Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

teerry
21. apr 2010

chcem sa vás ešte spýtať že či je na pôrodnej sále vždy jedna rodička, alebo sa môže stať, že tam budem ešte s niekym??? 🙂 dakujem..:D

janka1224
21. apr 2010

Ahoj teerry,

môžu tam byť aj viaceré rodičky, ja som rodila 30.3. v Žiline, boli sme tam tri, ale ja som porodila posledná.

teerry
21. apr 2010

ale myslím na jednej sále, kde sa už rovno rodí?? to tam boli 3ja doktori?? alebo ako?? a ked chcem mať manžela pri sebe, tak to je moc ludí nie??? ☹

magdal1
21. apr 2010

katherina a janka , prekopirujem odpoved od mojej znamej zo ZA :"na Modrom konikovi je tema Dakujeme Annag, tak kocka ma aj svoju www.stranku a
vdaka nej dojcim doterat, dokaze naozaj poradit,pripadne odporucit poradkynu blizko bydliska."

janka1224
21. apr 2010

Ahoj teerry,

ja som bola v ZA v tom najnovšom boxe, mala som pri sebe aj manžela, mala som samostatnú sprchu aj WC, doktor príde až na koniec a ten ťa iba odrodí, mňa chodili kontrolovať pôrodné asistentky, robili mi monitor a tak. Doktor prišiel až na koniec odrodil a zašil ma.
Táto miestnosť je oddelená iba zásuvnými dverami a tam sú potom myslím 4 alebo 3 rodiace boxy (alebo ako to nazvať). V týchto boxom rodili dve rodičky predo mnou. Ich rodil jeden doktor, ja som rodila o 2 hodiny neskôr, keď už bola iná smena.
Službu majú vždy dvaja lekári.
Deň po mne rodilo 5 mamičiek naraz a tam boli potom skoro všetci lekári, riadny nátresk 😨 Jedna z nich bola po tom so mnou na izbe, tak hovorila, že to bola riadna divočina.
Držím palce.

janka1224
21. apr 2010

Ahoj magdal 1,

ďakujem za tip, skúsim jej napísať 🙂

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
teerry
22. apr 2010

a nie je problém ked sú tam aj manželia?? a tie boxy sú v jednej miestnosti 3 alebo ako to je?? a akými zásuvnými dverami oddelené?? to akože skoro ako plachta alebo čo??? ☹

barboragondova
22. apr 2010

V žilinskej porodnici su tri alebo styri porodne stoly vlastne v jednej miestnosti, len su oddelene od seba na polovicu stenou a ostatny priestor je volny. Potom je tam jeden osobitny porodny box, samostatna miestnost, ktora ma aj svoje socialne zariadenie.

mufo24
22. apr 2010

Ahoj rivatha! Pýtala si sa na to plávanie. Ja mám dve dcéry s prvou som pred dvomi rokmi chodila plávať k tenisovým urtom za plavárňou - realizovala to spoločnosť nereus. Nebolo to zlé, ale teraz chodím s mladšou do tých istých priestorov ale na plávanie Mgr. Márie Koňarčíkovej a tam sa mi to páči viac. Je to zaujímavejšie, hodiny sa dajú nahradiť bez zbytočného dokladovania, len treba dopredu nahlásiť, že ti to nevyhovuje. Detičky dostávajú diplomy s fotkou a pod. Čo sa týka ochorení - deti mi na plávaní nikdy neochoreli. Voda je pravidelne kontrolovaná. Stalo sa aj to, že v nej raz niečo našli ale jednali veľmi korektne - poslali nám mail s poriadnym vysvetlením a o pár dní to bolo vyriešené.

lenocka84
22. apr 2010

ahojte
mam za sebou porod v za a musim uznat ze som spokojna,
bola som milo prekvapena pristupom personalu, na prvy dojem boli chladny, ale je to len zdanie.
boxy su viacmenej 3 v 1 miestnosti, ten stredny ma nevyhodu ze je oproti dveram
a oddelene len prieckami, ale to nie je take zle
ten samostatny box je predpokladam za priplatok.

porodne asistentky boli super, aspon tie pri mne, dokonca som tam mala studentky. boli zlate, a vobec neposobili ze obkukuju.

pani dr. ktora ma rodila bola zlata a mila, napriek tomu ze nespala celu noc, aj tak ma na druhy den odrodila, keby som vedela meno, aj konkretne uvediem

ollski
22. apr 2010

samostatny box nie je sice za priplatok, ale davaju tam asi vacsinou mamicky, kt maju zaplateny doprovod...teda ak je volno
1x bez manzela som bola v obyc, dalo sa, lebo v tych bolesticah mi to bolo vlastne celkom fuk kde som 😅...a myslim, ze na tom novom bolo prave volno....
2x po prepich plod vody, som odcupkala aj s manz do noveho boxu...je naozaj omnoho krajsi, je tam to okno 🙂 , aj WC aj vana, fitka, nove polohovatelne kreslo...na tych starych su obych "kozy"...ako je to oddelene som tiez nevnimala

dlho som rozmyslala, preco sa mi nezdalo zilinske sestonedelie take strasne a konecne som nato prisla 😀 !!!
je pravda, ze to na 4p nie je luxus ani katastrofa, v januari pri sprchovani mi zuby drkotali, ze az...WC tiez ziadna slava...mne osobne dvojpostelove izby vyhovovali, nerada som sama 😕.... ale asi mi to neprislo preto nijako hrozne, lebo som tam prisla len par mesiacov po tom, co som sa po 5 rokoch vratila z intraku 😀 takze mi to nejak asi nedoslo, zeby to mohlo byt krajsie a lepsie...aj ked na nadstandarde som sa bola kuk 😉 no 5 dni mi uslo raz-dva...
ked je clovek zvyknuty na vyssi standard, tak mu to asi pride hned... 🙂
zase som sa to vypisaa, tak zelam dobruuu nocku

suzik77
autor
23. apr 2010

ollski - zrejme spravny postreh 😀
Lebo ja osobne som vekmi premaznana osoba a fakt to 4.posch. na mna posobilo odpudzujuco 😖
Urcite by sa tam zeny citili 1000x lepsie, keby opravili - vynovili sprchy a toalety. Uz tie izby - ked nemaju prachy - vydrzia este par rockov, no socialne zariadenia - to je hanba. Predsa len, cerstve matky s cerstvymi ranami na tak intimnych miestach a sprchuju sa v takej hroze, no fuj. A pritom predpokladam, zeby to nebola draha investicia.
Predpokladam, ze keby vedenie nemocnice chcelo, tak tie peniaze najde... 😔

ollski
23. apr 2010

hm, len smutne na tom je to, ze intrak je intrak...tam clovek, okrem par vynovenych, proste komfort necaka 😝 , ale v nemocnici, dokonca porodnici, by uz urcite veci mali byt standardom,...naozaj by trebalo nieco spravit aspon so socialnymi zariadeniami, je to hamba...a este vacsia, ze si aj hajzlak clovek musi nosit sam!!! nehovoriac, zeby na umyvadle MALO byt mydlo, ved je to predsa nemocnica!!! sranda, ze v hypacoch je na zachode aj papier, pri umyvadle mydlo...zrkadla....atd.
taktiez si neviem predstavit lezat tam v lete horucom, kedze naoknach neboli zaluzie....

na 1p, kde sa lezi niekedy fakt dlho, je "len" mesiac a pol, ale boli tam kocky podstatne dlhsie, by mala byt na izbe TV...lebo kazu lazat, ale len tak lezat, je na zosalenie 😝!!! a sediet v jedalni, na tych komfortne tvdrych stolickach sa da tak pol hodku...no a velmi mi vadilo postelne pradlo, ktore si snad pamata este nasich starych rodicov...matrace a vankuse nevyninajuc, kazde rano som sa budila dolamanejsia ako so si aj s bruskom lahla...
takze by konecne mohlo niekoho osvietit a realizovat sa na spravnych miestach 😉

moje vyhrady po 1 por. boli skor voci personalu...asi som vtedy nemala stastie ja dobru naladu a ochotu u sestriciek...
ja osobne sa zilinskej porodnice zastavam, ale su veci, ktore by trebalo zmenit...stale hovorim, ze tym par dni sa to tam vydrzat da v pohode, no chvalit sa cim, okrem jednej porodnej saly a nadstandardu cim nemaju,ja viem ze nemaju peniaze, no kde su sponzory???

gloria78
23. apr 2010

...jasné, že nájde, len musia vedieť ako na eurofondy.
Na tie otrasné sprchy som si spomenula, keď sme boli tento týždeň "kolaudovať" Marekovu komplet zrekonštruovanú budovu školy a telocvične. Čistučké zatváracie sprchy, veeeľa sprch, umývateľné WC, senzor splachovanie...no nevravím, že netreba, ale v pôrodnici 100x viac. Tu ide o život!
Jednoznačne chyba vedenia.Predpokladám, že v tejto pôrodnici nikto z nich ani žiadna ich manželka nerodila!

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kacenka24
23. apr 2010

Olski, keď si napísala o tých vankúšoch, tak ja som minulý rok v januári rodila v Žiline a ležala som najskôr prvom. Manžel mi doniesol z domu komplet novú posteľnú súpravu, lebo v tých ich gučách sa nedalo spať. Potom sa mi v priebehu pol hodiny rozbehol pôrod a musela som ísť okamžite na štvrté. Bola som samozrejme nepobalená. Po pôrode vravím mm, aby išiel dole vypýtať naspäť naše veci. No a samozrejme náš nový vankúš sme NEDOSTALI. Naschvál bol zabalený tak, aby si to hneď nevšimol. A pri tých komplikáciách, ktoré sme s malou po narodení mali by nikoho ani nenapadlo, že dostaneme naspäť ten ich zapáchajúci. Zistila som to až ja, keď som prišla z nemocky domov. A teraz choď sa s nimi hádať.

teerry
23. apr 2010

fiha.. tak to tam musí byť iná divočina, ak tam rodí aj viac mamičiek.. to nechápem... potom sa človek nemôže čudovať že sú tie sestričky také odmerané alebo tak, teda niektoré, ked tam je toľko roboty odrazu.. 😒 a fitka je iba na tej samostatnej izbe?? alebo v každej z tých tzv. miestností???

barboragondova
23. apr 2010

Ahoj Teerry, loptu ti daju ku kazdemu porodnemu lozku, nie len v tom samostatnom boxe.

teerry
23. apr 2010

a čo tam je všetko k dispozícii v tom boxe okrem tzv. kozy a lopty???

zuzub
23. apr 2010

ja som si užila ženské odd 2x , a teraz som počas tohto tehu na 1p. odležala našťastie len 5 dní a myslím si že to ako vyzerá toto odelenie respektíve celé ženské a porodné odd. je hanbou žilinskej nemocnice, ja si nemyslím, že by som bola náročná ale niektoré veci to je veľa.myslím si, že vedenie nemocnice by sa malo ísť poučiť od nemocnici v Čadci prípadne v Martine ako má také oddelenie vyzerať.druhá vec je personál ten sa asi všade nájde aj taký aj taký, ale aby sa na wcku 2 dni nesvietilo a báli ste sa vojsť do sprchy, prípadne vám dajú obliečky v stave handry to je veľa 🙄

zuzadula
23. apr 2010

teery.. 🙂.. ak si chces predstavit tie boxy.. tak je to miestnost, rozdelena prieckami.. je to oblozene obkladom.. a steny namalovane.. myslim, ze kazdy box inou farbou .. aj nejaky ten obrazok sa najde 🙂.. novy box ma aj novsie vybavenie..
k dispozicii su lopty, vana.. ale ta sa moc nepouziva.. ale predpokladam, ze ak by sa mama dozadovala, tak by nebol problem.. ale musi mat k tomu spravenu kultivaciu.. myslim, ze nie starsiu ako tyzden.. ale to sa da zistit.
k tym izbam, pradlu a ostatnemu!!.. uplne suhlasim!!.. sama som to tak hodnila oba razy, ked som tam lezala.. vtedy ani nadstandard nebol., skoda, lebo by som urcite vyuzila!!..

kacenka24
23. apr 2010

No o WC na prvom ani nehovorím, v januári stále otvorené okno pre ten neznesiteľný smrad a misa tak špinavá, že by som si na ňu nesadla ani keby čo bolo... no hnus. 🙄 A ako sa hovorí podľa soc. zariadenia spoznáš, čo je inštitúcia zač, tak potom to dokonale vypovedá o úrovni žilinskej pôrodnice.

mufo24
23. apr 2010

riv ja som tiež toho názoru, že stačí od pol roka. So staršou som začala chodiť keď mala 8 - 9 mes. a s mladšou tiež tak.

teerry
23. apr 2010

zuzadula: joj dakujem za ujasnenie, lebo mne to znelo tak že tam sú iba dáke plachty medzi tými posteľami alebo tak.. a z jedneho boxu do druhého neni vidno hej?? len tak... a WC je pre tie boxy asi spoločné aj so sprchami,hm?? a každý box sa dá aj zavrieť??? 🙂 dakujem za info.. 🙂

zuzadula
23. apr 2010

teery 🙂.. . nie plachtami to nie je oddelene.. su to steny.. ktore vlastne prekryvaju porodne stoly.. ale uplne zakryt sa nedaju.... uzatvorit sa da ten novy box.. .. cize z jedneho na druhy box nie je vidno.. teda, maminky a prip. oteckovia sa nevidia a oteckovia su pouceni, ako sa mozu pohybovat, aby neboli ostatne maminky rusene 🙂.. sprchy a WC je spolocne.. na novom boxe mylsim osobitne.. ale nie som si ista.. to mozu potvrdit maminky, co rodili nedavno..
ak by si sa zucastnila na predporodno kurze tu v nemocke, tak sa mozes v ramci programu oboznámit aj so salou 🙂

teerry
23. apr 2010

no s tými predpôrodnými kurzami to je také nanič.. ale tak hadam v pohodke. ja len či tam je aspoň aké také súkromie... 😅 tak som teda zvedavá ako všetko dopadne.. ale tak ked otecka poučia tak je to ok.. a poučia ho pred vstupom na sálu, že?? vieš ked nechodíme na ten kurz... 🙂

wandeirra
23. apr 2010

teerry,
a ako by ho mali podla teba poucit?? ved otecko nejde rodit..iba ty. a bud si ista ze ked to na teba pride,tak ti bude uplne jedno ci tam je sukromie alebo nie,hlavne budes to chciet mat rychlo za sebou 😉

teerry
23. apr 2010

wandeirra, ja viem, ja len či mu povedia čo má a čo nemá robiť.. tak som to myslela..:D no ved ja to chápem, keby chcem 100% súkromie, tak si zaplatím nadštandard.. 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre