Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

evening_star
20. dec 2013

@petah82 Ja mám podobné negatívne spomienky. Už som na 99% rozhodnutá, že budem rodiť v Čadci.

martinusik91
20. dec 2013

@suzik77 ja som tam sice nerodila ale tak pred dvomi mesiacmi som tam lezala cez dva tyzdne koli krcku.Ficek mi nepride ako chrapun teda na vizitach bol fajn a mily ale to prostredie a sestricky... Ja som po tom pobyte povedala ze v ziline urcite rodit nechcem a rodila som v martine.Kebyze uz mam rodit v ziline tak si vyberiem Babjaka alebo este taky jeden mlady tam bol ale uz neviem meno taky s bradou dve kamosky pri nom rodili a boli spokojne. 😉

bobozoziliny
30. dec 2013

Ahojte. Rodila som 13.decembra, takze moja cerstva skusenost: Bola som na nadstandarde, takze neviem posudit aky je pristup na inom poschodi ale u mna maximalna spokojnost. Sestricky ochotne, usmiate, vzdy poradili ked trebalo. Ked som mala 3,5 hodinove bolestive kontrakcie tak jedna z nich bola stale pri mne aby mi ako tak pomohla "prezit to". Porodnika som mala vybaveneho takze uz dopredu vedel co chcem a co nie pri porode. Sestricky z novorodeneckeho boli tiez fajn, niektore viac ochotne niektore len tak aby sa nepovedalo tak prisli pozriet 🙂 . Takze ja si ZA porodnicu pochvalujem, ale je pravda ze to bolo aj tym nadstandardom 😀

lenkalis
30. dec 2013

@evening_star Ja som prišla do pôrodnice otvorená na prst a manžel bol so mnou stále 12 hodín do pôrodu na nadstandardnej sále. Bez neho by ma tam nikto neudržal a neexistovalo pre mna byť na nejakej vzdychárni sama. Ani si to neviem predstaviť.
Nepodpisovala som na príjme ich papiere, ale svoj pôrodný plán, kde bolo, že chcem pri sebe manžela, nechcem nástrih a iné zásahy bez vysvetlenia a uváženia a dieťa celý čas pri sebe. Aj to tak bolo. Treba si za tým stáť. Máš na to právo. Ak na tom budú mamičky trvať a požadovať svoje práva aj ich zvyky sa zmenia. Dvaja lekári, kt. boli pri pôrode sa ma prišli potom ešte opýtať, či som bola spokojná s pôrodom.

evening_star
30. dec 2013

@lenkalis No pri druhom pôrode už budem múdrejšia. Ja som jednak tichšej povahy, a jednak som bola zo všetkého- zo samotnej bolesti, aj z prístupu - tak šokovaná, že som sa nezmohla na slovo...Ale pravdepodobne už pôjdem rodiť do CA.

lenkalis
30. dec 2013

@evening_star 🙂 Ja som tiež tichšej povahy a celý príjem som preplakala kvôli ich prístupu, ale bola som pripravená a keď niečo naozaj chcem, tak sa nenechám zastrašiť. Ja by som ale už tiež nerodila v žiline.

adelajda2012
30. dec 2013

@bobozoziliny prosim ta, ako si mala vybaveneho toho porodnika? Po znamosti, alebo sa to uz da aj oficialne?

bobozoziliny
31. dec 2013

@adelajda2012 po znamosti.

iwonita
18. jan 2014

@petruldo v MT nerobia sono pred porodom, takze nezistia ani odhadom vahu, preto nechavaju rodit aj velke deti - nevedomky

iwonita
18. jan 2014

@dulkagabulka ahoj, prosim ta , ebook o nastrihoch je uz hotova ? ci sa na nej este pracuje ?

dulkagabulka
19. jan 2014

@iwonita hotovy je, mozes si ho stiahnut na stranke zenskych kruhov 😉

iwonita
19. jan 2014

@dulkagabulka ved praveze som sa o to pokusila, ale stale cakam ze nieco pride na mail

dulkagabulka
19. jan 2014

@iwonita ak mas gmail, pozri v propagaciach, alebo v spame

iwonita
19. jan 2014

@dulkagabulka no presne tam som to nasla 🙂 dakujem , nakolko idem rodit v Ziline, predpokladam ze bez nastrihu neodidem a pritom je to to jedine co by som chcela - nanastrihovat :(

dulkagabulka
19. jan 2014

@iwonita hladaj inu porodnicu..alebo napis porodne prianie a daj ho k informovanemu suhlasu..na IS dopis, ze je platne iba s tvojim prianim...ak sa nevyskytne stav neddkladnej zdrav. starostlivosti u teba alebo babatka, po pravnej stranke su povinny sa nim riadit...zarucuje do medzinarodny Dohovor o ludskych pravach a biomedicine i Zakon o zdravotnej starostlivosti..a co sa tyka unosu zdraveho babatka a zabraneniu bondingu, aj Zakon o rodine....ak by nie, mozes vyvodit pravne konsekvencie

fila1985
19. jan 2014

ja som rodila v ziline , bola som na nadstandarte tam boli sestricky super, na porodnickej sale sestricky hrozne....myslim, ze doktori su velmi dobri a vedia presne co robia.sestricky z novorodeneckeho ako ktore, niektore mile, niektore menej mile.doktori ficek a sudek su odbotnici a velmi dobri lekari taktiez je tam mlady doktor s bradou, co tu uz bol spominany ten je tiez velmi mily, neviem ako sa vola.

dulkagabulka
19. jan 2014

@iwonita inak prave teraz sa prejednava pred Europskym sudom pre ludske prava pripad zeny, ktora zaluje nemocnicu za nastrih, ktory bol vykonany proti jej voli...pockame si na vysledok..a ten bude zavazny aj pre nasich lekarov

iwonita
19. jan 2014

@dulkagabulka vau, urcite o tom daj vediet , alebo aspon nejake linky na informovanost

iwonita
19. jan 2014

@fila1985 dr. TOMŠA - je skvely !!!

fila1985
20. jan 2014

ano som vedela ze je na T len som si nevedela spomenut mna prijimal velmi mily doktor

adelajda2012
27. feb 2014

@iwonita zalezi koho budes mat pri porode. Ja som rodila pri holesovej s mininastrihom. Sedela som hodinu po porode bez problemov.

iwonita
28. feb 2014

@adelajda2012 pri holesovej som rodila prvykrat, teraz som vychytala inu ... meno ani neveim, zilincova ci ako sa volala. ako nicele kidman vyzera 🙂 taka vesela kopa a ked ma sila, tak hovori : ste vychytali , ja som krajcirka ... ale teda zasila ma uzasne, riadne bolestivo, myslim ze cely porodny trakt vedel o tom ze ma siju. manzel to nazval ze to bolo ako u masiara ... ale hojenie SKVELE a jazvu si ani nevidim. zrejme som mala vela vnutornych stichov a tie vonkajsie som videla iba dva. nedavala som si ale ziadne rosalginove obklady, to je nic, ale DebriEcaSan - pripravok v spreji, aj 6x denne po kazdej sprche a za tyzden som nevedela ze som rodila, odporucam !!!

adelajda2012
28. feb 2014

@iwonita tak uz mas potom...ja som nejak nepostrehla, kedy si to pisala 🙂. Tak super. A dik za tip na ten sprej. Urcite pozhanam. Ja tiez bohuzial ratam s nastrihom (hoci som pripravena im povedat ze ho nechcem...ale fakt zalezi kto tam bude), no kazdopadne uz ma to tak nedesi ako pri prvom. Gratulujem k drobcekovi!!!

dulkagabulka
28. feb 2014
iwonita
1. mar 2014

@dulkagabulka dotaznik idem isto vypisovat, kamaratka mi ho poslala,len si musim najst viac casu kedy mozem robit sustredene .. cize niekedy ked deti spia

maco
7. mar 2014

@bobozoziliny
@fila1985
prosim baby poradite, ci sa da nadstandard rezervovat dopredu? A koho kontaktovat? Som rozhodnuta ist do Martina, tam som rodila aj prvy krat, ale termin o tyzden a mam pocit, ze krpcovi sa vôbec nechce von, uz mi aj lekar vravel, ze ked neporodim do terminu, musim ist na prijem - a pokial viem, to ma vezmu len do Ziliny, lebo do MT nepatrim a tam beru len uz rozbehnuty porod, nenechali by ma tam lezat 1-2 dni len tak a prenasat, ci? Tak sa uz pripravujem na tu horsiu alternativu, ze by to musela byt Zilina. Viem ze na monitore v ZA je vyvesene o tom nadstandarde, ale idem tam az v utorok a bojim sa, aby uz nebolo neskoro a bol volny... dik moc.

fila1985
7. mar 2014

ak budes mat zajednany prijem na dany den, tak sa to da rezervovat, ale inak nie, ale ked som tam ja bola tak boli iba 3 izby plne.ale aj ked budu mat plno, tak mozes byt jeden den na normalnej izbe a potom ta presunu na nadstandart a oplati sa to tam aj za tie peniaze, je to tam pekne a aj sesticky su mile.horsie je to uz na porodnej sale s tymi sestrickami.

skorvankova
9. apr 2014

Ahojky mamičky. Máte nikto nejaké najnovšie skúsenosti zo žilinskej pôrodnice? Ďakujem

dulkagabulka
4. máj 2014

skúsenosť ženy s dodržiavaním pôrodneho priania v Žilinskej pôrodnici- dolu v komentoch
http://www.zenskekruhy.sk/napisali-sme/item/316...

prosím pošlite nám vaše skúsenosti

dulkagabulka
4. máj 2014

ten koment je fakt strašidelný...čo mna zaráža, že v žilinskej prôodnici sa stále ešte nesmie počas pôrodu piť...neskutočné...moja dcéra rodila pred 4 týždnami v pôrodnci 10 km za našimi hranicami a počas pôrodu dostala nielen bohaté raňajky, ale aj pokyn piť 1 liter tekutiny za hodinu !!! pričom sa jej sami pýtali, čo si želá, či sladku malinovku,alebo sladký čaj, alebo aj čokoládu...počas tlačenia /tlačila 2 hodiny/ pila takmer po každej kontrakcii, sama si pýtala a my sme jej davali piť...napriek tomu, ze pôrod bol s komplikáciami bola nabádaná personálom na pitie..po pôrode sme konštatovali, že nevypila liter, ale dva 😀 .Ina May Gaskin vo svojej knihe Zázrak porodu píše " Kategoricky prehlasujem, že keby sme našim ženám zakazovali počas pôrodu jesť a piť , neodsiahli by sme tak úžasné výsledky "
a ja sa pýtam , kde toto sme? aké sú vedomosti našich zdravotníkov ked dodržujú tak nezmyselné staré praktiky u všetkých rodiacich žien? dokázal by niekto s personálu vyjsť na Kriváň bez toho, aby mohli piť počas pochodu??? fuu...hrôza...ako v koncentráku...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre