Myjava a všetci čo sa chystajú do myjavskej pôrodnice

cherie25
27. jún 2007

tak začínam sama, dúfam že sa niekto pridá, som Monika a som v 25tt

malapepka
21. apr 2014

@daniela1983 mam za sebou 2 porody, takze sa mozem vyjadrit. Nastrih - som proti nemu, bohuzial ma nastrihli oba razy. Aj som si zistovala o epine a nechcela by som to teda cvicit. Toto bude podla mna vecny problem - nastrih? Riskovat roztrhanie? Sama neviem.
Prilozenie dietata po porode - maleho mi po porode dali ku mne, muz si ho potom pestoval, kym ma zasili, ale mne vyhovovalo, ked si ho potom zobrali. Dokonca som uvitala, ked mi ho dali na izbu az na druhy den. Milujem svoje deti, dala by som za ne zivot, ale tiez mam pravo sa po porode dat dokopy.
Poloha pri porode - viem aj o inych polohach a nemam pocit, ze by tato bola nevyhovujuca. Ja som prisla na salu, parkrat zatlacila a dieta bolo vonku. Nic strasne.
Verim, ze su aj ine sposoby porodov, ale mne tento system vyhovoval. A kto chce inak, tiez ma moznost najst si lepsiu porodnicu.si l

daniela1983
22. apr 2014

@malapepka @radusska
ja neviem aky typ porodu ste mali ked ste po par zatlaceniach boli taka unavena. ja som rodila 17 hodin z toho 13 hodin na sale. vdaka epinu a normalnej polohe na tlacenie som hned po porode vobec nevedla ze som rodila a to tom mala aj komplikacie a hrozil cisar. hned som vstala a behala po poorodnici nabita energiou som este niekolko hodin nemohla zaspat, takze si neviem predstavit ze by moje dieta bola niekde inde ako so mnou. a ked som rodila v porodnici tiez bola plna v ten vikend ale neexistovalo aby tam matka nemala moznost mat dieta pri sebe. ak mal niekto cisar, tak mohol otecko v porodnici cely pobyt spat a starat sa o dietatko. a co sa tyka epina. no radsej som cvicla ako riskla nastrih, pretoze poznam zeny ktore maju po 50tke a pri zlom pocasi si na zadok maju problem sadnut doteraz. ak vas dobre zasili, tak mozete byt len rada, ale nie je to samozrejmost. preto radsej epino vdaka ktoremu som nemala ani skrabanec a ako vravim hned ako vysiel maly na svet som nevedela ze som porodila. tiez ako som zistovala tak sa na myjave vyvolava ako na beziacom pase a urychluje. do takej porodnice by som nesla ani za nic.

daniela1983
22. apr 2014

@malapepka a co sa tyka tej polohy, ktora sa vam nejavi ako nevyhovujuca...no prave kvoli tej polohe vas nastrihli, ona totiz o 30% zuzije posvu. nehovoriac o tom, je pri nej tlak na velku dutu zilu a tak dochadza k zlemu okysliceniu zeny a dietata a dietatu neraz padnu ozvy a je treba ho rychlo dostat von, klieste, vex...casto nasledok prave tejto polohy. pokial viem nie je mi znamy ziadny cicavec ktory by rodil na chrbte a este k tomu nohami vyviazanymi nahor... :/

malapepka
22. apr 2014

@daniela1983 začínam si myslieť, že ty si nevstúpila do tejto diskusie z dôvodu, že sa pýtaš informácie pre kamarátku.... podľa mňa robíš propagandu prirodzeným pôrodom. Ok, ono je to všetko krásne, každá jedna by sme chceli odrodiť, hneď sa postaviť a nemať žiadne "následky".... ale zisťujem, že to robíš dosť násilným spôsobom, vyslovene tlačíš na pílu. Toto nemám rada. Ja nie som žiadna Jana z Arku, aby som menila zdravotníctvo u nás na SR. Len chcem odrodiť tam, kde uznám za vhodné a toť vše. Myslím, že táto diskusia je o tom, aby sa podelili o info tie, ktoré tu už boli s tými, ktoré to ešte čaká. Nechce sa mi "dohadovať", ktoré pôrody/pôrodnice sú tie lepšie či horšie.... ak chceš robiť propagandu, založ si svoju diskusiu a tam sa vybúr 🙂 pekný deň

daniela1983
22. apr 2014

@malapepka prepac fakt som nechcela nikoho nastvat ja len fakt nechapem co sa to v porodniciach deje. pocuvam od kamosiek jeden pribeh za druhym a jeden horsi ako druhy. no a zial vsetko, ale uplne vsetko su to nasledky medicinsky vedenych porodov. a ano myslim si ze situacia by bola ina keby sa kazdy domahal svojich prav a sice dostojne porodit. a ano ja som si tiez v porodnici niektore veci musela vydupat, tiez som nemala vsetko automaticke a na podnose. kazdopadne zelam kazdej mamicke aby mala nadherny porod. ja nepotrebujem nikoho presveidcat o tom ze prirodzeny porod je to najlepsie pre matku a dieta. pripadne porod kde sa zasahuje iba ked su v ohrozeni (taky som koniec koncov mala aj ja, nebol na 100% prirodzeny). kazdy si to koniec koncov moze nastudovat sam a dojst k rovnakemu zaveru. 🙂

gojka
22. apr 2014

malapepka, si fantasticky napísala daniele 1983, čo sa prezentuje Českou republikou a mudruje na slovenské pôrodnice. Vypisuje na všetky slovenské pôrodnice rôzne príbehy, akokeby vo všetkých už rodila. Píše od Levíc po Koch, a správne si napísala, že si robí propagandu, zatiaľ síce nechápem pre aké občianske združenie, ked sa prezentuje Českou republikou. Najlepšie tvoje bolo, nech sa vybúri na inom diskusnom fore. 😵 😵 😵 😀 😀 😀

karin30
22. apr 2014

@malapepka Ahoj,mna čaká pôrod začiatkom mája a chcem sa spýtať že ked ťa zašívali dali ti niečo aby si to necítila?Prvé dieťa som rodila v Tn a to zašívanie bolo dosť nepríjemné.dakujem 🙂

janette4
22. apr 2014

@karin30 mne pri prvom pichli,lebo ma dotrhal jak rešeto.ale bolelo aj tak 😢

piacere
22. apr 2014

@cvoky8 ležala som na Myjave v pôrodnici 2 týždne, zažila som tam x-rodičiek, či už prvo, druho, treťo a nebola tam jedna jediná, ktorá by porodila bez nástrihu, tak neviem, či môže byť na Myjave reč o "nerutinnosti" nástrihu 🙂

Ja osobne by som "asi" pôrodníkovi dlho vyčítala, ak by ma nastrihol, keďže prvý pôrod šiel bez, áno s natrhnutím, ale bola to iba ruptúra 1. stupňa a tento druhý prcko mal ešte menej kíl ako prvý 🙂

malapepka
22. apr 2014

@karin30 ahoj. Pri siti mi ponukli rajsky plyn (cena 20 €), ale ja som to odmietla, takze neviem, nakolko je ucinny. Tiez som to sitie citila, u mna horsie ako porod... Neviem, ci som pomohla.

daniela1983
22. apr 2014

@gojka asi si nepochpila preco sa pytam po porodniciach. uvadzala som to v jednej skupine. mam momentalne dve kamosky. jedna je v leviciach a druha na myjave. obe by rady zazili prirodzeny porod. nie su tu registrovane a tak ma poprosili nech sa im popytam kde sa da normanle porodit. zial ako vidim fakt to tu nie je mozne z coho som smutna nie len kvoli nim (ani jedna si nemoze dovolit vycestovat porodit do CR alebo rakuska hoci by rady) ale kvoli vsetkym mamickam ktore musia rodit za takych podmienok. ale jasne holky ak vam to tak vyhovuje kludne si rodte s pocitom ze pani doktori vedia porodit dieta lepsie ako vy. ja sice taky postoj nechapem, ale na druhej strane zrejme taky postoj pomoze zene prezit take nehumanne zaobchadzanie ako sa tu deje. skratka to berie tak ze to tak musi byt a inak to nejde a je to v poriadku. sorry ale ja fakt nepovazujem za nromalne ak napr lekar vyvola zene porod 9 dni pred terminom len preto ze jej odisla hlienova zatka. ona sice porodi za 5 hodin, ale uplne ju to zlikviduje (dieta rucickou pri hlave, lebo sa chuda nestihlo poriadne poskladat a potrhana az za usami.) ak to niekto berie ako mudrovanie, tak je mi to luto. pre mna su to dost hororove fakty a pribehy co pocuvam od svojich kamosiek. napr na myjave ich rodilo niekolko a teda ani jedna nemala normalny porod. ja len osobne nechapem preco to tak je. a k faktu ze bonding nie je na slovensku automaticky nikde k tomu sa uz ani nemam chut vyjadrovat lebo z toho je mi akurat tak do placu 😒

katka1601
22. apr 2014

@daniela1983 A vobec ti nevadi ze su tu aj prvorodicky a ze ich akurat tak strasis tym ked tu pises ake strasne hororove zaobchadzanie je v slovenskych porodniciach?je fain ze si si porod uzila uz sme si to vsetky precitali a prajeme ti to ale uz fakt stacilo.

daniela1983
22. apr 2014

@katka1601 to ma mrzi ak sa to berie takto. mne hororove priheby z nemocnice v mieste mojho bydliska pomohli k tomu aby som radsej cestovala x km daleko. dobru noc

augustbabo
22. apr 2014

@katka1601 neboj sa, ja som bola prvorodicka, nechali si ma tam už v stredu nakolko som bola už vyše týždňa na 4 cm otvorená a vo štvrtok mi pustili plodovku a odvtedy presne za dve hodky bol malý na svete, a to mi povedali, že ako prvorodicka budem možno rodiť aj pol dňa, manžel skoro nestihol prísť k pôrodu. A čo sa týka bolesti, tak prežívam od 17 rokov až doteraz väčšie bolesti pri menštruácii ako som mala pri pôrode... Keby sa dalo, rodim každý mesiac než mám dostať menštruáciu 🙂 držím palce, pozitívne myslí a nemusíš mať zaplatenú žiadnu exkluzívnu porodnicu... Prežilo to xy žien, prezijes aj ty a keď zbadas bábo, tak ani nevieš že si rodila.

augustbabo
22. apr 2014

@katka1601 a ešte som zabudla, na Myjave sú fakt odborníci! Nie ako v skalici, že sa tam každá druhá vracia na čistenie v 40 horuckach... A nechajú tam ženy vytrapit... Na Myjave ti pomozua a nevykaslu sa na teba... Ležala som pred dvomi mesiacmi z nejakými problémami na gynekológii, pred dva a pol rokom na pôrodnici a chodím tam aj svojmu gynekológovi a fakt že super... Primár je veľký odborník, on to tam má všetko fakt že pod dohľadom, aj keď ťa nerodi, vie všetko o tebe a príde sa aj na izbu spýtať ako sa mate a či máte problém nejaký...

hanka_xy
22. apr 2014

@piacere Určite nerobia nástrih automaticky, ja som toho dôkazom...

karin30
23. apr 2014

@janette4
@malapepka babulky dakujem a asi vyskúšam ten rajský plyn 😀

verka1978
23. apr 2014

Baby ja som obe deti rodila na MY, nemala som ani pri jednom nastrih. A nebola som ani natrhnuta a kazde dieta rodil iny lekar.

katka1601
23. apr 2014

@augustbabo Ďakujem za povzbudenie. Sestra tam tiez rodila dva krat a bola spokojna a tiez mala od pustenia plodovej vody rychly priebeh. Ja mavam pri menstruacii tiez dost bolesti takze tym sa ukludnujem ze ako tak na bolest som pripravena. 🙂

katka1601
23. apr 2014

@karin30 Ked tam rodila sestra tak jej pichli inekciu a povedala ze to trosku citila ale mala malinkeho v naruci tak si to ze ani nevsimala. 😉

piacere
23. apr 2014

@hanka_xy
@verka1978
nehovorím, že ho na 100% robia automaticky.... len som poznamenala, že za dva týždne pobytu v pôrodnici som sa nerozprávala s babou, ktorá by rodila bez nástrihu, bez ohľadu na to, ktoré dieťa rodila 🙂

radusska
23. apr 2014

@karin30 mne prvykrat nepichli nic pri siti,prezila som, lebo to nastastie dlho netrvalo 😀 a ked som druhykrat otehotnela,tak som sa bala dvoch veci-ze z tych bolesti mi bude zase zle a budem zvracat ako pri prvom porode a ze ak ma budu zasa sit,tak ma to zas bude boliet. prvykrat ma odrodil doktor,ktory tam uz nepracuje a druhykrat som mala mladu doktorku (MuDr. Briežková) a som sa jej opytala ci je nutne sitie a ked povedala hej,tak reku nech mi to spravi nejako bezbolestne 😀 a ona ochotna mi picha injekciu 🙂 skoro nic som necitila. mala som 3stichy,prvy aj druhykrat. zasili ma perfektne,skoro vobec to nie je vidiet,som spokojna s myjavskou porodnicou a personalom. a fakt nemam rada ked tu ide mudrovat osoba,ktora tam nerodila a vie informacie z druhej ruky...ja si tiez nedovolim povedat ani slovko na inu porodnicu ked neviem ako to tam funguje. mila daniela,za to,ze tebe nevyhovuju porody ake sa na Slovensku praktikuju,tak inym zenam vyhovovat mozu. uz naozaj stacilo. ja by som napriklad nechcela rodit ako ty-17hodin dobrovolne v bolestiach,to by som urcite nedala. ja som si nechcela obidva porody vyvolat a nemozem sa stazovat. a este aby som isla do porodnice 70km od domu..tak to uz vobec.
a este som zabudla pochvalit pana primara. 😀 ked uz som mala tie najvacsie bolesti,tak prisiel za mnou,opytal sa ma ako to ide a chvilu mi masiroval chrbat 😀 je to velmi prijemny clovek a odbornik taktiez

daniela1983
24. apr 2014

@radusska jasne ak niekomu vyhovuje ze mu zakazu jest a pit (takze potom nema energiu ani na 5 hodinovy porod, nie to na 17 hodinovy), ak ho nastrihnu, zasivaju, cpu chemiou a donutia rodit v najnevhodnejsej moznej polohe na chrbte alebo v polosede, ak to niekomu vyhovuje nech si to uzije. nechcela by si rodit ako ja 17 hodin pretoze si nikdy nezazila prirodzeny prood a nevies ze ten je prakticky takmer bezbolestny, kedze telo si same vylucuje hormony ktore blokuju bolest. nemusis tomu verit, ale ja ked som sa doma na 5ty den po porode porezala do prsta omylom tak som vobec nic necitila a zistila som to az ked som bola od krvi. tak si totiz telo dokaze poradit ked sa mu to dovoli. nehovoriac o tom ze po tom porode som ani nevdela ze som rodila a este niekolko dni mi nebolo trba prakticky spat kedze som mala neskutocne navaly energie. nemusim tam rodit mne staci pocuvat pribehy kamaratiek ktore tam rodili, vsetky sice porody neporovnatelne kratsie odomna, ale boli dobite, vycerpane, unavene. nie dakujem toto fakt neprosim. radsej 17 hodin pohody ako 5 hodin hororu. a aby si si nahodou nemyslela ze ja som nejaka zvlastna vynimka. tak kamoska rodila v tej porodnici ako ja, rodila 22 hodin a popisuje rpesne taku skusenost ako ja. a sice neuveritelne navaly energie a nepotreba spanku. ale smaozrejme ak ma niekto chut sa dobrovolne nechat trapit pri medicinskom porode, ja mu nebranim nech si to uzije. ja to vsak skusat dobrovolne rozhodne nechcem mne fakt stacia tie pribehy z druhej ruky ked kamosky opisuju ze to teda nebolo nic prijemne. niektore dokonca uz viac deti nechcu kvoli tomu. po prirodzenom porode zatial kazda baba co poznam zahlasila ze by tak bola rodila kludne na dalsi den znovu. a teda take vyznanie som nepocula po klasickom medicinskom porode

daniela1983
24. apr 2014

@radusska no a ked opisujes aka je to super pordnica tak by potom nemal byt problem dohodnut sa na prirodzenom porode... len ja sa trochu bojim, ze keby tam kamoska isla a skusala to tak ma smolu, tak tak daleko zrejme ich empatia siahat nebude aby nechali zenu prirodzene porodit a nezasahovali

nat_marcipanova
24. apr 2014

@daniela1983 každá žena je iná , ja by som napríklad na ďalší deň rodiť nešla(nikto mi do pôrodu medikamentózne nazadahoval) a poznám baby, ktoré o pôrode hovoria ako o maline(napriek tomu, že na rozdiel odo mňa mali pôrody vyvolané) ... Nečítalia som všetko, čo si písala, no postrehla som niečo o nepotrebnosti medicíny pri pôrodoch, kedže v minulosti podľa teba ženy lekárov nepotrebovali... Tak mi teda povedz, prečo v minulosti ženy a deti pri pôrodoch zomierali úplne bežne. Mojej prababke zomreli prvé 3 deti. Našej susede 2 deti. Prosím, vyjadrila si názor... Roď ako chceš, kde chceš, myslím, že všetky ti tvoje krásne zážitky želáme. Ale stačilo ich opísať raz, nie 300x. Či? 🙂

daniela1983
24. apr 2014

@nat_marcipanova ja som za zasahy v pripade ohrozenia na zivote matky alebo dietata. keby som bola uplne proti rodim na zelenej luke. ci je porod prijemny nie je len cisto o medikamentoch. ono vela dokaze zneprijemnit aj napr to ak ti zakazu jest a pit a ty potom nemas energiu. vela zneprijemnia vnutorne vysetrenia, teda aspon pre mna tie boli najbolestivejsie z celeho porodu nastastie to bolo len tri krat pocas tych hodin. a samozrejme porodna poloha. nastrih, tiez ci rodis v prijemnom prostredi, v tichu intimite, polotme. alebo naopak ta stale niekto rusi su okolu cudzi ludia...je vela aspektov ktore prorod zneprijemnia, nie je to len o medikamentoch. mam v okoli dost vela prikladov toho ze prave rutinne zasahy porod skomplikovali, zial

radusska
24. apr 2014

danielka, uz raz som tu pisala, ze ked mi odporucili (nie zakazali!) pit,tak mi bolo ovela lepsie ako ked som pila, pretoze ked som sa napila, tak ma automaticky napinalo na zvracanie comu som sa chcela radsej vyhnut kedze ja to znasam tak ako to znasam a nie je to nic prijemne. tu nejde o nejake zakazy, sestricka mi jednoducho poradila, pocuvla som a som rada,ze som pocuvla. ospevuj si tu ten svoj prirodzeny porod kolko chces, mna si tym veru nepresvedcila a ako vidim,tak nie som jedina. tato diskusia je o myjavskej porodnici a ked si tam nerodila,tak neviem preco sa tu vobec vyjadrujes. alebo si hovorkyna svojich kamaratok? predpokladam,ze su to dospele zeny,tak vedia aj same sa vyjadrit. ak sa chces rozpravat o prirodzenych porodoch,prosim,zaloz si vlastnu diskusiu a debatuj do aleluja...ale tu je to zbytocne. kazdy si aj tak vyberie podla seba. a to,ze ja som bola vycerpana po 5 hodinovom porode je myslim normalne nevies aky som mala porod, ja som tu cely svoj porod neopisovala, naco aj? je to nieco z mojho sukromia a nepokladam za potrebne sa s tym zdoverovat inym osobam. ja mam na svoje porody len dobre spomienky a kazdej zene,ktora sa ma spyta na myjavsku porodnicu,tak jej ju aj odporucim. a uz bude iba na nej ci sa rozhodne tam porodit alebo nie.

laurika1517
25. apr 2014

caf baby som tu nova. chcela som sa opytat, ze po prijme do porodnice sa kde caka? ide sa hned na sal? alebo je tam nejaka miestnost na cakanie, alebo ako to funguje? a moze byt manzel stale so mnou? od prijmu do porodnice az po prevezenie na izbu? dikec 🙂

nat_marcipanova
25. apr 2014

@daniela1983 ja som celkom prekvapená z toho, čo píšeš, pretože mne nikto jesť a piť nezakázal. Popravde ma také niečo ani nenapadlo, možno preto, že na to nebol čas. A ten zvyšok, to je skôr otázkou financí. Keď som prišla nad ránom rodiť, bolo nás tam myslím sedem. Sedem žien s pôrodnými kontrakciami na jednom malom oddelení. A ja si skutočne neviem predstaviť, ako by sa dala pre každú jednu zabezpečiť miestnosť, kde je ticho, pokoj a intimita... Tiež si neviem celkom dobre predstaviť, koľko personálu by tam muselo byť, aby pôrody nemuseli byť vôbec programované a o pacientky by bolo adekvátne postarané... Veď každý má na výber. A kto má vysoké požiadavky, môže si zaplatiť súkromnú pôrodnicu, kde si toto môžu dovoliť, alebo poriadne zasponzoruj pôrodnice v SR. Všetko bude podľa tvojich predstáv a nebudeš sa tu musieť zbytočne rozrušovať a ľutovať nás, ktoré sme rodili v tých hrozných podmienkach a za týchto strašných okolností. 🙂

daniela1983
25. apr 2014

@nat_marcipanova no ja neviem ja som tiez rodila v statnej nemocnici, a teda dost malickej. trochu som nepochopila ako programovany porod zabezpeci aby o pacientku bolo adekvatne postarane. to trochu nechapem. fakt nerypem, len by som rada aby si mi vysvetlila ako si toto myslela. ved programovany porod je narocnejsi, treba sa o pacientku viac starat sustavne kontrolovar atd. takze ako to znizi naroky na personal

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre