Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

nickina14
23. júl 2012

@petruldo ahoj, mam termin 13.8,Dr. Sudek ma zapisal na 6.8, ale puchnut mi nohy možno aj skor sa tam dostanem 🙂
otazoka kolko obväzy na nohy musim kupit ??(a vahu mam už 102 🙂 )

sandy3911
23. júl 2012

@nickina14 držím palce,aby všetko dobre dopadlo.. máš ho vybaveného? aj ja idem k nemu asi koncom augusta, presne si ešte musíme dohodnúť termín..nám kázali doniesť v nemocnici na predpôrodnej príprave dva obväzy na nohy, takže si myslím, že to stačí..

nickina14
23. júl 2012

@sandy3911 dakuejm 🙂, ano mam ho vybaveneho, svokor mi ho vybavil, 🙂 ja este nikoho nepoznam v ZA (byvat necely rok)ten to tyžden musim ist aj na Internu ambulancia kde som vobec este som nebola 🙂 tak moja je na Bratislavskej.

petruldo
23. júl 2012

@nickina14 sandy3911 ti odpovedala, obväzy by ti mali siahať pod kolená (čo som videla na spolupacientkách) tak 2 asi budú stačiť, ak tak si to vyskúšaj a uvidíš.

iwik
23. júl 2012

Ahojte, neviem co sa po cca 4 rokoch zmenilo v ZA, ale pocula som ze Babjak uz nechodi ku porodom?je to tak? Mala som ho pri Emke a neviem si vynachvalit... No a kto tam este ostal okrem Ficeka a Sudeka? Poradite, prosim?

vajanika27
24. júl 2012

@iwik ale chodi, ja som rodila skoro pre 3 mesiacmi a bol mi pri porode

zuzka062
24. júl 2012

ja som maa Sudeka pri prirodzenom porode a nemala som ho vybaveneho a bola tam snim aj jedna doktorka teraz si nespomeniem na meno taka chudučka ciernovlasa a tiez ma dvojcata.Ja som bola v nemocnici 35 dni aj pred porodom a super boals om spokojna ja si stazovat na nic nemozem.Pred 8 rokmi som rodila v MT a tam som spokojna nebola davali mi hodne najavo ze som neni MartinčANKA.

lunnka
25. júl 2012

@vajanika27 ty si mala dr. babjaka? tak si nakoniec mala velmi dobreho lekara, vidis 🙂

vajanika27
25. júl 2012

@lunnka no mala som babjaka, tiez som sa potesila ked som ho tam videla 🙂

evening_star
25. júl 2012

Kočky, ako je to s prenášaním v ZA? V sobotu (o tri dni) mám termín, ale som ako zabetónovaná. Doktor povedal, ze v ZA treba ist do porodnice hned na druhy den po termine. To sa mi absolutne nepaci. Povedal mi, ze v Trencine sa chodi az o tyzden, a v Martine az o 10 dni po termine. To ak sa nic nebude diat, to ma tam nechaju lezat dva tyzdne? Alebo mi hned na druhy den porod vyvolaju? To tiez asi nie je najprirodzenejsie... Mate s tym skusenosti? Najradsej by som bola este chvilu doma, ci si to babo samo nerozmysli, ale nechcem sa dostat do konfliktu s nemocnicou, ked to tu je tak zauzivane...

lunnka
25. júl 2012

@evening_star ja som prenasala- do nemocnice som mala ist ako pises den po termine, vyslo to na piatok- cez vikend so mnou nic nerobili- len mi spravili oxytocinovy test a ked sa nic nedialo tak mi dali vyvolavacku v pondelok rano.. takze si ta tam uz nechaju

iwik
25. júl 2012

@vajanika tak to je fajn, ze este bol pri porode.... Viem si predstavit ze si sa potesila 😀 Vyborny doktor, odbornik... vravim neviem si vynachvalit.... Pri prvej som mala este toho doktora co ho volali Belmondo ale to bol mäsiar, konecna.... S tym prenasanim... Myslite ze je to dobre ked sa dlho prenasa? Myslim, ze vtedy sa moze hoc co stat... radsej porodit skor ako neskor....

evening_star
25. júl 2012

@iwik Podľa mňa treba prenášanie posudzovať u každej individuálne. Lebo termín pôrodu len také orientačné číslo - tolerancia je plus mínus dva týždne. Ja práveže nechápem, prečo to v Žiline robia tak nasilu, že už deň po termíne vyvolávajú. Akože nechápem tú logiku, že keď sa mi tu narodí v 38. tt, je to v poriadku, ale keď je to 40+1, už je to zle a nútia dieťa von. Možno keby ešte počkali pár dní, bábo by šlo prirodzene.

aninka666
25. júl 2012

@evening_star ahoj. ja som mala termín 23.4. moj gynekolog ma poslal na príjem do nemocnice 26.4. tam som si deň poležala a 27.4. mi pôrod vyvolali. vraj sa boja nechať dlho prenášať, možno mali zlú skúsenosť v minulosti

vajanika27
27. júl 2012

@iwik no to bolo super ze to bol nakoniec babjak, ale rodilo nas tam vela behom 20 min. sme porodili tri, takze preto asi babjak, lebo ma nemal kto asi odrodit 🙂

wieruss
27. júl 2012

@evening_star to je riadna hlupost ! A mimochodom nemocnica nevyzaduje aby si bola hned den po termine nastupena na prijme, to ta posiela tvoj lekar... Ja som bola v den terminu na kontrole zatvorena a dohodli sme sa ze za 4 dni pridem na kontrolu a potom sa rozhodneme ze co dalej 😉 Takze kazdej osobna volba... Maly sa mi narodil prirodzene 2 dni po kontrole za 2 hodiny od prichodu do nemocnice ... 😵

vajanika27
27. júl 2012

@evening_star napisem ti moju skusenost, ja som mala termin v nedelu, v pondelok som sa vybrala na prijem s tym ze s doktorkou dohodnem, ze nastupim az v stredu, lebo v utorok bol statny sviatok...ona mi len povedala ze je to na mne, kedy nastupim, tak som sa jej opytala na rizika, ona mi len opatrne povedala ze ked sa citim dobre, nic by sa nemalo stat, ale aj tak mi lepilo...no do stredy som neporodila, tak som nastupila a v piatok mi porod vyvolali...skusenost s vyvolavackou hrozna...po tejto skusensti si dam porod vyvolat iba ked mi povedia ze dietatko je v ohrozeni...ja som mala vsetko v poriadku, prietoky na jednicku...ja hlupana stacilo mi pockat mozno den, dva a porodim...v piatok mi odisla zatka, na 2 cm otvorena...takze ak mas moznost ze ta pozrie gynekolog v den terminu, urobi sono ake mas prietoky, tak ja by som sa nebala pockat...ja som bola 3 dni po termine a na sone ukazalo ze malemu este chyba do terminu 4 dni, nemala som ani zelenu polodovu vodu...takze moja skusenost

evening_star
27. júl 2012

@wieruss @vajanika27 Práveže môj gynekológ to tiež veľmi neschvaľuje, že treba deň po termíne do porodky, ale naozaj to v nemocnici tak funguje. On este pred rokom robil v Trencine, a tam nemocnica pozadovala nastup o tyzden. Sam doktor povedal, ze velmi rad by mi aj v den terminu urobil este prehliadku, ale akurat ma dovolenku. V ambulancii bude len sestra. Tak povedal, ze je to na mne, ale ak chcem byt s nimi (ako v nemocnici) zadobre, tak mam ist den-dva po termine. Ja by som najradsej este zostala doma, ale strasne sa bojim, ze by potom do mna hucali, ze kde som bola doteraz.... Aj kamaratka rodila pred tromi mesiacmi, prisla den po termine a na dalsi jej porod vyvolali - pričom tiež nemala žiadne komplikácie. Neviem, co mam robit.

wieruss
27. júl 2012

@evening_star opakujem, nikde neni napisane ( ak je vsetko ok) ze musis nastupit den po termine do nemocky 😉 Tvoj dr. by ta mal prehliadnut a dat odporucania ze co je v zaujme dietata.

vajanika27
27. júl 2012

@evening_star poviem ti tak po mojej skusenosti, ze ked je vsetko v poriadku citis pohyby tak ako predtym tak nenastup, ja som sa tiez bala, aby som neohrozila maleho, ale co som bola doma tri dni som sa sledovala, pohyby som citila rovnako dobre...ja tiez neviem o tom aby nieco take pozadovala nemocnica, mne len doktorka na prijme povedala, ze v ZA je to tak ze po termine by sa malo nastupit do nemocnice, tak mi povedala aj moja gynekologicka, ale nemyslim si ze niekto bude na teba kricat kde si bola doteraz...im je to jedno, je to tvoje zdravie a tvoje dieta a este ked ti mozem nieco odporucit, ak ti bude nieco proti srsti tak sa to neboj povedat 🙂 a radsej si pockaj doma na prirodzeny porod...ked ide tvoj gyndos na dovolenku tak urcite ho niekto zastupuje...

vajanika27
27. júl 2012

@evening_star a este som zabudla, ze skoro vzdy to tak robia ze vacsinou den az dva porod vyvolavaju, co je podla mna sprostost ak je vsetko v poriadku, tak ako to bolo u mna...rodilo okolo mna asi 4 prvorodicky a kazda jedna prenasala a kazdej ho vyvolavali bud 1-3 dni po termine...

carodejnica
6. aug 2012

@petruldo Teraz som si prečítala tvoj príspevok z 23.7., mala si bolesti pri spinále počas sekcie? Akože si cítila, že ťa režú? Či? 😕

petruldo
6. aug 2012

@carodejnica ahoj, pri samotnom spinale som nemala žiadne bolesti, citila som iba "ťahanie, tlačenie" , tak ako som pisala anesteziologovi treba povedať presne koľko vážiš. bolesti boli až potom, ako odoznela anestéza.

carodejnica
6. aug 2012

@petruldo aháááá, no lebo ja som mala už jednu sekciu, ale pri celkovej narkóze a teda viem, že to šialene bolí ten rez,, 😖 len teraz chcem spinál a preto som zostala prekvapená, že to bolí... 😕

hranolka22
17. aug 2012

Kočky nejaké aktuálne info ako to beží tu v pôrodnici v Žiline? 🙂
ja som zatiaľ ani raz tu nerodila,ale teraz možno budem keďže sme momentálne bez auta 😝
musím tam chodiť do poradne? aký j personál? ako je to s epi? je ozaj bezplatná? a dávajú aj poobede či v noci? po pôrode hne´d ak je všetko oki tak dávajú bábo na bruško a k prsníku? na tie 2 hodiny je s maminou alebo v inkubátore? je rooming in hneď od začiatku? ako je to s nadštandardom? je jednolôžková izba za tých cca 32 eur? je na nej sprcha a wc? kedy môžu chodiť návštevy?
kto viete zodpovedať na tú kopu otízok na základe vlastnej nedávnej skúsenosti budem veľmi rada 😵 😵

lunnka
19. aug 2012

@hranolka22 ked si pozries par stran dozadu, vsetko najdes a aktualne. v skratke poradne su u gynekologa tvojho, tam len monitory;personal je ok, aj + aj - na koho natrafis, ale ja spokojnost; epi v ZA nedavaju, len ked si dohodnes
anesteziologa; babo beru prec, len ukazu, mozno ak by bolo vsetko OK a bude dr. co s tym nema problem dalo by sa, potom priniesli prilozit; 2 hodky je vo vedlajsej miestnosti, priniesli len na chvilku prisat; rooming in je hned, ale 1.noc zobrali, lebo som chcela; nadstandard je vyborny, treba zajednat vopred ak vies termin porodu, inak len ak bude volne- su apartmany a jednolozkove izby za 35E bez sprchy a WC, tie su na chodbe; navstevy do 22.00 na jedno., na apart. nonstop

lunnka
19. aug 2012

@hranolka22 Nadštandardné izby
Oddelenie ponúka možnosť nadštandardnej izby:
apartmán (5x): samostatné sociálne zariadenie, sprcha, WC, chladnička, mikrovlnka, TV, internet, možnosť spoločného pobytu na izbe s manželom, prípadne partnerom, možnosť návštev po celý deň
cena 70 €/noc
1-lôžková izba (4x): sprcha + WC na poschodí, rádio, možnosť návštev po celý deň
cena 35 €/noc

na apartmane tiez navsteva len do 22.00, partner nonstop ;)

hranolka22
19. aug 2012

@lunnka
Ďakujem pekne za info,pre mňa moc nepotešujúce, ale čo už 😅 pre mňa dôležité veci čo chcem tu v ZA s tým bude asi problém takže poobzerám aj iné.ďakujem 😵

kosska3003
19. aug 2012

ahojte tak ja tu akurat lezim som na 4 poschodi a jedine co mi tu vadi je baba co so mnou lezi sestricky aj dr ok aj z novorodeneckeho aj od zenskeho tak a to som tu od pondelka a na nikoho blbeho som nenatrafila veru a to sa ich tu dost vystriedalo
bola som sekciou celkova anesteza maleho mi prisli ukazat na jisku na druhy den ma doviezli na 4te a to som si mohla maleho zobrat ale cez noc bol este u sestriciek lebo po sekcii tam byva babo 2 dni a to mi aj vyhovovalo dala som sa ako tak dokopy odychnuta a teraz uz ho mam pri sebe kojime sa pekne a zajtra domov co ma tesi
takze v pohode mozem Zilinsku porodnicu odporucit len mat stastie na dobru babu co bude s vami na izbe 😀 😀 😀

wieruss
19. aug 2012

@kosska3003 jeeeej akurat pozeram ze uz je na svete maly Marecek 😵 Srdecne gratulujem a nech sa Vam obom dari , hlavne vela zdravicka a mliecka 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre