Myjava a všetci čo sa chystajú do myjavskej pôrodnice

cherie25
27. jún 2007

tak začínam sama, dúfam že sa niekto pridá, som Monika a som v 25tt

laurika1517
8. jún 2014

@katka1601 gratulujem to je uzasne. a sofinka je krasne meno.

inak kocky myslela som ze ste tu tolerantnejsia parta. ale clovek sa nieco opyta co ho zaujima a uz sa na neho valia IP utoky...trochu to nechapem. som tu snad na niekoho utocila ja?

katka1601
8. jún 2014

Dakujem vam babenky rodila ma taka mlada doktorka tusim Bajcarova sa vola.bola fain a sestricka co jej asistovala bola este lepsia proste super. a este super bolo to ze som rodila iba ja tak sa mi mohli venovat. 😀

petrahankova
9. jún 2014

@katka1601 no teda,tak budeš mať len dobré spomienky na porod.Želám všetko dobré.

katka1601
9. jún 2014

@petrahankova To ano, musim ich fakt pochvalit bola som spokojna.Tebe prajem nech to mas tiez rychlo za sebou a nech uz sa tesis z uzlicku.Potom daj vediet 😉

sokovana
10. jún 2014

Dovolím si oponovat 🙂 dítě je při porodu aktivní. Nejen teda že rotuje atd, ale moje třetí dítě se velmi aktivně při stazích odkopávalo nožičkama. Zřejmě holt na rozdíl od mudrů vědělo proč tam už nechce být.. a mělo recht. Nu i mudra pak uznala, že dosti maká(to dítě při porodu) neb bylo vidět jak se snaží a že holt vědělo proč leze ven dřív

laurika1517
12. jún 2014

no vcera som bola na pokec s dulou, prvy. a pytala som sa jej na to. tak hovorila to iste co sokovana, ze pri kazdej kontrakcii sa dieta nohami odraza od maternice a je to z vonku aj vidiet a viacrodicky ze si to sami na sebe vsimnu

laurika1517
14. jún 2014

@pollyanna Tehotenstvo a jeho ukončenie – pôrod – nie je choroba. Ide o prirodzené fyziologické procesy, na ktoré je telo matky a jej ešte nenarodeného dieťatka neurohumorálne pripravené. Pri prirodzenom pôrode, ktorý na prvý pohľad vyzerá iba ako veľký výkon matky, v skutočnosti dieťa s matkou spolupracuje,“ hovorí primárka neonatologického oddelenia košickej Nemocnice L. Pasteura MUDr. Jaroslava Capová. Von ho netlačíte iba vy, ale posúva sa aj samo každou jednou kontrakciou. „Rozdielne tvary jednotlivých úsekov panvy, ako aj tvar hlavičky dieťaťa, si vyžadujú v priebehu postupu pôrodnými cestami rozličné adaptačné procesy. V každej fáze sa musí dieťa prispôsobiť priestorovým podmienkam, a to tak, že mení postavenie a držanie. Celý mechanický postup prispôsobovania možno odvodiť od ‚zákona o najmenšom odpore‘. Dieťa sa podľa neho prispôsobuje v každom úseku pôrodných ciest daným podmienkam tak, aby podliehalo čo najmenšiemu mechanickému odporu,“ hovorí neonatologička.
Von vďaka reflexom
To, čo vyzerá ako veľmi premyslený postup zo strany dieťatka, v skutočnosti trénovalo už počas tehotenstva. Na jeho namáhavú cestu ho pripravili vrodené reflexy, ale aj špeciálne dôležité hormóny, ktoré vám obom kolujú v telách. V 38. až 40. týždni tehotenstva sa začína meniť placenta, znižuje sa hladina estrogénu a progesterónu, rozvíja sa, naopak, tvorba prolaktínu, dôležitého pre podporu činnosti prsnej žľazy, a oxytocínu, následkom čoho sa u vás rozbehnú kontrakcie.
U plodu došlo k zavŕšeniu vývinu jednotlivých orgánov, systémov a ich funkcií, a teda organizmus matky a plodu spolupracujú na ukončení tehotenstva. K jeho koncu dieťatko trénuje určité pohyby, ktoré ho pri pôrode posúvajú ďalej. Má vyvinuté dva reflexy, ktoré mu počas príchodu na svet pomôžu. Je to reflexná chôdza, ktorá sa prejavuje ešte aj nejaký čas po pôrode a funguje tak, že keď dieťa pošteklíte na chodidle, celá nožička sa pohne dopredu. V matkinom tele ‚šteklia‘ dieťa na nožičke sťahy v hornej časti maternice – a ono sa ‚plazí‘ dopredu. Druhý reflex sa týka hlavičky a tiež krátko pretrváva. Keď položíte dieťatku ruku na hornú časť hlavičky, najprv ňou zatlačí proti ruke a potom ju stiahne späť. V matkinom tele tlačí maternica pri každej vlne pôrodných bolestí proti hlavičke a dieťatko reaguje takýmto protikladom. Tým sa otvára ústie hrdla maternice,“ vysvetľuje lekárka. Okrem toho sa dieťatko pri prvých kontrakciách zbalí do vajíčka. Ruky a nohy pritlačí čo najbližšie k telu a tak sa kĺže dopredu.
Nechajte to na prírodu
Nech je však vaše bábätko aj vaše telo nastavené zvládnuť pôrod akokoľvek dobre, ak dovolíte príliš veľa neprirodzených a zbytočných zásahov do pôrodu, môže sa celý mechanizmus riadne skomplikovať. Takto dokonale to totiž funguje len na základe vlastných hormónov a ich pôsobenia. Zbytočná epidurálka, umelý oxytocín, dokonca aj nevhodná rodiaca poloha môže vaše snaženie aj úsilie bábätka zabrzdiť.
„Všetci – matka, pôrodník aj neonatológ – by sme mali preferovať čo najprirodzenejší spôsob pôrodu. Aj keď sa v medicínskej praxi vyvolaniu pôrodu v jednotlivých prípadoch nemôžeme vyhnúť,“ hovorí primárka Capová. Ide najmä o situácie, keď vám alebo bábätku treba zachrániť zdravie alebo život. „Pracovať“ na čo najprirodzenejšom pôrode však môžete začať dávno pred narodením bábätka, a to nielen tehotenským cvičením. Strachom z bolesti a rizík pôrodu sa nestresujte. To, ako dopadne, totiž veľmi ovplyvníte aj vlastným postojom. „Ak budúca matka pociťuje pôrod ako stresujúcu a strachom ovplyvnenú situáciu, jej telo reaguje zvýšenou tvorbou biochemických látok, ako sú napríklad katecholamíny, ktoré sa cez placentu dostávajú do krvného obehu plodu. Tie sú zodpovedné za stresujúce reakcie plodu. Preto je dôležité, aby ste si uvedomili, že pôrod je prirodzená, fyziologická etapa života a treba sa na ňu vedome pripraviť. Navyše, dieťa v maternici prijíma veľké množstvo správ a musíte vedieť rozlíšiť, ktoré sú podstatné a ktoré nie sú, na ktoré treba zareagovať a na ktoré nie,“ odporúča neonatologička.

radusska
17. jún 2014

nic v zlom,ale toto co tu uz riesite nema nic s myjavskou porodnicou 🙂
@katka1601 nevolala sa ta doktorka nahodou Briežková? 🙂 a gratulujem k dcerke, mala presne take iste miery ako moj syn 😀

petrahankova
18. jún 2014

@katka1601 ahoj aj my sme už od pondelka doma,rodila som vo štvrtok,porod hrozny,ale už je to za mnou.Mame Jerguška, 3750g a 50cm

radusska
19. jún 2014

@petrahankova gratulujem,malinky je krasny 🙂

katka1601
19. jún 2014

@petrahankova jeeeeejoooo gratulujem krasny drobček hlavne nech ste zdravucky. a nemala si teda cisarak?

katka1601
19. jún 2014

@radusska neviem ako sa volala tato co bola pri porode ale Briežková je blondina tusim.a co bola pri mne ta mala tmave vlasy.Fakt som si nezapamätala ako sa vola. 😀

radusska
19. jún 2014

@katka1601 tmavovlasu doktorku si tam pamätam iba Kutnú,tak ja neviem teda 😀 ano,Briežková je tak do blond 🙂

petrahankova
19. jún 2014

radusska @katka1601 aj ja som mala doktorku tmavovlasu,take kratšie rovne hnede vlasy,nie Kutnú,ale myslím na B sa volala,tuším Bajcarová?Ale tie mladé by som asi radšej nemala pri porode,prizerať sa bola Briežková,asi kvoli tým varixom,čo som tam mala.

katka1601
21. jún 2014

@petrahankova aj mne sa zda ze sa volala Bajcarova. Chodila aj kazde rano na vizitu. Inak ked bola velka vizita tak to stalo za to.sestricky kvoli tomu stresovali a oni sa iba otocili vo dverach a isli ani nechceli nic vidiet len sa primar opytal ako sa citim a bolo.ale vsak aj tak dobre lebo aby mi TAM cumeli vsetci... 😀 😀 😀

lizankaaa
21. jún 2014

@katka1601 Nemozem si pomoct, ale nie je to cudne, ze si ani nezistite meno lekara, ktory vam porodil babo? Ja by som to teda chcela vediet pred odchodom z nemocnice, kto ma rodil. Pokial viem, tak bajcarova ma kratke bledohnede vlasy a kutna dlhe tmave.

katka1601
21. jún 2014

@lizankaaa ako som napisala volala sa Bajcarova mam to aj na prepustacej sprave ,ale ja som skor vdacnejsia sestricke ktora bola pri mne viac ako doktorka ta bola pri mne asi tak 20minut.a pokial viem ona mi babo neporodila porodila som ho ja 😀

lizankaaa
21. jún 2014

@katka1601 Neviem ako si dosla na to, ze osoba, ktora vypisuje prepustaciu spravu je ta, ktora ta rodila. Vizity bajcarova urcite rano nerobi.

katka1601
23. jún 2014

@lizankaaa ja mam ale meno barcajova uvedene v kolonke kdo ma prijimal vtedy v noci ked som tam prisla a ta co ma prijimala bola aj pri porode.tak ja neviem mohla sa mi predstavit ja som sa jej predstavila.nie je moja povinost ju prosit aby mi povedala svoje meno.

andromedia
23. jún 2014

...babuly...tie ktoré ste boli teraz nedávno rodiť na Myjave, mohli by ste mi napísať, čo všetko si mám zbaliť do tašky...aby som nebrala veľa vecí navyše...bo mám pocit, že podľa zoznamov, čo som čítala, budem potrebovať lodný kufor 🙂 ďakujeeem

laurika1517
23. jún 2014

@petrahankova jeeej ake nadherne babo. ufff pises ze porod hrozny...zacinam mat strach ☹

katka1601
23. jún 2014

@andromedia nemusis si brat vobec toho vela.pre seba vlozky,sampon,sprchac,uterak maly,osusku,toaletek,pyzamo ale to nemusis oni ti daju a pre babo jednorazove plienky,vlhcene utierky.kozmetiku pre babo ti daju aj oblecenie v com tam bude.ja som mala aj ciapocku,rukavicky a ponozky lebo ked uz som mala malinku na izbe tak to uz som pouzila svoje.a hlavne nech ti vzdy navsteva prinesie nesytenu mineralku. prajem vela stastia 😉

andromedia
23. jún 2014

@katka1601 ďakujem veľmi pekne 🙂

petrahankova
23. jún 2014

@laurika1517 jáj,len ja som mala tie komplikácie preto,že to bol už tretí pôrod,tak sa mi porobili krčove žily na rodidlach,inak by to bolo lepšie,prve porody boli ok. 🙂 A teraz čo čítam tie prvorodičky ako ľahko rodia,tak sa neboj

katka110510
23. jún 2014

A kedy vám dali malinke už na noc

katka110510
23. jún 2014

A koľko plienok treba priniesť myslím pampers a zakolko dni po porode púšťajú dom

katka1601
23. jún 2014

@katka110510 mne dali malinku na izbu na druhy den po porode a nechali mi ju tam az do odchodu z výnimkou ked ju brali na nejake odbery a tak. ja som rodila v utorok v noci a v sobotu nas pustili domov.

katka1601
23. jún 2014

@laurika1517 neboj sa.ja som sa tiez bala a islo to celkom dobre.ja som prisla do porodnice s kontrakciamy o desiatej vecer a o tretej v noci sa narodila a to som bola prvorodicka. hlavne ostan v pohode a spolupracuj s personalom a bude to ok. ja som pocuvala rady sestricky co bola pri mne a islo to pekne.je fakt ze tie bolesti naozaj velmi vycerpavaju tak sa snaz si nechat silu na samotne tlacenie.Ja ani neviem kde som nakoniec este nabrala tolkej sily na tlacenie ale stale som si hovorila ze to musim zvladnut aby malinka rychlo vysla von a bolo vsetko ok. drzim ti palce neboj zvladnes to 😉

katka110510
24. jún 2014

Katka1601 ďakujem ja idem zajtra na príjem budú mi dávať vyvolavacku sa bojím ale nemôže byť druhý pôrod taký aký som mala prvý a ten teda stál zato

laurika1517
24. jún 2014

@katka1601 diky za povzbudenie. a preco sa dieta na odbery berie? mozem potom ist s babom tam kde ho beru?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre