Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

kosska3003
8. nov 2011

@galajda prietoky tam zistuju ci je dobre babo vyzivovane cez pupocnik ja som ich mala zle tak som lezala v nemocke 4 dni ale hned na dalsom sone bolo vsetko ok tak nechcem ta strasit jasne sestricka mi potom povedla ze male mohlo pritlacit na pupocnik a boli zle prietoky a preto som mala za hodinu uz dobre ale tak si ma tam nechali na pozorovani

alzbetka71
8. nov 2011

@galajda áno, prietoky sa zisťuje, či je bábätko dobre vyživované, lebo už vlastne ku koncu tehotenstva začína placenta starnúť a tam sa zisťuje, že či dobre vyživuje bábätko. Neboj sa všetko dopadne dobre. Prietoky sa robia tuším od 36. týždna každý týždeň a potom ked budeš mať po termíne tak sa robia aj každé dva dní, alebo aj každý deň. Neviem kedy sa chodí ležať to závisí všetko asi od všetkých výsledkov, ktoré budeš mať, neboj doktori vedia čo robia a ak máš dr. Paučina tak sa nemáš čoho báť. Mne sa všetky deti narodili o 2 týždne skôr, takže ja som to nemusela riešiť.

alzbetka71
8. nov 2011

@alzbetka71 prepáč , pomýlila som sa od 36. týždňa sa robí CTG každý týždeň a potom častejšie. CTG tam sa počúva srdiečko bábätka a činnosť maternice, t.j. ukáže kedy stvrdne brucho, ukáže sa tam, kedy bábo kopne atď. Čiže prietoky sa robia na tom poslednom sone ako si písala.

vajanika27
14. nov 2011

Rozhodujem sa stale nad tym ci si vybavit niejakeho doktora k porodu alebo to nechat na nahodu????
Ako ste to mali vy ostatne??????
diki za odpovede 🙂

kosska3003
14. nov 2011

@vajanika27 ja som si nikoho najednala a bolo dobre podla mna su to vyhodene peniaze

dahra
14. nov 2011

Ja som si tiez nikoho neobjednala, porod v pohode, cakala som ovela vacsi masaker. Horsie to bolo potom, ale to som tu pisala kedysi v auguste 2010 🙂

vajanika27
14. nov 2011

@kosska3003 nepoznam vsetkych lekarov v Ziline, ale pri niejakej komplikacii sa moze situacia zvrtnut a nerada by som sa dostala do ruk lekara co je dva tyzdne po promociach, moja kamaratka robi porody a to koncila skolu v maji 🙂

kosska3003
14. nov 2011

@vajanika27 no ja som tam tiez nikoho nepoznala a neboj neni su tam len dr co koncili teraz skolu ale aj skuseny keby boli komplikacie vzdy je tam aj niekto iny ako jeden mlady dr ved prve poschodie maju cez den nastarosti dvaja dr druhe poschodie tiez 2 dr neboj sa nic len mysli pozitivne to je zaklad a nemysliet nad komplikaciami ja som sla sekciou a nebala som sa a nebola planovana

alzbetka71
14. nov 2011

@vajanika27 Ja mám 4 deti a iba na jeden som si zaplatila lekára a to iba z toho dôvodu, že som nemohla otehotnieť, chodila som k nemu, bol to lekár z nemocky a bolo mi blbé si ho nezavolať, ale tiež podľa mňa sú to vyhodené prachy. A nie je to málo. Chápem , že pre pocit, že tam je niekto pre teba je to dobré, to si tam radšej vezmi muža. Ked som rodila pred 6 rokmi a mala som pôrod koncom panvovým, t.j. že malý šiel von zadkom, bol tam mladý doktor, ale aj skúsený lekár, čiže boli tam dvaja, kedže je to komplikovanejší pôrod a to bola sobota skoro ráno. Neboj sa sú aj v Žiline dobrí lekári a ešte skúsenejšie milé pôrodné sestričky, ktoré už čo to odrodili, podľa veku. Mne dokonca brali pupočníkovú krv sestričky samé. Neboj sa mysli pozitívne a všetko dobre dopadne. Teraz ked som rodila mala jedna tiež lekára - zaplateného, ten sa tam ukázal už ked bola hlavička vonku.

alzbetka71
14. nov 2011

@dahra a čo sa stalo?

dahra
14. nov 2011

@alzbetka71 - problemy s kojenim (takmer zapal prsnikov), pomoc skoro ziadna - som musela chodit za nimi zobrat o pomoc- nakoniec ma "zachranila" jedina sestra z gynekologie, ktora bola ochotna pre mna aj nieco urobit - rozmasirovala mi stvrdnute prsia (mne sa naliali uz 2. den po porode) a poradila ako dalej. Povedala mi, ze mam v jednom prsniku mlieka aj pre dve deti. Takze kludne by som zvladla nakrmit aj stvoricky. 🙂))) Sa mi smeje teraz. 😠 Ostatne sestry len trusili reci typu - "pestujete velke prsia pre manzela"?
Tri dni a tri noci som odsavala, masirovala a kojila ako najata dlhe hodiny - za cele 4 dni v porodke som spala dokopy max. 10 hodin. Nesmela som pit, akonahle som sa len trosku viac napila, boleeest, plne prsia. Posledny den som pomaly odpadavala po stojacky bosa (este aj nohy som mala ako slonica, neobula som slapky ani po uvolneni na maximum, zasita po usi, som nemohla poriadne sediet. maly bol pri mne, co bolo jedine pozitivum - nemocke sa vravi baby friedly hospital, ja dodam este ale - mother - unfriendly....

alzbetka71
14. nov 2011

@dahra no to je riadny brutal a to bolo kedy pred rokom? Inak fakt, ked sa začínajú nalievať prsníky, to je hrozné, tohoto som sa vždy obávala, na to je dobrá odsávačka mliečka. No len nie je to lacná záležitosť - kvalitná odsávačka. Aj potom ked mi to doma tieklo, každú noc nová nočná košeľa, ale to prejde.

zuzana1331
14. nov 2011

Dievcata, chodite niektora do aktualneho predporodneho kurzu?

vajanika27
14. nov 2011

@alzbetka71 neviem, ked clovek pocuje kolko zien ma zle porody, ja sa vobec nebojim o seba ja sa bojim o malicke, aby som natrafila na niejakeho blbca, co bude na mna hulakat, predsa ked si niekoho zaplatis tak si to nemoze dovolit 🙂

zuzana1331
14. nov 2011

@vajanika27 Ja rozmyslam, ze by som si chcela zavolat nejaku dobru a milu sestricku k porodu. Samozrejme, lekar je velmi dolezity,ale v konecnom dosledku je len pri "zavere" porodu a tie dlhe hodiny starostlivosti o rodicku si "oddrie" sestra, resp. porodna asistentka. Ale ako zistit, ktora sestricka je v pohode a pomoze???

alzbetka71
14. nov 2011

@vajanika27 to sa nemusíš báť, že by na teba niekto hulákal. Ja som rodila teraz v júni a to 4 dieťa, takže by sa zdalo, že OK, ale fakt som mala strašne rýchly pôrod, po hodine aj s bolesťami bolo po všetkom, ale ja som tam tak reagovala, že som sa potom za to aj hambila a doslova ma bolelo hrdlo a nikto mi nepovedal ani mäkké f. Boli milé a chápavé a dokonca, ked ma odvážali mi popriali všetko dobré.
@zuzana1331 ťažko povedať s tou sestričkou máš pravdu, oni sú tam s tebou v prevažnej miere a vyšetrujú a doktor príde až ku koncu. Ak nejakú poznáš, alebo ti niekto doporučí tak si ju zavolaj, to už by som doporučovala viac. Ale fakt ak sa manžel nebojí tak je dobré tam mať jeho. Môj nechcel ísť a bolo mi to ľúto. Naozaj to je veľká opora, pomoc. Alebo ak nechce ísť muž, môže ísť mama, sestra, ale platí sa za to.

vajanika27
14. nov 2011

@zuzana1331 ja sama neviem, ze ako sa mam rozhodnut, kamaratka mala blbca doktora, tvrdila mu ze uz pri prvom porode mala prirastenu placentu a ze musi mat CP, mala to napisane aj v materskej knizke, ale on sa robil nenormlane mudry ze nic take a bude rodit prirodzene, aj porodila a samozrejme cast placenty jej zostalo v maternici, a tak silno zacala krvacat ze pomaly vykrvacala a aj tak ju museli operovat, keby jej urobil hned CP tak sa vsetkemu dalo predist ☹
a tym ze som prvorodicka, tak vobec netusim co sa moze udiat, tak radsej sa chcem asi poistit 🙂

vajanika27
14. nov 2011

@alzbetka71 no kamoska rodila asi pred rokom a hovorila ze kym neprisiel manzel tak sestricky ju mali dost na haku ☹ az ked dosiel muz tak sa zacali aj zaujimat a stacilo ked prisiel doktor co ho mala vybaveneho k porodu tak pomaly ze sa jej nesli strcit do zadku 😒

alzbetka71
14. nov 2011

@vajanika27 ono vieš toto je tak citlivá vec a každá reagujeme inak, ale pri pôrode bohužiaľ si to musíš odtrpieť sama, ked sestrički vidia, že si otvorená na 3 prsty a bude to ešte trvať dlho tak aj tak ti nepomôžu. Z ľudského hľadiska keby tam niekto s tebou bol a rozprával sa tak by to bolo dobré a keby to boli sestričky tak by to bolo ešte lepšie. Ale ak je tam aj viac pôrodov tiež na to nemajú čas. Chápem a viem to aj zo svojej vlastnej skúsenosti, že pri pôrode, ked máš bolesti, tak sa ti každá minúta zdá ako hodina. Ale ak sa tak bojíš, doporučujem zobrať so sebou niekoho príbuzného. Neviem a teraz už aj ženy sú múdrejšie, je internet, vedia, že sa môžu sťažovať, podať trestné oznámenia na doktorov, neviem, či by si nejaký doktor dovolil nerešpektovať záznam, že je potrebný cisársky. Neviem, to je iba môj názor. A ty máš ešte do pôrodu ďaleko, tak nestresuj. Ešte ťa čaká polovica cesty a tej ťažšej.

vajanika27
14. nov 2011

@alzbetka71 no so mnou urcite pojde manzel, obaja sa na prichod drobca velmi tesime 🙂 a tym ze porodnicu mame hned pod oknami, tak sa smejem ze pojdem do nemocnice az ked budem na 4 cm otvorena, ze muz bude gynekolog 😀
ja si tiez myslim ze je to o tom ci sa zena boji a ako to cele vnima a ci je vobec na vsetko mentalne pripravena 🙂

alzbetka71
14. nov 2011

@vajanika27 presne tak, lenže ja si aj tak myslím, že je to tak extrémna vec - myslím tým pôrod, že sa na to nedá na 100 percent pripraviť, ja som teraz pri pôrode napr. reagovala tak, že by som to na seba vôbec nepovedala, už som písala, že som sa potom aj hambila. Treba si všetko naštudovať, prezistiť a potom aj tak uvidíš, že všetko bolo inak ako si to chcela. Ak tam budeš mať muža je to fakt veľká opora a treba si povedať, že koľko je ľudí na svete a každého musel niekto porodiť a vydržal to. Držím palce, ešte nestresuj, ešte máš veľa času. A presne tu je na výber aj nemocnica v Martine a Čadci, ale ked to máte tak blízko tak by to bola škoda a teraz je vlastne aj možnosť toho nadštandardu, alebo apartmánu tak je to o to lepšie.

vajanika27
14. nov 2011

@alzbetka71 ja si nepotrpim na konfort, ved tam budem max. 5 dni, to sa da v pohode vydrzat 🙂
no ja sa niejako specialne ani nepripravujem, viem ze to bude velmi bolieta ze to prezilo tolko zien tak to prezijem i ja 🙂 ja sa trosku obavam nastrihu, lebo skoro kazda mi povedala ze to priserne boli, dokonca kamoska povedala ze ju to viac bolelo ako kontrakcie 😒

zuzana1331
14. nov 2011

@vajanika27 snazim sa nemysliet na mozne hororove scenare - co vsetko sa moze pocas porodu skomplikovat a ako moze dopadnut matka a nedajboze babatko. V konecnom dosledku je porod vzdy riziko, ale rizikom je aj sadnut do auta, prejst cez cestu alebo ked prezeniem, chodit po schodoch, ci zaspat vo vani....
Co ale nemozem vytesnat z hlavy je strach zo zleho pristupu personalu. Vo chvilach, ked je clovej najviac zranitelny, precitliveny, vystraseny, uboleny - ocakavala by som v prvnom rade hodne hodne empatie. Samozrejme chapem, ze kazdy ma obcas den pod psa: hadka s muzom, plna schranka uctov, alebo podrazdeny sef, navyse ak je niekto v praci ohodnoteny ako su ohodnotene zdravotne sestry - vela dovodov na prehnanu dobru naladu nie je. Tiez si viem predstavit, ze mat radost z prehnane mudrej, umrncanej alebo prepistanej rodicky, ktora kope , hryzie alebo nadava na cely svet okolo seba.... to chce poriadnu davku sebazaprenia.
Ale hadzat poznamky typu: "to kricanie vam aj tak nepomoze", "to ste mi tu ako zasvinili, teraz som to mala ciste" - okomentovanie prasknutia plodovej vody pri zliezani z kozy, "tak ked si mlada pani zavolala pana primara - tak to teda vydrzime, kym dooperuje?!? - a vyviazane do strmenov.... "ONA si tu tasku odnesie sama", atd, atd. Fuuu, z tohto mam nocne mory..
Opakujem, ze chapem, ze to nemaju sestry a celkovo personal lahke. Ale ako nechcem, aby sa hadzali vsetky rodicky do jedneho vreca, urcite su sestry, ktore beru svoju pracu ako poslanie a su mile a svojim pristupom su velkou oporou.
VIE MI NIEKTORA PORADIT KONKRETNU SESTRICKU?

vajanika27
14. nov 2011

@zuzana1331 suhlasim, ale ja som ten typ cloveka co podobne reci vracia podobnym, takze ja som dost velka papula na to ze si poviem svoje a nikto mi nebude skakat po hlave
ja ti bohuzial neviem, pretoze ja v Ziline byvam rok a pol a nikoho tu nepoznam ☹

alzbetka71
14. nov 2011

@vajanika27 no ono sa to strihá, ked je kontrakcia najsilnejšia, ja ti môžem povedať, že mna strihali 3 krát a ani raz som nevedela kedy, potom šitie po pôrode bolo trochu nepríjemné, ale po tom všetkom sa to dá vydržať, máš to vtedy ešte umrtvené. Teraz v 6/2011 ma už nestrihali, ale ani žiadnu, asi je teraz taký trend, ale aj tak som sa potrhala a museli mi to zašiť, takže v konečnom dôsledku to bolo to isté ako keby ma nastrihli. Po pôrode to nie je najpríjemnejšie, všetky sme tam sedeli na pol zadku, ale to sa všetko dá, vtedy si už povieš, že to stálo za to a že už je po tom a bude už len lepšie. A presne tých 5 dní sa dá zvládnuť a ked si prerátaš koľko je to éčiek, môžeš za to kúpiť bábätku krajší kočárik, alebo ty niečo pekné pre seba.

alzbetka71
14. nov 2011

@zuzana1331 veru neviem presne meno. No to som v šoku, možno ja som z tých šťastnejších. Ja som takéto správanie nezažila. A to mi tiež odtiekla voda, krvácala som po pôrode a to riadne, tašku mi vždy niesla sestrička, dokonca raz ma aj odviezli na vozíku hore a dokonca teraz som tam prišla, chcela som si dať svoju košeľu a ešte mi povedala, že aby som si ju nedávala, lebo si ju zašpiním a nech si ju odložím po pôrode. Neviem, ale ked máš bolesti asi ani nevnímaš čo ti kto hovorí a takéto poznámky som možno prepočula. A tiež možno tá konkrétna rodička bola arogantná, drzá, neviem.

zuzana1331
14. nov 2011

@vajanika27 to ti trochu zavidim, ze si aj v takej chvili dokazes povedat svoje. Ja by som sa bala, ze sa do mna pusti este viac a je mi do revu. V podstate je mi do revu uz teraz 🙂
Utesujem sa milymi prispevkami, kde baby pochvalili pristup, ale vies ako funguje zakon schvalnosti...
Preto by som to chcela poistit zavolanim si niekoho konkretneho, kto vie, co a ako. Lebo teoraticky to mozes mat nastudovane, ale realita je casto uplne ina...

vajanika27
14. nov 2011

@zuzana1331 no ja som typ co sa enboji povedat, ked je niekto na mna sprosty a drzy tak som i ja, ale pokial sa bude niekto ku mne spravat normalne tak taka bude i ja, ake pozicane take vratene 🙂
hlavne si zober niekoho so sebou, kohokolvek, ja som mala ist s kamoskou 🙂
ja hlavne nic neplanujem, ziadne porodne plany, iba jedine aby moj muz bol so mnou 🙂

vajanika27
14. nov 2011

@alzbetka71 no uvidim ako to budem mat ja, kamoska gynekologicka mi tvrdi ze sa nemam bat, ze to nieje az take hrozne, ze tiez radsej nastrihnut ako sa mam potrhat 🙂
ty si pri kom rodila naposledy?

zuzana1331
14. nov 2011

@vajanika27 draheho chcem tiez brat so sebou. Dufam, ze to klapne....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre