Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
suzik77
autor
19. jan 2010

haha, len aby sme nedopadli tak, ze si budeme musiet podojit 😀 😀 😀

suzik77
autor
19. jan 2010

no a k tej sterilizacii by som sa aj ja rada opytala. Lebo niektore veci - napr. odsavacka pisu, ze nepremyvat vodou horucejsou ako 60 stupnov. Tak neviem, ci kukat navody, alebo varit vsetko? A tu odsavacku si mam rozobrat, ked ju chcem uvarit, alebo aj v celku to mozem???

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kosska3003
19. jan 2010

no ja som ju rozobrala a na 5 sekund kazdy diel dala do vriacej vody a potom ju uz teraz len umyvam v teplej vode a to staci podla mna
riv ja som mala potom este jednu od babynova taka jednoducha ale kedze som zacala odsavat kazdy den tak som si kupila tu tescovu lebo tou babynova som sa moc narobila a nemohla som s nou aj kojit a z druheho cprsa odsavat lebo mne mliecko az striekalo a skoda ho no nie 😀

betyna8
21. jan 2010

suzik, rozober ju.ked ju budes varit 😀 ,ved nech sa to vnutro vyvari
inak,pekne sa vam to krati. my s malym chodievame kazdy den von,tak sa potom hadam stretneme 😉
a este nieco,ak mate stres z kg navyse, malý ma 4 týždne a z 13 kg co so nabrala mi 7 ostalo v porodke a zatial 3,5 vycucol malý

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
betyna8
21. jan 2010

riv, ja som pribrala v tehu aj na bokoch 10 cm a su fuč, ono je to tak,že si stále v strehu a furt dookola krmiš a uspávaš,teda tie prvé dni-týždne,kým si neurobí maličké nejaký systém,tak to ide s kg dole.A je pravda,že Matúško je riadný papkáčik,veď to aj vidno na fotkách,ake už ma líčka 😀 Máme už 4 týždne,začína lepšie spsinkať,menej dlho a často papá,uvidíme ako to bude ďalej

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
suzik77
autor
22. jan 2010

ahojte, bety - krati sa to, ale akosi pomaly 🙂 uz by bolo fajn, keby to bolo za mnou. A jasnacka, na jar sa isto budeme stretavat castejsie, nech sa deticky okukaju. To vies, ja nez vyleziem po porode von, tak bude marec. Dufam, ze sa uz zacne topit sneh a bude teplucko, nech si vychutnam prechadzky. A dik za radu, budem varit 🙂

riv - mne narastlo vsetko. Zadok, stehna, chrbat - skratka vsetky partie, ktore si clovek nezela, aby rastli ☹

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gondola99
22. jan 2010

Ahojte kocky. Neviete mi poradit, ci sa da dohodnut s dr,paucinom, aby bol pro porode nasej dcerky? Chodim zatial k lanimu, ale ten je strach a hroza. A NIC NEVIE ODPOVEDAT, KED SA HO NIECOM OPYTAM ohladom porodu samotneho. Bola som u paucina na sono a pacil a mi jeho pristup. vsetko aj manzelovy ukazal ako dieta rastie. Od bduceho mesiaca chcem prestupit ku nemu.a chcem ho mat pri porode, lebo od kamaratok, co rodili pri nom mam len tie najlepsie referencie.Ak by nemohol on, tak som pocula pochvali aj na dr babjaka. A kde chodieva Paucin k porodom? do Ziliny alebo aj do Cadce.? radsej by som sla do Ziliny, kedze tu mam rodinu, ale zavis to do toho, kde pride paucin k porodu...ak sa bude dat s nim dohodnut. Ak mate nejake ine referencie na paucina, pripadne neake dalsie informacie, napiste mi ich...dakujem

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katherine27
23. jan 2010

Gondola99 si na tom podobne ako ja..ja ak v Žiline, tak len Babjak, keď som ležala v septembri v nemocke tak ma prijímal, bol super, ako doktor odborník a ako človek fajn..nedám dopustiť..bol úžasný... len ešte nemám naňho žiaden kontak, ľutujem že som si to s ním nevybavila už vtedy..ináč by som chcela Čadcu, Paučina..Paučin máva v ZA službu v utorok..

kosska3003
23. jan 2010

gondola ja chodim k paucinovi on je super dr ja som k nemu prestupila az po porode on robi v Cadci a ako pise katheruna mava nocnu v Ziline nocnu tak vsak chod za nim ak chces kontakt tak si daj ma stranku www.gynpaucin.sk a ak chces byt v ziline tak Babjak je super ale ak si ho chces dohodnut tak cim skor tam lepsie

suzik77
autor
23. jan 2010

vcera som sa vratila z 3-dnoveho pobytu v nemocnici, kde som sa dostala zrejme vdaka zlcnikovemu zachvatu v utorok v noci (najprv bolesti brucha, chrbta, potom zvracanie). Lezala som na gynekologii. Vsetky vysetrenia ako aj monitory boli vsak od prichodu do nemocnice az do prepustenia v poriadku. Od utornajsej noci ma v podstate nic nebolelo a ani som nezvracala.

Oficialne mam 3 tyzdne do porodu. Zaujima ma, ci je mozne, ze mi "odchadza" tzv. hlienová zátka. Uz vo stvrtok napoludnie (cca 11.00 hod.), ked som bola na velkej potrebe, som si vsimla, ze mam vytok svetlo-hnedej farby. Nebola som si vsak ista, ci som to utrela z "predu" alebo zo "zadu". Stalo sa mi to vo stvrtok iba raz. Potom az do vecera absolutne nic, cista vlozka. aj vcera som mala opat na intimke (asi o 15.00) malinky svetlo-hnedy vytok. Vyzeralo to s prepacenim ako sopel. Je mozne, ze je to ta hlienova zatka?

Dnes vecer - pred chvilkou - opat husty vytok, tentokrat viac-menej ciry, mierne zafarbeny do zlta. Okrem toho dnes po cely den zo mna po kvapkach vyteka nejaka cira tekutina. Neviem vsak urcit odkial.. Neviem urcit, ci odchadza po trosicke plodova voda, alebo ci to je unik mocu???
Ak by to bola plodova voda, moze to uskodit? Predpokladam, ze dokopy za cely den toho nebolo viac ako 1/2 deci... V pondelok mam kontrolu, tak to urcite spomeniem, no nechce sa mi utekat kvoli tomu na pohotovost, bojim sa, ze si ma tam zase nechaju, pritom sa citim dobre... 🙂

Nechcem panikarit a letiet opat na pohotovost - stacili mi tie tri dni v nemocnici. Inak, tvrdnutie brucha mavam, niekedy aj hodinku takmer v kuse, inokedy aj 4-5 hodin vobec. To iste bolest krizov. Takze nemam pocit, zeby porod uz prichadzal. Tak mi poradte, ci si myslite, ze to bola hlienova zatka alebo zeby volaco ine? A co ta voda??? Pocula som, ze ta zatka ma individualnu farbu. Niekto ju vraj ma ciru, niekto prave taku svetlo-hnedu, niekto ruzovkastu. Je to pravda?

julylily
23. jan 2010

suzik To sa neda takto zistit, ci odteka plodova voda alebo je to ten hlienovity sopel. Paucin ma vysetril s pakami na ambulancii a kvapkal na vlozku taku smradlavu oranzovu vodicku, ze 😒 ked to zozelenie, tak je to plodova voda a musi sa ist do nemocnice lezat.
Zajdi za svojim doktorom aby ta vysetril.

suzik77
autor
24. jan 2010

ahoj julylily - ja mam kontrolu v pondelok, tak snad dovtedy sa nic nestane 😅
inak, netecie toho vela, mozne kazde dve hodinky citim nieco ako slabulinky vytok, ja odhadujem za 24 hodin, ze to nie je viac ako stvrtdeci...

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
suzik77
autor
24. jan 2010

rivatha - noc bola dobra, spala som celu noc a neviem ci nieco tieklo, ale rano som nemala pocit vlhka 😀
Tak hadam to do zajtra vydrzim...

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
suzik77
autor
25. jan 2010

uz tu chodime asi len my dve 😎

ollski
25. jan 2010

🙂 asi vam napise aj nejaka cestvejsia mamina 😎
pri prvej dc, mi ho dali v porodnici, pri druhom som si musela lieh kupit, nie je to velka investicia, ale sa mi zdalo, ze to co davali v por. nebolo to iste ako som si kupila ja, no kupit si ho mozete, aspon bude, ked ho budete potrebovat...aj detska sa pytala, ci mame daco na pupcek...
hojenie pokial si pamatam tak tvalo 2-3 tyzdne. po tyzdni sa mi zda ze "to" odpadlo a potom sa hojil rychlo
tak sa drzte 🙂

suzik77
autor
25. jan 2010

ollski - to si mame pytat len lieh na hojenie detskeho pupka alebo to ma este nejaky specificky nazov? Alebo si pamatas, co si pouzivala ty? Ze poradis... Ak tu este prides 😀

severka222
25. jan 2010

ahojte, lieh vám v pôrodnici dajú, je to na každej izbe, ale samozrejeme aj po príchode domov treba pupček ešte ošetrovať, tak je dobré ho mať aj doma, treba to pýtať v lekárni 60% lieh na pupok 😉

betyna8
25. jan 2010

babulky,lieh som kupovala na domace osetrenie pupceka,ten nam odpadol na treti den co sme boli doma a potom sme pupčok ešte zo 5 dni natierali aby sa docistil a nezapalil

sumsi
25. jan 2010

Ahojte, ešte na krátke doplnenie pridávam, že ten 60% lieh stojí 23 centov. V žilinskej nemocnici s ním len tak pofŕkali pupok. Doma som si vždy namočila vatové tyčinky, čistenie šlo s nimi lepšie.

sumsi
25. jan 2010

Rivatha a Suzik77,
neviem, či ešte stále zvažujete či sa ubytovať na nadštandarde v žilinskej nemocnici. Ja som rodila pred mesiacom a bola som na štandardných izbách. Aj tu bol prístup sestričiek veľmi dobrý, vždy sa ma spýtali či niečo nepotrebujem, či už od bolesti, alebo inú pomoc. Pravda je že sprchy sú starodávne, ale tých 5 dní, čo tam človek strávi, sa to dá vydržať.
Čo sa týka pôrodu, doktora som žiadneho vybaveného nemala, rodila som prvý krát a aj napriek tomu to šlo super. Pôrodné asistentky boli veľmi milé a vždy mi vysvetlili, čo mám robiť. Bola som s prístupom veľmi spokojná.
Držím vám palce.

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
suzik77
autor
25. jan 2010

baby - tiez dakujem za info, kupim lieh na pupok 😀

riv - hybaj na nadstandard - pokecame 😀 😀

ja ked som bola teraz tych par dni lezat, mohla som mat navstevu aj o osmej, ale len na chodbe. pochybujem, ze bude moct prist na izbu, navyse, na izbe asi nebudes sama - na beznej izbe mam na mysli. no a chlap bude chciet asi aj babatko povarovat, no a to na chodbe tazko....

a wc ani nehovorim. ja ma problem vytentit sa doma, nieto este na spinavych nemocnicnych 😅
a riv - dufam, ze volne budu mat, a ked nie tak ja neviem potom. asi sa zblaznim. rozmaznana som 😎

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre