Kramáre - moja skúsenosť pri preeklampsii

hrozienko
15. aug 2007

ahojte kočky, rada by som vám napísala moju skusenost s kramarmi, aby ste boli ostrazite.
Kedze som mavala pred tehotenstvom mierne zvyseny tlak a v rodine sa vystkytla preeklampsia rozhodla som sa navstevovat rizikovu ambulanciu na kramaroch. Na zaciatku tehotenstva som mala tlak vyborny, ale kedze som vedela, ze preeklampsia sa prejavuje skor v poslednom trimestri bola som ostrazita. V 24tt som si namerala zvyseny tlak, upozornila som nato lekara, ale kedze mi sestricka namerala vzdy nizky tlak a povedala,ze namam si ho merat, lebo z toho mi narasta, tak som sa upokojila. Kazdym dnom mi tlak stupal, az v 27tt dosiahol jedneho dna 220{120 a to som uz sama isla do nemocnice, kde ma okamzite hospitalizovali aj s bielkovinami v moci. Zaujimave bolo, ze sestricka mi 3 dni predtym opat namerala idealny tlak a bielkoviny ziadne hoci som mala doma papieriky na zistovanie bielkoviny a ukazala sa mi pozitivna. Ale vlaste tazko by nato prisla, ked jej min. 20 zien dalo skumavku s mocom na umyvadlo a nebolo tam ani meno.
V nemocnici ma sledovali a do rana sa im pomocou liekov podarilo znizit tlak na 180{100/. Lezala som tam mesiac, pocas ktoreho som brala lieky a tlak neklesal pod 160{95. Lekari planovali sekciu. Jedneho dna ma chytili silne bolesti v nadbrusku a vystrelovali do chrbtice, k tomu nechutenstvo bolesti hlavy a celkovo nedobry stav, bielkoviny sa zvysovali, takmer som za cely den vymocila 2 dc mocu, pecenove testy sa tiez zhorsovali. Cez vikend moje bolesti boli tak intenzivne, ze som prosila sestricku o pomoc, zial ta mi len povedala, ze musim pockat , lebo je vikend. Takto som bola 3 dni. V pondelok ma s masivnymi opuchmi odviezli na porodnicu, kde prisiel team lekarov a oznamil mi, ze kedze nemaju inkubator ma prevazaju na antolsku. Bol to sok, pretoze po mesiaci lezania a po tych poslednych dnoch este tato sprava, sanitka mala prist hned, ale prisla az o tri hodiny. Na antolskej ma v momente operovali. A predovsetkym sa chcem podakovat MUDr. Oravcovi a Sysakovi za rychly pristu a hlavne ludsky pristup. Na operacke bola vyborna atmosfera a ked malinka zaplakala tak sa mi trosku ulavilo, mala 1600g a teraz je na JIS na na antolskej. Celkovo pristup na gynekologii na antolskej bol vyborny, presne vizity, zaujem lekarov. Uz mi ostava len verit , ze malinka bude v poriadku.
Takze davajte si pozor na pristup lekarov. Pekny den

jess28
15. aug 2007

Hrozienko: uf, až mi ide mráz po chrbte. Poviem Ti, užili ste si. Držím palčeky, aby ste boli obidve v poriadku, zdravučké a mali pred sebou už iba krásne zážitky, na takéto zlé nech rýchlo zabudnete.
Ja som bola na Kramároch (MA - centrum materno-fetálnej medicíny) a bola som mimoriadne spokojná. Nehovorím o zariadení - áno to je skutočne v zlom stave, ale prístup lekárov - klobúk dole. Pred zákrokom kopec vyšetrení. Doktorka, ktorá mi zákrok robila, bola absolútne fantastická, dokonca už keď ma prepustila domov, cez víkend mi volala, že ako sa cítim. To som bola totálne prekvapená.
Raz darmo, skutočne je všetko o ľudoch a o ľudskom prístupe. Možno aj dobrú nemocnicu, vie pokaziť prístup sestričky, ktorá so zlou náladou si mala radšej ráno vypísať dovolenku.
Ešte raz želám všetulinko len to dobré, veľa zdravíčka a krásnych spoločných chvíľ.

veva55
15. aug 2007

Hrozienko, je to hrozne,aani neviem co na tykych lekarov/sestricky povedat, ale urcite jedno: takito nemaju co v nemocnici robit. Prajem Ti, nech ste obidve zdravucke. Drzte sa!

katrin
15. aug 2007

hrozienko, no otras... 🙄 ja som podobné prípady čítala už pre pôrodom, takže práve toto ma odradilo od toho, aby som šla vôbec s nejakým problémom na Kramáre.... Kramáre nikdy... ani ako pôrodnica, ani ako ležať tam s inou chorobou, dokonca nie som spokojná ani s pediatrickou starostlivosťou na Kramároch 😠

megie
15. aug 2007

Aj taký čašník aj ked má zlú náladu sa musí usmievať (a ten má na starosti len jedlo taniere, príp. spokojnosť zákazníkov a nie ludské životy) Trocha nadľahčený prípad, ale je to tak.. 🙂

hrozienko a ako sa má maličká? 😵

megie
15. aug 2007

pardon, nie prípad, ale PRIKLAD 😅

ivetah
16. aug 2007

hrozienka, no des a hroza, nastastie ste obe v poriadku ! aspon dufam. urcite daj vediet, ako sa dari malickej 😅

marija
16. aug 2007

Hrozienko som rada, ze to nakoniec dopadlo takto. Budem Vam drzat palceky aby ste rastli zdravucke a krasne. Je sokujuce s akym pristupom sa clovek stretne v nemocnici, kde ide s nadejou ze mu niekto pomoze, podrzi, zbavi bolesti ci aspon obdaruje milym slovom a pochopenim. Ja som si na gynekologiach preskakala svoje a neverim ziadnemu lekarovi. Dvakrat mi robili laparoskopiu na antolskej, z toho im raz odisla na laparosk. optika tak ma len zasili a bez toho aby sa moj lekar vobec ukazala nieco mi k tomu povedal, mi len sestricka oznamila, ze si ju musim o 3 mesiace zopakovat... toho lekara som viac nevidela, a samozrejme si nezabudol pretym vypytat 5tisic za to, ze sa na na salu vobec dostavi. Do dnesneho dna mam des z lekarov a nemocnic a neverim v ludsky pristup tu na slovensku, aj ked tak hrozne rada by som nasla lekara, ktory si tento titul zasluzi a to naozaj. Teraz hovorim predovsetkym o gynekologoch. Dnes rano ma bolelo brusko a od stvretj rano som rozmyslala nad tym co dalej a co robit. Keby som mala doveru v nasich lekarov hned by som isla niekam na kontrolu a nebala sa, ze niekto na an bude hladiet ako na precitlivelu tehotnu zensku ktora zvelicuje a s kazdou boliestkou uteka do nemocnice... bohuzial, je to moje prve babo a netusim ake to je, co je v poriadku a co je priznak nejakeho problemu... nastastie ma uz nic neboli, ale keby bolelo, tak neviem neviem co by som robila. Preto Ta viem pochopit hrozienko a hrozne moc ma mrzi, ze si si toto vsetko musela prezit. Budem Vam obom silno drzat palceky!!!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre