Neda sa nič robiť proti hromadným vizitám v pôrodnici?

zajo79
8. okt 2008

Inspirovana petusou, z temy Porodnica v Trnave sa pytam.....neda sa naozaj nic robit prit hromadnym vizitam v porodnici????

To vsetky mamicky,ktorym nam to vadi sa musime podvolit ostatnym spolutrpiacim a mlciacim mamickam???

Najde sa tu niekto ktory "rebeloval" v porodnici a odmietol sa zucastnit a na protest lezal zakryti paplonom?

Ved ak je nutne vysetrenie, staci lekar jeden. Niesom dobytok aby ma okukovala a ohmatavala tlupa ludi...

Podpori ma niekto? Pri prvom som bola taka soknuta ze som sa mlcky podvolila a bola som nasrata sama na seba, ze som nedokazala zo seba dostat ani slovko na znak nesuhlasu... teraz uz poucena ako to v nasich porodniciach chodi, som odhodlana odolat... a trvat si za svojim nazorom....

martina2008
9. jan 2009

Na Antolskej sice hromadne vizity su, ale nevysteruju. Chodi najprv izbova lekarka a ta Vas pozrie. Pri hromadnej vizite sa len spytaju, ci je vsetko OK. Tiez som sa hr. vizit velmi bala, ale nakoniec som bola milo prekvapena. Jedine pocas porodu sa ku mne dovalilo asi 5 lekarov, ale moj vyplaseny pohlad a otazka, "to co ma byt?", na ine som sa vtych bolestiach nezmohla, sposobila, ze radsej odisli von.....to som este netlacila, vtedy mi bolo jedno, kto tam je, v podstate som to ani nevnimala.

cervenaciapocka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sophie1981
17. jan 2009

caute, som ostala dost prekvapena, ked som si precitala o vizitach co sa v niektorym nemocniciach praktikuju...ja som lezala 2x na gynekologii po missed ab., raz so zapalom.....boli aj hormadne vizity, ale nikto sa ma pocas toho ani nedotkol a nikdy ma nevysetrovali na izbe, stale ma brali na vysetrovnu......na velkej vizite sa dovalilo kopec doktorov aj s medikmi, ale zvacsa sa len bavili ustne o diagnoze, komplikaciach, sem-tam mrkli na vlozku,ked bolo hlasene krvacanie....pri vysetreni sa ma pytali ci mi vadia medici, a kedze som to brla tak, ze aj oni sa musia niekde naucit, a mozno raz budu pomahat dalsej generacii, tak som suhlasila...samozrejme keby si na mna mali sahnut na izbe pred spolupcientkami asi by som ich poslala niekam.....buzeracia od upratovaciek....jezis, to boli zlate zeny....stale vysmiate....preleteli s tym smradlavym dezinfekcnym pristriedkom, pokecali a boli prec....niektore sestricky sice bboli o nicom, ale bolo ichlen par...

je fakt smutne ze v niektorych nemocniciach stale zaobchadzaju s ludmi ako na bitunkoch a myslim ze by sa s tym malo nieco robit.....inac nasu nemocnicu volali bitunok, alelen dokial sa pan dochodkovi primar nerozhodol ist na konecny dochodok a neavadzat...po nastupe noveho mladeho je to ako nebo a zem...dokonca je stale plno, kedze tu chodia rodit zeny aj s okolia....

dula_renka
28. feb 2009

Ahojte nejako nám upadla táto téma a práve dnes bol na túto tému príspevok na JOj, tak vám tu skopírujem krátky článoček:
Bolo to najväčšie poníženie môjho života," takto opisujú svoj nepríjemný zážitok z gynekológie niektoré ženy. Pri bežnom vyšetrení či hospitalizácii v nemocnici sa im "medzi nohy" bez súhlasu pozeralo aj niekoľko medikov.

Už samotná návšteva gynekológa je pre mnohé ženy stresujúca a ponižujúca. Situácia, keď musia svoje najintímnejšie partie tela ukazovať okrem lekárov aj skupinke medikov, ktorí sa na nich učia, je pre ne oveľa trápnejšia. Mnohé ženy však tvrdia, že pred takýmto nečakaným strápnením sa ich nikto ani nespýta, či s tým súhlasia.

"Do našej izby sa prihnal zástup 20 ľudí. Lekári, sestry a hlavne medici. Sestrička odhrnula paplón a celá skupina sa z 1,5 metrovej vzdialenosti pozrela na moje prirodzenie. Nič ponižujúcejšie som ešte nezažila," opisuje svoj trápny zážitok z nemocnice jedna pacientka.

Ďalšia má podobný, taktiež veľmi ponižujúci. "Pri bežnom vyšetrení, keď som s rozkročenými nohami bola na koze, sa otvorili dvere a do ambulancie vstúpili piati mladí medici. Prišli preto, aby im môj gynekológ niečo na mne vysvetlil. Prepadla som sa skoro od hanby," spomína na nepríjemnú návštevu.

Vizitu vraj pacientka odmietnuť nemôže, no podľa vedenia nemocnice môže odmietnuť prítomnosť medikov na nej. Ide totiž o výučbu budúcich lekárov a pacientka má právo sa rozhodnúť, či chce byť jej súčasťou.

Lekári to chápu, no na druhej strane tvrdia, že z kníh sa všetko naučiť nedá. Pacientka by s tým však mala vopred súhlasiť.

Ak pacietka aj napriek pochopeniu nie je ochotná znášať takúto hanbu, stačí ak to pri prijímaní na oddelenie dopredu oznámi.

nikollette
28. feb 2009

Ako ja som hanbliva jak fras, aj ku gynekologovi som isla prvy krat kvolu tehu..
aj som sa bala do nemocky, prave kvoli vizitam, vysetrovaniam, a velkym vizitam...
ale poviem vam, tam mi to bolo uplne jedno.. tesila som sa z drobca, a fakt som to ani nevnimala..
co nachvilu odokryli paplon, a bolo..
ja neviem kazda to berie inak, to je jasne, aj ja som si mysella ze ich asi niekam pošlem, ale nebrala som to nijak tragicky 🙂

miskinadamko
28. feb 2009

nikoll aj u mna je to tak isto, nechodilo k nam do izby sice 20 ludi , cca 5-6, nebolo mi to zrovna prijemne ale zly zazitok z toho nemam,brala som to uplne normalne.

vevusiatko
28. feb 2009

niki aj ja som prvy krat sla uz ako tehu ku gynekologovi ale v nemocnici mi to bolo jedno...Myslim si ze ani im nie je prijemne sa na nas pozerat...A presne tam to cloveku pride j prirodzene. 🙂

monika1
28. feb 2009

tak ja ked som bola den po porode tak prisla doktorka s 5 medikmi-chlapcami sa pozriet na mna tak mne sa to teda nepacilo a poprosila som ju nech ich posle von,proste mi to nebolo vobec prijemne aby mi tam niekto pozeral v tu dobu 🙄

majkeela
28. feb 2009

Já jsem rodila v Opavě a skutečně jsem se s ničím podobným nesetkala. Těsně po porodu ještě na porodním sále mi velmi decentně zkontrolovala krvácení PA, druhý den po porodu přišla na pokoj 1 lékařka, která taktéž velmi decentně - asi 1 sec nahlédla pod přikrývku. Zbytek jsme probrali slovně. Při propuštění byl utz bez vnitřního vyšetření. Celkově jsem byla velmi překvapená, že ani před samotným porodem do mě nikdo zbytečně "nehrabal". Velká vizita proběhla tak, že bylo řečeno pacientka ta a ta, stav takový, miminko stav takový a tečka.

mandarinka
28. feb 2009

Ahoj, já jsem celkem čerstvě - cca 2 měsíce - po operaci zad. Vím, že to je něco jiného než porod, ale i tak. Tady v nemocnici taky chodila hromadná vizita, je to fakultní nemocnice, takže samozřejmě medici tam také byli. Já teda mohu jen a jen chválit, péči, zájem, jednání, všechno super. A taky kontrolovali třeba při vizitě jizvy, protože kdyby každý z nás kdo tam ležel požádal o vyšetření v soukromí, tak nevím,kdy by operovali....
Když jsem kdysi rodila, při šití se tam objevili také dva medici, snad víc vyjukaní než já, doktor se mě zeptal, jestli tam mohou být, pro mě to problém nebyl. Kde se to taky mají naučit, pokud každej člověk medika při svém vyšetření odmítne.... Navíc mě je v tomhle ohledu jedno, kdo na mě kouká, odmala lezu po nemocnicíh a kdybych měla spočítat, kolik doktorů mě vidělo v různých stádiích zahalení, tak se nedopočítám 😉

petua
1. mar 2009

Mandarinka: Promiň, ale "kdyby každý z nás kdo tam ležel požádal o vyšetření v soukromí, tak nevím,kdy by operovali...." - to fakt neni argument.. To, že jsou pacienti, kterým to nevadí, neznamená, že se nemusí dbát na intimitu ani u těch ostatních. Jasně, "zdržuje to", ale no a co?? Vždycky to jde nějak udělat - a věř mi, že neplácam do větru, něco o tom vim 😉 .

zuzana581
1. mar 2009

Mne osobne tie vizity nevadili. Bola som dvakrát na operácii a raz pôrod. Beriem to tak, že sú to proste lekári (aj budúci a tí musia niekde nabrať prax) a neriešim, kam sa mi pozerajú.

kannah
1. mar 2009

Ono njede len o to ocumovanie, ja som takto zazila ze spolubyvajucej oznamovali, ze dieta ma asi geneticke poskodenie. Keby som mohla, tak sa vstrebem do postele... chudera mama, tiez jej to mohli oznamit inak...
rovnako som bola informovana o infekcii a rozchadzani rany v inom pripade... (ja som vzdy v porodnici dlho, mame zltacku...) naozaj si myslim, ze tie zeny maju pravo na sukromie v diskusii o zdravotnom stave ich a ich dietata

amdeis
2. mar 2009

Pokusala som sa dovolat nejakej rady a pomoci po mojom strasnom pobyte na antolskej, obratila som sa aj na spolocnnost venujucu sa planovanemu rodicovstvu ci zenskym pravam. Dostala som akurat linky kam sa mozem dalej a dalej obratit a ze mam povedat co sa mi stalo. A ked som napisala co sa mi stalo odvtedy je mrtvo ticho. A ja fakt nemam cas preboha prosit tych, co sa "staraju" o prava zeny aby mi pomohli. Najviac mi pomohol asi doktor Haus so svojim vyrokom, ktory podla mna nacerpal pri stazi na Slovensku: "Pacient je idot a tak aj k nemu pristupujeme.".

xixi7
2. mar 2009

Amdeis
a to robili aj ostatnym mamickam? Ci len ty si mala to "stastie"? A namietala si?

sirinka
2. mar 2009

vcera vraj bolo v spravach, nejaky pravnik sa vyjadril, ze je to uplne porusenie lekarskeho tajomstva...tie hormadne vizity a ze ani spolupacient nema pravo pocuvat nic o vasom zdrav. stave...
takze by nas mal vysetrovat IBA osetrujuci lekar a bez pritomnosti inej osoby, iba ak da zena pisomny suhlas, ze sa mozu, napr. medici zucastnit na vizite v ramci vyucby...hm...

amdeis
2. mar 2009

xixi neviem co robili ostatnym mamickam ale ked som sa spytala porodnicky po porode, ze co mi to robi tak som dostala odpoved, ze ona studovala 6 rokov, ze mi to nebude vystvetlovat. Alebo porodna asistentka vreskala po mne pri porode, alebo ze ma pred porodom vysetrovali v mietnosti plnej doktorov, ze mi spravili hamiltona bez toho aby ma o tom informovali, ze sa na mna vykaslala moja porodnicka den pred porodom atd atd atd.

habibi78
2. mar 2009

baby,ja som bola pár mesiacov pred pôrodom v Ružinovskej...... hromadným vizitám sa nevyhnete, ale pri vyšetrovaní vo vyšetrovni som povedala, že si neželám prítomnosť medikov..... a to som hovorila pri každom vyšetrení pri velkej vizite.....pomohlo, vždy tam bol len službukonajúci lekár, izbový lekár a prednosta, medici boli na chodbe..... takže treba sa ozvať..... podotýkam, že som to nemala po známosti, bola som riadny rádový pacient....
no a pri konci tehu som sa zdola nechala vyšetriť len mojim lekárom, odmietla som vyšetrenie u iného lekára....tak dali poznámku do karty, a ked prišiel moj lekár, urobil to.....
takže baby bojujte za svoje práva....a pri pôrode tiež môžu byť medici len so súhlasom mamičky...lenže to vám dopredu nikto nepovie a ked už rodíte, myslíte na iné veci....

sirinka
2. mar 2009

a neviete, do kedy chodia medici na prax? ja mam termin koncom maja, ci uz nemaju prazdniny?

mercy
3. mar 2009

Ja by som proti účasti medikov na vizite nič nemala.Pamätám sa, ako keď môj brácho študoval medicínu hovoril,aké majú problémy s tým,aby mohli absolvovať nejaký pôrod alebo vyšetrenie.Podľa mňa všetko závisí od prístupu a miery úcty k pacientke.Aj hromadná vizita sa dá spraviť slušne.Prečo by nemohla s lekármi chodiť sestrička alebo dve s plentou, ktorú by prestreli okolo postele? Mne skôr vadilo niečo iné a to zanechalo vo mne nezmazateľnú traumu. Keď mi robili KT vyšetrenia, kúsok odmňa predýchavala mamina, ktorá rodila poškodené mŕtve dieťa v 24tt.Trápila sa tam tri dni, stále jej dávali vyvolávačky a do toho búchalo srdiečko môjho syna. Keď ma tam zase chceli poslať na celé poobedie, povedala som,že ja tam nejdem a basta. V ten večer porodila 😢 O pár mesiacov sme sa stretli v meste.Pamätala si ma.Povedala, vás poznám vy ste tam vtedy boli skoro celý čas, to bolo hrozné, však? Dnes už má zdravé bábätko a vždy pokecáme, keď sa vidíme, ale vtedy to bol šok, šok, šok

akejka
3. mar 2009

ja chodievam ne prehliadky na gyndu pravidelne od 18 rokov úplne v pohode. Mne také vyšetrenia neprekážajú. Ani mi nevadili hromadné vizity (5-6 ľudí), ani medičky, ktoré mi chodili stláčať brucho po pôrode, ako sa mi sťahuje maternica. Na niekom sa to naučiť musia. Boli sme 2 na izbe po sekcii, tak ich hlavne zaujímalo, ako vyzerá rana po sekcii, pozerali aj na krv na vložke...oni potrebujú prax, a ja ich plne chápem. Hned potom, ako si nás medičky poprezerali, tak ich z toho na chodbe docenti skúšali...

Tie mamičky, ktorým to vadí, majú právo odmietnuť. A potom budú chodiť len za takými, ako ja 😉 alebo zuzana581

sirinka
3. mar 2009

mercy 😔

no o tom to je, najde sa dost ludi, ktori su ochotni podstupit hromadnu vizitu aj s medikmi, takze by to nemali brat pausalne, ale brat ohlad na tie, ktorym to vadi...myslim si, ze by sa zase az tak ovela menej nenaucili...lebo povedzme si na rovinu, kto chce a ma zaujem, tak sa nauci a kto nie, tak mu tam moze lezat aj 20 nahych rodiciek a nic si nezapamata.... 😉

habibi78
4. mar 2009

mne bolo doooooooooooosť proti srsti, ked som tam videla tých medikov, ako sa uškrnali, trúsili poznámky...neviem, dnes mi pozrie medzi nohy a zajtra ho stretnem v meste..... je to pre mna intímna vec gynekologické vyšetrenie, tak nech sa učia na niekom inom, alebo na niekom, komu to nevadí.....

emily4
4. mar 2009

súhlasím s habibi nie som sice tehotná, ale aj pri bežnom gynekologickom vyšetrení by mi vadili medici okrem mojej lekárky

bambusko
4. mar 2009

tak pred rokom som zazila len jednu hromadnu vizitu, ale ta sa zaobisla len informovanim primara o pacientkach sluzbukonajucou dr. a to bolo vsetko

janocka
14. apr 2009

skusim v skratke tiez opisat nas porod... wild horses - mali sme to dost podobne 🙂

Takze - rano v sobotu pred 5 mi zacali kontrakcie, o 3 poobede sme dosli do porodneho domu, to uz boli po 5 minutach. Midwife bola fajn, chcela nas poslat domov, lebo som podla nej bola prilis v pohode na to, aby som rodila 😀 ale ostali sme tam, dostali sme peknu porodnu salu s balonom, vanou zachodom, roznymi pomockami (pisem to preto, lebo na Slovensku by toto bol tazky nadstandard), pustili sme si hudbu, tancovala som brusne tance, predychavala kontrakcie, midwife nam uvarila caj (mala som specialny na kojenie este z domu) a priebezne nam nosila novy a toasty a lekvar 😀 potom mi napustila vanu, vliezla som si do nej a bola to prijemna ulava (kontrakcie som mala strasne bolestive - pomahalo mi ich predychavat a pri vydychu robit hlboky zvuk "vuuuuu". A este mi velmi pomahalo, ze ma manzel stale masiroval - mali sme to nacvicene z predporodneho kurzu, takze vedel presne, co ma robit, bol uzasny.). Ozaj, jest neodporucam - ja som si len hryzla z mueslitycinky a hned som sa z toho povracala. 😖 Ale pila som stale a vela. Potom, ked som tie bolesti uz nevedela vydrzat, poprosila som midwife, ci uz mozem ist do bazena a ona, ze este asi nie som dost otvorena, ale skontrolovala ma a zistila, ze uz som na 6 cm, tak hura do bazena 😀 no a tam to bolelo este viac, neskor mi ponukla ten entonox, tak som ho skusila a bolo to super 😀 som z toho bola uplne sfetovana 😀 no hej a mala som fakt ten orgasmic birth, takze je to pravda, da sa to. (midwife bola dost prekvapena z toho, ako rychlo sa otvaram a ako dobre predychavam kontrakcie, mala som zo seba velmi dobry pocit, som jej vysvetlila, ze robim jogu 😉 ) Potom akurat nastal problem, ze babatko akosi nechcelo ist von, kedze bolo asi take obrovske. Medzitym sa vymenili midwife a to bolo super, lebo ta druha midwife bola uplne uzasna a uz sme ju poznali - ona ma prijimala. Najprv ma len pozorovala, radila mi, co mam robit a ked to neslo, vyhlasila, ze ideme z bazena von, tak sme sli na stolicku, tam sa mi podarilo nieco vytlacit, ale babatko to nebolo 😅 (midwife ma velmi pochvalila a slo sa dalej), potom sme sli na postel a tlacila som v polosede, jednu nohu som mala zapretu do manzela a druhu do midwife. No a takto som tlacila asi 3 hodiny, lebo Zoranko asi cely cas spinkal 😀 . Myslela som si, ze umriem, ze ho nevytlacim, ze budem musiet mat cisarsky, nastrih, zvon a neviem co este, no a nakoniec sa nam to podarilo 😀 bol to ten najkrajsi pocit na svete, ked som pocitila, ze uz konecne ide von a potom, ked som ho uvidela - bol nadherny, najkrajsi na svete 😀 . Manzel si musel sadnut, lebo toho bolo nanho trochu moc (videl viac ako ja 😀 . Hned mi Zoranka polozili na brusko a prikryli nasim cervenym uterakom a tak sme tam nejaku dobu ostali a tesili sme sa. Potom mi pomohli prejst na stolicku, kde som vytlacila placentu (bez syntocinonu), midwife ju skontrolovala, ukazala nam ju (Zoranka medzitym drzal dojaty ocko). Potom som presla na postel, midwife ma skontrolovala, mala som male natrhnutie, ktore zasila (dala mi entonox a umrtvovaciu injekciu - vobec to nebolelo a bolo to hned). Potom mi prilozili Zoranka na prsia, ale cuckat sa mu nechcelo, tak sme sa len tak vytesovali. Potom som zaspala.
Idem kojit - dokoncim neskor 😉

jujuju
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
terezka044
14. apr 2009

baby idem vas citat este - mate nejake dalsie skusenosti? 🙂

terezka044
14. apr 2009

no precitala som to - hroza a des teda niekde fakt 😔 😔
na mna kebyze sestricka zreve ze "nohy od sebaaaA" alebo "jak to ze nelezite s vlozkou medzi nohami" popripade "upracte si pride vizita" tak sa dvihnem a idem sa prechadzat dakde dokelu, nebudem jej tam robit panaka 😠
lekar, plus dalsi lekar, to mi nevadi, pre mna za mna, ked potrebuju ten stav spolu prebrat... lekar a sestricka, ak je normalna, tiez pohoda. lekar a medik - ok beriem, nech sa nauci. ale tie velke vizity, na to sa im vykaslem - ak dojdu bez ohlasenia, poviem im, ze nic nebude. ze maju proste smolu. vlozku im podam nech si ju zoberu 😔

nie fakt, skusim im povedat normalne, ak bude ich pristup normalny, tak budem prijemna a dovolim urcite ovela viac, ako ked sa ku mne budu spravat jak k handre. 😔

najviac sa bojim toho, ze sa tak budu spravat, lebo tam budem najmladsia.

petra1985
14. apr 2009

ahoj terezka🙂 my sme mali vizitu kazdy den a kazdy pondelok, stredu a piatok bola aj velka vizita.. na malej prisiel doktor co mal sluzbu so sestrickou a s nejakym sekundarnym lekarom a na velku prisiel primar s lekarmi a sem tam aj praktikantky velka vizita bola fakt velka🙂 ale zeby nejak kazdy pozeral nie.. prisiel primar pozrel opytal sa ako sa mame a inak vsetci stali pri dverach zeby dajak cumeli, ze medzi nohy sprepacenim vsetci a tak tak to nie.. ci sa dalo dohodnut neviem nas len prisli sestricky skontrolovat ci sme vsetky na izbe a ze gatky dole🙂) bez ohlasenia neviem nechodia.. my sme uz boli nacasovane vzdy o siedmej rano vizita.. takze sa nam velmi nehlasili uz sme museli byt pripravene.. akurat raz sa im stalo, ze bolo vsetko naraz aj ranajky aj vizita aj deticky nosili ta to tak..🙂 ale boli aj upratovacky mile nas vzdy upozornili ked dlho meskali alebo tak, ze uz iduu tak sme sa supli rychlo do postele a uz🙂 terezka myslim, ze ked su normalni tak sa budu k tebe spravat normalne ved su to lekari.. uz ked sa k niekomu spravaju ako k handre tak to uz je sila.. hej a na izbe som bola jedina prvorodicka a najmladsia a brali ma normalne ako ostatne nemyslim si, ze budu robit rozdiely.. mali by mat profesionalny pristup.. a vizity su kratke to nie, ze pridu a sa zdrzia 10 minut.. 🙂 pridu pozru a idu prec🙂 prezijes uvidis tiez som sa netesila nejak na tie vizity a tak som si uz zvykla ..uplna pohodicka🙂 uvidis sama🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre