Máte informácie o pôrodných asistentkách?

etnicka
20. okt 2008

Ahojte, zacinam tuto temu, lebo tu este nie je. Koncom marca sa nam ma narodit nase prve babatko a zistila som, ze mam pravo na sluzby porodnej asistentky, ktore mi preplati zdravotna poistovna (som v Unione). Pre mna by bolo idealne, aby nas porod odviedla porodna asistentka, ktoru budem poznat a budem jej doverovat. Bohuzial, na internete je o nich velmi malo informacii ☹ . Ak sa tu najdu nejake asistentky, alebo niekto, kto ma nejake infosky, prosim napiste sem 😉

etnicka
autor
13. júl 2010

@zuzi118 super, som velmi zvedava, co zistis.

zuzi118
30. júl 2010

Sice som sa este k listu na ministerstvo nedostala, ale casopis Dieta 8/2010 priniesol dalsi clanok o dom. porode.

Oslovili MZ SR. Mimo ineho vyplynulo, ze planovaneho porodu doma sa moze zucastnit aj lekar alebo PA, ale v takom pripade preberaju trestnopravnu zodpovednost v pripade ak by sa nieco stalo matke alebo dietatu. V pripade ak sa nic nestane, ani lekarovi ani PA nehrozi ziaden postih.

Dalej sa tam mozte docitat, ze porod doma je slobodna a legitimna volba zeny. Samozrejme pridali aj povinne "sekudny, riziko, ohrozenie atd." Ale to podstatne tam je.

Pokial by sa nasiel zdravotnik ochotny asistovat pri planovanom dom. porode, zo zakona mu v tom nic nebrani.

dulkagabulka
30. júl 2010

zuzi ty si tusim ale ze totalny genius 🙂

zuzi118
30. júl 2010

@dulkagabulka gabi, nerob si zo mna srandu 🙂

dulkagabulka
31. júl 2010

@zuzi118 och...mas ty dievča smolu,ze ma nepoznas nazivo 🙂 to by si vedela,ze ja si vooobec srandu nerobim a ze to myslim ale že totalne važne 🙂 😀 , uctivo, pokorne, uprimne a hlavne obdivne 🙂 🙂 / úctivá poklona, ručičky bozkávam/

PS1: je mi ctou ta poznat 🙂

PS2: PS 1 si vysvetli podla textu vyssie 😀

zuzi118
31. júl 2010

@dulkagabulka no, ale v tomto som ja nevinne. To sa treba podakovat redakcii dietata, ze konecne odviedli aj kus nejakej novinarske prace a poskytli aj skutocne fakty.

zuzi118
28. nov 2011

Spominali sa tu porodne asistentky a ich kompetencie.. mile zeny, chcem sa Vas opytat, mali by ste zaujem o stretnutie v uzkom kruhu s nasimi porodnymi asistentkami? Chceli by ste sa s nimi porozpravat o tom ako to funguje v nemocnici, ked pri porode nie je doktor? Chceli by ste im povedat, ako by ste si predstavovali svoj porod? Chceli by ste poznat ich nazor na porod doma (su za? proti? za akych okolnosti by boli za?). Chceli by ste poznat ich nazor na porodne domy? Ak ano napiste mi prosim do ip vasu mailovu adresu a tiez mesta do ktorych by ste boli ochotne prist. Najblizsie by som rada zorganizovala stretnutie v BA. Oslovila som uz jednu PA z Antolskej a verim, ze sa mi podari zohnat aj dalsie PA.

zuzi118
28. nov 2011

Z "vybrali sme" bol odstraneny clanok viceprezidentky pre pôrodnú asistenciu SKSaPA -Mgr. Iveta Lazorovej, o tom, ze porodne asistentky su plne schopne odvadzat fyziologicke porody. Alebo inymi slovami zachovajme paniku, bez lekarov sa rodit neda.. Kto tvrdi nieco ine? Aha, dake porodne asistentky. Sups, radsej to zmazme, aby sa to nahodou nedozvedeli aj zeny. Teraz potrebujeme vydierat, ze bez nas to nejde, malia sa nam peniazky a radsej spravime bu bu bu, ze zeny budeme prevazat cez hranice, akoby sme priznali, ze k 90% porodov lekara vobec netreba.

Zeny nenechajme umlcat! Pokial mozte dajte si tento clanok do statusu na FB, alebo na svoje web-stranky. Nebudme ticho a netolerujmu tuto spinavu hru!

http://tehotenstvo.rodinka.sk/rodime/duly-a-por...

zuzi118
28. nov 2011

Neviem ci pomohla mailova intervencia, ale je to tam spat! http://vybrali.sme.sk/c/Porodne-asistentky-maju...

magdal1
1. dec 2011

http://www.stv.sk/online/archiv/spravy-stv

od 3.14 minuty o PA... odznelo tam,ze od roku 2005..mozu odvadzat fyz.porody...

zuzi118
5. dec 2011

UPDATE!!!! Stretko s PA bude v nedelu v BA od 15-18tej. Mam potvrdenu PA z Kramarov (nie priamo z porodnej saly), ma za sebou staz v zahranicnom porodnom dome. Beseda bude isto zaujimava. Kto ma zaujem zucastnit sa, prosim poslite mi do ip svoj mail.. poslem Vam potom blizsie info. Tesim sa, na stretnutie. Zuzka

zuzi118
12. dec 2011

V MC Podunajské Biskupice sa 11.12.2011 uskutočnilo prvé stretnutie žien a pôrodných asistentiek. Pôrodné asistentky Zuzka a Katka nám porozprávali ako funguje štúdium pôrodnej asistencie na Slovensku, aká je realita v slovenských pôrodniciach (nie veselá) a dozvedeli sme sa aj čo to ako sa rodí v zahraničí. Elenka nám porozprávala ako sa rodí v pôrodnom dome v Anglicku. Zuzka nám porozprávala ako to funguje v nemeckej pôrodnici a v rakúskom pôrodnom dome. Na figurantke (teda mne 🙂 ) nám Zuzka ukázala, ako sa dá chrániť hrádza ak sa rodí na pôrodnej stoličke. Zistili sme, že veci, ktoré sú tu normálne sú napr. v Nemecku NE-normálne a vôbec sa nerobia (ako napríklad nástrihy, alebo rodenie v ľahu), že veci ktoré sú tu veľmi alternatívne a nebezpečné sú napr. v Anglicku úplne štandardné a považujú sa za bezpečné (citujem „ a počas pôrodu nám (pozn. rodičke s manželom) nosili pôrodné asistentky jesť a piť“ alebo absencia vaginálnych vyšetrení počas tehotenstva a absolútne minimum počas pôrodu). Otázok bolo veľa a času málo, tak sme nestihli hádam ani polovicu z naplánovaného... avšak o to viac sa teším na budúce.

porodnik
18. dec 2011

chcela by som vas poprosit o vyplnenie dotaznika, ktory sa nachadza na dole uvedenej adrese. dotaznik sa tyka psychofyzickej priprave a je urceny pre zeny ktore psychofyzicku pripravu navstevuju alebo navstevovali
za cas venovany mojmu dotazniku vam vopred dakujem
https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?fo...

zp
9. jan 2012

Hello. Vie mi niekto poradit, kde sa da skontaktovat s PA, ktora by bola ochotna rodit u nas doma?

pifina
9. jan 2012

Obcianske zdruzenie Zenske kruhy organizuje 14.1.2012 v KE velmi zaujimavy seminar o Zdravom materstve s licencovanymi porodnymi asistentkami pre samostatnu prax. Bude sa preberat vela zaujimavych veci o tehotenstve, porode a sestonedeli. Je to pre kazdu zienku, ktora by chcela vediet trosku viac o fyziologii tehotenstva, porodu a chcela by sa o svojom tehotenstve a porode rozhodovat informovane. Budu sa preberat u nas pouzivane praktiky v ramci starostlivosti o tehotnu zenu, aj pocas porodu - ich vplyv na priebeh tehotenstva a porodu, ich rizika a benefity pre dieta, sluzby poskytovane zo strany porodnej asistentky. Zacina to o 10:00 v materskom centre stonozka na Hviezdoslavovej 7. Predpokladany zaver o 17:00. Vstupne 3,5€ na cely den.

zp
9. jan 2012

Dakujem za info. ale nieco blizsie nie je? BA by bola fajn!

zuzi118
9. jan 2012

@zp sleduj temu, coskoro sem dame info o besede v BA. Bude o ambulantnom porode. 😉

pifina
13. jan 2012

kopirujem z inej temy (nielen pre @zp ):
obraciam sa na Vás v mene členiek Občianskeho združenia Ženské kruhy.
Občianske združenie Ženské kruhy je združenie humanitného a charitatívneho charakteru, ktorého poslaním je podpora a cielená činnosť zameraná na humanizáciu pôrodníctva v Slovenskej republike a to so zameraním najmä na podporu propagácie myšlienok v oblasti prirodzeného tehotenstva, prirodzeného, normálneho pôrodu s následnou neoddeliteľnou jednotou matky a dieťata a podporou dlhodobého dojčenia.
Naše občianske združenie organizuje v Materskom centre , Latorická 4, Bratislava - Podunajské Biskupice dňa 18.2.2012 akciu , na ktoré Vás srdečne pozývam.

Tehuľky, budúce tehuľky a všetkých, ktorých zaujíma téma ambulantného pôrodu pozývam na besedu s názvom :
Ambulantný pôrod v zahraničí a na Slovensku
ktorá sa bude konať od 13.00 hod. do 16.00 hod .
Ako hostia na besede prisľúbili účasť matky so skúsenosťami s ambulantným pôrodom :
Miroslava Rašmanová
Bc. Elena Hutton
Monika Polakovičová
a pôrodná asistentka s praxou v zahraničí / Nemeckej republike a Rakúskej republike/:
Bc. Zuzana Bernátová
/ zmena hostí je vyhradená/

Zároveň preberieme možnosti ambulantného pôrodu na Slovensku. Predložíme stanovisko ministra zdravotníctva Slovenskej republiky Ivana Uhliarika k tejto téme.
Vstupné na besedu je 5€ za osobu, 7€ za partnerský pár.
Materské centrum Podunajské Biskupice je priateľské k rodinám s deťmi, avšak vzhľadom na množstvo prítomných ľudí ako na valnom zhromaždení, tak aj na besede o ambulantnom pôrode prosíme mamičky, aby zvážili či svoje detičky (najme tie staršie, ktoré potrebujú aj viac podnetov než len mamičkinu náruč) vezmú so sebou. Nebude zabezpečený samostatný detský kútik, detičky budú s nami v jednej miestnosti. Hračky sú k dispozícii, ale dozor si zabezpečí každá mamička sama.

V prípade záujmu o našu akciu nám prosím pošlite záväznú prihlášku na mailovú adresu:
zenskekruhy.oz@gmail.com
spolu s určením,ktorej akcie sa chcete zúčastniť.
Počet miest je obmedzený.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre