 dni, chlapci su asi lenivejsi 😀

lunnka
7. jún 2012

@sandy3911 ano da sa to zajednat pokial budu mat volne.. ja som lezala na rizikovom, v den ked mi dali vyvolavacku som hore vybehla na 3. ci sa da zajednat povedali mi ze maju plno, aj rezervovane, ale napisala si ma do kalendara a zazracne som nakoniec miesto mala.. treba ist a zajednat 🙂

zabka132
7. jún 2012

len pre informovanost...sestricky su mile, usmievane, aj ochotne ( teda vacsinou) aj na "standarte" 😉

rebroza
7. jún 2012

ja mozem len suhlasit so zabkou123. bola som na standarde dva tyzdne a mozem povedat, ze ani jedna sestricka ani raz nebola nemila alebo neochotna. fakt ich obdivujem.

zuzana1331
8. jún 2012

@sandy3911 Ahoj, zajednat sa da jedine v pripade, ze mas pevny termin nastupu. V opacnom pripade je to len o nahode.

nika1914
11. jún 2012

ahojte, aj ja som rodila v Žiline 31.5. , mala som plánovanú sekciu, rodil ma dr. Sudek, celkovo s nemocnicou spokojnosť naozaj veľká. Sestričky na 1. posch. na rizikovom veľmi milé, tam som strávila 2 dni, tak isto personál na operačnej sále pred sekciou, srandovali so mnou dokiaľ som bola hore. Trošku nevrlá sestrička na JIS, ale inak super, tak isto sestričky na 4. poschodí ženské a detské, tiež aj lekári. Všetci milí, ochotní, úslužní. Doktori kázali aby som si normálne pýtala lieky od bolesti ak budem potrebovať, sestričky sa chodili pýtať, či niečo nepotrebujeme, lieky čaj alebo hocičo. Ak som chcela lieky silnejšie dostala som injekciu, ak slabšie Ibalgin.

Ale malého mi nepriložili (dá sa to aj pri celkovej anestéze, ale nikto to neurobil), malého mi odniesli až na prosenie na JIS po nejakých 4 hodinách len ukázať, Potom až keď už som bola ďaľší deň ráno na izbe (teda po 24 hod. ). Sestričky mi kázali prikladať ho, to je pravda, ale ako prvorodičke mi nikto neukázal ako správne prikladať, ako spoznať či pije a pod. Mlieko mi nenabiehalo a ja som bola už psychicky na dne, nastúpilo až na 4. deň, ale keďže malý neťahal tak som na 5. deň išla domov so stvrdnutými prsníkmi, nik mi nepovedal, aby som si to aspon odstriekala. Nakoniec som bola na tom už tak zle, že som si musela zavolať laktačnú poradkyňu, lebo doma to na mňa doľahlo ešte viac.
Ale iank nemôžem povedať nič zlé na žilinskú nemocnicu, len keby som sa možno viac pýtala a otravovala tak by som sa aj viac dozvedela. tak babuľky, radšej sa pýtajte, aby ste nedopadli podobne, hlavne my prvorodičky ... 😉

carodejnica
12. jún 2012

Ahojte nemáte náhodou niektorá zoznam, čo si nachystať do pôrodnice v ZA? Je mi jasné, že ten základ je zrejme všade rovnaký a dá sa vygúgliť, ale niektoré drobnosti sa líšia podľa pôrodnice. Niektoré to aj majú zverejnené na nete, ale zrovna žilinská to nemá. Dík.

zabka132
12. jún 2012

@carodejnica kuk strana 72, tam som to pisala 😉

matkamirko
12. jún 2012

@nika1914 mala som podobne skusenosti s touto porodnicou 🙂 Ale nakoniec to dopadlo tak, ze po dvoch mesiacoch som o mliecko prisla, zial... Takze co sa tyka rad, ktore som v nemocnici dostala ohladne kojenia, a proste vsetkeho, tak tam to bolo velmi slabe. Bolo by uz mozno nacase, aby sestricky v nemocniciach matkam aj pomohli, poradili, ak je co treba...ziadna mudra z neba nespadla, ani ja som nebola vynimka. A aj druhorodicky si uz väcsinou nepamätaju, co a ako treba robit 🙂 Laktacne poradkyne by mali byt uz aj v nemocniciach, aby aspon uvodne vedeli pomoct. Sestricky zial na toto cas nemaju, chapem, ze maju aj ine povinnosti.

carodejnica
12. jún 2012

@zabka132 Dík 🙂 , predtým som rodila v Ružomberku (súhra okolností) - teraz zrejme v ZA, aj keď ešte stále neviem, kde ma vietor zaveje 😀

Ozaj, neviete či v ZA akceptujú namiesto klasického klystíra Yal ? Myslím toto - http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/detail/yal... , mne to v pohode v RBK dali, mala som to so sebou ... je to také jemnejšie.

nika1914
12. jún 2012

@matkamirko presne tak, my sa teraz musíme s maličkým trápiť, ja som mala doma z toho naozaj veľké depky, riadne som si poplakala, tak potom som sa rozhodla pre laktačnú, lebo som sa presne bála toho že prídem o mliečko a vedela som že by som si to potom vyčítala keby som neurobila všetko pre to, čo som mohla. tak teraz sa snažíííme aby sme to rozbehli ...hádam sa nám to podarí 😉

matkamirko
12. jún 2012

@nika1914 drzim palce 🙂 Mne to nevyslo, ale netrap sa, ked to jednoducho nevyjde, pripadne, ak budes musiet tiez zacat aj prikrmovat. Moj maly bol extra trieda, odmietal sa prisat, tak som zial odsavala 🙂 ...ja som zhruba po dvoch mesiacoch musela davat aj UM. Ale nevidim v tom negativum, maly je zdravy 🙂 Skoda, ze v nemocnici sa mamickam nepoda pomocna ruka. Inak aj ja som tam mala tvrde prsia(na 3. den), rozhanali mi to oxytocinovymi injekciami. A to den predtym mi vecer iba sucho skonstatovala sestricka, ze zajtra ich budem mat tvrde ako skala 🙂 🙂 ,a riesili to az vtedy, ked sa tak naozaj aj stalo. Teda presnejsie zvozili ma, ze co som robila 🙂
Ale ty to urcite zvladnes 🙂 neboj. Treba len pohodu, a venuj sa malickemu a sebe. Drzte sa! 🙂

vajanika27
13. jún 2012

@nika1914
@matkamirko no baby musim povedat, ze ja som mala rovnaky problem, nikto za mnou po porode neprisiel aby mi ukazali vsetko okolo dojcenia ako prvorodicke 😠 mala som vyhodu ze maly sa krasne prisal a stym nebol problem, u mna zase bol problem ze som mala malo mlieka a to pokracovalo aj doma, tiez som si zavolala laktacnu, ta skonstatovala to iste a ja som este chytila aj kandidozu na bradavkach, cize dnesnym dnom som v podstate dokojila ☹ ja uz ani nemam slov, proste na posraneho aj zachod padne 😠 😠 😠 a to som bola presvedcena, po mnohych clankoch ze kojit moze kazda, len uz sa dalej nerozvadza ze co robit ked mlieka nieto, a to ani nehovorim co vsetko som vyskusala aby som rozkojila...uznavam ze chybu som spravila na zaciatku, co je aspon ponaucenie do buducna, ked budem mat druhe na co sa mam pripravit, aby sa situacia nezopakovala...

matkamirko
13. jún 2012

@vajanika27 Myslim, ze stacilo tak malo...., aby sa nam niekto trosku povenoval, pred a po porode. Pred porodom mozno gynekolog/gynekologicka. Lenze oni nedavaju vobec nejake rady, na co aj? No a po porode, tiez nema kto. Presne, pri dalsom bude aspon clovek vediet, ze na co sa ma pripravit, co riesit uz pred 🙂

petah82
14. jún 2012

@carodejnica pred rokom a pol v Ziline Yal neuznavali...

lunnka
14. jún 2012

@vajanika27 ahoj ako si zistila ze mas kandidu na bradavkach? aj ja mam podozrenie..a neda sa s tym uz nic robit? inak velmi dobre vedia poradit ohladom dojcenia dievcata tu https://www.modrykonik.sk/forum/laktacna-poradna/vsetko-o-dojceni/

carodejnica
14. jún 2012

@petah82 To je divné, nevieš prečo? Mne to v pohode v Ružomberku aplikovali, sami sa ma pýtali, či to náhodou nemám so sebou. Divné móresy. 😖

vajanika27
14. jún 2012

@lunnka kukala som nieco na nete ale hlavne mi to potvrdila laktacna, ze to bude toto, dnes som bola u detskej a ta volala niejakej gynekologicke, tak ta povedala, ze to nemusi byt toto, tak ja uz neviem, mne je to jedno co to je, hlavne by som sa chcela zbavit tej hnusnej bolesti aby som mohla nadalej kojit 😠 diki za tip, skusim napisat tam, lebo som z toho uz chora, natieram to kadecim a furt to boli, tak aspon odstriekavam...a ty ako, kojis?

lucisha1
14. jún 2012

@zabka132 @vajanika27 @nika1914 @rebroza baby budúci týždeň mám ísť do ZA nemocnice na monitor (na pásy), neviete mi poradiť kam resp. na ktoré poschodie a či máte aj nejaké skúsenosti kedy je ísť najlepšie?? Mám tam ísť hociktorý deň v doobedných hodinách 😒 😒 😒

lunnka
14. jún 2012

@vajanika27 kojim ale tiez mam bolest, dnes brutal vystreluje z bradavky najma lavej ked sa malicka prisaje- dievcata tam radia nenatierat pri kandide lanolinovou mastou, ze to este zhorsuje..

lunnka
14. jún 2012

@lucisha1 treba ist na prve poschodie, sadni si na lavicku a cakaj, sestra vychadza a vola- potom si tam zas pockas na vysledky.. a kedy ist je tazko povedat..niekedy to ide rychlo, niekedy sa dlhsie caka- najma na vysledky, lebo sa caka na lekara kym pride a posudi..

lucisha1
14. jún 2012

@lunnka super ďakujem. Som si naivne myslela, že sa tam bude dať objednať alebo podobne 😒 😒

tibiana
14. jún 2012

@matkamirko
@vajanika27
@nika1914 3. poschodie apartman a sestricky perfektne, porodna sala - personal detto. lekari zenskí super. Mne sa nepacil pristup z novorodeneckeho /zial/ : napr. prebalila odisla, okupala raz-dva odisla, /ruky sa mi triasli a isla som z nemocnice totalne mimo, vsetko som sa naucila az doma s pomocou pribuznych/ sestricky z novorodeneckeho mi neprisli prilis ustretove .. chapem, ze maju toho vela ale .... prisla som domov s rovnakym problemom ako vy .. plne prsniky, mala sa mi nevedela poriadne prisat .. tak som presla na odstriekavanie a odstriekavam dodnes.

vajanika27
14. jún 2012

@lunnka mna to najprv len palilo ale len po dojceni, ja ked dojcim tak ma nic neboli az potom zacne peklo....pisala som do tej diskusie co si mi radila, a tam mi poradila baba ci nemam taku mliecnu chrasticku a mala pravdu, mam ju, tak som celkom rada, lebo aspon viem v com je asi problem...

vajanika27
14. jún 2012

@tibiana suhlasim ze vela veci v Za nieje doriesenych, ja som si zila svoj zivot v porodnici a pokial nemusim prikrmovattak ich ani poriadne nevidim...no bohuzial je to tak ze clovek a nauci mnoho veci az doma, ja napr. treaz viem ako budem postupovat pri druhom, co sa tyka dojcenia...ja som nevedela ako to bude so mnou az teraz viem comu mam predchadzat a na co sa pripravit...no to je skoda ze nedojcis, lebo dojcenim nedavas dietatku len mlieko ale hlavne pocit bezpecia, lasky...dietatko ta potrebuje citit...ja kebyze mozem tak dojcim s obrovskou radostou...ja mam malo mlieka, dala by som vsetky peniaze zato keby ho mam vela a mozem si vychutnavat ten krasny pocit, ked je dietatko syte...ked si odstriekas tak aj tak sa mala nechce prisat???

lunnka
15. jún 2012

@lucisha1 nie, neda sa zial objednat..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre