Ktorý lekár toleruje právo pacientky odmietnuť vyšetrenia?

nikiflinstone
18. jan 2013

Ahojte, hladam tolerantneho lekara, ktory ma nebude nutit do ultrazvukov, vaginalnych vysetreni ci testov, ktore ja nechcem - ako tripple, glukozne testy atd. Mate s nejakym takym gynekologom skusenosti? Dakujem vopred velmi pekne za vase rady! a V BRATISLAVSKOM KRAJI, prosim!
S laskou, Niki

moon1979
18. jan 2013

@nikiflinstone ale diabetes nie je o tom, či ješ alebo neješ cukor ... diabetes je veľmi nebezpečné ochorenie najmä v tehotenstve, preto je dôležité vedieť, či tvoje telo pracuje správne a pankreas či pracuje správne ... to nie je len o tom, že sa narodí velké dieťa, To len testy sa robia vypitím glukozy, ale pokiaľ máš s tým cukrom veľmi veľký problém tak sa skús poradiť s lekárom, či ho môžeš absolvovať zjedením normálnej stravy ... vždy je to o komunikácii 🙂
zváž si, je to na tebe, ale sú testy a vyšetrenia, ktoré by som nepodceňovala ...

ewca
18. jan 2013

@uhnakova s tymto si dovolim nesuhlasit...ako som uz pisala, pocas tehu sa meni hormonalny profil, metabolizmmus funguje trosku inak....

usacek79
18. jan 2013

@nikiflinstone uff uff, uz ked som citala tvoju otazku v uvode som tusila, ze sa to tu zvrhne na klub "lekarofiliek"
ja ti velmi drzim palce, mas svatu pravdu a chapem, ako si to myslela - ja to vvnimam podobne, max 3 utz za tehu, ziadne zbytocne rypanie, ziadna zbytocna chemia ani hormony (hoci to tu mnohe povazuju za pismo svate a ktora ich nedostane, je z toho nesvoja..) tehu NIE JE choroba, to furt mnohe nevedia pochopit, samozrejme po dlhorocnej masazi mozgu, co sa nam to lekari a spol. vsemozne snazili vsugerovat 😠
tak som rada, ze si nasla taku ordinaciu, prezradis kde? 🙂

andrik78
18. jan 2013

🙂
@uhnakova hladinu cukru neovplivňuje len príjem cukru. Možem sa stavovať hociak zdravo keď raz mám preddispozíciu cukrovky.
@zuzanka.zuzu môžeš sa tváriť že si glukózu vypila len neviem ako chceš ovplyvniť hodnoty cukru v krvy počas vyšetrenia

petah82
18. jan 2013

@zuzanka.zuzu ja som pila cukor rano doma a brali mi krv iba raz par hodin po tom mojom rannom vypiti. neprisiel by na to. aj vo vykonavani glukozovych testov je rozdiel od dr k dr, jeden to robi v ambulancii, krv pred aj krv po a este mozno dalsia krv dlhsie po. a moj iba takto, tak o com to je, ked to nie je jednotne?
@nikiflinstone velmi drzim palce a vyjadrujem ti podporu. presne ako tu uz pisali, napr v UK nepozeraju baby vaginalne, v Rakusku nerobia glukozovy test, v inom zahranici je triple dobrovolny, lebo uz davno uznali, ze vysledky nie su smerodajne, falosne pozitivne, falosne negativne. ja osobne by som si v takejto situacii dala urobit jeden utz v 12tt, ci je vsetko tak, ako ma byt. vady na srdci sa daju mozno aj pocut. a ako aj pisali, vadu na srdci nevidel ani utz, tak naco taky argument pre utz... my tu na slovensku verime doktorom kazde slovo, bez opytania, bez pochyb im doverujeme, ale je to nase telo a ked sa rozhodneme inak, mali by sme byt respektovani. oni nam tiez nepomozu, ak sa nasledkom ich zasahov nieco stane, ostaneme na to sami. ja uz co si sama neoverim z viacerych stran, tomu slepo neverim. vela zdravia a pohodove tehu so stastnym koncom ti prajem.

paris3
18. jan 2013

ja tiez nie som zastancom zbytocnych vysetreni a tiez by som sa ich snazila asi obmedzit. chapem zakladatelku temy.... u mna to bolo asi podobne, tiez mam skusenost s komplikovanym porodom, poporodnou depresiou atd. dalsie tehotenstvo by som asi tiez zobrala z opacneho konca 😉
glukozovy test by som ale asi absolvovala, nie je to podla mna nejaky extra zasah 😉 urcite nesuhlasim s tvrdeniami, ze je opodstatneny len pri urcitych diagnozach a zena s normalnou zivotospravou nie je tehotenskou cukrovkou ohrozena...
vela veci v metabolizme sa pocas tehotenstva meni. napriklad kamaratke, zdravo sa stravujucej osobke zistili tehotensku cukrovku a dost zavaznu 😒 ja som zase mala v tehotenstve velke problemy so stitnou zlazou, nastastie obom sa nam to po porode upravilo 😉

uhnakova
18. jan 2013

@ewca @moon1979 @andrik78 start metabolickeho ochorenia velmi zavisi od zivotneho stylu. Kazdy jeden clovek ma vo svojom genome niekolko stovak chyb, to je najnovsi vyskum publikovany v prestiznom zahranicnom casopise. Napriek tomu len u par malo nestastnikov tieto geneticke chyby vyvolaju konkretne ochorenie. Najprv sa totiz musi dotycny chybny gen aktivovat, co do velkej miery ovplyvnuje sam clovek, tym ako zije, ako sa stravuje, ci ma vela pohybu, ci ma stresy, ci pracuje v toxickom prostredi, ci je vela na cerstvom vzduchu, ci prisiel niekedy do kontaktu s istymi typmi virusov a bakterii, u zien aj to, ci porodili deti. Uplne vsetko, co robime, ovplyvnuje nasledne nas zdravotny stav. Tehotensky diabetes hrozi najma zenam, u ktorych sa v rodine uz vyskytla cukrovka II. typu. Odporucam na precitanie clanok: http://www.kntb.cz/gestacni-diabetes---tehotens...

andrik78
18. jan 2013

@uhnakova veď som napísala, že keď má preddispozíciu t.j. cukrovku v rodine skôr u toho jedinca prepukne ako u toho čo ju nemá. A v dnešnej dobe je veľmy ťažké vyhýbať sa stresom či rôznym bakteriám, vírusom atď . Mení sa aj hormonálny profil tehotnej ženy čo môže veľa vecí ovplyvniť. Ja mám autoimunitné ochorenie ktoré odštartovala obyčajná angína

katka0905
18. jan 2013

podla mojho nazoru je tu drviva vacsina prispevkov mimo temu, cest vynimkam. Autorka hlada tolerantneho lekara v BA a v okoli a vacsina zien tu pise, ake je to nezodpovedne, nespravit si tie testy. To je akoby som hladala dobry recept na jablkovy kolac a zeny by mi sem zacali pisat, nech nepeciem jablkovy kolac, lebo tvarohovy je zdravsi. Nemali by sme strkat nos do toho, do coho nas nic nie je, si myslim. Nerobi to dobru krv a zhadzujeme sa tym. Btw, myslim, ze odmietnut mas pravo vsetky testy, aj ultrazvuk, aspon moj lekar mi to povedal, len treba podpisat nejaky papier, ze je to na vlastnu zodpovednost. Ale tie preventivky treba absolvovat, ak nechces prist o prispevok. Ja mam lekara v Krupine a dochadzala som k nemu z BA, lebo je to prijemny clovek, da sa s nim komunikovat. Ale urcite sa najde taky aj niekde v BA.

zuzkat1
18. jan 2013

Tak ja lekarov nemam rada ale v tehu som absolvovala vsetko a dobrovolne lebo som chcela vediet ci je mimi zdrave. Na kazde sono som sa tesila ze malu uvidim a zistim ci je ok a mam fobiu z ihiel ale krvne vysledky,hlavne genetika boli pre mna podstatne.
Odmietnut podla mna mozes u kazdeho je to tvoje pravo. Ja som len prekvapena lebo pre mna samotnu boli vysledky dolezite.

maznacik007
18. jan 2013

pri mojej dcere ... teraz na jar bude mat desat rokov som prezivala tehotenstvo s nou bez nejakeh fora casopisov o tehu a pod. pracovala som, zaroven koncila VS, a na druhej som bola v prvom rocniku, prvy krat ma vaginalne gynekolog vysetroval az v siedmom mesiaci, prvy utz cez brusko mi robil v 10 ci v 12 tt a robil mi len tie povinne aj ten morfo mi robil u seba, glukozovy test nerobili vtedy, vacsinu poradni som mala len so zenskou sestrou... to bola este taka ta stara babica... lekara som videla len pri tych troch utz, a raz na tom vysetreni, kludne som u neho mohla ostat do porodu v starostlivosti, nic neunahloval nakoniec som prenasala desat dni ale mala sa narodila 3300 gramov uplne v pohode...
to je normalny lekar gynekolog pri BA,
😉 😉 😉

moon1979
18. jan 2013

@uhnakova ja viem o diabetese viac než dosť 🙂 u nás sme ešte aj psa mali diabetika takže tak ... ale poznám x prípadov, kedy rodinná anamnéza bola negatívna a mamička dostala v tehotenstve cukrovku ... a čo si písala, je síce pekné, ale nežijeme ani v sterilnom prostredí ani vo vákuu ... nikdy nehovor nikdy ... ten glukozový test nie je nič hrozné absolvovať na to, aby si mohla mať kludné svedomie, že je všetko ok 🙂 ale nech každý robí ako uzná za vhodné ...

andreah25
18. jan 2013

@uhnakova ani žena so skvelou životosprávou nemá zaručené, že tehotenskú cukrovku nedostane. By si bola prekvapená, kde všade, v akých potravinách sa cukor nachádza, dokonca i v takých, kde by si to nikdy nečakala (teraz ma narýchlo napadli napr. iba čisté kukuričné cereálie - nie sú ani sladké, no v zložení je cukor písaný). A ďalšia vec, keby sa aj podarilo niekomu sa 100% vyhnúť cukru s tým, že pozerá všetky zloženia všetkých potravín - môže i tak sám sebe uškodiť, pretože predsa len i ten cukor je pre nás ľudí dôležitý - napr. pre vývoj buniek mozgu atď.
A taktiež, ja som si dávala pozor na cukor a tehotenskú cukrovku som mala a skončilo to cisárskym a dodnes som 1x ročne sledovaná testami na diabetologickej ambulancii, môjmu synovi som dávala sladké iba výnimočne a to iba formou napr. trošku medu do čistého jogurtu a i tak mal kvasinky - takže nie je to o jedení/nejedení cukru. Takže sa treba dobre rozhodnúť, či si testy dať/nedať urobiť.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vejula
18. jan 2013

Ak by ste chceli takeho lekara zo žiliny napišete IP. Viem ,že zakladatelka chce len z Ba kraja, ale ak to bude čitať nejaka žilinčaka čo hlada 🙂

vejula
18. jan 2013

@ewca nieje pravda, že ak žena odmietne vaginalne vyšetrenia, ultrazvuky či geneticke testy, tak nebude mať narok na prispevky. To by nemala jedine, že by tam vôbec nechodila. V pripade, že žena domietne a ma nta to pravo, všetky vyšetrenia, tak ju lekar iba zvaži, zmeria tlak, skontroluje moč a zapiše do knižky. Toto stači na vyplatenie prispevkov.

A neviem dievčata, prečo tolke utočite na niekoho, kto ma iny nazor ako vy. Ak je zakladatelka presvedčena o tom, že ultrazvuky pre dieťatko niejsu celkom bezpečne, tak isto, že vaginalne vyšetrenia niesu potrebne, a nehovorim o genetickych testoch, ktore, ak si žena chce dieťa nechať za každych okolonosti su zbytočne, tak je jej pravo! odmietnuť tieto vyšetrenia. Ide o to, že niektorí lekari s tum maju problem, napriek tomu, že ked to žena zoberie na vlastnu zodpovednosť tak nemaju čo riešiť. A niektorí su uplne v pohode a spravia len to, s čím tehulka suhlasi.

lalinko2010
21. jan 2013

@nikiflinstone na tvoj argument, len jedna odpoveď - mala si si nájsť manžela/partnera/otca dieťaťa gynekológa a maly by si po probléme.
nehľadaj odpoveď tam kde je nie je - na MK - lebo tu ti každý napíše svoj názor a nebude miesto teba hľadať nejakého lekára, toho si musíš nájsť sama.
Pekný deň tebe, veľa zdravia a spokojné tehotenstvo, bezproblémový pôrod a zdravé dieťatko! 🙂 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre