Neda sa nič robiť proti hromadným vizitám v pôrodnici?

zajo79
8. okt 2008

Inspirovana petusou, z temy Porodnica v Trnave sa pytam.....neda sa naozaj nic robit prit hromadnym vizitam v porodnici????

To vsetky mamicky,ktorym nam to vadi sa musime podvolit ostatnym spolutrpiacim a mlciacim mamickam???

Najde sa tu niekto ktory "rebeloval" v porodnici a odmietol sa zucastnit a na protest lezal zakryti paplonom?

Ved ak je nutne vysetrenie, staci lekar jeden. Niesom dobytok aby ma okukovala a ohmatavala tlupa ludi...

Podpori ma niekto? Pri prvom som bola taka soknuta ze som sa mlcky podvolila a bola som nasrata sama na seba, ze som nedokazala zo seba dostat ani slovko na znak nesuhlasu... teraz uz poucena ako to v nasich porodniciach chodi, som odhodlana odolat... a trvat si za svojim nazorom....

luciauk
6. feb 2010

no, ja osobne si tiež myslím, že sa každého slová dajú prekrútiť a tiež, že často to je len nedorozumenie. jednoducho, tu sa to nedá tak napísať, ako keby sme sa stretli na káve a každé nedorozumenie by sa hned vysvetlilo.
a tú paniku som fakt myslela, že myslíš mňa. šak si potom napísala, že som histerka 😝

práve čítam na inej téme, ako sa na téme o mojej "super baby friendly hospital" dohadujú, ktorého doktora si majú zaplatiť a ani nehovorím o nadštandartdných izbách...nech sa nikto nenahnevá, ale tie zákony na slovensku idú od deviatich k piatim ☹

keď sa vyvinie diskusia, vždy sa snažím zapojiť. už mi dve kamarátky povedali, že "ahaaa, vidíš, to ma ani nenapadlo" niektoré to všetko berú ako samozrejmosť a nemyslia na seba "v mene zdravia dieťaťa držia hubu a krok" a pritom nemusia. neboj sa, ja robím osvetu, ale niekedy človek musí byť opatrný, aby ho nemali za debila, alebo histerku 😀 mám dve dcéry, ktoré v budúcnosti budú rodiť a možno aj na slovensku, takže mi to nie je jedno.
a ešte niečo som chcela, ale už to vyfučalo... 😵

ejasmeja
6. feb 2010

nieeee! histerka bola tiez vseobecna! 😀
a ty sa na Slovensko neplanujes vratit? je tu treba aktivnych ludi... 🙂

luciauk
6. feb 2010

eja, eja, citujem : Luciauk, myslim, ze panikou nic nevyriesis, iba ta vsetci beru ako histerku. 😉 a návrat...ked dôjdem na dovolenku, tak na decká zazerajú, lebo sú hlučné v reštike, v obchode dostaneme krik, lebo sa dotýkajú tovaru, ked ideme po ulici, tak nás denne skoro zrazí nejaké auto...prečo sú slováci takí? ☹ dosť mi to už vadí, neviem, či by sme si zasa zvykli...ale neriešime to. uvidíme.
je mi inak smutno za kamarátkami, s ktorými sme riešili veci ako "dula, bezplienková medóda, brušné tance, alternatívne pôrody"...tu nikoho takého nemám ☹

stut
7. feb 2010

Toto nie je moj názor je od PhDr.Švihranovej.........Dobry den ,
takouto diskusiou sa zacina nieco hybat, podstatne je , ze vnimate co Vam vadi a co je vam neprijemne,ak s vami zaobchadzaju inak ako si zelate.

dalsie kroky budu v odvahe, co stym ,ako si zastat svoje prava, svoje nazory, ako sa chranit a ziadat nejaku uctu od druhych...
zaciname u seba ..ako si samu seba vazim, co prre seba robim a pod...moznosti je vela.Dokonca aj po tom ,ked uz ste doma z porodnice a menej ubolene a ustrachane.
Cast problemov patri bolesti a normalnym veciam ohladne porodu a cast patri personalu a jeho spravaniu voci pacientovi a rodinnym prislusnikom.
ked som pred 22 rokmi rodila,povazovali ma za hystericku, lebo som si krikom domahala klud na izbe,nocny klud,bola som vycerpana a unavena.alebo donesenie dietata ked je hladne a nie ked je termin -po 3 hodinach...vtedy nam deticky nosili podla personalom stanovenych 3 hod.intervalov a boli oddelene od mamiciek a bolo jedno ze mate plno mlieka, alebo, ze dieta je dokrmene a uz spinka....more veci proti prirode.....a dodnes som rada, napriek prezyvke "hystericka," ze som aspon nieco pre SEBA spravila ,aby som dala najavo svoju nespokojnost a je mi luto mnohych situacii zo zivota,kedy som zbytocne mlcala.Dnes sa mi to uz chvalabohu stava minimalne.

My zeny mame casto tendenciu sa stazovat a byt v pozicii obete,ocakavat zmenu v okoli,v ludoch,manzeloch, priateloch... ale von z tejto role stazovateliek a obeti sa mozeme dostat aj tak len same.Ako? to je otazka na vas, kazda z vas moze zacat od seba samej.psychoterapeutka a psychologicka
Rita Svihranova, >link

stut
7. feb 2010

Teraz niečo o prístupe keď toto dokážu v týchto nemocniciach prečo by to nešlo inde. Ak sa vám zdá že je tam osôb priveľa, ak ste veľmi „hanblivá“, alebo chcete viac intimity, môžete požiadať o to, aby váš pôrod viedla iba pôrodná asistentka. Samozrejme len v prípade, že vy i vaše dieťatko ste absolútne v poriadku, a lekár je i naďalej prítomný niekde v blízkosti. Túto možnosť máte v Nitre, v Šali a v Nových Zámkoch. Tu zatiaľ takú skúsenosť nemali, pretože o to nik nežiadal, ale vyjdú vám v ústrety. Nikto o to nepožiadal ale táto možnosť tu je. To je prístup!!!!!!

stut
7. feb 2010

Právo presadzovať určité záujmy

Občania majú právo vykonávať činnosť na ochranu práv v oblasti zdravotníckej starostlivosti, predovšetkým:

* Právo na voľný pohyb osôb a informácií v štátnych a súkromných zdravotníckych službách, pri zachovaní práva na súkromie;
* Právo vykonávať finančnú kontrolu a overovaciu činnosť s cieľom zistiť, nakoľko vážne v skutočnosti berie práva občanov systém zdravotníckej starostlivosti;
* Právo vykonávať činnosť pri prevencii porušovania práv v oblasti zdravotníckej starostlivosti;
* Právo priamo zasahovať pri porušovaní alebo nedostatočnej ochrane práv;
* Právo predkladať informácie a návrhy, a z toho vyplývajúca povinnosť štátnych orgánov zodpovedných za správu štátnych a súkromných zdravotníckych služieb ich posúdiť a odpovedať na ne;
* Právo na verejný dialóg so štátnymi a súkromnými zdravotníckymi orgánmi. Tak toto sú naše občianske práva a myslím si že sú málo využivané.

babulka
7. feb 2010

Stut - z akeho zdroja su tieto prava?

latvia
7. feb 2010

luciauk, na chrbat doktora sa nemalo vyznam pozerat, mas pravdu, my sme len dufali ze sa obcas uhne a budeme vidiet porod....a stali sme daleko preto lebo rodicka sa osopila ze nas tam nechce, takze poziadat ju o nieco nemalo vyznam - pre tych co mi budu vytykat ze to bolo jej pravo tak sa hned neurazte, ja viem ze je to jej pravo a nesla som jej po krku za to 😝

a to co sa tu pise, chovanie dr, PA a medikov, to je uplne ina tema na ktoru som vobec nechcela pisat.prvotne bola tema ze mamickam vadi viacero lekarskych oci na vizite ked sa musi odhalit, k tom usom reagovala. to ze sa niektori zdravotnici spravaju ako sa spravaju, s tym uz ja nic nezmozem, kazdy je zodpovedny sam za seba, ja sa chovam k pacientom najlepsie ako viem a suhlasim s nespokojnymi pacientami ktorym bolo nejako ublizene!len vsetky tieto nadavky a nepravosti treba nahlasit, nie len napisat na forum a vystazovat sa, tu nikomu nepomozeme 😔

latvia
7. feb 2010

stut, len jedna otazka.....kto bude zodpovedny za to, ak PA ktoru si zena vylucne bude ziadat, nieco zanedba, neodhadne situaciu alebo cokolvek ine, resp. nezavola lekara vcas, ale az vtedy ked sa bude vsetko najviac komplikovat??? bude za to zodpovedny vo finale lekar a verejnosti bude jedno ci to dokaslala PA alebo nie....

tommik
7. feb 2010

Stut, děkujeme za příspěvky, ale ať nemyslím si, že bych si po porodě stěžovala a cítila se jako obět. Já jsem po porodu měla dobrý pocit jak z vedení porodu, tak jsem byla strašně pyšná na sebe, jak jsem to zvládla a spolupracovala. Ani před tím si nevzpomínám, že bych se cítila jako obět v práci apod. Asi mám dostatečné sebevědomí, abych se tak cítila. Mne celou dobu rodila PA až nakonec přišli lékaři, protože už to nešlo. A ani bych se neopovažovala lékaři či PA radit, co má dělat. Ani zubaři se neopovažuji radit co má dělat. My mluvíme pořád o historii, že rodily porodní báby, ano rodily a jaká byla vysoká úmrtnost dětí a matek. Když to srovnám se zuby, v historii je vytrhával kovář a pochybuji, že by tady někdo navrhoval, aby se "staré dobré časy" vrátily. Doba pokročila. Porodník se učí ve škole, co všechno může nastat u porodu, tak jako se to učí zubař, co všechno se může stát v puse 🙂 . A nevím, jestli probíhá i emancipace můžu a žen za jiný přístup u lékaře - zubaře. Vím, že je to jen hrubé přirovnání. Určitě je potřeba se ozvat, když se nám něco nelíbí. A myslím, že nejsme zase tak slabá stvoření, protože se hodně věcí změnilo a mění a s ohledem na minulost musím také napsat, že si myslím, že ženy si musely vybojovat více než muži, kterým to tak nějak "spadla všechna práva do klína". Proto se mi moc nelíbí, když někdo ženy považuje za chudinky, které sebou nechají vláčet. Diskuze o změnách je důležitá, můžeme si tady o tom popovídat, ale pak je důležité to uskutečnit i v praxi. Já jsem i po porodu vše znovu prošla se svým gynekologom a zeptala jsem se ho, proč to tak nastalo, proč udělali to a pak tohle.

stut
7. feb 2010

Babulka zdroj EU. Charta práv pacienta. Prednesené 15.11. 2002 v Bruseli. Preambula. Charta práv v EU nepozná hranice . A Slovenská R. sa zaviazala vstupom do EU. dodržiavať všetky platné normy ktoré sú platné v EU.

stut
7. feb 2010

Tommik trocha to vyznieva ako diskriminácia na základe pohlavia. Som rád že si bola spokojná ale na stránke petice za dústojný porod je skoro 3800 podpisov a sú tam aj muži.

latvia
7. feb 2010

stut, na moju otazku mi neodpovies?

stut
7. feb 2010

Latvia na toto ti neviem odpovedať ale tu je odpoveď na toto...........V petržalskej Nemocnici sv. Cyrila a Metoda zomreli v máji minulého roka počas dvoch týždňov dve ženy. Išlo o 32-ročnú prvorodičku a 34-ročnú ženu, ktorá čakala svoje druhé dieťa. Podľa ÚDZS v oboch prípadoch pochybila nemocnica, v čom konkrétne, však úrad nezverejnil. Pôrodnícke oddelenie môže k záverom vyšetrovania ÚDZS, ktoré sú súčasťou protokolu, vyjadriť námietky. Presné závery budú známe, až keď sa tieto prerokujú..Smrť rodičky a dieťaťa Spišská Nová Ves prečítajte si diskusie.Kto bude ďalší?????

latvia
7. feb 2010

stut, myslela som si....bolo by vhodne, keby sa na taketo otazky nasla odpoved a az potom sa vypisovalo ze si pacientka moze ziadat vylucne PA

latvia
7. feb 2010

a ked uz tu hovorime o tychto umrtiach.....najprv nech zverejnia konkretne chyby lekarov...lebo ja mam info z kliniky ze v tom je nieco ine . s UDZs pripisal vinu aj za smrt v spisskej? o tom neviem

giza
7. feb 2010

prihadzujem nieco co ste mozno uz k danej teme aj citali ( len pre istotu):

http://tehotenstvo.rodinka.sk/index.php?id=poro...

toto je take aktualno-cerstve a zaujimave....

http://tehotenstvo.rodinka.sk/index.php?id=vagi...

tommik
7. feb 2010

Tak o diskriminaci pohlaví nebyla řeč, jen se mi nelíbila ta věta o oběti, to pak totiž vyznívá, že jsme takové chudinky, které se pořád litují 😀 A to určitě nejsem!!!! A opravdu mám jiné náplně v životě, než čekat na to, až se stane změna a ještě si pořád stěžovala na stávající situaci. Oni si přeci chlapi také někdy postěžují a hned se o nich nepíše, že jsou oběti a hysterky. 🙂

latvia
7. feb 2010

hmmmm, presne pravidla kto a za akych podmienok moze rodit doma???? ten kto ho pisal nema ponatie o medicine...nic v zlom....kto chce rodit doma, nech sa paci, ale ak pride o zivot matka alebo dieta, nech si za to nesu zodpovednost sami a dotycne PA

leishmania
7. feb 2010

po burke je kazdy mudry...nehovorim, ze sa nemohlo v niecom inak postupovat, neviem podrobne ani jacely priebeh, ale tiez nam o tych pripadoch hovorili...v kazdom pripade keby sa rodilo intimne s PA, bez lekarov, myslim, ze taketo pripady by skor stupali...

stut
7. feb 2010

Latvia tu nejde o to kto z koho ale ako to zlepšiť. A okrem toho tu pred všetkými vyhlasujem že si ťa hlboko vážim dokázala si to čo málo ľudí ,Vyštudovať medicínu a ako človek musíš byť super, Dokazuje to aj tvoja odpoveď na moje otázky, to s tými splolužiakmi som predpokladal. Samozrejme s výučbou medikov súhlasím ale za dodržania platných právnych noriem. A prepáč že som hneď neodpovedal ale k tomu by sa vedeli vyjadriť kompetentný s menovaných nemocníc. A trocha iné názory s tím sa stretávam aj doma. A pokiaľ ide o vizity s jedným lekárom a sestrou to vždy podporím .Pokiaľ ide o priväzovanie noh ja mám takéto informácie ,preto aby mamička nestlačila nohy do kopy keď je vonka hlavička mohlo by dojsť ku katastrofe a kto by chcel poškodiť svojmu drobcovi, či je to naozaj tak nemám potvrdené ale to možete posúdiť vy Dámy. Ja som sa stretol v poslednej dobe s takým prístupom sestry a lekárky že som si myslel že som v nebi a hovorím lekárke vy liečite prístupom som zdravý netreba my lieky ale samozrejme my ich predpísala a musím jej prístup pochváliť aj v poisťovni.

latvia
7. feb 2010

medicinu vystuduje kazdy kto ma chut ju robit, niesom nejak extra studijny typ, nemala som same jednicky...a ani clovek niesom super, viem byt aj zakerna, ale nie na ludoch co trpia a boja sa.medicinu som sla studovat po otm ako moj stary otec zomrel, lebo sa nanho lekari vyprdli, chovali sa k nemu neskutocne laxne....aj ja chcem zmenit veci v zdravotnictve, len mi niektore veci pridu prvoradejsie na zmenu, ako privazovanie noh rodicke....apropo, myslela som tym ze pri siti moze dojst k poraneniu, ak zena cukne...

latvia
7. feb 2010

giza, ten druhy clanok mi zdviha tlak..... len tolko, ze vaginalne vysetrenie odmietnut moze ktokolvek, len ak sa nahodou nieco stane , napr.krcok bude vyzrety uz v skorych stadiach a zenska doma potrati v 24tt, ako sme mali jeden taky pripad tuna, ze potratila rano do postele, potom nech sa nestazuje...

stut
7. feb 2010

Latvia vieš dali by sa tu vyťahovať do nekonečna a aj prekazatelné prípady ale to nevedie nikam a okrem toho asi ani Ty nemáš odpoveď na všetky otázky sveta. A na tom trvám že musíš byť super a sebavedomie Ti určite nechýba. S. Nová Ves to nie je potvrdené ale tam je napísané čítaj diskusiu. A chcem ťa poprosiť ,,Konaj tak aby stretnutie s Tebou prinášalo pacientom len zdravie a radosť" A verím že na to určite máš.

nevesta
7. feb 2010

Som sem chcela napisat uz po porode, ale nejako som zabudla...

Rodila som pre mesiacom na Antolskej a bola som milo prekvapena, ze tento x nekukali na vizite vsetci na vlozku, iba lekar, co mal sluzbu, cize jeden kuk a bol pokoj. Ked som rodila prvu dceru pozerali vsetci, vratane medikov, dobre, ze nie 3 vizity po sebe 😝

Takze mala zmena k lepsiemu 😉 🙂

latvia
7. feb 2010

stut, ja som pozerala spravy ked ten pripad davali, aj vypovede matky dotycnej rodicky a jednoznacne to znelo ako keby rodicka vela veci zanedbala, plus sa tam pridruzilo nieco comu nevedeli zabranit ani doktori...
snazim sa konat tak aby to ludom robilo len radost a mali sa dobre, myslim ze ked pacient vyjadri vdaku aj ked to vobec nemusel, tak bol asi spokojny...len mozno je to tym, ze niesom v takom uzkom styku s pacientom, mozno keby som pracovala ako gyn alebo internista, tiez by mi zacalo svitorit z ludi 😉

stut
7. feb 2010

Latvia pani Gregušová Ti dvíha tlak? podľa mňa je to tiež divoké. Lebo to bola milá lekárka podľa slov p. G. Ale toto sa vytváralo roky a musím tu niečo citovať aj keď bábätko je prvoradé. O tom nie je pochýb. Ale podľa mojich informácií zdravotnícky pracovník nesmie pacienta do ničoho nútiť aj keby to bolo pre jeho dobro. Ale ak sa mýlim oprav ma. Informovaný súhlas predstavuje súhlas pacienta s poskytnutím zdravotnej starostlivosti na základe predchádzajúceho poučenia. Informovaný súhlas je podmienkou poskytnutia zdravotnej starostlivosti. Podmienky a pravidlá informovaného súhlasu zakotvuje Dohovor o ľudských právach a biomedicíne (v čl. 5 Dohovoru sa uvádza: „Zásah v oblasti zdravia sa môže vykonať iba vtedy, ak osoba, ktorej sa týka, bola informovaná a so zásahom vyjadrila súhlas. Pred zákrokom musí byť osoba primerane informovaná o jeho účele a povahe, ako aj o následkoch a rizikách zákroku. Príslušná osoba môže svoj súhlas kedykoľvek slobodne zrušiť.“).

latvia
7. feb 2010

stut, ano, dviha, lebo sice moze byt u nej vsetko v poriadku, ale precita si to nejaka ina mamicka ktora v poriadku nebude, urobi to iste a o dieta pride....ano, je to jej pravo a i ja by som ho respektovala, samozrejme by mi musela podpisat prehlasenie ze sa tak sama rozhodla, istit sa jednoducho musim niecim.len vies, ak by teda doslo k potratu, a ta matka si uvedomila, co urobila, malo by to dalekosiahle dosledky na jej psychiku, len o to mi ide...neviem ci som to napisala zrozumitelne.
ja som mala jednu mladu pacientku, mala ist na artroskopiu kolena, ziadala si celkovu narkozu, pricom mi povedala, ze nieje si ista ci nieje tehotna...tak som jej vysvetlila ze celkova narkoza by jej mohla sposobit potrat, ak by teda bola tehu a som jej navrhla bud spinal alebo operaciu odlozit.operaciu odlozit nechcela, tak podpisala suhlas s celkovou narkozou, pricom som ju poprosila vlastnorucne dopisat ze si je vedoma mozneho potratu ak by bola tehu...napisala a podpisala. na druhy den rano za mnou dosla ze operaciu odklada, pre istotu, kebyze je tehotna, aby sa babatku nic nestalo...do nicoho som ju netlacila, ale jasne som jej vysvetlila rizika, rozhodla sa sama.

latvia
7. feb 2010

ide mi len o to, aby sa niektore clanky pisali po dobrej uvahe....nie kazdy ma dostatocnu inteligenciu aby vedel zhodnotit rizika a moznosti...su aj taki, ktori sa drzia tvrdeni na internete a nepopustia ani ked im to odbornik vysvetli...len preto ma to mierne desi...okrem toho, vela stranok o rodinach a materstva a tehotenstve pise uplne dezinformacie, napr.o epidurali, jak je skodlivy a podobne....

babulka
7. feb 2010

Latvia 😵 Presne tak. Myslim, ze toto by bolo treba nakopirovat do viacerych tem!!!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre