Neda sa nič robiť proti hromadným vizitám v pôrodnici?

zajo79
8. okt 2008

Inspirovana petusou, z temy Porodnica v Trnave sa pytam.....neda sa naozaj nic robit prit hromadnym vizitam v porodnici????

To vsetky mamicky,ktorym nam to vadi sa musime podvolit ostatnym spolutrpiacim a mlciacim mamickam???

Najde sa tu niekto ktory "rebeloval" v porodnici a odmietol sa zucastnit a na protest lezal zakryti paplonom?

Ved ak je nutne vysetrenie, staci lekar jeden. Niesom dobytok aby ma okukovala a ohmatavala tlupa ludi...

Podpori ma niekto? Pri prvom som bola taka soknuta ze som sa mlcky podvolila a bola som nasrata sama na seba, ze som nedokazala zo seba dostat ani slovko na znak nesuhlasu... teraz uz poucena ako to v nasich porodniciach chodi, som odhodlana odolat... a trvat si za svojim nazorom....

zuzi118
27. feb 2010

lenkabu v Bratislave su LEN tri porodnice a vsetky spaduju pod fakultne nemocnice. Tak mi prosim ta napis, kam mam ist podla teba rodit.

luciauk
27. feb 2010

dosť sa to zvrtlo proti mediko, čo sa mi vôbec nepáči. ide o systém a nie o medikov ☹

etnicka
27. feb 2010

zuzi da sa ist do Dunajskej Stredy, tam nie su ani preplneni, ani nie su fakultna nemocnica.

stut
27. feb 2010

Plne súhlasím s Luckou je to v systéme a nie v medikoch , medik je len koliesko v stroji . A musím povedať že veľmi malé. A pokiaľ tu niekto písal že rodičku zachránili medici od poporodnej depky. Určite neklamal , toto sa týka všetkých ľudí máme sa snahu viazať na niekoho kto je k nám milý a kto nás chápe. A u rodičky si myslím že to platí dvojnásobne.

pralinka25
27. feb 2010

teda po precitani tejto temy mam vselijake pocity ale riesit to tu nebudem. len chcem upozornit na vetu ktora sa tu casto opakuje a to ze ked idete rodit do fakultnej nemocnice musite sa zmierit aj s medikmi. V mojom meste je len jedina nemocnica a to fakultna. takze na vyber nemam. jasne mozem ist mozno do ineho mesta ale bez auta je dost problematicke riesit kazdotyzdnove poradne v nemocnici a hlavne ked to na vas pride spoliehat sa na sanitku alebo taxik, bat sa zapchy a tak. no neviem.
Nie kazde mesto ma 3-4 porodnice a mozeme si vybrat kam chceme ist.

Medici ako taki by mi nevadili ak by bol jeden dvaja ale teda cely kruzok medikov vo dverach a ja s rozkrocenymi nohami to by mi vadilo. Kazdy sme iny. niekto nema problem ani s nudaplazou niekto ma problem obliect si aj kratke nohavice. Vsetko je o pristupe a chovani. ale to tu uz rozobrate bolo. Ja by som napriklad suhlasila s variantou ze by bol ku mne na cely cas prideleny jeden max dvaja medici. ak by boli pri porode nech su aj pri vizite a pocas celeho toho obdobia. ale tie hromadne akcie by mi fakt vadili a nesuhlasila by som s nimi. podla mna taka hromadna akcia ani nikomu nic neda

lenkabu
27. feb 2010

pralinka:i hromadná akce jim něco dá,ale můžeš ji samozřejmě odmítnout.

stut
27. feb 2010

Lenkabu Aj keď medikom a lekárom fandím . Podmienkou hospitalizácie vo FN. nie je súhlas s prítomnosťou medikov. Žiadny zákon to neukladá. Ale otázka na teba medik má právo sa učiť rodička má právo na súkromie a intimitu dáš prednosť vedomostiam alebo psychickej a fyzickej integrite. Volí sa menšie zlo , ale ktoré zlo je menšie? Načo Ti je vystresovaná a nespokojná rodička. Takže kým sa to nezmení od základu budeme tu debatovať aj v roku 2020. Lebo je 20 rokou po páde komunizmu a tie ich maniere sú ešte stále tu. A odmietnutie medikov nič nerieši poraníš , im dušu a budú taký istý ako tí čo ich učia samozrejme česť výnimkám. Samozrejme sa opäť ospravedlňujem všetkým zdravotníckym pracovníkom pre ktorých je pacient človek a nie diagnóza a konajú LÉGE ARTIS.

lenkabu
27. feb 2010

Podmínka to není,já psala že je můj osobní názor že když jdu do FN,tak bych měla počítat s mediky. Odmítnou je může každá, ovšem podle tebe to nic neřeší,tak co se ti zdá jako řešení?

luciauk
27. feb 2010

prečo stále iba FN? ja som nebola vo fakultnej, neboli tam medici a aj tak mi vadilo, že sa do izby nahrnuli všetci doktori, sestričky. vadil mi ten systém. ked som potom niektorého oslovila, tak ma odpinkal. žiadny vzťah ku mne to nevytvorilo a navyše, niektorí sa opodial rozprávali a vôbec nesledovali čo sa deje. čo im toto dalo?

anta
28. feb 2010

Strapco - neberu to špatně, dávno jsem tady asi neměla být, ale někdo nahoře rozhodl, že mě přece jen na tom světě nechá a je fakt, že všichni vyvalují oči 😀 😀 😀 Tak když budu coby učební pomůcka co platná, tak v tom případě to vydržím. Lepší být takto než vůbec 😉

stut
28. feb 2010

Lenkabu moje riešenie je jeden lekár a sestra. Veľká vizita iba slovne bez odhaľovania a už sa to niekde aj praktizuje. Ale táto skúsenosť my chýba myslím z porodnice ale ako vojak som ležal vo vojenskej nemocnici a prebiehalo to obdobne. Ale primár bol podplukovník a ja som bol oveľa menšia šarža tak som musel držať hubu a krok ale hromadnú vizitu ako takú s odhaľovaním som zažil. V Plzni v roku 83. Ale o toto a ideálne riešenie by som poprosil annalenu, strapca, latviu, lenkabu, sú zdravotníci. Nech poradia kompromis pravda je vždy niekde v strede. A doba je vždy taká aký sú ľudia. A aká je doba????? Robme tak aby sme nemuseli nadávať na seba.

stut
28. feb 2010

anta pokiaľ veríš na niekoho hore. Tak sa všetko stalo presne ako sa malo stať a nijak inak. A vždy je vtom ďalší a vyšší zámer. A toho svojho motta sa drž .Pekný deň dámy.

anta
28. feb 2010

Stut - svého motta se držím, proto jsem si ho tam dala 😉

luciauk
28. feb 2010

stále človek počuje a číta o tom, ako malým chlapcom lekár nasilu, bez varovania dieťaťa alebo rodičov, stiahol predkožku. žiadna konzultácia, žiadne pre a proti, vysvetlenie problematiky, len svojvolné jednanie. moja naj kamka bola taká šoknutá, že sa nezmohla na slovo a plakala so synom. kde sú práva pacienta? nám tak raz sestrička pichla injekciu. dovtedy dcéra nemala problém, ešte si zvykla pýtať druhú. ale odo dňa, ked k nej podstúpila zozadu a vpálila jej to do stehna, injekcie a biele plášte neznášala. ja som bola šoknutá ešte viac ☹

lenkabu
28. feb 2010

luciauk:to je hnus 😝

stut:velká vizita bez odhalování se dá udělat, i u nás se tak dělá, víc lékařů se chodí dívat jen když je nějaké komplikované hojení apod,přece jen víc hlav víc vymyslí. U mediků je to trochu jiné,bere se jich s sebou víc,aby se podívali,protože jim jen popis ještě nic neřekne.

u nás v práci se třeba při velké vizitě nikdy pacient neodhaloval,max jen hrudník aby si primář poslechl dýchání,ale je fakt že co jinýho by si odhaloval na plicním že 🙂

annalena
28. feb 2010

u nas tiez bezia velke vizity na kazdom oddeleni bez odhalovania, teda tak ako pise lenkabu, na plucnom sa ten hrudnik popocuva, to sa zenam odhali len chrbat. na kardiologii, kde sa musi pocuvat spredu, tak sa bud rozopnu len horne gombiky alebo ma pacientka pod pyzamom kosielku, podprdu...najdu sa aj vynimky (vacsinou su to starsie damy, tym to uz asi velmi nevadi), co su vtedy chvilku od polpasa hore nahe, ale malokedy som to zazila (svojho casu som totiz robila interne). gyn vizita je len slovna, maximalne pozru na brucho a skontroluju maternicu.
zvysok ak je nutne, sa robi vo vysetrovni za pritomnosti izboveho lekara, prednostu a sestricky. alebo teda ak je to nieco velmi komplikovane alebo raritne, tak to sa moze stat, ze je tam potom trosku viac hlav. 😉
vlastne na porodnici ani izbovy lekar na malej vizite nevysetruje a nekontroluje ranu na izbe (to som si az teraz uvedomila), aj to ide pacientka na vysetrovnu. Aj prsia u kojacich kontroluju laktacne sestry vzdy mimo vizity.
co sa tyka poctu ludi na velkej vizite, to uz som tu pisala, vid strana 25. 😉

lenkabu
28. feb 2010

Mně teda na pokoji lékař a sestra vyšetřovali ale bylo to tam postavené tak že vše viděli jen oni, v tom není problém.

Kojení při vizitě třeba bylo ale to mi nevadilo,jak by taky mohli udělat vizitu kdyby čekali až nikdo na oddělení nebude kojit že.

annalena
28. feb 2010

leni to s kojenim je u nas v porodnici (a aj v inych v zahranici co poznam) vyriesene dost elegantne, kto chce kojit, nech koji na izbe, ten rata teda aj s navstevami, vizitami, upratovackami a pod. (v zahranici su totiz navstevy na oddeleni uplne bezne) 😉 ale inak je hned pri babatkovskej izbe samostatna miestnost tzv. kojaca izba, tam su kojace vankuse, kresla, odsavacky a pod.....pre maminy, ktore chcu mat sukromie, tam maju pristup len kojace mamicky a laktacne sestricky. je tam pritmie, klud, cize sa mozes plne sustredit len na drobca a kojenie a mas tam kvalifikovanu pomoc poruke 😉
ak je nahodou v tom case vizita, tak holt pridu neskor, respektuje sa to, nikto nato nenadava, na prvom mieste su potreby babatka, rovnako sa to berie aj pri malych vizitach, ak ta izbovy lekar nezastihne, tak dobehne za tebou neskor, ked obide ostatne izby.
aj ja osobne som tiez raz mala velku vizitu s prednostom vecer o 20ej 😀 niezeby som tak dlho kojila, ale on musel hned po vizite odist a nestihol ma teda odvizitovat neskor 😀

lenkabu
28. feb 2010

kojící pokoj je šikovná záležitost 🙂

lenkabu
28. feb 2010

Já měla velkou vizitu hned když mně dovezli ze sálu,musela jsem vypadat jak vyvoraná myš asi 2 h po porodu 😀 Přišel přednosta a říká "to je vaše první?" já že jo a on "tak ještě čtyři a máte hotovo" a pak usoudil že vypadám dobře a šli 😀

strapco13
28. feb 2010

annalena..u vas nie je babo pro mame? alebo ako mam chapat tu babatkovsku izbu izbu..nieco na sposob novorodeneckeho oddelenia?...neviem si to predstavit
u nas bola velka vizita 2x tyzdenne..mozno 3x ak je aj v pondelok /ale to som bola na vzdycharni tak neviem..tiez pokial akurat matka kojila, tak vizita bola neskor..ale vacsinou vizita na sestonedeli bola zaroven aj s vizitou na novorodeneckom, cize v tom case deticky boli tam
primar sa spytal, prehmatal brucho, ci sa maternica zavinuje, zaroven kukol na vlozku, ci nekrvaca zena velmi
mala vizita s izbovym lekarom..kazdy den bola len slovna
u nas je novorodenecke akoby na konci chodby za sestonedelim..cize na jednom poschodi, na tej istej chodbe, len oddelene sklenenymi dverami..a kurenim...tam bolo teplo, na izbach kosa 😠
hej a laktacne sestricky=sestricky na novorodeneckom...tie cely den behali medzi mamickami, pytali sa , radili, skontrolovali bradavky, strazili deturence, sli k porodom...makali jak fretky..inak ja si ich velmi pochvalujem za pristup a pomoc..a to nie kazda vedela, ze som lekarka z nemocnice

annalena
28. feb 2010

😀 to ja som nastastie dosla na izbu az kolo 23ej, takze sa vizitovalo az rano 😀

luciauk
1. mar 2010

strapco, tak to klobúk dole pred galantskou pôrodnicou. vážne! 🙂

annalena, my sme nemali samostatnú miestnosť ale každá žena mala vlastné kreslo na kojenie a dal sa zatiahnuť záves 🙂

strapco13
1. mar 2010

luciauk..ja viem, ze ku mne ako kolegyni sa mozno spravaju trochu inak...ale aj sestricky, ktore ma nepoznali boli ku mne velmi mile
oddelenie vyzera..no klasicky..nezmenilo sa odkedy oddelenie stoji 😠 , teda az na nadstandard..ale ten sa mi neusiel
ale porodne saly su vynovene..polohovatelne kresla. sprcha na sale...je som salu, na ktorej som rodila videla asi polroka predtym..no to bola klasika..stol rovny a pod..ale teraz je to tu pekne nove

buffinko
1. mar 2010

strapco, rodili sme v rovnakej porodnici, i ked ja o nieco skor 😉

sestricky musim aj ja v celku pochvalit, vacsinou boli naozaj mile a fakt mali toho strasne moc, ale snazili sa ako mohli.
mozno trosku viac novsich info o kojeni by mohli mat - napr. 3hodinove odstupy su uz prekonane podla odporucani WHO - ma sa prikladat podla potreby...mozno sa to za ten rok zmenilo.
my sme mali napr. problem, ze moja dcera si po kojeni takmer nikdy neodgrgla, ani ked som ju drzala na pleci, na tigrika a neviem este ako. potom sa zvykla pri dalsej manipulacii pogrckat, teda hlavne ked s nou narabali rychlymi pohybmi sestricky. no a zvykli ma za to sprdnut...mysleli si, ze ju nedavam odgrgnut. a ja som bola uplne bezradna, vystrasena a bala som sa, ze sa mala zadusi. ked som sa ich na to pytala, kazda pokrcila plecami. v podstate som tak nespala cely cas co sme tam boli, asi tak 1-2 hodky za noc a strazila som svoje babo. az som sa nakoniec docitala a potvrdila mi aj nasa pediatricka, ze su take deti, ktore si ogrgnut nevedia a naucia sa az neskor - u nas to bolo v cca 2ch mesiacoch a malu som polohovala, aby mliecko neaspirovala pri lezani.

co sa tyka polohovatelnych kresiel - su sice fajn, ale preferuje sa pri rodeni klasicka poloha...ja som napr. uprosila porodnika, aby mi znizil sedadlo, ale urobil tak len kusok - no aspon to. keby som mohla rodim nastojaka alebo pocupiacky, proste trochu inak...

okrem apartmanu je este jedna samostatna izba, vybavena "po starom", ja som mala moznost vidiet, ze ju "setria" ak sa da pre zname sestricek a podobne...

ale inak suhlasim so strapcom - galantska porodnica asi patri medzi tie lepsie. 🙂 akurat taka izba na kojenie by bola super, ked napr. jedna mamicka na izbe ma navstevu a druha by chcela v pokoji nakojit.

co sa tyka temy - myslim, ze by bola fajn kombinacia 1lekar=1-2studenti.

luciauk
1. mar 2010

strapco, ale ja nemyslím zariadenie. myslela som sestričky-fretky 😀

buffinko, škoda že na sk nedovolia rodiť inak, tak ako to žena cíti. ale aj ja som stále cítila,že si chcem čupnúť alebo postaviť na šťyri...a nemohla som ☹ .sice som sa trápila aj posediačky,ked som rodila tretieho v zahraničí, ale on mal skoro 5 kíl...

annalena
1. mar 2010

strapco nie, babatka su normalne u mamiciek, ta babatkovska izba (ja to prekladam doslovne z nemciny, preto som to tak blbo nazvala 😅 sa ospravedlnujem, tam je to proste Babyzimmer) je asi tak, ako tu novorodenecke oddelenie 🙂 cize su tam detske sestricky, ktore sa staraju o babatka, ked mas ty nejake vysetrenie, alebo mas navstevu a chces ist snou chvilku do nemocnicnej kaviarne a pod., tam babatka mozes za ich pomoci kupat, prebalovat, tam mas plienky, utierky, oblecenie pre babatka, kojis v tej izbe na kojenie, ktora je s nou spojena a tiez ti tam chodia pomoct tieto sestricky (vsetky su totiz aj laktacne poradkyne, cize 2 v 1 😀 )
tam vizitu robia detsky lekari vzdy poobede o 14ej, a ak ma tvoje babo nejaky problem, tak si tam s nim pri tej vizite, aby si sa mohla lekarov aj rovno popytat ak mas nejake otazky a pod.
a v noci, hlavne tie prve noci u zien po cisarskom tam mozes babo tiez nechat a sestricka ta dojde zavolat na kojenie, alebo ked len odsavas (ako som prve noci robila ja, kym mi nabehlo mlieko), tak proste kazde 3 hodiny ides do tej kojacej izby odsavat a babo je u sestriciek a tie sa onho staraju.
Ja som to vyuzila, moju malu som mala pri sebe cez den, v noci az od 4 dna (lebo som bola este po cisarskom znova operovana a mala som fakt toho dost)...aj to som si tam pobudla dokopy 2 tyzdne 🙄

a inak v galante som praxovala pocas skoly, neviem, ci uz vtedy bol nejaky nadstandard, nevidela som, zariadenie klasicke nemocnicne, ale pristup personalu bol fakt na jednicku s hviezdickou, s takym som sa tusim v ziadnej inej nemocnici, kde sme praxovali nestretla 😉 aj mamicky na sestonedeli boli zlate, dovolili nam v pohode vysetrovat babatka, cize tam sme sa aj ako medici citili velmi dobre. Co mi trosku vadilo, ze mnohe maminy rozpravali len po madarsky, ale tak rukami nohami sme sa nejak tak dorozumeli 🙂

strapco13
1. mar 2010

annalena..dik za vysvetlenie..tusila som ze to bude novorodenecke..u nas sa tam kojit neda..su tam len postielky pre deticky a do tych sa mamicka nevtrepe 😀

som rada, ze sa Ti u nas pacilo...jazykova bariera tu je semtam..ale ja napriklad neviem po madarsky a normalne tu fungujem.. a dohovorim sa...no viem asi 4 zakladne vety, ktore sa spytam pri starych babkach, ktore naozaj nevedia po slovensky...ono je to mimo temy..ale tu slovensko.madarsku neznasanlivost robia politici

teraz sa pochvalim..my sme vsetci v celej galantskej nemocnici super...nie len na porodnici 😀 😀 ..no cosi tu smrdi 😅 😀

ejasmeja
1. mar 2010

strapco, netrap sa! dobre sa chvali samo, takze sa mozes... 😉 (to si ja stale hovorim... 😀 )

annalena
1. mar 2010

strapco to niiiic, aj ja sa sama seba obcas chvalim, to cloveku dobre padne, pocut na seba par peknych slov 😀 😀 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre