Neda sa nič robiť proti hromadným vizitám v pôrodnici?

zajo79
8. okt 2008

Inspirovana petusou, z temy Porodnica v Trnave sa pytam.....neda sa naozaj nic robit prit hromadnym vizitam v porodnici????

To vsetky mamicky,ktorym nam to vadi sa musime podvolit ostatnym spolutrpiacim a mlciacim mamickam???

Najde sa tu niekto ktory "rebeloval" v porodnici a odmietol sa zucastnit a na protest lezal zakryti paplonom?

Ved ak je nutne vysetrenie, staci lekar jeden. Niesom dobytok aby ma okukovala a ohmatavala tlupa ludi...

Podpori ma niekto? Pri prvom som bola taka soknuta ze som sa mlcky podvolila a bola som nasrata sama na seba, ze som nedokazala zo seba dostat ani slovko na znak nesuhlasu... teraz uz poucena ako to v nasich porodniciach chodi, som odhodlana odolat... a trvat si za svojim nazorom....

stut
7. feb 2010

Latvia Ty si odborník. A ja ti verím a súhlasím s tebou vieš k prístupu sa može vyjadriť každý ale k odborným veciam iba odborník. A súhlasím že zodpovednosť za slobodné rozhodnutie si musí každý niesť sám. Ale napríklad mamo zatiaľ najosvedšenejšia metóda ale jedna Kanadská a dve Švedské štúdie tvrdia opak ohľadom na vedľajšie vplyvy. Ale tuším že niekde v Blave asi onko ústav má sono žehličku zatiaľ najpriateľnejšia metóda ale k tomu sa nevyjadrujem a viem že sa k tomu jednoznačne zatiaľ vyjadriť nedá. To sú tie záhady medicíny.A iba čas ukáže kde je pravda.

stut
7. feb 2010

Informácie mám zo zdrojov aj formulácie čiže to dávam do kopy nie som taký dobrí. a stačila by slobodná voľba lekára. Lebo pri rizikových zamestnaniach to naozaj treba jadrové el. vodič alebo žeriavnik ale prečo poštový doručovateľ nemože mať na toto svojho zmluvného lekára. je to nadlho tak že my stačí chcela by si mať slobodný výber alebo ti je jedno kam ťa strčia.

latvia
7. feb 2010

jasne ze slobodny vyber, a v podstate ani nechapem preco by postovy dorucovatel mal mat zavodnu prehliadku ...napriklad 🙂 to je podla mna zbytocne plytvanie financiami.ked uz, tak staci osobny pohovor a na zaklade anamnezy urobit vysetrenie, a nie celoplosne kazdeho posielat na vytery krku a odber krvi

luciauk
7. feb 2010

ja som jednoznačne za vrátenie sa viac k prirodzenému pôrodu. intímne prostredie s PA, voľba polohy, bez nástrihu a zbytočných vaginálnych vyšetrení a privezovania nôh. rodí sa tak denne na svete aj v krajinách,ktoré majú oveľa nižšiu novorodeneckú úmrtnosť. treba si uvedomiť, že PA nie je sestrička, ktorá len odoberá krv a meria tlak a odrazu má viesť pôrod 😉 ja som rodila len pri PA a vôbec som nemala pocit strachu, nezodpovednosti, keď nastali komplikácie za sekundu tam bolo 5 ľudí. 2 PA, tretia bud PA alebo lekárka, neviem, a dve pediatričky 🙂 a môj manžel, ktorý bol za jednu plnohodnotnú dulu 😵

latvia, v tom máš 100-percentnú pravdu, že mnohé časopisy a weby píšu zaručené správy a tvária sa ako odborné a pritom píšu bludy. ľutujem, že som si neodložila raz jedno číslo časopisu, lebo o necelý rok písali o tom istom a úplne niečo iné. nemohla som uveriť vlastným očiam 😠

luciauk
7. feb 2010

a po pôrode sa dá zaobísť aj bez tých dní sedenia a lúštenia krížoviek v nemocnici, podľa mňa neskutočné mrhanie peňazí. a vyhli by sme sa aj tým zbytočným hromadným vizitám.

latvia
7. feb 2010

ja som bola rada ze ma nastrihli, inac by ma roztrhlo ako zabu 😝

strapco13
7. feb 2010

latvia..tak ja som mala moznost odviest porod..ale nestihli sme..tretorodicka porodila zrazu sama..lekar mal ruky vo vacku a ja som si akurat davala dole hodinky..proste tam lezala, brucho mensie ako ja pred tehu, obcas zatvorila oci..ze kontrakcia.. 😅 , dokonca som asistovala pri cisarskych a mna zastupca primara nechal ysetrovat zenu 2 dni pred terminom...ale ja som bola vynimka..hoci ma tam videli prvykrat, tak si ma chcel nechat na gynde...ja som odmietla, ze ja chirurg nechcem byt, ze chcem byt internista..mi povedal ze si to mam rozmysliet..aj som si..som ORL

leishmania
7. feb 2010

no ORL je dost invazivne 😀

strapco13
7. feb 2010

inak pri porode ma nastrihli...citila som to, nebolo to vobes strasne, ako porezanie..ale to bola chyba..lebo som prestala tlacit pocas kontrakcie a chcela som akurat skriknut na Dr nech ma konecne nastrihne..no a on akurat strihol

inak ako medicka som videla porody s nastrihom aj bez..a aj to ako sa rodicka bez nastrihlu roztrhla az na konecnik...cize akokolvek som sa nastrihu bala..tak som chcela aby ma nastrihol..vedel o tom aj pred porodom

latvia
7. feb 2010

ORL, klobuk dolu, nosne mandle sekat detom zaziva je iny brutal 😝 stacilo mi raz vidiet 😀
ja som nastrihnutie citila ako teplo, asi tou krvou jak sa hned z toho vyliala...a sili ma v narkoze, takze pohodicka 😝
moju mamku roztrhlo az ku konecniku, dodnes ma nasledky...

leishmania
7. feb 2010

presne to ma napadlo, ten zazitok z detseho ORL

maminu tiez roztrhlo az po konecnik...na nastrihu,a hlavne vaginalnych kontrolach nevidim ozaj nic preco bojovat proti...risk/benefit je myslim zrejmy

strapco13
7. feb 2010

mimo tremy..ked som prvykrat videla "vyberanie" nosnej mandle..tak som si povedla...ze toto v zovote robit nebudem...no nikdy nehovor nikdy 😀 😀

po nastrihu som citila, ako vysla hlavicka von..takze brutal ulava...aj nabuduce chcem nastrih...ale to je moj nazor, nikomu nevnucujem

a na margo..ze si tym lekar ulahcuje pracu..no asi ano...ale potom nemusi sit hodinu roztrhnuty konecnik...a navyse sa nastrih= rovna rana sije a hoji ovela lepsie ako natrhnutie, ktore je krivolake
ale to ulahcenie...lekarov je malo, a caka na neho dalsi porod...moj lekar mal co robit..v ten den sme sa mu 6 bab rozhodli poobede rodit..a to este odbehol k planovanym cisarskym a beznej operative a este mal vizitu na oddeleni a k tomu sluzil...takze aj lekar je len clovek, tak preco si to neulahcit..ak rodicka nechce nastrih..nech to povie pred porodom lekarovi a podpisu si to, ze o tom vedia...rovnako ak chce nejaky specialny priebeh porodu /tym myslim cokolvek okrem klasiky/ tak nech si to dohodne dopredu s lekarom a nie vymyslat pri porode..a hlavne by si mala uvedomit..ze bohuzial aj bezproblemove tehotenstvo sa moze skoncit vselijak..

latvia..ja zase klobuk dole pred anesteziologom..v nasej nemocke funguje anesteziolog aj ako lekar na OAIM..boze ako mam tu skratku prelozit do ludskej reci 😅 ..intenzivna medicina

jasne pokial v inych krajinach rodi PA..to je ine..ona je v tom skolena..ale aj tak..ked nastane komplikacia..volaju lekara aby zachranoval situaciu...a ked sa to nepodari..kto je na vine..lekar ☹ 😠 😠
alebo porod doma..ked sa to zkomplikuje..aj keby rodicka byvala hned vedla nemocnice..ten cas moze rozhodnut medzi zivotom a... ☹ ☹
ale to je moj osobny nazor, ktory nikomu nevnucujem

strapco13
7. feb 2010

a ako inak sa da zistit stav krcka ako vaginalne???...pokial lekar nema rentgenovy zrak 😅

leishmania
7. feb 2010

tam jednoducho nejde o argumenty, tie su jasne...len by za to tie matky mali brat zodpovednost...a nie potom na lekara ktory pride ku komplikacii ktorej sa mohlo predist

latvia
7. feb 2010

v tom clanku myslim chcela mamicka poukazat na to ze stav krcka nieje dolezity v skorsich stadiach, aspon ja som mla ten dojem, ze pokial sa citi dobre tak krcok skontrolovat netreba. 😅 alebo chapem zle?
my nastastie sluzime vo 2, starsi robi intenzivku na oddeleni a mladsi anestezu.ak je vela roboty tak mladsi pomaha na oddeleni, pripadne ide na urgentny prijem ked dovezu polomrtvolu a treba zasahovat.

leishmania
8. feb 2010

ale ona v clanku pise ze v poradni, a do poradni sa zacina chodit od 36tt, cize to neni take skore stadium uz 😕

latvia
8. feb 2010

😕 jak ze az od 36tt? nechodi sa uz skor? teda, pamat mam jak sitko 😀 ale dojem mam ze do poradne sa chodi uz skor 😕 alebo nie? 😀 kurnik, kto si to ma pamatat??

latvia
8. feb 2010

Těhotná navštěvuje poradnu

do 23. týdne každé 4 týdny,

24.–32. týden každé 3 týdny,

33.–36. týden každé 2 týdny,

37.–40. týden každý týden.

latvia
8. feb 2010

som mala pocit ze som tam chodila jak na klavir 😀
ty si asi myslela tu poradnu uz v porodnici?

ejasmeja
8. feb 2010

Latvia, bez ohladu na otazku, kto bude niest zodpovednost (na to ti odpovedat neviem, pretoze som to nezistovala), tak PA maju kompetenciu same odviest cely porod na zaklade poziadania pacientky, ak je vsetko vporiadku. sluzbu konajuci lekar im napise suhlas, alebo potvrdenie (tiez neviem, ako presne sa ten formular vola) a ide sa rodit. PA vsak v pripade, ak nastanu komplikacie, lekara zavola a ten dalej vedie cely porod a rozhoduje o zasahoch a aj o nich informuje (mal by) rodicku. len tolko k tvojej otazke. kto nesie zodpovednost, to uz zrejme doriesili ti, ktori takuto moznost uzakonili a priviedli do praxe. mne sa to nezda ako blby tah. prave naopak. niektorym zenam to vyhovuje. ja sama si chcem dohodnut jednu velmi sikovnu PA k porodu a dufam, ze sa to podari.

ejasmeja
8. feb 2010

tommik, kiez by boli vsetky zeny ako ty - sebavedome 🙂 ale zial naozaj to nie je tak. ale to tu asi nemusime rozvadzat, pretoze touto diskusiou to aj tak nevyriesime 🙂 ja sa sice tiez nepovazujem za ziadnu chudinku, ale k sebavedomiu som tiez isla cez par skusenosti, v ktorych som sa tak zachovala a to ze som bola mladucka nie je ospravedlnenie. nastsatie teraz sa mam prilis rada na to, aby som niekomu dovolila skakat mi po hlave 😀
lenze, zial, takych chudiniek ubytych zivotom a neschopnych sa postavit same za seba je este stale privela. a to sa neda prehliadnut, ak chodis s otvorenymi ocami po svete... a tieto zeny treba predovsetkym informovat o ich pravach a naucit ich "otvorit usta"

ejasmeja
8. feb 2010

Latvia, este aby nedoslo k omylu - PA ma kompetenciu odviest porod samostatne iba v nemocnici a so suhlasom lekara. nesmie chodit k domacim porodom. ale ani tie nie su pre zeny zakazane ziadnym zakonom a teda su povolene podla nasej legislativy

ejasmeja
8. feb 2010

a samozrejme ide o to, prijat za taketo rozhodnutie zodpovednost a v pripade komplikacii s tou zodpovednostou a rozhodnutim aj zit...

latvia
8. feb 2010

ejasmeja, ja viem ako to myslis, ide len o to, ze na zaciatku porodu moze byt vsetko uplne ok, pocas 2 a 3.doby porodnej sa veci mozu tak rychlo zvrtnut ze kazda sekunda je draha-abrupcia placenty napriklad- a predpokladam ze lekar nestoji niekde 10 metrov od rodicky aby mohol hned zasiahnut...
a jednak, PA je zdravotnik, ale tiez len clovek, tak ako su sebavedomi nezodpovedni lekari, tak su aj PA, nie kazda mozno bude mat dostatok praxe alebo zodpovednosti aby porod viedla tak ako ma....tiez boli pripady.
ja osobne proti PA vobec nic nemam, urcite vedia co robit, len mne nejde o porod bez komplikacii, to zena zvladne aj bez lekara aj bez PA, ale ak sa nieco komplikuje tak verim teda jedine dr.vzhladom k tomu ze ma vacsiu sajnu co sa s telom deje nez PA, mala som spolubyvajucu co studovala PA, akoze poznatky o fyziologii a patofyziologii cloveka ani mat nemohla, lebo to studium je tak postavene na hlavu ze z kazdeho rozka troska a v podstate nevie z toho vo finale nic. ja som ju lutovala, mat za 7 pracovnych dni 5 skusok , vies asi jake informacie musela mat v hlave....oni im nalozia knih jak lekarom, predmety nase, este aj osetrovatelske a ine a potom nevedia kde je sever, co sa im vobec nedivim.
proste ide mi o ten zasah pri komplikujucom sa porode, inac pri dokonale prebiehajucom porode kde zenska za pol hodinu doslova "vypluvne" dieta moze byt PA.

ejasmeja
8. feb 2010

Latvia, suhlasim s tebou, chybu moze urobit PA ale aj lekar. ja som si vybrala skusenu PA, ktora uz vela rokov pracuje v porodnici a stretla sa s roznymi pripadmi. a vzdy je nablizku sluzbukonajuci lekar, ved predpokladam, ze nebudem mat to stastie, ze by som rodila ako jedina v porodnici a on by sladko spal... 🙂 aj ked vlastne nemam vobec nic proti tomu, aby bol aj on pri mojom porode, nemam v plane ho odmietnut (teda ak nahodou nenatrafim na jednu osobu, ktora je skutocne arogantna a nedokaze jednat slusne ani po upozorneni) v tom pripade by som poziadala PA, aby ju volala iba v pripade komplikacii, ze si pritomnost dotycnej osoby pocas porodu inak nezelam a slusne by som to povedala aj spominanemu lekarovi.
ja sa jednoducho pri zene, ktora ma skusenosti aj s vlastnym porodom a ktora sa mi bude plne venovat a povzbudzovat ma pri porode, ze to robim spravne a tak 🙂 citim lepsie nez pri lekarovi, ktory by sa prisiel obcas pozriet. teda takyto pristup si chcem dohodnut a dufam, ze sa to podari. a hlavne ze porod bude rychly a lahky! 🙂 drte palce! 🙂

latvia
8. feb 2010

🙂 drzime palce!
len aby sa nestalo, ze budete rodit viacere naraz a PA nebude pri tebe furt....ako prvorodicka mozes kludne rodit aj 12 hodin a viac, to bude ta jedna stale s tebou? da sa aj PA zazmluvnit? alebo ako to urobis? s tymto nemam skusenost, preto sa pytam 😉

ejasmeja
8. feb 2010

PA sa da tiez zazmluvnit a chcem to urobit tak, aby sa venovala iba mne, ak sa to bude dat. snad ano. a bude so mnou partner, tak ten uz ma povzbudzovanie nariadene 😀

latvia
8. feb 2010

😀 😀
myslim ze ak ta PA nebude v sluzbe tak bude isto len s tebou....neviem vsak ako to bude ked bude sluzit, to asi bude podla toho kolko vas bude rodit 🙂

ejasmeja
8. feb 2010

tak to mi je jasne... ak bude mat prave sluzbu, nebude moct byt iba so mnou... hm...

latvia
8. feb 2010

a zazmluvnenie tiez stoji tych 7000 cca co aj u dr.?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre