Je lepší pôrod bez nástrihu?

lucica
5. máj 2014

Ahojte, mám otázočku asi hlavne na viacrodičky alebo zdravotníčky. Prvý pôrod som bola nastrihnutá, ale dosť som sa aj roztrhla a bola som zašívaná (dokonca v narkóze - ruptúra 2. stupna). Myslíte, že je dobrý nápad žiadať pôrodníka, aby sme tentokrát viedli pôrod bez nástrihu??? Čo je lepšie? Samozrejme sa o tom budem rozprávať aj s gynekologičkou aj s pôrodníkom, len by som chcela počuť aj vaše názory.

janinah
5. máj 2014

lepší je nástrih,ten sa lepšie zošíva aj hojí ako nepravidelné okraje ruptúry

lenocka24
5. máj 2014

Určite sa v prvom rada dohodni s pôrodníkom kt.bude viesť pôrod.Povedz mu že si nepraješ nástrih.Teda len v nevyhnutnom prípade.Ja osobne by som to riešila takto.A radšej nástrih ako roztrhnúť sa 😉

lulu369
5. máj 2014

@lucica ak sa dá skús sa na tom dohodnúť s gynekologom/pôrodníkom. neviem ako to funguje s nástrihom (našťastie mňa nemuseli nastrihovať ani pri jednom pôrode), ale podľa mňa je lepšie radšej nastrihnúť ako keby ťa malo roztrhnúť...

sarinka123
5. máj 2014

Asi radsej nastrih, ako sa potrhat.

dahra
5. máj 2014

@lucica - moj prvý porod, injekcia - nástrih, porod - prechádzka zeleným hájom a potom šitie 45 minút, peklooo, bolelo - na začiatku do mna pchal aj tie zrkadlá, fakt príjemný pocit kovových hákov v čerstvej rane - že musí pozrieť či nemám potrhané črevo 😉. Vnútorných stehov netuším kolko, ale tých vonkajších, rebrík ako svet...., aspon, že odmenou za utrpenie bolo dobré zašitie. Sitie som cítila dobrých 10 dní po, ledva som si sadala.
pri druhom ma nenastrihli, trochu som sa potrhala, neviem či ma šila nejakých 5 min, trosku horsi vysledok po zahojení, ale oproti prvemu porodu - labuzo 😀 Už na tretí deň po porode som bez problémov sedela, jasné, že som trošku cítila, ale nic strašné...

daniela1983
5. máj 2014

@lucica cvic s epinom alebo aniballom a nebudes mat ani skrabanec. v dnesnej dobe nie je dovod mat nastrih
to ze je lepsie nastrihnut ako nadtrhnut je hlupost. no lenze to plati v nemocnici kde ta nebudu nutit rodit na chrbte. ak si budes moct vybrat polohu je riziko nadtrhnutia minimalne a nehorzi take nadtrhntie velke ako keby strihali. no len pokial viem vela takych porodnic nie je kde by si mohla rodit ako chces 😒

bjanka00
6. máj 2014

@daniela1983 to cvicenie s epinom, aniballom? nepocula som o tom, cakam svoje prve. Kde si to mozem kupit, zaobstarat?
Dakujem

horana
6. máj 2014

Jasne ze treba cvicit (EPI NO), pripravit sa na to, bylinky, lanove semianka....Zaroven vsak, co je este dolezitejsie, vybrat porodnika, ktory nevedie porody technicky, ale ma priklon preferovat prirodzensot, nakolko taky pomoze dorotovat babetko, pomoze instruovat, prip. jemne pridrzat, aby neslo moc rychlo atd. co vyrazne znizi porodne poranenie. Pri takom netreba ziadne cvicenie a aj tak to byva v pohode.

Ta v uvodnom prispevku spominana raptura 2. stupna sa vacsinou prirovnava zavaznostou k nastihu cize z tohot pohladu cert ako diabol, vyjde to narovnako. Nastrih vsak ide komplet cez vsetky vrstvy tkaniva, co natrhnutie nikdy, preto nemalo zien ma po nom dlhsie hojenie a este po rokoch pomocou takejto jazvy napr. predpoveda neomylne zmeny pocasia 🙄, alebo ju citia pri sexe . Ked je natrhnutie v nejakej z fyzilogickych poloh, teda nie chrobak na chrte, byva v drvivej vacse omnoho mensej zvaznosti, ak vobec byva. V zahranici sa prakticky nenastrihuje, myslim vyspely svet, preco asi?

daniela1983
6. máj 2014

@bjanka00 su tu o tom temy a diskusie. ja som mala epino, ale teraz je aniball nova vec, je to to iste len tri krat lacensie. je tu odkonca tema niekde kde holky pisu kolko nacivicili, ake mali velke deti a ako to cele dopadlo. ja som nacvicila obvod 33cm, maly mal hlavicku 33,5cm vyletel na jedno zatlacenie cez cele porodne cesty, vysiel cely naraz kozmickou rychlostou, a nemala som ani skrabanec. ale mam kamosku co rodila a necvicila nic, no lenze rodila v tej porodnice kde ja, kde sa rodi v inych polohach a nie na chrbte. ona rodila v klaku a tiez nemala zaidne zranenie. len neviem kde na slovensku sa ti podari najst porodnicu kde sa da rodit inak ako klasicky 😒 no ale epino ti pomoze aj keby si musela byt na chrbte, len musis lekara na to upozornit, ze si nastrih vyslovene nezelas

jul11
6. máj 2014

@lucica 4kg babo,ktore muselo ist rychlo von,kvoli slabnucim ozvom, plus tupe noznice,ruptura 3stupna 🙂 sitie tiez cca 50minut. na druhy den bolelo,ale na treti den pohoda,som sedela a mamicky co rodili predo mnou chodili s vankusikmi. jasne,ze bez nastrihu je lepsie. tiez som si robila masaz s olivovym olejom,ale nejak nepomohlo.aj kamosky ma strasili,ze sitie je horsie ako porod.ale vobec som to tak nevnimala.sem tam pichlo,mozno 3-4x,ale inak v pohode.asi zavisi aj od zrucnosti porodnika.velmi dobre potom robil repikovy caj na stehy. sice som citila hojenie,ale bolot ov pohode.zavisi aj od tvojej psychickeh pohody,ocakavani a prahu bolesti

sosanna88
6. máj 2014

@lucica takze ja ako zdravotnik...
epino a podobne nezmysly...k tomu len tolkoto- 🙂 aaaaano, existuju aj vynimky, ktorym to akoze pomohlo...
zalezi na stavbe kosti, sirke panvy, pruznosti vaginy...🙂 ako ja sa to snazim odlahcit, ale proste nikto nikdy nevie ako porod dopadne, ja myslim, ze aj lekary maju pred porodom velky respekt-aj ti velmi skuseni.
ak sa da, samozrejme, ze zena ma pravo rozhodnut sa ako chce rodit aby si to co najviac ulahcila, aspon teda psychicky...neviem, nechcem moc mudrovat a rozpisovat, toto je siroka tema ale vzdy som bola za to, ze lekar vie co treba v danej chvili robit, ci nastrihnut, ci nie, ci porod, ci sekcia...zena ma spolupracovat. tento nazor ma neobisiel ani pri porode mojej dcery...a porodila som, v bolestiach, s nastrihom a tu som...ten nastrih absolutne nie je citit. ano, sitie ma bolelo, dokonca sa zapalilo, ale...este si dovolim suhlasit s predoslymi kolegynkami, lepsie nastrih ked ten lekar vidi, ze to skratka nejde ako sa potrhat a mat sitie az za usami...
Toto je ale opät tema, sto ludi, sto nazorov...kazdy co videl alebo zazil...
PS: skor by som sa sustredila na vyber porodnika. ak sa da...a na to, ze nikto ti nechce ublizit, sposobovat bolest a podobne. niekedy su taketo zasahy potrebne...treba mysliet na babo a to pomaha najviac 🙂
zelam rychly porod, rychle hojenie ran, bezproblemove spustenie laktacie a zdravucke dobre spinkajuce babatko...🙂

lucica
autor
6. máj 2014

@sosanna88 Dakujem za informácie. No ja nie som proti nástrihu, pri prvom ma tiež nastrihli, vobec som ani nevedela kedy, ale aj som sa potom roztrhla (pokračovanie nástrihu) zašívanie som mala takého rozsahu, že ma radšej uspali. Čiže ja mám na pôrod ok spomienku, skoro nič som necitila. Len hojenie ran bolo dlhsie. 8 tyzdnov som sa nevedela pohodlne posadit a s tym boli suvisiace aj problemy pri kojeni, obcas sa dalo po sediačky, inak som musela v ľahu. Nie som proti nástrihu vôbec, len sa obavam, či to zvládne stará rana pri tom tlaku...no však uvidíme 🙂

jana_eyre
6. máj 2014

no podla mojho nazoru NIE.. uz nikdy viac bez nastrihu :D ja som prveho rodila bez /len som sa doktora pytala, ci to boli a on ze "nebudem vas nastrihavat"/ potom ma sili dve hodiny, roztrhana po konecnik a pol roka som nemohla sediet - plus doteraz je tam citit skaredu jazvu (mam tam prichytenu zle kozu tak, ze kusok trci).. pri druhom ma nastrihli a ja som ani nevedela kedy, zasivanie vobec nebolelo, sedela som hned po dvoch hodinach po porode rovno na zadku a nic ma nebolelo.. (aj ked vela bolo sposobene euforiou) a to bol prvy syn podstatne mensi ako druha dcera.. syn mal 3500g a dcera 4230g.. ale zrejme vela zavisi aj od doktora, velkosti plodu, postupeniu porodu a tak.. ja si ale uz kazdy dalsi porod nastrih pytat budem :D

jana_eyre
6. máj 2014

@lucica a inak, ja som rodila po 20tich mesiacoch od prveho porodu a stara rana vydrzala v pohode 🙂

ynett
6. máj 2014

@sosanna88 nechcem sa hádať ani nič, lebo nie som zdravotník ani lekár, ale nech mi niekto vysvetlí prečo u nás je 70% nástrihov a v zahraničí cca 10%. To slovenské ženy majú užšie panvy, menej pružné vagíny?

daniela1983
6. máj 2014

@sosanna88 ja teda neviem preco by zena mala riskovat nastrih ked existuje nieco, co jej v tom moze pomoct a ze to funguje je overene. mne sala PA povedala, ze to bolo uplne vidiet na porodnych cestach kolko je tam miesta a ake su fajn uvolnene. no ked som zacinala tak som nafukla na 19cm a myslela som ze ma roztrne, tak to bolo neprijemne. no a za 4 tyzdne som bola na 33cm. neviem si predstavit tu bolest a tlak keby som s epinom necivicla. nechapem preco hovoris ze je to blbost. no uznavam keby sa na slovensku porodnikom chcelo nechat zenu rodit v akej polohe chce a chrnaili by jej hradzu tak by zrejme ani epino ani nastrihy treba nebolo. len to by sa im samozrejme muselo chciet zmenit rutinu, vsakze. 😠 a ze zene nikto nechce ublizit? a to nie je ublizovanie nutit zenu rodit v neprirodzenej polohe kde su porodne cesty o 30ˇ% uzsie a potom nastrihavat, lebo to udajne inak nejde? no to mi pride ako ublizovanie, neviem si pomoct

daniela1983
6. máj 2014

@ynett no povedala by som ze hradze mame rovnake ako v zahrnici, len porodniov takych ktorym este nedoslo, ze na chrbte sa skratka nerodi!!

petrita00
6. máj 2014

Mna nenastrihli, roztrhla som sa minimalne, ziadne bolestive zasivanie sup sup a bolo...ako tu bolo pisane zavisi to od mmohych faktorov. PS ani sa ma nepytali cii chcem nastrihnut alebo nie bola o volba doktora.

ynett
6. máj 2014

@daniela1983 no lenže to by sa páni doktori museli ohnúť a nie pohodlne sedieť či stáať a chytať 😉 😀

teress
6. máj 2014

tiež ma nastrihli, robia to počas kontrakcie..takže ma to nebolelo, vlastne ani neviem kedy ma nastrihli...šitie trochu štípalo..ale oproti porodu malina,,,mam tenučku jazvyčku asi 4cm, rodila som bez epiduralky...

daniela1983
6. máj 2014

@ynett no sak toto, oni by sa chudaci museli ohnut, tak radsej nech je zena nastrihnuta a zasita, ved koniec koncov im sa to hojit nebude, ani na tom nebudu musiet sediet, ani s tym sulozit, tak preco by necvakli...

slniecko77
6. máj 2014

@lucica porod bez nastrihu a rupruty je uzasny 🙂
Ked som porodila bolest okamzite presla, kedze ma nezasivali..dve hodiny po porode som sla do sprchy a citila sa ako znovuzrodena, okamzite som sa bola schopna starat o dieta a sediet 🙂 nic nebolelo, nic nestipalo maximalne doporucujem cvicit s Epi-No a olejcekovat hradzu. Ty ako druhorodicka mas obrovsku sancu porodit bez epiziotomie a inej traumy.
Epiziotomia sa rovna rupture 3. - 4. stupna, takze rutinny nastrih je neodpustitelny.
Vela stastia 🙂

sosanna88
6. máj 2014

@daniela1983 ale preco nutit? ano väcsina porodnic resp. lekarov na SK uprednostnuje porod na chrbte lebo pre nich je pohodlnejsie to. vsetko lepsie vidi, lepsie sa k zene dostane atd atd....tak to je proste sto rokov...ale ked zena ma nejaku poziadavku, a je jej vyslovene neprijemne rodit na chrbte, nikto vas ,,nutit,, nemoze...aspon som sa s tym nestretla. ja osobne som rodila na chrbte a pre mna to bolo maximalne pohodlne. preto som aj povedala ze kazdy radi inemu podla svojej skusenosti.

nienna
6. máj 2014

@daniela1983 úplne súhlasím s tvojim názorom na nástrih. Môžem vedieť v ktorej pôrodnici si ty a tvoja kamoška rodila? predpokladám že v ČR, Vyškov? rozmýšľam nad ním

daniela1983
6. máj 2014

@sosanna88 ze nenuti? poznam zeny co prosili aby ich dali rodit inak, hovorili ake to bolo pre nich bolestive rodit na chrbte. jendu dokonca sestricky nasilim vytiahli na kozu!!! tak nehovor ze je to take samozrejme, ze sa rodi ina. hej musi vidiet? a naco sa ma k zene dostavat? to to dieta nemoze do ruk chytit aj ked je zena v inej polohe? nuz ale lekari zrejme maju silny pocit ze musia vidiet na tuto "nebezpecnu" situaciu akou je vytlacenie dietata.
@nienna bol to Krnov

sosanna88
7. máj 2014
daniela1983
7. máj 2014

nastrih je lekarsky zakrok, ako taky je preplacany poistovnou. celkovou cim viac zasahov pri porode tym je porod vyssie preplateny, niekolko nasobne oproti prirodzenemu. takze myslim ze je to jasne preco mame tolko nastrihov

daniela1983
7. máj 2014

@sosanna88 no neviem ci je na tom nieco smiesne

sosanna88
7. máj 2014

@daniela1983 nemozem sa k tomu presne vyjadrit ako to naozaj je...(clovek by len pozeral a nechapal). tak som prezentovala viac menej svoju skusenost.

sosanna88
7. máj 2014

@daniela1983 viac menej si to vystihla🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre