Ako a na čo sa prichystať do pôrodnice v Nitre?

olusha2
28. aug 2007

Ahojte žienky! 😉

Nájde sa niektorá, čo rodila nedávno v Nitre?
Ako to tam vyzerá?
Čo personál?
Ktorý pôrodník je aký?
Aké doklady sa vyžadujú?
Čo zbaliť pre miminko?
...a iné postrehy...
Napíšte nejaké nové info, nech vieme na čo sa máme pripraviť 😉

dazdovka
13. jan 2012

Ja som bola v NR spokojna, na prijme o 11-tej v noci prisiel dr. Šipoš, hned mi bolo veselsie, bol perfektny a aj moj muz bol happy, ze aka fajn partia sa zisla. Porodne asistentky velmi mile, ja som bola dost rozmaznana pacientka, chcela som minimum monitoringu, porod bez oxytocinu (kvoli tomu, ze sme chceli nechat dopulzovat pupocnik, nech sa babatku po porode dostane do telicka vsetka krv uskladnena v placente a ak by tam bol synteticky oxytocin, tak by to bolo zbytocne), nastrihu hradze, tuzila som aby babo bolo pri mne po narodeni a este, aby sme mali s muzom co najviac sukromia ako sa dalo. A tak sa aj stalo, az na to dopulzovanie pupocnika, lebo v poslednej faze mi uz bolo dost zle, ozvalo sa mi stare zranenie zo snowboardovacky v panve a mala som desne bolesti, nieco mi nakoniec pichli.. Dr. zostal pri mne, nech porodim, aj ked mu uz sluzba skoncila, snazil sa huzevnato roztahovat hradzu aby nebolo treba reznut, no nakoniec nepovolila (mame ozaj velke babo s porodnou hmotnostou 4280g), bol ozaj skvely a vtipny a musim povedat, ze aj sikovny 🙂
Ja si myslim, ze ak vie clovek povedat rozumny argument a slusne sa pytat na kazdy ukon, da sa dohodnut s lekarmi aj na nie uplne beznom postupe. Ale teda asi aj treba natrafit na rozumneho a empatickeho cloveka.

micicka
13. jan 2012

@misinn aj ja som bola na tej nadštandartnej pre dvoch. myslím, že sa nedá zarezervovať, lebo nevieš kedy budeš presne rodiť. ja som bola najskôr na normálnej izbe, potom sa táto uvolnila a presunuli ma. ja som bola spokojná, aj keď mm tam nikdy so mnou nespal, stálo mi to za to - prišiel na niekoľko hodín a nemuseli sme sa zimiť pár minút na chodbe. takže ja ju vrelo odporúčam, aj ked je malá a pre dvoch - pardón troch nepohodlná 😉

zuzik270
14. jan 2012

@dazdovka To si mala fakt šťastie, že Ti takto so všetkym vyhoveli, aj si si vybavovala nejako dopredu doktora? A to že Ta nenastrihovali fakt velke štastie na ochotneho doktora.

alicia28
14. jan 2012

@mianpa , ahoj, uz nie si prvorodicka? preco chces tak velmi epidural? ja ked som isla rodit 1x tiez som bola sklamana ze v NZ to nedavaju ale zase ked som si o epidural precitala vela clankov rozodla som sa ze to nechcem. 😔
dalo sa to vyrdzat aj bez EPI
rozmyslam nad tym ze nepojdem druhe rodit do NZ ale skusila by som NR aj ked tam nikoho nepoznam, termin mam zaciatkom juna a mozno to bude aj skor ked uz budem mat druhe dieta to sa bude mozno viac ponahlat na svet 🙂

lusylienka
14. jan 2012

Ahoj riesim ze kam mam ist rodit sice mam este chvilu cas ale ten leti rychlo. Rozhodujem sa medzi Nr a Ga, lekara nemam zazmluneneho len co tu citam mate viac negativne skusenosti ako pozitivne. Zatial idem rodit klasicky ak mate dobre skusenosti prosimmnapiste dakujem 🙂

mianpa
14. jan 2012

@alicia28 Ahoj, som prvorodička, ako tak pozeram tak sme v rovnakom týždni, ja mam termin 7.6. a idem rodit do nitry.mali by sme mat dievčatko, 18.1. idem na poradnu tak tam nám to povie na isto. som zdravotnik a članky takeho tipu nečítam, mam na ne vlastný názor. vela ludi epiduralku neuznava pretože si ju milia so spinalkou , epiduralka a spinalka je dost velky rozdiel. mam zlomenu kostrč, už teraz počas tehotenstva mi roby dost velky problem, tak si nechcem predstavit čo to bude počas porodu. ale o to nejde, chcela by som ju aj keby tam ta kostrč nebola. chcem si porod normalne prežiť a nie byť vyflusnuta. partner pojde k porodu, je sice dost tvrdy chlap ale stači mu len že plačem....

dazdovka
14. jan 2012

@zuzik270 Ahoj, MUDra som nevybavovala 🙂 verila som, ze su to vsetko inteligentni ludia schopni ustretovosti, v ramci realnych moznosti porodnice. Cim viac zien si bude vyzadovat pristup, ktory je standardny v inych krajinach, tym skor sa moze zdvihnut ten standard aj v nasich porodniciach. Cize ked chces individualny pristup, je dobre dohodnut si s porodnikom pred tym, ako podpises papiere (informovany suhlas), co si pocas velkeho finale zelas a co si neprosis (teda v ramci moznosti, ked vsetko prebieha bez zivot ohrozujucich komplikacii). Ak si pred podpisanim papierov na prijme vies pred lekarom svoje poziadavky logicky zdovodnit, ak vies, ze je v silach a moznostiach porodnika ich splnit, tak neviem preco by mal niekto chut robit naschvaly.
Bud naladena ako klientka, nie ako pacientka, vsak porod nie je choroba 🙂

dazdovka
14. jan 2012

Este jedna vec, kamaratka mojho muza je porodna asistentka a neodporuca epiduranu anesteziu, ani rajsky plyn (maju v BS porodnici), ze mamicky zle spolupracuju, lebo necitia bolest (aj bolest ma svoje opodstatnenie), deticky sa rodia casto namodrale, dotlacene, pridusene, bo mamicky nespolupracovali...
Ozaj, co bol pre mna zaujimavy zazitok, ako v NR porodnici chodili indoslovenske spoluobcianky fajcit kazdu hodinu aj styri cigy, konkretne lezala tam jedna po sekcii, zdvihla sa s kablikmi, v jednej ruke cievka s mocom, v druhej cievka z drenaze, kam jej odtekala krv, vo vacku žváro a po chodbe sa prechadzala ako smrt. Ked ju stretla sestra, ze zase idete fajcit, pred 10 minutami ste boli a ona "pani, pustite ma von, nervózna som"
no to nevymyslis...

karolina23
15. jan 2012

@lusylienka ahoj no ja som rodila pred dvomi tyzdnami v nitre a môzem len pochvalit lebo sa tam o mna starali velmi dobre, my sme mali problemy s pôrodom a mala som dve vyvolavacky malinka nechcela ist vonka som tam strasne nariekala lebo mi naplanovali sekciu a musela som na nu cakat 3 a pol hodky, a za ten cas doktor Breštansky stale chodila pozeral ma staral sa o nas aj sestricky, takze môzem len doporucit boli velmi mily hlavne pri mne ked to vydrzali, a aj na sestonodeli som nemala problem stale chodili sestricky pytali sa ci nieco nepotrebujeme aj o babetko sa dobre starali ked sme mali malinke na izbe tak sestricky chodili a radili nam ohladne kojenia , aj ja som pocula na nitru ze sa stazovali ale ja sa nestazujem bolo dobre a hlavne ze mi malinkej sa nic nestalo a sme v poriadku 🙂

mitka2007
15. jan 2012

@karolina23 preco si nariekala?aj ja som mala dve vyvolavacky a v podstate na sekciu som cakala cely den 🙂 .celkom to bola sranda.

alicia28
16. jan 2012

@mianpa , tak to je nahoda, ja mam termin 6.6. 🙂
ale ked uz cakam druhe tak to bude asi skor, ktovie, uvidim,
ja o EPI neuvazujem vobec, viem ze je to rozdiel ze spinalna je ina ale netreba mi to ,
hadam to vydrzim, partnera pri porode nechcem, kedze uz som raz rodila viem ake je to ,,,brutal 😖 a nechcem vidiet ako moj manzel trpi somnou , prezijem si to sama da sa to, 😉 aj ja rozmyslam nad nemocnicou v NR ale kedze som blizko pri NZ asi pojdem zase aj druhe odrodit tam. neviem este ako to bude, je este vela casu sa rozhodnut. tiez rozmyslam aj nad planovanym porodom ze pridem do nemocnice daju mi vyvolavacku a nech to ide von pred dni pred terminom, vsetko zvazujem, hlavne musim najst lekara ktory by bol v tomto ustretovy kedze moj gynek., uz v NZ nepracuje ale len v Komarne a tak daleko sa mi nechce....drzim palce nech je vas porod lahky, kazdy to ma inak a je tazko posudzovat co sa ako vyvinie 🙂

alicia28
16. jan 2012

@mianpa ,este som chcela , prosim porad mi ked ides do NR, budes mat vybaveneho lekara? ako to planujes urobit? viem napr,ze v NR vraj EPI nedavaju len ked si vybavis vlasneho anesteziologa tak preto som zvedava ci to budes mat nejako dopredu vsetko vybavene, ,,,,ja som neni uplne rozhodnuta ktoru nemocnicu si mam vybrat, mozno by som vybrala tu NR ale len ako planovany porod , 🙂 by som sa s nejaky lekarom dohodla na vyvolani a prisla by som na termin napr,. aj do NR, lebo NR mam 34 km a neviem keby zacnem rodit ci by som dosla taky kus 😉 daj info velke dik

mianpa
16. jan 2012

@alicia28 Ahoj, ja vzdialenost porodnice neriešim, som z Brezovej pod Bradlom , gynekologa mam v hlohovci čo je od nas 50km a do nitry to je od nas 75km,ale asi maš dobreho gynekologa bo tu su mäsiari, preto chodim radšej dalej. chodim k Mudr . Breštanskemu.Ono sa zda že maš ešte kopu času ale radšej si niečo skor vybavim a potom budem vediet že aj keby to prišlo nečakane tak sa nemusim stresovať, nerada nechavam niečo na poslednu chvilu.ved pred chvilu bola malinka len taka 2mm škvrnka a teraz je 15cm kočka. Chcela by som si zaplatiť Breštanskeho syna bo Breštansky starši nerodi ale jeho syn, ono predsa ked sa o teba niekto stara cele tehotenstvo a vie o celom priebehu tak je lepšie ked ta aj rodi a nie niekto cudzi. Ja som s Breštanskym staršim velmi spokojna tak myslim že syn ma rovnaky pristup. No a ten partner pri pôrode, my sme nejako ani neriešili či pojde alebo nie, lepšie povedane že ja som to neriešila, som sa ho len spytala, neprotestoval a od vtedy je to brane tak nejako automaticky že už sa o tom aní nebavim. ale ked je ten partner pri pôrode ma aj ten personal iny pristup ale celkovo si ten chlap aj viac potom váži tu ženu a je to celkovo podla mna ine. a on praveže zasa bol najradšej doktorovi za plecom ale to len teraz seka machra, realita ukaže.kamaratka mala planovany pôrod v BA a pochvalovala si, o 8 rano prišla do nemocnice a doktor jej povedal že o pol 3 bude rodit a aj tak bolo, sice to bolo 14,20 ale nesekol sa moc. tak dufam že to aj mne bude tak nejako prebiehat, teda chcela by som aby to tak bolo. ta epiduralka sa uvidi čo mi povie na poradni doktor ako to tam chodi, ale nemyslela som si že v dnešnej dobe bude vobec nemocnica bez EPI. no uvidime. A už vieš čo bete mať?

mianpa
16. jan 2012

@micicka Ahoj, to jako ta nadštandardka s prislušnikom tam može aj manžel prespať? alebo si myslela syna?Dik za odpoved

alicia28
16. jan 2012

@mianpa, ja budem mat dievca, povedali mi to uz v 16 tyzdni a teraz v 20 mi to zase potvrdili, 😉 ten planovany porod je dobra vec, ja som tak mala prvy porod a som bola spokojna, stiekla infuzka o 10 hod a o 13 hod bola mala na svete, takze tak nejak si predstavujem aj druhy porod 🙂 ale mam casu dost netreba sa mi ponahlat, vybavovat lekara, to budem az mesiac pred porodom aj to je este skoro, 🙂 viem ako to prebieha a porod je vzdy individualny a ked nemas problemy v tehotenstve, uplne jedno aky lekar ta bude rodit pri porode sa moze vselico vyskytnut a riesi sa to za pochodu 🙂

mianpa
16. jan 2012

@alicia28 nam to tiež povedal v 16tt, teraz to dufam aj potvrdi. ja sa na to teraz popytam a potom budem riešiť dalej neskor.

babatienko27
16. jan 2012

Zienky V nitre uz staci ked si otec pri prijme do porodky zaplati ucast pri porode nemusi mat papier z nejakeho porod.kurzu ?? ja som tam nechodila kvoli skracovaniu krcku

misinn
16. jan 2012

@micicka ja by som mala ist cisarskym, preto ma zaujimalo ci sa da izba dopredu rezervovat, ale ak sa neda tak sa z toho nezblaznim 😝 🙂 moj muz by so mnou asi spal, ale u vas to bolo ine lebo ste priamo z nitry tak sa mu ani necudujem ze siel domov, predsa doma je doma 🙂 😉

micicka
16. jan 2012

@mianpa Manžel tam môže prespať, je tam chladnička, mikrovlnka, TV, sprcha, WC

micicka
16. jan 2012

@misinn ten môj hneď aj oslavoval, tak nemohol spať v nemocke aj chodil do práce. ale určite by som si ju znovu zaplatila, ja som bola fakt rada, že mohol byť pri mne 3 hodinky na izbe a nie na chodbe.
inak aj ja som mala cisársky, čiže plánovaný a nakoniec som rodila 3 týždne skôr - neplánvane 🙂 ale tiež cisárskym

mianpa
16. jan 2012

@micicka no to sa čudujem, bo nikde som o takom niečom ešte nepočula, to tam mohli mat radšej EPI. Ďakujem za info

dazdovka
16. jan 2012

@babatienko27 ano, ziaden kurz tatovi neni treba

misinn
17. jan 2012

@micicka ty to mas teraz take cerstve, ako ten cisarsky prosim prebieha? ako si to zvladala po nom? kedy prisli bolesti?

micicka
17. jan 2012

@misinn u ňa to išlo všetko dosť rýchlo, ani som nestačila stresovať. ja som kvôli zlým prietokom zostala v nemocke na pozorovanie, ale na tretí deň po vizite mi povedali, že zajtra urobíme ten cisársky - chytila som paniku 😅 za 15min prišiel za mnou prednosta, či som raňajkovala, že keď nie, tak to spravia v ten deň okolo obeda!! no a už to začalo - klistýr (pohodička), infúzky pred zákrokom. potom som prišla na operačku, pichali mi spinálnu anestézu - to sa trénovala nejaká mladá anesteziologička, takže pichla tri krát a nepodarilo sa - ale nestresovala som, bola som úplne v kľude, potom to prevzala skúsená anesteziologička a hneď na prvý raz to pichla. pri pichaní keď umŕtvujú je cítiť trochu taký tlak, ale je to v pohode, žiadna veľká bolesť. dr. Lajtman ešte zažartoval, že sa zistilo u pacientky, že má chrbticu. potom mi začalo ísť teplo do nôh. to sa ma pýtali, či cítim to teplo, tak vravím teplo áno, ale ešte hýbem prstami a bojím sa aby ma nezačali skôr rezať - dr zase vtipný komentár, tak sme sa aj zasmiali 🙂 potom mi anesteziologička rozprávala čo sa bude diať - že mi bude ako keby na odpadnutie, ale že to hneď prejde, pýtala sa aké meno sme vybrali a tak. povedali mi, že budem cítiť tlak ale nie bolesť - aj tak bolo, proste cítila som keď mi zatlačili na brucho, ale nič keď rezali. a potom sa doktori (Maňová a Lajtman) rozprávali ako by boli niekde na káve 🙂 keď vybrali bábätko, tak mi hlásili, aby som sa pozerala doprava, že pôjde bábo - tak ja samozrejme hneď do plaču od šťastia 😀 potom mi prišli povedať, že tato už fotí, potom mi malinkú priniesli ukázať, pohladkala som ju a dala jej pusinku. ja som do rána zostala na pooperačke, prevážali ma až ráno. tie bolesti neboli extra silné, dali samozrejme hneď aj niečo proti bolesti do infúzky, a pýtali sa ma, či treba ešte niečo dať. aj na spanie mi pichli čosi, ale to u mňa vôbec nezabralo. potom prišiel za mnou aj mm a chvíľku sme boli spolu. treba aby si si zobrala veľa vody vo flaškách so sosáčikom, lebo sa nemôžeš hýbať - ani hlava by sa nemala dvíhať. aj coca colu mi odporučili. najhoršia bolesť prišla na druhý deň, keď som vstávala z postele - za asistencie dvoch sestričiek! to bolo fakt dosť zlé, ale teraz si to už nepamätám. do sprchy som šla po svojich cez chodbu (ešte som nebola na VIP) ale museli sme sa vrátiť lebo mi bolo na odpadnutie, tak ma posadili na vozík a šup so mnou do sprchy. a potom som už trénovala, aj keď bolesti boli. vždy som si aspoň sadla na posteľ, prešla dva kroky k umývadlu, zase sadla, a tak po pár krokoch som pridávala, večer som sa prechádzala po chodbe. z postele sa mi vstávalo ešte dosť dlho zle, ale dá sa to úplne v pohode zvládnuť 😉
uff, som sa ale rozpísala.... snáď som pomohla, ak ešte čosi, tak sa spýtaj 😉

misinn
17. jan 2012

@micicka wau, teda musim povedat ze ti velmi pekne dakujem za podrobny opis, velmi mi to pomohlo, viem si to teraz vsetko predstavit, ja sa toho ani nebojim co sa bude diat na sale, ale presne toho ako sa budem musiet postavit ..to mi pisali viacere baby ze to je uplne najhorsie. ale si to pekne opisala a aj ma to dojalo : ze tato uz foti 😵 😵 😵
ale to ako mysleli ze sa budes citit chvilku ako na odpadnutie? to z coho? z toho umrtvenia? ako dlho ten pocit trva? 😅
lebo ja som dost stresujuca osoba mozno by som si myslela ze boze co sa deje, ma to takto byt? 😝
na kolky den uz mala spala u teba v izbe? a na kolky den ta pustili domov?
dakujem za odpovede 🙂

lucka33
17. jan 2012

@micicka akoby som čítala o vlastnom cisárskom 😉 Tiež som mala Lajtmana - inak úžasný doktor!!!! A tiež srandičky atď. Ja som mala aj prvý cisársky s Lajtmanom 🙂 A pri prvom to prvé vstávanie z postele bolo ako opisuješ - dosť bolestivé a teraz pri druhom, som sa postavila sama, ani som na sestričku nečakala 😀 Už sa mi nechcelo ležať, tak som si sadla - na prvýkrát sa mi zatočila hlava, ale na druhýkrát som si pekne sadla, potom spustila nohy dole z postele a postavila sa. Sestrička došla, že kto mi pomohol, no reku nikto, sama som sa 😀 😀 😀
Inak teraz pri druhom cs aj mne bolo zle hneď ako mi pichli spinál. Prvýkrát nie, ale teraz mi musela dokonca niečo pichnúť do infúzky, aby mi to prešlo a potom druhýkrát tiež, ale to už mi len vzduchovú masku dali a stačilo.
@misinn Na odpadnutie alebo zle od žalúdka ti môže prísť z toho, že spinál ti zníži tlak 😉

misinn
17. jan 2012

@lucka33 dakujem za odpoved 🙂 a ako si bola spokojna so sestonedelim?

lucka33
17. jan 2012

@misinn myslíš asi oddelenie, čo? 😀 Ja som bola spokojná, bola som na obyč.izbe, jedno je pravda, že teraz som mala izbu bližšie k novorodencom, bola aj oproti WC, čo bola výhoda, ale zas bolo tam dosť počuť detičky plakať a stále tadiaľ niekto chodil, takže ja som sa za ten týždeň tam vôbec ale vôbec nevyspala a poslednú noc, keď som mala malého pri sebe som nespala absolútne ani minútu 😝 Došla som domov príšerne unavená a musela som to doháňať, čo bol dosť problém pri deťoch s malým vekovým rozdielom, ale už je to za mnou a už čakám, že to bude každým pribúdajúcim mesiacom Filipka len lepšie 😉 Hlavne teda noci 🙂

misinn
17. jan 2012

@lucka33 ano oddelenie 😀 😀 a su este stale tie izby take pekne ako aj boli? ja som tam lezala hned prvy den ako dokoncili oddelenie sestonedelia a bolo to tam krasne, bola som hned na prvej izbe tiez som mala oproti sprchy. vraj aj vzadu su sprchy ale ze tie nie su prerobene..ja som tam vtedy ten plac asi velmi nevnimala, ale ja som taka, ze keby nas v noci aj vykradali ja sa na to nezobudim 😝 😝
ja sa len preto pytam, lebo ja ked som tam lezala bola som spokojna, ale co som citala posledne komentare cudovala som sa ze maminky nie su velmi spokojne 😖

lucka33
17. jan 2012

@misinn tak je to tam pekné, prerobené, čisté. Tie sprchy vzadu nie sú prerobené, len tie predné, ale tak dá sa aj tam osprchovať v pohode, nie je to žiadny hnus. Ono závisí od toho, čo od štátnej nemocky očakávaš. TAkže potom sú podľa toho aj komentáre mamičiek 😝 No zázraky čakať netreba ani od vybavenia ani od personálu, to v súkromnej klinike musí byť o inom. Ale ja som bola spokojná, nemôžem povedať fakt jediné krivé slovo, navyše som obidva razy natrafila na pôrodnici na rovnakú sestričku, straaaašne ale straaaašne zlatú, milú, proste úplne úžasnú a ochotnú osôbku, volá sa Martinka Čierna, má také kučeravé vlasy a to je fakt sestrička, aké majú byť všetky! 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre