Ako a na čo sa prichystať do pôrodnice v Nitre?

olusha2
28. aug 2007

Ahojte žienky! 😉

Nájde sa niektorá, čo rodila nedávno v Nitre?
Ako to tam vyzerá?
Čo personál?
Ktorý pôrodník je aký?
Aké doklady sa vyžadujú?
Čo zbaliť pre miminko?
...a iné postrehy...
Napíšte nejaké nové info, nech vieme na čo sa máme pripraviť 😉

lenka22115
11. mar 2013

juuuj peta268 takže už su povolene navštevy? super 🙂 som sice len tri dni prepustena z nemocnice ale vidim to tak že i chvilu som tam zas tak aspnón bude veslešie ked budu navštevy chodiť

amia02
12. mar 2013

Rodila som v Nitre nedávno a moja skúsenosť s pôrodnicou je veľmi dobrá, personál či už lekári alebo sestry sú vzhľadom na podmienky Slovenska(všade je strašne veľa mladých a nekvalifikovaných lekárov) ešte na tom veľmi dobre,ľudsky aj odborne.Čo mi prekážalo, bolo niekoľko vecí na šestonedelí, ktoré hodnotím ako dosť dôležité ale neviem, či sa to má šancu zmeniť.V prvom rade je tu nedostatočná podpora kojenia zo strany personálu, tvrdia vám že dieťatko je s mamou takmer od narodenia ale deti sú v Nitre prvý deň až dva dni bezdôvodne odlúčené od matiek aj keď nemajú komplikácie(že vraj aby si mamičky oddýchli???) a nosia sa len na kojenie v intervaloch každých 5-6 hodín!!!! ,to je za 24 hodín len 4 krát,čo je strašne málo...toto som ja osobne nevedela vôbec oceniť,radšej by som k nemu aj po ťažkom pôrode vstávala,deti im tam zúfalo plačú , potom od únavy a vysilenia zaspia a ked ho donesú akože sa nakojiť, tak spí a nevládze si potiahnuť ale oni si ho zoberú naspäť a tak dokola...pre rozbehnutie dostatočnej tvorby mlieka to vôbec nestačí,pýtajte si deti k sebe čo najviac a hneď ako sa narodia,veď to je celkom normálny štandard v iných pôrodniciach ...aj preto veľa žien ktoré prešli touto pôrodnicou potom nekojí,okrem toho novorodenecké sestry sú tam zjavne mnohé také,že nemajú osobnú skúsenosť s dojčením a dávajú matkám veľa protirečivých informácií až hlúpostí a keď sa to zosumuje s neskúsenou mamičkou, protivnou netrpezlivou a neochotnou sestrou niečo matku normálne naučiť, tak sa kojenie skončí skôr ako začne.na izbách je k dispozícii príručka pre mamičky k úspešnému dojčeniu,ale z toho čo som tam videla,tak mi je jasné, že personál jej informácie vôbec nepoužíva a zrejme ju nikto nečítal, radia matkám aby dali dieťatku cumeľ,alebo aby ho kŕmili každé tri hodiny...Na izbách chýba dezinfekčná látka pri umývadlách, čo je štandardom asi všade v civilizovanom svete a sestričky si pri manipulácii s deťmi ruky nedezinfikujú!!!ani ked idú od jedného dieťatka potom k druhému dieťatku.Namiesto toho vám tu nejaká sestra ponúka že sa u nej dá kúpiť dezinfekčný gél domov ak by ste chceli,ale na izbách nie je celkom nič.Zaujímavé,že doma ho treba a v nemocnici nie.Deti sa na kúpanie zas odoberajú mamám, na izbách nie sú vaničky(???) a kúpe sa v KÝBLIKU, čo je tiež metóda,ktorá až taká skvelá nie je a nič revolučné neprináša.Viem,že v minulosti sa tu deti dosť umelo dokrmovali sestrami aj bez vedomia matiek,čo tiež nie je na prospech tvorby mieka.Túto nemocnicu v zásade odporúčam,nič lepšie tu v okolí nemáme,ale treba vedieť,čo robiť, nespoliehať sa,že vám tu vždy dobre poradia a naštudovať si čo najviac sama.A ešte sa netreba personálu báť, treba sa ohradiť ak je sestra arogantná, ona je tu pre nás.A ešte som zabudla,že aj priloženie bábätka hned po pôrode k prsníku je tu asi tiež len formalita,alebo ani na tom tu nezáleží.Bábätko mi dala sestra asi na 10 sekúnd k prsníku,ani sa nepokúsila mu pomôcť k bradavke,trošku ju oblizlo a už to akože bolo,hneď ho vzali preč a priniesli mi ho za 6 hodín?!!.Nemám prvé dieťa a viem,ako to vyzerá inde pri pôrode a viem aj to,že donosené zdravé bábo sa vie po pôrode v pohode prisať aj si má čo potiahnuť.V Nitre vám povedia, že ved načo, veď tam v tom prsníku nič nie je.

marus33
12. mar 2013

ahoj. ja som rodila v nitra v 01/2013. na prijme si doktorka so sestrickou tukali a obrazovku a nieco sepkali, kedze som bola prvorodicka a cela v "strese" tak ma vtedy netrklo... na vzdycharni, boli sestricky aj dobre aj zle, naladove.
pan primar ma nehal nech si odrtpim 9 hod, vobec som sa neotvarala, maly nezostupoval, po 8 hod mi dal 2 cipky na otvaranie... a stale nic. Vymenili sa doktori, ten ked ma uvidel zahlasil : cisarsky . Podotykam ze som mala brusisko jak svet!! potom uz bolo dobre.
o primarovi sa hovori ze nech sa deje co sa deje podla neho zena musi porodit normalnym sposobom.
ked vyberali maleho doktor povedal ze mal pupocnu snuru okolo a ze je pripraveny do skolky, mal toriz 4650 g a 55 cm.
na sestonedeli boli sestricky normalne, na novorodeneckom doktorky fajn, sestricky super!! mile, usmievave, vzdy pomoholi, odpovedali na vsetky otazky... mohli ste prist s babom aj o pol noci. 🙂
tkaze moje zhrnutie: doktori 0 bodo , sestricky 8,a ak budem mat este babo tak v nitre rodit asi nebudem.

sefka6661
12. mar 2013

@lenka22115 Moja sestra povedala,že keby má ísť rodiť a on by sa dal zazmluvniť,tak že by si bola schopná pre to zobrať aj úver..🙂 tak asi je dobrý..

katja78
12. mar 2013

@amia02 pekný príspevok 🙂
ja idem do NR rodiť 3-tí krát a v nejakých detailoch mám inú skúsenosť, ako píšeš...
- pokiaľ mi je známe, tak donosený zdravý novorodenec má zásobu glykogénu v pečeni na 48 hodín, teda nepotrebuje papať toľko a tak často ako napr. neskôr, počas prvého rastového špurtu v 3.týždni
- spavosť detičiek skôr ovplyvňuje množstvo bilirubínu...ak je žltačka výraznejšia, práve vtedy je pre novoška únavné a vyčerpávajúce poriadne sa napapať, pri papaní zaspáva, papá len predné mlieko a logicky je častejšie hladné...a nervózne potom nie sú len maminky, ale aj sestričky...tu naozaj treba len trpezlivosť
- takže ten interval, kedy sa deti prvý raz prinesú na dojčenie, ako často...nedramatizovala by som to...ale na druhej strane je pravda, že novorodenecké sestričky (aspoň ich väčšina) sa v dennej smene nezastavia, pokiaľ viem, majú kopec "byrokratických" povinností, bežne z novorodeneckej izby počuť plač...ale taktiež viem, že prednostka Ďurišová veľmi prísne sleduje, či sa neprikrmuje zbytočne, v prvý deň napr. dávajú miminkám "len" roztok glukózy striekačkou, ak je nejaký dôvod
- osobne som mala skúsenosť, že ma novorodenecké sestričky od dudla odhovárali, vraj načo riskovať žabu 😅, a tiež mi k "rozkojeniu" pri prvej dcére pomohli sestričky zo šestonedelia - 3x denne solux + oxytocín do nosa, ...a napriek tomu, že prvé priloženie nebolo podľa knižky, čo do časového intervalu, obe som dojčila dosť dlho (rok + 2 roky)
- nevedela som, že detičky mamín, ktoré porodili prirodzene bez komplikácií, sa umiestňujú na rooming po 2 dňoch, to asi skôr po sekcii, či? aspoň pred tými pár rokmi to tak bolo 🙂

lenka22115
12. mar 2013

sefka6661 tak to rada počujem 🙂 lebo som počula už rôzne názory.....ale myslím si že titul profesor nemá len tak....na slovensku ma tento titul medzi lekarmi nie hocikto takže by mal byt dosť dobrý odborník

tynamartina
12. mar 2013

@lenkuliak
@poisonblu
@janus32 a ostatné čo ste teraz rodili. Po prečítaní nejakých príspevkov vyššie som zmetená s toho že vraj detičky nosia 2 dni len na kojenie??? ja som rodila pred 6 rokmi na posledy a to som malého dostala 2,5 hod po pôrode a už mi ho nikto nezobral. iba na váženie a tak. Tak by som chcela vedieť ako teda teraz funguje kedy nosia bábätká a teda pevne dúfam že sú naozaj s mamičkami od kedy je to len vhladom na ich zdravotný stav možné.

lenka22115
12. mar 2013

žienky ktoré ste rodili sekciou so spinalkou nezostalo vam po vpichu zle?? vela žien mi hovorilo že im zostalo zle, na odpadnutie alebo na zvracanie.....daju tu v NR hned niečo proti bolesti??? a celkovo ako ste to potom zvladali na kolký den ste boli relativne fit že ste sa dokázali starať o bábo....

lenkuliak
12. mar 2013

@tynamartina prvykrat od porodu mi maleho priniesli asi po 3 hod., asi na pol hod., este ho priniesli vecer a potom si pon prisli - prvu noc mas narok na oddych 🙂 a babo si zoberu sestricky, ale ak chces, mozes si ho nechat pri sebe uz nastalo...pri oboch to bolo takto

poisonblu
12. mar 2013

@tynamartina to plati iba pri sekcii...pri normalnom mi ho doniesli na obed, rodila som v noci a mala som ho cely den pri sebe..ale na noc mi ho vzali, aby som sa vyspala a nosili na kojenie...ale ak budes chciet, tak ti ho nechaju

lenkuliak
12. mar 2013

ako tak citam, rozhodla som sa podelit s vami aj ja so svojou skusenostou v Nr. porodnici...rodila som tu oboch synov...a mozem povedat, ze nemam takmer nic (aspon nic dolezite),co by som im vytkla...Doktor pri prvom porode bol sice trosku odmeranejsi - chlapsky pristup, ale inak odbornost ok, pri druhom ma rodila uzasna mlada doktorka - Puzlikova 🙂 por. asistentky boli super...na sestonedeli sestricky gynekologicke aj novorodenecke boli vzdy ochotne pomoct, poradit...vzdy sa pytali, ci babo papa, ci nemame problem, chodili aj v noci, ked poculi plac...pri prvom, ako prvorodicka som mala kopec otazok ohladom dojcenia, strasne sa mi naliali prsniky,maly sa nechcel prisat, plakal..velmi mi vtedy pomohli..Celkovo som bola spokojna a ak bude tretie nevaham a idem opat do Nr 😀
Co sa prikrmovania tyka, tak prve dni dali max. striekacku s vodou, prip. glukozou, no ak ani na 5.den mamicka nekojila, tak uz dali um.

poisonblu
12. mar 2013

@amia02 suhlasim s tebou ohladom toho kojenia, ale mne nosili maleho kazde 3 hodky, aj ked bol pod lampou kvoli zltacke...neskor som nosila mlieko ja tam, lebo maly sa aj tak neprisaval...kojenie sme rozbehali az doma, tak asi 3 tyzden po porode....stale kojim...a ano, kazda sestra mala iny nazor na kojenie, to ma stvalo dost, som si pripadala nemozna....co sa tyka dezinfekcie, tak sestricky som si moc nevsimla, doktori si ruky dezinfikovali..ja som mala dettol mydlo a aj som ho tam zabudla...a este musim povedat, ze maly mi tam chytil do nosa zlateho stafylokoka, soplik a dr. ze to nic nie je... 😠 tak potom moja pedina dala spravit vyter aj pamycon sme kvapkali

poisonblu
12. mar 2013

@lenkuliak ja som tam bola 10 dni a vobec som nekojila, maly sa nechcel prisat..skusali sme klobuciky, tak papal chvilku ale kvoli zltacke bol spavy..tak som nic ine nerobila, iba odsavala kazde 3 hodky...nosila malemu, ale maly malo priberal...mu normalne upravili vahu, len aby nas pustili domov...ja som uz bola v takom strese, ze posledne dni som malo odsala, tak malemu dali vodu...um som nechcela dat...

poisonblu
12. mar 2013

@amia02 este k tomu priloZeniu, tiez maleho zabalili a doniesli len tak na chvilku, ani ho poriadne neprilozila...sice zpv tom prse nic nie je, ale je to dolezite na spustenie mlieka, a to si nr hovori baby friendly...ja by som im ten titul odobrala hned 😀

poisonblu
12. mar 2013

A este aj co sa tyka porodu, nie je sa kde zapriet na posteli, nohy mi drzala asistentka a manzel..fasa...otrasne podmienky podla mna..a o porode v pololahu ani nevravim....najhorsia poloha....

lenkuliak
12. mar 2013

@poisonblu je to urcote aj o pristupe maminy, no ja som zazila aj take, ktore si chodili mlieko pytat aj skor. no sestricky im ho dali nasjkor na 5. den..a super, ze ste rozbehli dojcenie...inak co sa stafylokoka tyka, my sme si tiez priniesli - malemu sa robili take pluzgieriky vodove po telicku, tiez nam to zdiagnostikovala az nasa ped., v porodnici tvrdili, ze to je z plienok 🙄 takze uz tyzdem uzivame atb ☹

slavkav
13. mar 2013

@lenka22115 ja som rodila sekciou v spinali,nemala som žiadne ťažkosti.

A čo sa týka nemocnice,tak ja tiež hodnotím celkom pozitívne - keď porovnám s antolskou.tam je to s kojenim take iste,tak som to brala už tu s rezervou. Ja by som silno ocenila,keby tam bola laktacna.
Pôrod-kedže bola plánovaná sekcia a robil mi ju môj dr-plná spokojnosť.aj sestricky ženské super.

Ta dezinfekcia chýbala inak aj mne,ale doniesla som si vlastne. Mne vadila hlavne jedna detská dr,ktorá sa vôbec nevie správať.
Babo podľa mna,keď chcete Vám dajú na izbu čím skôr.

amia02
13. mar 2013

@katja78 Ahoj,len chcem povedať,že to s tým prikladaníma a kojením nechcem zveličovať, ani dramatizovať, ja som si nakonioec poradila, mlieko sanakoniec rozbehlo,ale šlo to pri takých nízkych frekvenciách nosenia dieťaťa prvý deň pomalšie ako predtým a mne tam chýbala aj tá noc.Hlavne kvôli bábätku, a k tomu glykogénu ...ja mám informácie úplne iné a ak chceš,viem dať linky na odborné články.A žltačku majú deti až neskôr, nie druhý tretí deň, jasné,že novorodenec je prirodzene spavý,ale keď je hladný a zobudí sa na to,má dostať jesť a nie ho nechať revať,vyrevať sa a zaspať.Každý článok na tému dojčenia nás nabáda k tomu, aby sa dieťa prikladalo čo najčastejšie,podľa jeho potrieb, doslova citujem jednu pani doktorku-kedykoľvek plače,alebo sa mrví alebo je nespokojné, máme mu ponúknuť aj prsník a samozrejme skontrolovať plienku, či mu nie je zima, alebo len chce mamu...A ešte k tomu zlatému stafylokokovi,tú dezinfekciu som spomínala presne kvôli nemu, lebo ja osobne poznám asi 5 mamičiek, niektoré aj ležali na rovnakej izbe na šestonedelí a priniesli si tento suvenír domov, niektorým z nich deti už majú 10 mesiacov a zlatého stafylokoka sa ešte stále z nosa nepodarilo zlikvidovať napriek opakovaným rôznym antibiotikám.Keď tu čítam ,že je toho toľko,tak neviem...

kucharikova
13. mar 2013

ahojte aj ja pridam moj pribeh-rodila som v septembry 2012 o 2:3Osa narodil syn.porodne asistentky neprijemne 2 zeny,doktor zlaty,postel porodna otras,ako to tu spominaly nemaju sa kde dat nohy-tak mi jednu drzala sestricka a druhu som mala opretu o doktora 😠 a to nehovorim ako som tlacila,ze mam doteraz jazvy na laktiach,co som sa suchala o take zelezo na posteli,aa to ma maly skoro 6m a furt vidiet.po porode mi ho prilozili k prsniku,maly nestihol ani pusu otvorit,a uz ho brali prec,ze nema naladu 😠 doniesli mi ho pred obedom bol umna do 9h,na noc si ho zobrali k sebe a potom o 4h rano mi ho doniesli uz nastalo.sestricky na 600nedeli dobre,lekary tiez,detsky personal tiez.ja som mala dettol dezinf.tekute mydlo,a ako som si vsimla tak sestricky ked nosili babatka z kupania,alebo z vysetreni vzdy si nakvapkali na ruky taku modru tekutinu.vzdy to mali vo vozikoch.jedine minus davam za stravu-kojacim mamam naduvacie potraviny 😝 potom decka plakali jedna radost.

moon1979
13. mar 2013

@kucharikova
pokial si neželáš, aby ti dieťa na noc zobrali, tak to treba povedať ... vtom prípade ti ho nasilu zobrať nemôžu ... treba si stáť za svojim ... ak sa cítiš na to, že aj prvú noc zvládneš k dieťaťu vstávať tak prečo nie ... má to byť pre rodičku ako náhradná pomoc nie povinnosť odovzdať dieťa ...

katja78
13. mar 2013

@amia02 - ak by si mohla, tak pridaj link na glykogén

amia02
13. mar 2013

@katja78 Daj si do vyhľadávača hypoglykémia novorodenca a je to hneď prvý článok prof.Ferenczovej z Košíc

katja78
13. mar 2013

@amia02 - no, a kde presne v tom článku je uvedený opak toho, čo som napísala: "donosený zdravý novorodenec má zásobu glykogénu v pečeni na 48 hodín"?

poisonblu
13. mar 2013

@amia02 s tou zltackou nesuhlasim, ja som rodila v utorok rano a v stredu mu uz namerali vysoky bilirubin a siel mi pod lampu...dokopy tam stravil 5 dni aj noci....sme boli v nemocke 10 dni....

luckarisko74
14. mar 2013

@lenka22115 no lezis tych 24 hodin, ale hybat sa mozes, ked ta pridu umyt zdvihnes sa trosku, nelezis uplne bez pohnutia 😉 cievkovanie je v pohode, sekunda co ti to daju a o minutu ani nevies ze tam nieco mas, teraz som bola prekvapena, ze az na 3 den to davaju prec, pri prvom to bolo na druhy, ale neboli to neboj sa.
mne robili sekciu Dr. Salko a Dr. Obert mozem len chvalit

janus32
14. mar 2013

@tynamartina
@lenka22115 ahojte babenky🙂ja som rodila v nitre dva krát,naposledy teraz v januári,moje skúsenosti:príjem pohoda,boli pri mne dr.Lajtman a dr.Korecová,musím povedať,že obaja úplne super.Pôrodné asistentky stráášne fajn,pomáhali mi ako mohli,dokonca mi masírovali kríže-čo pri predchádzajúcom pôrode nebolo nič také🙂A z vlastnej skúsenosti môžem povedať,že je oveľa lepšie rodiť na takom pôrodnom stole-posteli-polohovateľnom,ako napr.v Galante na koze 🙄 ešte mi pripútali aj ruky,nohy-no to bolo pred 14timi rokmi,tak hádam aj tam už sú podmienky iné.Na šestonedelí sú sestričky milé,zlaté,veľa pomôžu,poradia,ale je tam aj pridrb...doktorka detská-taká vysoká nepríjemná blondína,by som ju poslala najradšej do teplých krajín.Malého mi doniesli 4hodky po pôrode a spýtali sa,či si ho nechám po kojení,alebo ešte zoberú,že ako sa cítim 🙂 strava čistý grc 😕 no a som rada,že to mám za sebou-takže asi tak.....

kucharikova
14. mar 2013

@janus32 a kto ta rodil?Lajtman?ten je fajnovy doktor,velka spokojnost pri pôrode 😉

slavkav
14. mar 2013

@janus32 tiez som mala rovnaky dojem z tej detskej dr - presne tu som myslela, pomylila si povolanie ...mala robit bacharku v base ...

mna operoval Obert a Chladekova - spokojnost nadmieru

slavkav
14. mar 2013

inak stafylokoka sme si priniesli aj my ako suvenir - nastatie bez atb sme to uhrali

janus32
15. mar 2013

@kucharikova na príjme bola Korecová,aj hore potom ma vyšetrovala,potom prišiel Lajtman-skonštatoval,že si mám kľudne pospať,kedže som rodila v noci 😅 že to až ráno bude,no dali mi dva čípky a o 10minút ho volali naspäť,že rodíme 😵 nakoniec ma rodil Lajtman a Korecová zašívala 😔

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre