Čo si sľubujete od lekára, ktorého si sama pri pôrode vyberiete?

ani3012
4. mar 2009

chcela by som vedieť, prečo si ženy vyberajú lekára a či to splnilo vaše očakávania.
😕

lante
5. mar 2009

Bertica, v mojom prípade je PA zbytočná ale pri prirodzenom pôrode sa mi zdá, že je dobré ak je pri tebe osoba, ktorá sa tomu rozumie a má už x takýchto "predýchavaní" za sebou.

bertica.h
5. mar 2009

lante? 😅 nechápem..PA neberieš ako kvalifikovanú byť pri tebe počas porodu,či som zle pochopila? 😉

sirinka
5. mar 2009

lante uplne s tebou suhlasim 😀

bertica.h
5. mar 2009

jejda..áno..ved si písala,že budeš rodiť cisárkym..soráč baby 😀 😀 😀 😀

lante
5. mar 2009

Zle som sa vyjadrila, PA je nalepšia pri pôrode..ale pri spontánnom, nie takom ako čaká mňa. Ak by som rodila spontánne (čo viem, že mi nehrozí) tak PA pri sebe určite chcem 🙂

sirinka
5. mar 2009

bertica 😉 si tehu maminka...mas na to narok 😀

bertica.h
5. mar 2009

áno,ja viem,už chápem 😅 😅 😅

len mi nedocakol cisársky 😅 😅

😀 😀

sirinka
5. mar 2009

PA myslite klasicku dulu alebo? 😅

lante
5. mar 2009

Jéééj, aj vás zasiahla tehu demencia? No aspoň nie som sama. Ja keď som tehu zásadne chodím nakupovať bez peňaženky (čiže bez peňazí, lebo tam mám aj karty 😝 )

ani3012
autor
5. mar 2009

ja by som si skôr zjednala pôrodnú asistentku ako lekára. A chcela by som vedieť, o čom sa dohadujete s lekárom čo sa týka pôrodu. Že ako bude prebiehať pôrod? Veď to si určuje bábo samé.

ani3012
autor
5. mar 2009

aký je rozdiel medi PA a DULOU ?

bertica.h
5. mar 2009

dulu si vaščinou nosíš k porodu ty,je to tvoja dula,nevidí ta plen pri porode..prežíva s tebou kludne aj celé tehotenstvo,pripraví ta na porod,spíšete porodný plán..atd..a PA myslím,že je skor akoby zamestnanec nemocnice..tu si nevyberieš..
ale je možnosť,že možeš rodit aj s PA aj dulou,ked si ju zoberieš k porodu

ja to teda vnímam takto

ani3012
autor
6. mar 2009

😉

fanys
7. mar 2009

ahoj
tak mne stál porod v cz 30000!V soukromném sektoru,naprostá spokojenost,spolehlivost,empatie,ochota,lidský přístup.jsem sama PA a bohužel je realita v zdrav.taková že i když to bylo hodne penez tak sem je zaplatila a ráda!Taky myslím že je to postavené na hlavu platit za zdr.star.ale přijít na sál kde na mne houkne nevyspalá sestra,otrávená sanitářka na mne řve,doktor s osobníma probl.mne neposlouchá,během porodu se vymění pár krát směna,očumujú medici a žákyně,nikdo nerespektuje mů názor,neřeší moje potřeby,nepustí mého manžu ke mne,díte odnesou ano ho pořádne nevidím.....je to síla jak to funguje,ale když pomyslím na komplikace,možné rizika....tak jsem zvolila lidský faktor-ano za peníze,ale s domluvenou sekcí,lékař na tel.,.....atakdále.
Nemusíte mi psát že když jsem z oboru a pracovala jsem tam proč....???Proste proto že do toho moc vidím,porovnávam,znám.Každá poradna,uz mne stálo 500-ale je tam to ale....do ordinace na minutu přesne,na každou otázku jsem dostala odpověd,usměv ne nabuřelý ksicht,dr.na tel.na rady a porady,ochota,profesionalita-holt za kvalitu se platí.
A co se týká plat.ohodnocení-je samozřejme nedostačující,ale kdo kdy taky přizná že má dost,že víc nepotřebuje.Ted když jsem na md tak s dvojčaty bych byla za plat PA vděčná.A co se týče dr.ty nebudou mít dost nikdy.jejich rodiny musí taky z něčeho žít,na jednu stranu práce jako každá jiná,na druhou stranu jde o životy....ale kdysi přísahali hipokratovu přísahu a některým by občas možná pomohlo si vzpomenout co v ní bylo.život člověka není kšeft,ale to bude trvat ješte spousy let než nastane aspon malá změna.páčko

sashka.mst
7. mar 2009

keby ze si mam vybrat, tak naozaj nie muza, ale zenu!🙂 uz mame pravo si vyziadat porodnu asistentku. Podla mojho nazoru cudzi muz ktory nikdy nerodil a ani nikdy neporodi nema co robit pri porode zeny. Vzdy to bola zenska zalezitost a nechapem ako si to mohli zeny nechat vtrhnut medzi seba arogantnych muzov (cest vynimkam). Jediny muz ktory tam ma svoje miesto je otec dietatka,pripadne syncek..A porodnu asistentku by som si vyberala na zaklade toho, nakolko mame spolocne nazory na priebeh porodu. Ci si uvedomuje, ze je tam ona pre zenu a nie rodicka pre nu. Ze rodi zena a nikto iny - ako som to pocula od niekokych sestier ked som obvolavala porodnice a pytala sa ako sa u nich rodi "u nas rodi lekar" - to je fakt vtip nie? 😀
Ci ta osoba sa snazi byt v obraze a cita odborne sucasne knihy, clanky, studie, diskusie, alebo sa zubami nechtami drzi skodlivych postupov, ktore uz pred dvadsiatimi rokmi uznala WHO ako skodlive, malo prospesne, alebo nepravdepodobne napomocne. Patria sem klystir, holenie, monitorovanie plodu, porodna poloha v lahu, nastrih hradze...
Porod babatka je len raz za zivot.nikdy sa nebude opakovat. zena si ho navzdy zapamata.ovplyvni to ju aj dietatko.stoji za to si fakt vybrat zdravotnikov, ktori vidia v porode prirodzeny proces, ktory ma svoje caro a respektuju to.

etnicka
8. mar 2009

sashka, pod toto sa mozem podpisat - uplne suhlasim 🙂

sirinka
9. mar 2009

sashka preco monitorovanie plodu je skodlive?

konja
9. mar 2009

sirinka: monitorování plodu není škodlivé, ale podle mě je často dělané zbytečně dlouho, zbytečně často a rodička pak musí v bolestech ležet v poloze, která ji třeba nedělá vůbec dobře. Ano, jsou případy kdy to nejde jinak, ale většinou je to prostě dělané zbytečně.

sirinka
9. mar 2009

ach tak je to myslene...diky za vysvetlenie.

ani3012
autor
9. mar 2009

baby, ešte otázočka ohľadom toho lekára:
nebojíte sa, že keby sa náhodou stalo, že váš lekár nemôže prísť k pôrodu, tak ďalší lekár, ktorý by vás rodil, bol by na vás akurát nepríjemný?

wsmoulinkaa
9. mar 2009

slibuju???? rychlý a překotný porod 😀 😀 😀

sirinka
9. mar 2009

ani ja sa toho nebojim... zazmluvnujem si dr. kvoli tomu, ze som jeho pacientka uz dlho...takze kazdy lekar pochopi, preco som si ho vybrala...a verim tomu, ze by min. po telefone skonzultoval moj stav so sluzbukonajucim lekarom... ja nevidim dovod, aby bol kvoli tomu na mna niekto neprijemny....

ani3012
autor
9. mar 2009

no veď dobre, ale niektorý lekár sa môže cítiť dotknutý. teda pri tebe to neplatí ak ten, čo sa staral počas tehotenstva o teba, ťa bude aj rodiť, ale je veľa maminiek takých ako ja (že môj lekár nechodí k pôrodom), a lekára si vybavia len na nejaké odporúčania známej.

katarinaa
9. mar 2009

sashka, no, ja by som to tak strasne dramaticky nebrala. odrodila som 2 deti s lekarmi-muzmi, poviem ti, nejaku zbrklu zenu pri porode by som nechcela, porodnik chlap ma ukludnuje ovela viac. a co sa tyka toho zapamatania si, no neviem, ja si to teda nejako vyrazne nepamatam - a to som nebola ani nastrihnuta, ani ziadne ine nasilie sa na mne nekonalo. podla mna je dolezitejsie to, co rpide po porode, nez samotny porod - ten mozes v pohode hodit za hlavu.

alias313
9. mar 2009

dve kamaratky a svokra rodili pri zene-a povedali nikdy viac...ja som dokonca chodila k dvom zubarkam a to bol horor...teraz mam takeho zubara ako medik..mala som gynekologicku-lebo som sa hanbila ist ku gynekologovi, ale ako som otehotnela tak som od nej odisla ku gynekologovi a mala som to urobit ovela skor.je citlivejsi, viac vnimavejsi...takze ja som skor tiez za chlapa 😉 i ked netreba hadzat vsetkych chlapov a zeny do jedneho vreca 🙂

ani3012: ja neviem ked proste moj lekar nebude moct prist, tak nepride..bude mi to luto, peniaze sa sice potom vratia, ale ja na toto vobec nechcem mysliet, ze by sa to mohlo stat.a ked sa uz stane tak zase doktor, ktory tam bude ma aj tak musi odrodit a uz to nejako vydrzim 😉 neverim, ze by bol neprijemny...ale vravim toto neriesim, lebo verim tomu, ze vsetko klapne ako ma 😎

sashka.mst
9. mar 2009

setnicka, dakujem🙂
sirinka, k monitorovaniu plodu v knihe Znovuzrozeny porod francuzsky porodnich Michel Odent predpovedá koniec "postelektronickej doby", na podnet článku z dna 12.12.1987 The Lancet - svojho času najprestížnejšom a najváženejšom lekárskom časopise sveta. V článku bolo zrhnutých osem závažných výskumov konaných v rôznych častiach sveta. Cieľom týchto výskumov, ktoré zahŕňali desietky tisícov pôrodov z celého sveta, bolo porovnať skupiny žien rodiacich za asistencie elektronických prístrojov so skupinami žien rodiacich bez týchto prístrojov (srdečný tep behom pôrodu a po ňom sledovala v týchto prípadoch pôrodná asistentka...Súhrný záver znie: že jediný štatistický významný výsledok použitia elektronických prístrojov pri pôrode je vzrast počtu pôrodov cisárskym rezom a za pomoci kliešťov...Logicky výklad hovorí, že použitie elektronického monitorovania v priebehu pôrodu je nebezpečné a pôrod zaťažuje. s. 13
To iste potvrdzuje najlepsia kniha sucasnosti Promyslivy pruvodce zeny k lepsimu porodu od Henci Goer. Autorka zozbierala vsetky doterajsie vysledky vyskumov a len zas potvrdila to, co zistili uz pred vyse dvadsiatimi rokmi pri prvom vyskume - ze monitorovanie je zbytocny umely zasah do prirodzeneho priebehu porodu a kedze kazdy umely zasah podmienuje dalsi, je sam osebe neziaduci.

Katarinaa a dalsie zienky co rodili s muzmi - ked je to tak, ze ste mali s muzmi prijemnu skusenost, mam radost. je to len o mojom pocite, ze tam muzi nemaju co hladat. ale viem si predstavit, ze niektori sa citia vinne, ze sa staraju do zenskeho remesla a snazia sa svoju pritomnost ospravedlnit tym, ze su aspon prijemni. opat sa opriem o statistiky. pri porodoch s porodnymi asistentkami je podla vyskumov menej vyuzivana technika a menej zakrokov vyzadujucich medikalizaciu porodu, ci dokonca sekciu. Muzi vyvinuli prevaznu cast techniky a je ich vasnou sa ohanat pristrojmi ked len mozu. Velmi tazko sa menia na pozorovatelov porodu so zalozenymi rukami ako to dokazal priznat primar v ceskom Vrchlabi. Vraj sa hanbi za to, ako viedol porody pred tym, nez sa ukazalo, ze je lepsie nechat zenu porodit vlastnymi silami, ako ju pichat, monitorovat a podobne..

A k tomu, ze porod nie je taky vyznamny moment - pre zenu, ktora porodila prirodzene, zazila stavy vrcholnej bolesti aj vrcholnej slasti to je zazitok, ktoreho vysledkom je navzdy zmenena zena. Nova, silna, naplnena sebavedomim. To som pocitila ja a potvrdila mi to aj kamaratka, ktora rodila doma. Tym nechcem povedat, ze porod v porodnici toto neumoznuje. Umoznuje,urcite, ale tam za to treba bojovat. No snazim sa zmenit slovenske porodnictvo tak, aby nebolo treba bojovat, aby to bolo samozrejme, tak ako v ostatnych vyspelych statoch. predsa sme priemyselna krajina a tym to ide pomalsie..ale isto🙂)

niekolko citovania o vyzname porodu>
Každý vieme, aký je dôležitý prvý moment a náš prvý zážitok zo sveta "na vzduchu" je ďalším medzníkom, ktorý má nesmierny význam. "Pre matku, ako aj otca, znamená narodenie dieťaťa nezmazateľnú spomienku, naplnenie celoživotného sna, no pre samotné dieťa je to čosi oveľa významnejšie - je to udalosť, ktorá sa zapíše do jeho osobnosti. Spôsob, ako prichádza na svet - či už je to bolestné, alebo ľahké, hladké alebo násilné - z veľkej časti určuje, čo z neho vyrastie a ako bude nazerať na svet okolo seba.
"Z klinických štúdií ďalej vieme, že spomienky dieťaťa na jeho prvotné puto, ktoré ho viaže s jeho matkou, ovplyvňuje aj neskôr, po rokoch, pocit jeho emocionálnej istoty. Prenatálne skúsenosti a zážitky z pôrodu utvárajú základy osobnosti človeka.
To, čím sa staneme alebo chceme stať, naše vzťahy k sebe samým, k rodičom, priateľom, všetko je ovplyvnené tým, čo prežívame v týchto dvoch kritických obdobiach. Ak sme veselší, alebo smutnejší, zlostnejší alebo deprimovanejší než iní ľudia, je to - aspoň sčasti - dôsledkom toho, ako sme prišli na svet." (Thomas Verny, John Kelly, Tajomný život dieťaťa pred narodením, 1980).

"Ako poznamenal Dr. Leboyer, ťažko si možno predstaviť desivejší vstup do života než ten, ktorý pôrodníctvo vymyslelo pre túto generáciu detí.
Všetko, čo sme sa dozvedeli v poslednom desaťročí, nás teraz presviedča, že sme nemohli vymyslieť horší spôsob pôrodu, aj keby sme chceli. No napriek tomu mnoho detí v západnom svete sa i naďalej rodia v prostredí, ktoré sa hodí pre počítač, ktoré je však celkom nevhodné pre zrod ľudskej bytosti." (Thomas Verny, John Kelly, Tajomný život dieťaťa pred narodením, 1980).

Kalifornský psychológ David Chemberlain je presvedčený, že akákoľvek forma násilia, s ktorou sa dieťa stretne v maternici alebo v čase pôrodu je hlbokou formou programovaní, ktoré v dospelosti napríklad zabránia nadviazaniu vzťahu. Tieto "programovania" môžu ovplyvniť telesné aj mentálne zdravie človeka na desiatky ďalších rokov." 138
To, ako sa matka cíti v čase pôrodu, má nesmierny vplyv na jeho priebeh. Ak je uvoľnená, plná dôvery a teší sa na narodenie svojho dieťaťa, má veľmi dobré vyhliadky, že pôrod bude jednoduchý a bezproblímový. Ak je plná pochybností a obáv a nie je si istá úlohou budúcej matky, riziko komplikácií úmerne vzrastá. 82 Verny

"Samotný pôrod a spôsob, ktorým prebieha, výrazne ovplyvňujú celý život človeka. Pokiaľ je pôrod priemerne dlhý a stredne ťažký, dieťa sa úspešne dostane na svet, má pocit bezpečia a istoty vo vzťahu k problémom, s ktorými sa stretáva v živote. A naopak dlhý a ťažký pôrod vyvoláva v človeku pocit pesimizmu a porážky. Svet mu bude pripadať príliš zložitý na to, aby bol úspešný, bude sa cítiť bezmocný a ničomný." str 53
Tlmenie pôrodných bolestí anestéziou zanecháva v psychike dieťaťa hlbokú a zreteľnú stopu. Štúdiu popôrodných následkov je venovaná rada prác slávnych psychológov a iných odborníkov, ktorí sa venujú rehabilitácii ľudí. Záznam, ktorý zostáva po pôrode s anestéziu znie nasledovne: jediný spôsob, ako prežiť problémy, je útek do narkotického stavu. Je možné, že dnešná epidémia narkománia je sčasti spojená s pôrodmi, pri ktorých sa používali narkotické preparáty."str. 54 Aby dite bylo stastne, Galina Seremetevova

Teraz by už malo byť jasné, že pôrod je jednou z najzávažnejších udalstí, ktorú prežívame...Prenatálne skúsenosti a zážitky z pôrodu utvárajú základy osobnosti človeka. To, čím sa staneme, alebo sa chceme stať, naše vzťahy k rodine, priateľom - to všetko je ovplyvnené tým, čo prežívame v týchto dvoch kritických obdobiach. Zdrave tehotenstvi, prirodzeny porod, Ingeborg Stadelmann

"Prečo sa usmieva mladý lekár? Blaží ho šťastie dieťaťa? Vôbec nie. Podaril sa mu "jeho" pôrod...A teraz matka. Extatická tvár. Usmieva sa tá žena preto, že dojčiatko je krásne? Vôbec nie. Usmieva sa...lebo je po tom...Otec...Tento človek, ktorý vlastne nevykonal nič mimoriadne, teraz splodil a on tomu verí, dieťa. Má potomka!A vôbec - všetci zaangažovaní sú spokojní. Spokojní so sebou, pravdaže. Lebo pokiaľ ide o dieťa..." str. 25

"Narodenie je utrpenie. A nielen pôrod sám osebe. Prísť na svet je bolestné, ako bolo donedávna privosť na svet. Keď Budha povedal:" Narodenie je utrpenie", nemal na mysli matku, lež dieťa. A to, čo vyvoláva hrôzu, že sa rodí...Pre novorodeniatko je náš svet hrozivý. Hovorí sa, verí sa tomu, že novorodeniatko nič nevníma. Ono vníma všetko! Absolútne všetko, bez filtra, bez výberu, bez rozlišovania...Že je novorodeniatko slepé? Slepé. Pre slepých....str. 31-32
A teraz sluch. Je novorodeniatko hluché? O nič väčšmi hluché ako slepé. Keď prichádza na svet je načase, aby počulo. Kým bolo v tele matky, zoznámilo sa už s toľkými zvukmi!...Naše hlasy, náš krik sú pre nešťastníka ako burácanie tisíc hromov. Kto by si zmysel hovoriť potichu v pôrodne sále? "Tlačte! Tak tlačte!", toto hulíkanie, tento pohonič, ktorý súri záprah, nuž hej, to musí dieťa očariť...

Ach, nešťastné, nešťastné stvorenie, aká je to pohroma narodiť sa! Zrazu sa ocitnúť prostred všetkej našej ignorácie, našej neúmyselnej krutosti!...S čím sa stretáva táto pokožka, živá popálenina, ktorá dovtedy poznala iba nehu, hebkosť mäkkej hmoty, uprostred ktorej žila? S froté uterákmi, s drsnými tkaninami a zavše dokonca s kefkou! Ach, tŕňová koruna!...Ten prvý výkrik - to je nie! To je myknutie bytosti, ktorú vraždia, ktorú znásilňujú, je to pobúrené, vášnivé odmietnutie proti tomu, čím je život!" 35

Strach sa rozplynul. Nepriateľ však ďalej útočí na chrbát. Chrbátik, ktorý sa deň po dni krčil a ktorý napli sťahy ako luk, je teraz zrazu uvoľnený...necháme dieťa visieť, držiac ho za nohu, a jeho hlavička, ktprá znášala doetarz všetku ťarchu drámy, sa kymáca, hompáľa v prázdnote. A kam kladú toho mučeníka, dieťatko, čo sa vynorilo z tepla, z nehy vnútorností? N amisku váh! Oceľ, tvrdosť, ľadový chlad, chlad, ktorý kvári ako plameň. Zmohol by sa sadista na niečo lepšie? Vresk dieťaťa sa znásobuje. A tí, čo pri pôrode asistujú, sa nadchýnajú: "Počujete, počujete, ako kričí!", sú nadšení tým, že tá maličká bytôstka narobí toľko hluku. str.43
...Áno, to je narodenie, vraždenie mláďatka, muky, kalvária. Aké naivné je myslieť si, že tá kataklyzma ostane bez následkov. Stopy po nej ostávajú všade: na pokože, v kostiach, v chrbte, v nočných morách, v ošiali, v našich ošiaľoch: väzenia, muky. Nerozprávajú azda o tejto tragickej odysei mýty, legendy, Sväté písmo? str. 44

Odpoveď: zhasnime svetlá, buďme ticho, nastoľme hlboký pokoj, pupočná šnúra nech sa odstrihne až po dotepaní. Frederick Leboyer, Porod bez nasilia

alias313
10. mar 2009

oci mi skoro vyliezli ked som to docitala.ja idem dieta rodit, nie vrazdit a ani nic podobne. urcite aj mna vyšuchali vo frote uteraku, ale myslim, ze to vo mne nezanechalo ziadne stopy. Dokonca nepovazujem za zle ani to keď ma "z nehy vnútorností" položili na vahu...ako kazdy mame svoj nazor, ale danu publikaciu museli pisat velmi zvlastni ludia.ale vravim, kazdy nech veri comu chce...

ginger_fox
10. mar 2009

alias: to je fanatizmus hrubeho zrna 😝

klarka55
10. mar 2009

sashka - akoze fakt mam dost z tych tvojich prispevkov...
mozem sa opytat-ty aj sama veris v to ,co pises,stotoznujes sa zo vsetkym,co si sa docitala v tych zdrojoch z ktorych cerpas taketo nazory??? ty si zastanca vsetkeho,co sa nam tu tak vsemozne snazis vykreslit??

mneme
10. mar 2009

Tieto new age mantry o porodoch su tusim podobny oblbovak ako metody profesionalnych zdravotnikov spred par desatroci. fakt je ale ten, ze vacsinou vsetci rozpravaju o porodnych bolestiach matky a malokto uvazuje o tom, ze pre dieta, ktore nevie, co sa s nim deje, musi byt cela situacia ovela tazsia 😖 kazdopadne, keby lekari a zdravotnici pristupovali k pacientom a tehotnym zenam citlivejsie, myslim, ze podobne publikacie by neboli zdaleka take popularne. Co sa tyka porodu s muzom alebo so zenou, vlastnu skusenost zatial nemam, ale od mojej gynekologicky som odisla prave pre jej surovy pristup - tak pri vysetrovani ako aj rieseni problemov - a ovela lepsie sa citim u gynekologa - muza, ktory je ohladuplny a tesi sa z mojho rastuceho bruska. Samozrejme, ako z vacsiny lekarov, informacie od neho treba tahat ako z chlpatej deky 😒 Myslim ale, ze je uplne jedno, ci je gynekolog a porodnik muz alebo zena - ide predsa o jeho / jej profesionalny a ludsky rozmer.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre