Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

wolfskinka
29. okt 2012

@carodejnica jemu to uz po 2 mesiacoch nestacilo lebo odsavacka nezobrala vsetko a to kvalitnejsie mlieko zostalo tak som ho musela dokrmovat nutrilonom a potom to skoncilo tak ze sme museli miesat mlieko a nutrilon a potom uz mlieko moje nechcel iba nutrilon ... tak teraz si to chcem ustriehnut a chcem kojit za kazdu cenu

petruldo
29. okt 2012

@wolfskinka ahoj, ja odsávam mlieko pre malého dodnes, už si pripadám ako "dojnica rekordérka" 😀 , niekedy mi to už lezie krkom, ale ja budem radšej odsávať dokiaľ sa bude dať,ako dávať UM. tiež som rodila sekciou v žiline, aj sa jedna sestra z novorodeneckého snažila, ale ten môj chrústik po 1/2 hodine na prsníkoch vytiahol iba 20 ml, a bol ochotný piť iba z fľaše s ortodontickým cumlíkom. ja som sa ho snažila aj na prsník nastaviť, ale vytiahol strašne málo a už spal, potom bol besný že je hladný a tak stále dookola. tak ja som radšej odsala a dala z fľaše. teraz pije z prsníka iba v noci, cez deň vôbec nechce (musí mať náladu) reve, odťahuje sa, hryzie a ja na to nemám nervy a aj to bolí (už sa teším až bude mať zuby, hneď sme skončili s prsníkom).

lusina
1. nov 2012

Ahojte
@wolfskinka @petruldo ja tiež dodnes odsávam mlieko malemu, začala som ked mal necele dva mesiace. U mna bol ten problem ,že ja som nemala mlieko, tak som ho krmila nutrilonom, ved niečo musel jesť a ked som išla po 6.-nedeli na kontrolu ku gynekologovi, tak sa ma opytal na mlieko, vravim nemám, musim ho krmit nutrošom, tak som dostala lieky a mlieko sa rozbehlo naplno, ale maly už prsnik nechcel, už bol moc zvyknuty na flašu, a kedže som chcela aby mal moje mlieko ,tak čo mi ine ostávalo??? no len kupit odsavačku a odsavat do zbláznenia.odsavam sa denne 4 až 5x, niekedy je to na mašlu, ale čo by sme pre tie naše deti neurobili 🙂

wolfskinka
1. nov 2012

@lusina no mi hovor o odsavani ... mne mlieko tieklo cez tricko co som ho mala tolko, ja som odsavala kazde 2 hodiny a kolkokrat aj stvrtlitra a potom sme to uz vylievali lebo v chldnicke sme mali viac mlieka ako potravin , dufam ze tentokrat sa babo chyti, mam flasky tommee tippee anatomicky tvarovane ako prsnik, ale som rozhodnuta ho v porodnici zo zaciatku krmit injekciou a ziadnu flasku aby sa chytil a ked nie tak ta flaska tommee tipeee ma taky tlak, ze ani maly mi z toho enchce caj pit, lebo to ide tazko tak bude aspon nuteny sat, no dufam, ze sa chyti ...

vajanika27
2. nov 2012

@lusina ake lieky ti pomohli, ze si mala viac mlieka?

lusina
2. nov 2012

@wolfskinka budem držat palce aby ti to vyšlo, ja ked som bola tehu, som si myslela, že kojenie je najjednoduchšia vec na svete, že sa ti narodi mimi, priložiš a bude, ale rychlo som vytriezvela, ono to vobec nie je také jednoduche ako to vyzera.
@vajanika27 ano, pomohli a velmi, po tých liekoch odsavam denne cca liter mlieka. musim si stále dávat, sice minimálnu dávku, ale musim, inak by som mlieko nemala. začinala som konskou dávkou a teraz už len na udržanie mlieka. 🙂

lusina
2. nov 2012

@vajanika27 boli to lieky costi

wolfskinka
2. nov 2012

@lusina no veru ani nevies aku pravdu si povedala, ja som si to tiez myslela prilozis a je a prd makovy, my sme bojovali 3 tzydne a aj tak sa nechytil, ale tentokrat si to ustriehnem, ja som lieky nepotrebovala ja som mala tolko mlieka ze by som 3 deti vychovala, len som odsala uz mi tieklo cez tricko ... a najhorsie bolo ked sme isli von, predtym som odsala a za hodinu uz som mala prsia naliate ako melony ... no tentokrat si to ustriehnem uz mam nastudovane clanky ako a co a nedovolim im aby mi ho andajali toou klasickou flasou, zoberie si svoju tommee tipeee, ktora ma spatny ventil a maly ma 2 roky a ma problem z nej potiahnut caj, a navyse ma tvar ako prsnik takze to by mohlo byt dobre, snad to dobre dopadne a budem kojit

lusina
4. nov 2012

@wolfskinka škoda toho vyliateho mliečka, si mala dávat do porodnice, tým malinkým predčasniatkam, ktore ním krmia. 🙂

mojong
4. nov 2012

ja som rodila v ziline skoro uz pred rokom, velmi som sa bala a velmi mi pomohlo ze som si mohla obzriet teren ked som chodila na predporodnu pripravu. Presonal pri porode nemozem kritizovat, okrem par neprijemnych ludi to bolo v pohode ( sestricka v tej pripravnej miestonsti taka starsia masivnejsia pani, urobila na mna asi taky dojem ze som sa modlila aby som od nej co najskor bola prec)
Lekari boli tiez v pohode, az na to ze mi pripadali ze ani jeden nevie co robil tendruhy pred nim a co uz vysetril - kedze som prenasala polezala som si tam este 3 dni do porodu, na kazdej vizite iny doktor, a vsetci mi povedali nieco ine.....porod ako taky....sestry boli uplne super zvladli by to aj bez doktorky (mozno aj lepsie) doktorku som mala nejaku mladu asi pri mne praxovala..... ked uz bola mala vonku tak sestricke ani nedokazala potvrdit ci ma doniest lad alebo nie na brucho, ....a na sitie si zavolala druheho doktora lebo ona si na to netrufla (dost ma to vtedy vystrasilo....)
Po porode som bola na nadstandarde a tam to bolo uplne o inom, sestricky mile usmiate a ochotne kedy kolvek bolo nieco treba. S kojenim som aj ja mala na zaciatku problem kedze mi to niek neukazal ako to vlastne treba a dieta take male som mala v rukach prvy krat (tak snazila som sa ako som vedela) prave na tom nadstandarde mi sestricka tusim sa volala Solarova ukazala co a ako a myslim ze aj vdaka nej kojim dodnes.
Ked to zhrniem spokojna som viac som ani necakala (skor menej), sla by som tam rodit este raz ale jedine co by som spravila je ze by som si zajednala lekara pri porode ak by sa to dalo.

zubka5
12. nov 2012

ja som rodila v žilinskej porodnici pred 2,5 mesiacom. mala som trochu obavy ale nelutujem. prijali ma večer v utorok s vysokým tlakom, ktorý znížili, bolo to 3 týždne pred termínom porodu. avšak na druhú noc mi odtiekla voda.. islo to rýchlo - službokonajúca sestra ma napojila na monitor, zavolala lekárku (ta bola taká mladá a myslím, že vela skúsenosti nemala) do rána som ešte ležala na izbe (to síce neviem prečo, lebo voda mi odtiekla o jednej v noci). Ráno opat monitor, babetku už nebolo OK a opat ta mlada lekarka konzultovala stav s MUDr. Babjakom, ktorý sa ma ujal, vyšetril a nariadil okamžitú sekciu. V podstate do pol hodiny som už ležala na sále. Sekciu previedol MUDr. Kľačko s anesteziologičkou MUDr. Holešovou, ktorým vďačím za život malého ale aj seba, pretože sa vyskytli pri zákroku komplikácie - srdce a krvácanie. Patrí im ozaj veľká vďaka. Na jiske som bola takmer 4 dni a obaja lekári ma chodili casto pozerať. Sestričky na jiske boli ozaj všelijaké!!! Niektoré super, niektoré mrchy!!!!! Potom som bola 2 noci na VIPKE a tam samozrejme super. Klobúk dole aj pred primárom MUDr. Mrázom, ten teda pár krát kontroloval a menil postup riešenia mojho stavu, čo som veru nečakala (malo by to tak byt, že sa primár zaujíma ale nikdy som tu čest nemala). Neviem, či to bolo bežné, alebo dosledok tých komplikácii. Obrovské dakujem za oddelenie kde moj chlapček na mna čakal a aj p.primárovi, ktorého meno teraz narýchlo neviem - vysvetlil, porozprával, poradil ohladne mojho chlapčeka všetko čo som chcela. Bolo vidiet, že má prehlad o svojich zverencov. A na záver : nikomu som nic pred porodom nedala 🙂

emmka9
17. nov 2012

Ahojte ja som rodila v Ziline pred tyždnom bolo to super.

petruldo
20. nov 2012

ahoj, kto má záujem o yal klyzmu - prípravok na vyprázdnenie hrubého čreva pred vaginálnym pôrodom, jedna fľaštička + príbalový leták, napíšte mi IP

kosska3003
20. nov 2012

@petruldo v ziline davaju klistir aj pred planovanou sekciou ja som mala yal tak mi dali ten

petruldo
21. nov 2012

@kosska3003 ahoj, ja som mala mať tiež plánovanú sekciu, ale nakoniec z toho bol predčasný odtok plodovej vody a sekcia do hodiny a klyzmu mi nedávali.

kosska3003
21. nov 2012

@petruldo no pri prvom mi tiez nedali lebo nebola planovany sa rozhodli na sale ze idem pod noz ale teraz som mala planovanu a dali mi

petruldo
21. nov 2012

@kosska3003 no dobre vedieť 😀 , aby som bola nabudúce pripravená

kosska3003
21. nov 2012

@petruldo no ja som to tiez nevedela az mi to jedna baba povedala ze jej spravili tak som si zabezpecila yal tiez

carodejnica
21. nov 2012

@kosska3003 no super teda 😅 , ja som si chcela tiež kúpiť yal, ale ktosi tu v diskusii napísal, že v ZA yal neakceptujú, tak som zase ja musela akceptovať hnusnú gumenú hadicu v zadku ... 😠 😅 😀
túto žilinu mi bol čert dlžen... 😖

kosska3003
21. nov 2012

@carodejnica hm mne ho v pohode sestricka dala som sa s nou vecer dohodla a ze mi ho da v pohode

dulkagabulka
22. nov 2012

ako Veronika porodila prirodzene po sekcii:
http://www.zenskekruhy.sk/tehulky/porodne-pribe...

veľmi pekný príbeh

carodejnica
22. nov 2012

@dulkagabulka vejula je hviezda, dodnes ľutujem že som nebola viac statočná.... ☹

domcab
23. nov 2012

ahojte, v Žiline som rodila takmer pred mesiacom. Absolútne na nič sa nemôžem sťažovať až na rôzne komplikácie pri pôrode. Aj z toho dôvodu ma odrodili dvaja lekári MUDr. Jašová a MUDr. Kľačko (dúfam, že som neskomolila mená) a obaja boli super. Maličká sa napokon narodila v poriadku a ja som to tiež zvládla. Nakoľko som mala krvácanie a problémy s pôrodom placenty, bola som aj uspaná a po zobudení som si vybrala nadštandardnú izbu. To vôbec neľutujem, síce som na izbe nemala chladničku ani mikrovlnku, ale aj tak som nebola v stave niečo také riešiť. Takže prístup lekárov, sestričiek pri pôrode, sestričiek na nadštandarde úplne super. Novorodenecký primár strašne milý (maličká bola pod lampou kvôli žltačke). Akurát jedna sestrička na novorodeneckom ma strašne vytočila. Maličká bola pod lampou a ja som jej odstrekovala mliečko (po dohode s tou sestričkou). No ráno som si všetko mliečko našla v chladničke, keď som vybehla na novorodenecké kŕmili malú iným mliekom - no super. Ale inak všetko na jedničku, vrelo odporúčam.

dulkagabulka
27. nov 2012

Aké sú možnosti ochrany hrádze pri pôrode?

http://www.zenskekruhy.sk/tehulky/prirodzeny-po...

jaja711
2. dec 2012

ahojte, ja som rodila v Žiline cca pred 3 týždňami. Mala som vyvolaný pôrod (od podania vyvolávačky kontrakcie každé 2 minúty - to len mimochodom),ktorý trval približne 8,5 hodiny ...nechcem tu nadávať na nijakého doktora,pretože som sa mala asi ja viac pýtať,no bohužiaľ v tých bolestiach človek príliš nenarozmýšľa, ale nikto mi nepovedal napr... že malá mala pupočnú šnúru okolo krku a preto som bola na monitore nonstop, lebo malá mala slabý pulz, nikto mi nepovedal že som mala zakalenú plodovú vodu a čo všetko to pre malú znamená....takže jej museli pichať ATB,mala aj žltačku,ale asi čakali kým mi nepovedia že môžeme ísť domov a potom mi ju prišli zobrať - že na 24hodín pod lampu....tak si to viete predstaviť,moje hormóny a psychika :(((((((((( ,boli sme na nadštandarde a tam musím povedať že fakt super, až na jednu sestričku, ktorá sa mi zdala že tam kúrenie platí zo svojho a malú by mi stále vyzliekala, a keď jej raz prišla pichnúť antibiotiká tak polku injekcie strekla pomimo, mala som chuť ju poslať niekam :/.....ale v podstate to stálo za to , lebo keby som mala byť s niekým na izbe tak to asi psychicky nezvládnem, lebo by som sa nemohla vyplakať koľko som potrebovala🙂) Samotný pôrod prebehol rýchlo, tiež si myslím že by to zvládli aj sestričky, najmä jedna taká staršia mi asi dosť pomohla,lebo na pôrod to ešte nevyzeralo,vraveli že ešte asi tak 2 hodiny a ona ma pozrela a povedala že mi pomôže (nechápala som) a neviem čo ale niečo mi spravila a asi za 15 minút bola malá na svete 🙂 ...asi to bola čarodejnica ... 🙂) Pri pôrode bola Dr.Bátorová, mladá,ale super. No a šitie? Strašné 🙂) Mne sa to zdalo nekonečné ,možno 20-30 minút,a strááášne to bolelo, ale to nechcem nikoho strašiť,dá sa to vydržať :D ...takže tak moje skúsenosti so žilinou: aj aj

meganka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mirreckall
4. dec 2012

ja som rodila v Žiline pred dvoma týždňami a musím povedať, že ako ma každý strašil, aké je to hrozné a že v každom prípade iba nadštandard... tak ja som maximálne spokojná a to som bola na obyčajnom oddelení... pôrod úplne v pohode, za 3 hodiny od začiatku bola malá na svete 🙂 a to som tam prišla o piatej ráno, všetci boli milí.... mala som napísaný aj pôrodný plán, ale keďže som bola iba v 36 tt, tak ostal pekne uložený doma v PC, nebolo času riešiť, keď plodová voda odtekala prúdom....čo sa týka oxytocinu, nechcela som ho, ale ani ho vlastne nebolo treba, takže toto som riešiť nemusela, keďže mi môj gynekológ nestihol spraviť kultiváciu na streptokoka, tak som preventívne dostala nejaké ATB.... a nechcela som nastrihnúť, tak to doktorka rešpektovala, masírovala ma, aby malá vyšla, ale nejak to nešlo a nakoniec ma nastrihli, aj tak to moc nepomohlo, lebo som sa riadne dotrhala aj vo vnútri, ale všetko sa to dá prežiť, aj to zašívanie, aj keď ma to riadne bolelo aj po dvoch injekciách... takže s prístupom na pôrodnej sále som maximálne spokojná.... no a naša malá sa narodila veľmi malá, mala iba 2150 g a 46 cm, a doktorke sa niečo nepozdávalo... tak ju ani neprikladali, hneď ju zobrali a potom nasledoval šok, zistili jej vrodenú vadu a bol nutný okamžitý prevoz do MT s následnou operáciou... o to sa postaral primár z novorodeneckej JIS-ky, vysvetlil nám zrozumiteľne, čo sa deje... my v riadnom šoku... ale dopadlo to zatiaľ všetko dobre... na oddelení ma dali na samostatnú izbu, keďže som bola úplne psychicky mimo... a personál to chápal... po dvoch dňoch ma pustili domov, aby som mohla chodiť za malou do MT....a vďaka milému a ochotnému personálu sa mi podarilo rozbehnúť aj tvorbu materského mlieka, a to je teraz pre maličkú dôležité 🙂 takže ja som maximálne spokojná, nemôžem povedať nič zlé, dovolili aj manželovi prísť za mnou hocikedy mimo návštevných hodín a aj mohol prísť za mnou na izbu, keďže existovať mimo postele sa mi moc nedalo...a čo som si všimla ostatné maminy mali svoje detičky celý čas na izbe... takže neviem, odkiaľ berú všetci info, že v ZA deti majú pri sebe iba maminy na nadštandarde a že sestričky nepomôžu, že sú protivné....

wilsonka
14. dec 2012

ahojte. pocula som ze novinka oproti roku 2011 ked som ja rodila je ze cez den si mozete vypytat epidural. asi maju anesteziologov co predtym vraj nebolo:O.
je to ukludnujuce ale tak snad to zvladnem aj bez.
inak ja sa stazovat nemozem na nic. zdravotnici su tiez len ludia a ako sa spravate vy k nim, taki su oni k vam. hlavne nepanikarit a spolupracovat, pripadne sa vela pytat a hlavne ak sa da mat pri sebe muza. nadstandard super az na tu cenu. :(/

zabka132
15. dec 2012

@wilsonka ja som planovala epidural pri druhom porode ...ale akosi sme nestihali 😅 Voda rachla v noci o pol stvrtej...o siestej som bola v porodnici a 7:10 sa narodila princezna 😵

zabka132
15. dec 2012

@wilsonka ale mas pravdu ...este ked som sa ja informovala, tak epidural sa dal len v "ordinacnych" hodinach ...cize len cez den do 14-tej 😝

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre