Máte informácie o pôrodných asistentkách?

etnicka
20. okt 2008

Ahojte, zacinam tuto temu, lebo tu este nie je. Koncom marca sa nam ma narodit nase prve babatko a zistila som, ze mam pravo na sluzby porodnej asistentky, ktore mi preplati zdravotna poistovna (som v Unione). Pre mna by bolo idealne, aby nas porod odviedla porodna asistentka, ktoru budem poznat a budem jej doverovat. Bohuzial, na internete je o nich velmi malo informacii ☹ . Ak sa tu najdu nejake asistentky, alebo niekto, kto ma nejake infosky, prosim napiste sem 😉

petruci6
19. nov 2008

baby mna by zaujimalo ci porodne asistentky mi mozu sledovat kedy mi dat homeopatika,myslim,ze ked si ich kupim sama k porodu,tak ich treba davat niektore kazdych 30min a niektore kazdych 15min
mozem ich tym "otravovat"? alebo si to musim odsledovat sama?

etnicka
autor
19. nov 2008

petruci urcite by som ich tym "otravovala" 😉 akurat neviem, ci sa vsetky PA vyznaju v homeopatikach. Zhanam PA a je to obrovsky problem, ovela jednoduchsie je zohnat dulu a tie toho o homeopatikach myslim vedia vela.

petruci6
20. nov 2008

ja viem etnicka,ale na dulu uz nemam peniaze ☹

etnicka
autor
20. nov 2008

joj, to je skoda. Ale ved to nie je take drahe... rodina by Vam neprispela?

petruci6
21. nov 2008

uz sa minulo vsetko na malicku a rodinu tym nebudem otravovat,este do toho idu vianoce,darceky a tak,,,

ved to hadam zvladneme aj bez duly,no nie? 🙂

etnicka
autor
21. nov 2008

urcite to zvladnete 😉 ja ju tam radsej budem mat, mam alergiu na doktorov a nemocnice 😉

petruci6
21. nov 2008

ja to zvladam v pohode,kedze rodicia su zdravotnici 🙂

etnicka
autor
5. júl 2010

ahojte, ozivujem tuto temu. Hladam porodnu asistentku, ktora robi poradne v tehotenstve a ma zmluvu so zdravotnou poistovnou Union. Vie mi niekto poradit? Bud v Bratislave, alebo radsej v Levickom okrese.

zuzi118
5. júl 2010

Ano, aj mna to velmi, velmi zaujima 🙂 A nemusi mat ani zmluvu s Unionom 😉 Hlavne, aby som k nej mohla chodit do poradne.

Ozaj, ako to je s "povinnymi" uzv dalsimi testami? To PA posiela do nemocnice?

zuzi118
9. júl 2010

Sto rokov za opicami.... Najnovsie som zistila, ze na Sk by sme mohli chodit pocas tehu k PA ale lekari to nechcu dovolit. Ach jaj ☹ Kedy, konecne Slovensko pochopi, ze sme v Europe a my zeny, by sme mali mat na vyber? Nehovoriac o tom, ze starostlivost PA o nizkorizikove zeny je lacnejsia a mnohym zenam by omnoho viac vyhovovavala!

kvietocek12
9. júl 2010

@zuzi118 Mas uplnu pravdu. Problem je v tom ze nasi lekari to nechcu dovolit inak by prisli o velke prachy. Aj tak ich maju dost. Moze sa to posunut dopredu iba cez legislativu. Ktovie ci tam sedia ti spravni ludia. Ak mam spravne informacie tak je iba jedina VS na Slovensku na ktorej sa da odbor PA studovat na druhom stupni - Mgr. Inak su nase PA len bc. Bez Mgr. nemozu viest vlastnu ambulanciu pre tehotne. Tak tu je ten problem. Aj ja osobne by som uvitala nieco podobne. Preco tehotna zena ma trpiet vykyvy lekara lebo je prepracovany. Neda sa sediet naraz na niekolkych stolickach ako niektori lekari chcu v noci sluzba v nemocni, cez den ambulancia a keby to nestacilo sem tam si odskoci ku porodu alebo spravi nejaku operaciu - zakrok. Dufam, ze sa to zmeni. 😒 😒 😒

zuzi118
9. júl 2010

@kvietocek12 mas pravdu... navyse, lekar nema proste cas sa so mnou porozpravat... v prvom tehotnestve som stale len pocuvala... to je v tehotenstve normalne... to bola odpoved na vsetko. Proste ako nizkorizikova, zdrava zena pre lekara nie som zaujimava.. on nema cas mi vysvetlovat ako sa vsetko v mojom tele meni, co to znamena a ako by som si mohla pomoct. A to ani nehovorim a tom case stravenom v cakarni. A ked clovek nechce cakat, tak musi len za to, aby ho zobrali na urcitu hodinu, platit nekrestanske peniaze. Pekne ma to stve.

etnicka
autor
9. júl 2010

@kvietocek12 preco Bc. PA nemoze viest ambulanciu??? Ja som tiez Bc. a nepripadam si nejaka menej kompetentna na vykon svojej prace ako Mgr. alebo aj Dr. kolegyne/ovia. Ja teda nie som zdravotnicka, ale pokial viem, Mgr. uz nie je o praxi, ale o akademickych vedomostiach.

zuzi118
9. júl 2010

@etnicka asi to bude v tom, ze urcitu pracu mozes vykonavat az pod dosiahnuti VS studia druheho stupna (Mgr., Ing. MUDr. a PharmDr) - cim nehovorim, ze titul pred menom robi z niekoho dobreho odbornika... ale proste pri urcitych povolaniach mas jasne v zakone stanovene aku uroven vzdelanie (a niekedy aj praxe) musi mat dana osoba pre vykon toho ktoreho povolania absolvovane.

Evidentne to ale nebude problem len vo vzdelani... kedze PA s ktorou som hovorila mala vyssie vzdelanie ako Bc. a napriek tomu, nie je mozne, aby poskytovala plnohodnotne tehotenske poradne... ale len akesi poradenstvo navyse.

etnicka
autor
9. júl 2010

@zuzi118 chcela by som vidiet ten zakon. Asi pojdem nastudovat stranku sestier a PA

zuzi118
9. júl 2010

@etnicka pozri ako to je.. lebo ma to pekne stve... lebo aj PA povedala citujem: "legislativne a kompetecne to uz je vsetko nastavene, ale lekari to nechcu dopustit"

etnicka
autor
9. júl 2010

http://www.sksapa.sk/pravne-predpisy-upravujuce... Tu to je, teraz nestiham to vsetko citat, Zoranko ma laryngitidu 😒 az si najdem chvilku, kuknem na to 🙂

zuzi118
9. júl 2010

§ 11
Odborná spôsobilosť na výkon pracovných činností v kategórii pôrodná asistentka

(1) Pôrodná asistentka spĺňa odbornú spôsobilosť na výkon odborných pracovných činností získaním vysokoškolského vzdelania I. stupňa v bakalárskom študijnom programe alebo vyššieho odborného vzdelania, ktoré trvajú v dennej forme štúdia najmenej tri roky, spĺňajú minimálne požiadavky na obsah študijného programu a sú zamerané na získanie vedomostí podľa prílohy č. 3 v študijnom odbore uvedenom v prílohe č. 2 pre kategóriu pôrodná asistentka.

(2) Pôrodná asistentka spĺňa odbornú spôsobilosť na výkon odborných pracovných činností aj získaním vzdelania, ktoré spĺňa minimálne požiadavky na obsah študijného programu a je zamerané na získanie vedomostí podľa prílohy č. 3 v študijnom odbore uvedenom v prílohe č. 2 pre kategóriu pôrodná asistentka, nadväzuje na vzdelanie získané podľa § 9 ods. 1 a trvá najmenej 18 mesiacov v dennej forme štúdia.

(3) V inej ako dennej forme štúdia, ak ju schváli ministerstvo, musia byť splnené podmienky uvedené v odseku 2.

(4) Pôrodná asistentka spĺňa odbornú spôsobilosť na výkon špecializovaných pracovných činností získaním diplomu o špecializácii.

(5) Pôrodná asistentka spĺňa odbornú spôsobilosť na výkon certifikovaných pracovných činností získaním certifikátu.
§ 12
Výkon pracovných činností pôrodnej asistentky

(1) Pôrodná asistentka samostatne vykonáva odborné pracovné činnosti v pôrodnej asistencii a ošetrovateľskej starostlivosti o ženu, 10) ktoré zodpovedajú rozsahu získaného vzdelania.

(2) Pôrodná asistentka po splnení podmienok odbornej spôsobilosti podľa § 11 ods. 4 samostatne vykonáva špecializované pracovné činnosti v rozsahu určenom akreditovaným špecializačným študijným programom príslušného špecializačného odboru v pôrodnej asistencii a ošetrovateľskej starostlivosti o ženu, vo výchove k rodičovstvu a sexuálnej výchove. Ďalej samostatne vykonáva špecializované pracovné činnosti v oblasti výchovy k zdraviu, vzdelávania a výskumu spojené s poskytovaním zdravotnej starostlivosti.

(3) Pôrodná asistentka po získaní certifikátu v rozsahu určenom akreditovaným certifikačným študijným programom samostatne vykonáva certifikované pracovné činnosti pôrodnej asistencie a ošetrovateľskej starostlivosti o ženu.

zuzi118
9. júl 2010

§ 4
Rozsah praxe pôrodnej asistencie poskytovanej pôrodnou asistentkou samostatne

(1) Pri výkone praxe pôrodnej asistencie pôrodná asistentka registrovaná podľa § 62 až 64 zákona okrem činností uvedených v § 2 ods. 1 písm. g), j), l), q), r), s), t), u), v) a § 2 ods. 2 písm. a), c), d), e), f), g) poskytuje pôrodnú asistenciu v súlade s právnymi predpismi, v rozsahu štúdiom a odbornou praxou získaných vedomostí a zručností podľa osobitného predpisu, 2) štandardmi a lekárskou diagnózou, ak žena potrebuje lekársku starostlivosť, a samostatne

a) identifikuje potreby starostlivosti v pôrodnej asistencii ženy, rodiny a komunity a zabezpečuje alebo vykonáva uspokojovanie potrieb súvisiacich so zdravím, chorobou alebo umieraním,
b) rozhoduje o všetkých úkonoch týkajúcich sa poskytovania a riadenia pôrodnej asistencie v závislosti od zistených potrieb ženy, rodiny a komunity, ktorej poskytuje pôrodnú asistenciu,
c) podieľa sa na zavedení systému kvality a hodnotí kvalitu starostlivosti v pôrodnej asistencii,
d) podieľa sa na tvorbe štandardov v pôrodnej asistencii a v starostlivosti v pôrodnej asistencii,
e) organizuje a zabezpečuje plnenie intervencií v poradí, ktoré zodpovedá potrebám ženy a je v súlade s liečebným plánom určeným lekárom, ak osoba potrebuje lekársku starostlivosť,
f) podporuje presadzovanie a obhajovanie potrieb a práv ženy, plodu a novorodenca,
g) poskytuje poradenstvo v premenopauze, menopauze, postmenopauze, odporúča alternatívnu liečbu pri klimakterickom syndróme,
h) edukuje ženu o prevencii, diagnostike a liečbe gynekologických ochorení vrátane ochorení prsníka,
i) vedie ošetrovateľskú dokumentáciu a dokumentáciu v pôrodnej asistencii, kontroluje a analyzuje záznamy v dokumentácii; na základe dokumentácie vykazuje činnosti pre potreby zdravotných poisťovní a štatistiky,
j) používa posudzovacie stupnice v ošetrovateľstve a v pôrodníctve,
k) vykonáva ošetrovateľskú starostlivosť a starostlivosť v pôrodnej asistencii v domácom a inom prirodzenom sociálnom prostredí ženy,
l) vykonáva návštevy v rodinách šestonedieľok, sleduje ich zdravotný stav a edukuje ženu o starostlivosti o dieťa,
m) informuje ženu o poskytovaní pôrodnej asistencie a ošetrovateľskej starostlivosti v potrebnom rozsahu,
n) uskutočňuje ošetrovateľský výskum, 3) monitoruje požiadavky na výskum v pôrodnej asistencii, realizuje ho a jeho výsledky využíva v praxi v pôrodnej asistencii,
o) podieľa sa na praktickom vyučovaní v študijnom odbore pôrodná asistencia,
p) zabezpečuje hygienu prostredia vrátane dezinfekcie a sterilizácie zdravotníckych pomôcok, prístrojov, nástrojov a zariadení používaných pri poskytovaní ošetrovateľskej starostlivosti a starostlivosti v pôrodnej asistencii a podľa stupňa náročnosti dezinfekciu a sterilizáciu aj vykonáva.

(2) V rámci poskytovania predkoncepčnej starostlivosti a prenatálnej starostlivosti pôrodná asistentka okrem činností uvedených v odseku 1 samostatne

a) poskytuje informácie a služby súvisiace s podporou zdravého rodinného života, zdravých sexuálnych návykov, plánovaného rodičovstva, o zdravom životnom štýle a o možnostiach genetickej diagnostiky rodičovského páru,
b) edukuje ženu o prevencii, diagnostike a liečbe gynekologických ochorení vrátane ochorení prsníka,
c) poskytuje informácie o včasnej diagnostike tehotnosti, diagnostikuje tehotenstvo a podľa rozhodnutia ženy monitoruje priebeh fyziologického tehotenstva pomocou primeraných klinických a technických skríningových vyšetrení,
d) poskytuje poradenstvo o vyšetreniach potrebných pre včasnú diagnostiku rizikového tehotenstva,
e) poskytuje edukačné programy na prípravu na rodičovstvo a kompletnú prípravu na pôrod vrátane poradenstva v oblasti hygieny a výživy,
f) sleduje ženu s fyziologickým tehotenstvom a identifikuje varovné signály abnormít u matky alebo plodu, ktoré si vyžadujú lekársku starostlivosť,
g) sleduje plod v maternici pomocou stetoskopu, UDOP prístroja a kardiotokografu, vyhotovuje a hodnotí kardiotokografický záznam,
h) vykonáva psychofyzickú prípravu tehotnej ženy na pôrod a podporuje tehotnú ženu a jej rodinu pri výbere miesta a spôsobu pôrodu.

(3) V rámci poskytovania intrapartálnej starostlivosti a postpartálnej starostlivosti pôrodná asistentka samostatne v zdravotníckom zariadení ústavnej starostlivosti podľa § 7 ods. 3 zákona a podľa osobitného zákona4)

a) posudzuje rodičku vo fyzickej, duševnej a sociálnej oblasti, usmerňuje a psychicky podporuje rodičku a sprevádzajúce osoby,
b) sleduje zdravotný stav rodičky a posudzuje priebeh a postup pôrodu kontrolovaním kontrakčnej činnosti a vaginálnym vyšetrením,
c) sleduje a hodnotí zdravotný stav plodu pomocou kardiotokografu a stetoskopu, vyhotovuje a hodnotí kardiotokografický záznam,
d) identifikuje odchýlky od normálneho priebehu pôrodu,
e) odporúča rodičke výber nefarmakologických metód na zmierňovanie a zvládnutie pôrodných bolestí a alternatívne spôsoby vedenia pôrodu,
f) odvádza fyziologický pôrod vrátane pôrodu, pri ktorom sa vyžaduje epiziotómia; fyziologický pôrod môže odvádzať na základe písomného poverenia, ktorého vzor je uvedený v prílohe č. 2,
g) hodnotí rozsah pôrodných poranení a ošetruje jednoduché pôrodné poranenia s výnimkou poranení, ktoré svojím rozsahom vyžadujú zásah lekára,
h) vykonáva prvé ošetrenie fyziologického novorodenca v prípade potreby a podľa konkrétnych podmienok zdravotníckeho zariadenia,
i) zabezpečí včasné priloženie novorodenca k prsníku matky,
j) sleduje psychický stav a fyzický stav ženy bezprostredne po pôrode a podľa potreby zabezpečí okamžitú lekársku starostlivosť,
k) sleduje ošetreného novorodenca po zhodnotení jeho stavu počas pobytu v pôrodnej sále vrátane odchýlky od normy a v prípade potreby zabezpečí lekársku starostlivosť,
l) sleduje priebeh šestonedelia a poskytuje starostlivosť šestonedieľke, v prípade zistených komplikácií zabezpečí lekársku starostlivosť,
m) podporuje ženu pri dojčení a dohliada na dodržiavanie zásad správnej techniky dojčenia,
n) oboznamuje ženu v prípade nedostatočnej laktácie o možnostiach náhradnej výživy novorodenca,
o) poskytuje informácie o správnej životospráve, plánovanom rodičovstve, počas dojčenia a starostlivosti o novorodenca.

(4) Na základe indikácie lekára pôrodná asistentka samostatne

a) meria fyziologické funkcie a vitálne funkcie,
b) odoberá biologický materiál,
c) preväzuje a ošetruje rany s výnimkou rán, ktoré svojím priebehom hojenia vyžadujú zásah lekára,
d) zavádza permanentné močové katétre u žien a rektálne rúrky,
e) aplikuje kyslíkovú liečbu, enterálnu výživu, klystíry, liečivé kúpele,
f) podáva lieky všetkými dostupnými formami; intravenózne aplikovať lieky a parenterálnu výživu môže podávať na základe písomného poverenia lekára, ktorého vzor je uvedený v prílohe č. 1,
g) sleduje priebeh fyziologického tehotenstva, pričom vykonáva vyšetrenia pomocou primeraných klinických prostriedkov, v rámci ktorých sleduje najmä hmotnosť, fyziologické funkcie a laboratórne testy, vyšetruje panvu pelvimetrom, vykonáva vyšetrenie vonkajšími hmatmi, stetoskopom, UDOP prístrojom a elektronickým fetálnym monitorom.

etnicka
autor
10. júl 2010

@zuzi118 takze je to tak, ako som si myslela - nemusi byt Mgr. Na papieri to vyzera pekne, co z toho PA robia naozaj, je otazne. Este sa mi nepozdava § 4 (3) n) "oboznamuje ženu v prípade nedostatočnej laktácie o možnostiach náhradnej výživy novorodenca, ". Pokial ma matka "nedostatocnu laktaciu", tak v prvom rade je treba sa uistit, ci dieta naozaj pije mlieko, ktore matka ma, ak naozaj je mlieka malo, su sposoby na zvysenie produkcie, prikrmovat by sa malo odstriekanym MM a nahradna vyziva by mala byt az poslednou volbou, ked vsetko ostatne zlyhalo, co byva velmi zriedka pri kvalifikovanej podpore. Zaujimal by ma nazor PA na toto. Este by ma zaujimalo, co sa vlastne na skole ucia o podpore dojcenia.

zuzi118
11. júl 2010

@etnicka no mna by zase zaujimalo, co teda PA brani viest tehotensku poradnu??? Je to strach kracat po nevyslapanej ceste? Je to nejaka finta fn od lekarov? Alebo nejaky dalsi zakon a v nom nejaky skryty paragraf, ktory vlastne neguje tieto pravomoci PA? Preco papierovo mame na vyber, ale v skutocnosti nie? Len aby sme uspokojili EU? O co tu vlasne ide?

etnicka
autor
11. júl 2010

@zuzi118 no, trafila si klinec po hlavicke

magdal1
12. júl 2010

@zuzi118 bod 1k je tam spomenute domace prostredie, naozj nemuozu chodit k domacim porodom? Ktory zakon to zakazuje?

magdal1
12. júl 2010

paragraf 4 bod 1K vykonáva ošetrovateľskú starostlivosť a starostlivosť v pôrodnej asistencii v domácom a inom prirodzenom sociálnom prostredí ženy

toto som myslela

zuzi118
12. júl 2010

@magdal1 uprimne magdi, vlastne som si ten zakaz chodenia k dom. porodom nikdy neoverovala - brala som ho ako fakt...

etnicka
autor
12. júl 2010

@zuzi118 mozno je to len nejaky nepisany zakon 😠

magdal1
13. júl 2010

@etnicka a
@zuzi118
mali by sme to nejak zistit, co vy na to?

zuzi118
13. júl 2010

@magdal1 no mali... lenze ako? Napisat na ministerstvo zdravotnictva?

etnicka
autor
13. júl 2010

@zuzi118 to je dobry napad. Chce sa Ti?

zuzi118
13. júl 2010

@etnicka nechce, ale spravim to 😝 rovno sa ich aj spytam, ze ako to je s vedenim tehotenskej poradne a co vlastne brani PA, aby tehotensku poradnu viedli.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre