Neda sa nič robiť proti hromadným vizitám v pôrodnici?

zajo79
8. okt 2008

Inspirovana petusou, z temy Porodnica v Trnave sa pytam.....neda sa naozaj nic robit prit hromadnym vizitam v porodnici????

To vsetky mamicky,ktorym nam to vadi sa musime podvolit ostatnym spolutrpiacim a mlciacim mamickam???

Najde sa tu niekto ktory "rebeloval" v porodnici a odmietol sa zucastnit a na protest lezal zakryti paplonom?

Ved ak je nutne vysetrenie, staci lekar jeden. Niesom dobytok aby ma okukovala a ohmatavala tlupa ludi...

Podpori ma niekto? Pri prvom som bola taka soknuta ze som sa mlcky podvolila a bola som nasrata sama na seba, ze som nedokazala zo seba dostat ani slovko na znak nesuhlasu... teraz uz poucena ako to v nasich porodniciach chodi, som odhodlana odolat... a trvat si za svojim nazorom....

luciauk
23. feb 2010

buffinko, tá tvoja spolubývajúca v pôrodnici...hamba takej "matke" ☹ a čo sa týka tých tvojich nápadov, tak sa mi to vôbec nezdá také beznádejné ako strapcovi. aj krv sa už nedáva za peniaze. ale aj tak ľudia dostávajú poukážky do reštaurácie alebo viramínové prípravky...inak, tu v UK za darovnie nedostanete nič 😉

stut
23. feb 2010

Lucka boli také časy že chodili darovať krv za peniaze do Rakúska Ale keby som za krv zobral peniaze napľujem si do tváre. Nam dávali raňajky čokoládu a nejaký recept na vitamíny.Krv by sa mala darovať predovšetkým z presvedčenia.

buffinko
23. feb 2010

za krv je tusim 2eurovy gastrolistok - namiesto obcerstvenia, po odbere by sa malo nieco zjest...kedysi davali obcerstvenie, dnes listok na jedlo.

darovanie krvi v Rakusku je tiez bezplatne. ludia chodili predavat krv do farmaceutickych firiem v Rakusku....cize s darcovstvom to nema nic, predavali ju ako vyrobny artikel....

annalena
23. feb 2010

No podla mna by bolo trosku potom treba aj specifikovat, za akych podmienok by taki "dobrovolnici" boli odmenovani. Lebo pri vsetkej ucte, je len mizive percento paciento, ktori na sebe nechaju urobit nejaky ukon medika (ked uz tu pisete o kadernickach ucniciach, studentoch hoteloviek a podobne)...aspon ja som to tak pocas studia vnimala. Na internom sme si s pacientom akurat "pokecali", na chire sme drzali pocas operacie haky (to som vnimala viac ako ze medik=lacna pracovna sila), na anesteze vsetko okukat len z dialky ,len sa preboha nicoho dotknut, intubovat nehrozi, pri troche stastia sme mohli jednym okom kuknut do hrdla, spinal pichat ved sme len studenti, rovnako aj gynda....nebyt letnej praxe, tak som za cele studium nevysetrila jednu gyn pacientku, ale aj to len vdaka tomu, ze som akurat bola sama na praxi, mala som super doktora, ktory mi pridelil vlastne izby, pacientky a samozrejme ja som vzdy poziadala o dovolenie. Ale aj tak som si zakrokov ako napr. porod, gyn vysetrenie velmi neuzila, lebo s tym pacientky uz nesuhlasili...vacsinou som bola len ako divak. A to mi potom pride dost nefer, kedze ani ja nemam zlavu, ked sa ucnica kadernicka len pozera na kadernicku, ako mi robi uces.

Na margo zahranicia.....napr. Nemecko, studenti (a nielen mediciny, ale aj zdrav.skoly, fyzioterapeuti) su, vacsinou mensie skupinky, 2 max. 3, vzdy sa predstavia, nosia cedulky s menami a napisom student mediciny, cize kazdy vie, o koho sa jedna, vzdy sa predstavia, su zaradeni normalne do behu nemocnice, najskor chodia s lekarmi, po urcitej dobe dostanu vlastnych pacientov (samozrejme so suhlasom pacienta) a odvadzaju aj normalne ukony u daneho pacienta resp.aj u inych, ak daju k tomu suhlas. Vzdy pod kontrolou lekara. Pacienti sa nad tym nepozastavuju, ak niekto odmietne (aj to sa stava, ludia su rozni, ale takych je fakt malo), tak sa medik presunie znova do ulohy divaka a ukon robi lekar. Samozrejme nehovorim tu o ukonoch typu operacia srdca, ale napr. ja ako anesteziolog, ked mam studenta, tak pod mojim dohladom intubuje, robi narkozu, picha spinale, zavadza centralne zilove katetre, drenaze hrudnika a pod. Cize to je prax.....a nech mi niekto ukaze nemocnicu, kde je toto u nas mozne. Cize ak by sa malo za nieco odmenovat, tak za taketo nieco.

strapco13
23. feb 2010

annalena...to ja som konkretne na gynde mala lepsieho lekara pri sebe..mna nechal so suhlasom pacientky vysetrovat vaginalne okrem inych aj pacientku 2 dni pred terminom a to nebolo na letnej praxi ale pocas semestra a dokonca v tretom rocniku som mala moznost spravit exciziu z tkaniva u pacientky a zasit to..dovtedy som chcela byt internistka..potom ma zlakala chira

ale..vsetci chcu aby u nas nemocnice fungovali ako v zahranici..takl nech funguju..ale vratane toho ako to tu opisala annalena

lucia..este raz a poriadne si precitaj moje reakcie na buffinkine navrhy..kde som vyjadrila beznadej???

buffinko
23. feb 2010

annalena, samozrejme, ze by slo o "odmenovanie" v pripade, ze by sa dany medik mohol zakroku zucastnit resp. vysetrovat pod dohladom lekara. zlavu u kadernicky dostanes, ked ta ucnica ostriha -a skusena majsterka uces dokonci...

no a presne ako pises - rozdiel u nas a v zahranici je masovost...uz sa to tusim tu alebo niekde v podobnej teme preberalo. ina je mala skupinka a ina cela tlupa, ktora od dveri aj tak nic nevidi. oponovalo sa tym, ze studentov je vela a nestihli by sa vystriedat na oddeleniach. v zahranici to ide?

to bolo len na margo toho, ze nie vela ludi sa chce dat vysetrit medikom a medici sa nemaju na kom ucit...v prvom rade je cudny skolsky system a potom, ak treba viac pacientov pre medikov, da sa to riesit motivaciou. pokial netreba, tak fajn, nie je sa o com bavit.

pri vsetkej ucte, kazdy si ma moznost zvolit - ci necha na sebe experimentovat medika alebo sa nechat ostrihat ucnici...aj jeden aj druhy sa potrebuje ucit.

buffinko
23. feb 2010

inak tiez som zazila kedysi veeelmi davno u mojej gyndosky praktikujucu medicku, na zaciatku sa spytala, ze ci moze byt pritomna. kedze v podstate nevychadzala z ordinacie, myslim, ze asi aj ostatne pacientky suhlasili aby tam bola. spravila mi sono a vyter 😉
a bolo to take, hm, normalnejsie, ze boli na vysetreni 2lekari ako keby ich tam bolo ja neviem 8. aj jej to dalo urcite viac, ked tam bola sama...

strapco13
23. feb 2010

buffi..este nie co..najdu sa dvaja dobrovolnici s rovnakou diagnozou..ako ma lekar veduci staz urcit na ktorom sa budu ucit a ktory dostane odmenu..podla akeho kluca?..lebo casovo sa dajme tomu nebude dat prebrat oboch dokladne

buffinko
23. feb 2010

to znamena, ze bude vysetreny len jeden? ten druhy pacient nie?

annalena
23. feb 2010

strapco to ti zavidim, my sme sa pocas semestra vacsinou k nicomu nedostali, ked, tak na letnych praxach a vela som sa naucila od sestriciek, ked som dobrovolne praxovala, vstavala rano o 4ej aby som o 5ej uz bola v nemocnici, mohla robit odbery, infuzky, prevazy....cize taka je realita vzdelavania medikov, a potom sa vsetci cudujeme, ze lekar v prvom roku praxe nevie kde je sever. ale hlavne sa treba ohanat tym, ako medici vadia na vizitach ..... ked vejes na konci zastupu 30 ludi, tak sa sam citis trapne, a nikoho ani nestacis ocumovat, lebo kym ty vlezes do izby, tak prednosta a celo zastupu uz vychadza von, len tolko k tomu. Alebo ako som pocas staze prezliekala postele, lebo sestricky nestihali a nam povedali "ved aj tak nemate co robit" (kedze nas ziadni pacienti "nechceli" a doktor, ktory mal svojich pacientov sa nas chcel "zbavit"), nieze by som mala nieco proti tomu, rada pomozem, robim to aj doteraz, ked sestry maju vela roboty, ale to co som sa akoze mala pri tom naucit....????

Nasi lekari maju vela vedomosti, teoreticka priprava je da sa povedat na spickovej urovni, ale prakticky sa mozme v zahranici schovat......zazila som nejedneho lekara od nas a Ciech, co preplakal prve noci sluzieb (mna nevynimajuc), lebo nevedel z praktickych veci absolutne nic....uz zavedenie obycajnej kanyly do zily bolo pre mnohych obrovskym problemom.
A nechcem hovorit za cele zahranicie, ale v Nemecku nemam ani zlavu za tu kadernicku, nieto este zato , ze robim "pokusneho kralika" medikom a sestrickam. Ked raz idem do fakultnej nemocnice, ratam s tym, ze su tam medici, rovnako ako ked idem do kadernictva ktore vyucuje ucnice, tak s tym ratam, ze sa na mne bude mozno niekto ucit.

A inak to s tym odmenovanim tu uz bolo, aspon v BA.....zubari-studenti si mohli doviest "svojich pacientov" resp. ten, kto sa dal osetrit medikovi, mal zubara zadarmo. V praxi to fungovala asi tak, ze mali problemy mat pacientov (lebo sokujuce, nikto sa nechcel dat osetrit medikovi, a to zadarmo !!!! ) a tak sa znova ucili jeden na druhom a zhanali si "pacientov" medzi kamaratmi a pribuzenstvom. 🙄

buffinko
23. feb 2010

annalena - ale pacienti hadam nemozu za to, ze tu funguje skolstvo z cias hlbokej totality...ako si sama pisala v Nemecku (a nielen) nechodia v skupinach po 30tich...lebo tam vedia, ze je to neefektivne.

a ano, nasi lekari su na super urovni, bohuzial aj ich arogancia a uplatkarstvo je povestne...cest vynimkam. celkovo sa vybudoval urcity negativny postoj ludi k lekarom (v globale) - jednoducho vies, ze ked nemas znamych, budes len urcite cislo, kym doktorovej neteri sa idu vsetci do zadku vopchat...tak okato to tiez v zahranici nedavaju najavo.
takze fajn, majme zdravotnictvo ako v zahranici, ale se vsim vsudy - uz by bolo na case...

annalena
23. feb 2010

buffinko lenze to nieje len o skolstve, ako tu uz viaceri pisali, ked ta ako medika odmietnu pacienti, tak sa vela tych praktickych veci nenaucis a ver mi, drviva vacsina pacientov odmieta....teraz nehovorim o tom, ked pri nejakej vizite stoji xy medikov jak tulpasov, snazia sa nezavadzat, nezaclanat, nebrat miesta vpredu lebo by sa to nahodou niekomu nemuselo pacit. Hovorim o tom, ze napr. ktora z Vas by tu suhlasila, aby jej porod (pod kontrolou PA a lekara) odviedol medik, se vsim vsudy? Ved je to uz student 5. alebo dokonca 6. rocniku, takmer hotovy lekar, co mozno za par mesiacov bude stat sam pri porodnom stole a mal by vediet odviest porody. Myslim, ze malokto....kdezto u nas v nemocnici sa nad takymi vecami nepozastavuju ani pacienti, ani lekari. Si medik, buduci lekar, uz si v nemocnici, to znamena presiel si uz predklinikou, tak sa mas to, co vies teoreticky naucit aj v praxi. Samozrejme pacient ma pravo odmietnut, ale deje sa to velmi zriedkavo. Ako lekar, ktory pracuje s medikmi viem predsa, co od nich mozem ocakavat. Nikoho nepostavim k napr. intubacii, bez toho aby nevedel teoriu, nevyskusal si to na figurine, a aspon raz nevidel ako to robim ja alebo iny lekar, ale je mi aj jasne, ze len z pozerania sa nic prakticke nenaucia.....a pacienti niesu zato zvyhodnovani a ani inak odmenovani.

ved prepanajana ani pilot lietadla ked je v zacviku alebo vodic autobusu, tak vam nikto neda zlavu na cestovnom, ci ano?

to s tymi 30mi studentmi mas uplnu pravdu, je to neefektivne, ale ako to zmenit, to by znova bolo treba zreorganizovat uplne vsetko od zakladov a bolo by treba aj ochotu pacientov, nie sa kazdemu doprosovat, a lekarov, zdrav. personalu.....

viem ako je na tom zdravotnictvo tu, ale zmenit sa musia nielen lekari (cest vynimkam 😉 ), ale aj pacienti, ktori ako sama pises maju uz ten negativny pristup zakodovany a aj ked je lekar ci medik mily a pozorny, tak uz sa spravaju arogantne a nepriatelsky len z principu.... resp. si to odovodnia tak, ze on urcite odo mna nieco chce.
cele zdravotnictvo podla mna hybu ine "ryby" a tocia sa ine prachy, nie nejaki obycajni radovi lekari....

annalena
23. feb 2010

a este k tym hromadnym vizitam..... nechcem sa vyjadrovat, ci to je dobre alebo zle, zazila som ich len ako studentka (vtedt boli pre mna zbytocne, lebo som stala pre mnozstvo ludi vacsinou na chodbe), ci davaju ale nieco lekarom do sluzieb, to neviem posudit.
u nas v nemocnici a inych co som zazila a poznam, taketo vizity niesu. vizitu si robi kazdy lekar sam, v priemere na jedneho lekara padne cca 15 pacientov, 1x tyzdenne je vizita s primarom, 1x tyzdenne s prednostom (s kazdym iny den) + je tam dotycny lekar, co ma danych pacientov + sestra + 1-2 medici alebo sestricky-studentky (ak teda nejaki su). Inak su ranne sedenia, kde sa preberu rizikovi pacienti do sluzieb. Lebo u nas ma napr. lekar internista v sluzbe na starosti priblizne 140 pacientov (ak su plne oddelenia), cize aj tak by nebolo v jeho silach si zapamatat diagnozy vsetkych. O to vacsi doraz sa kladie na dokumentaciu, chorobopisu, kde musia byt vypisane presne diagnozy,vysetrenia s vysledkami, lieky, zaznamy z dennej vizity...a oporou su sestry, ktore pacientov poznaju a kedze sa denne zucastnuju vizit s izbovym lekarom, vedia poskytnut potrebne informacie. Zacinajuci lekar robi vacsinou este kazdy den konzultacie so svojim skoliacim lekarom (pripadne je tento aj pri vizite), prejde s nim vsetky chorobopisy, skonzultuje liecbu.
Vsetky pripadne problemy, ktore vzniknu pocas dna a prijmy rizikovych pacientov sa hlasia priamo sluzbukonajucemu lekarovi.

Osetrenia, vysetrenia, prevezy ran sa robia vo vysetrovni. Po porode vag./cisarsky, ak niesu komplikacie sa vysetruje 1x pred prepustenim vo vysetrovni, denne sa kontroluje iba zavinovanie maternice na izbe a vizita je "ustna". 😉

Vynimkou su samozrejme JISky, kde sa vizity zucastnuju kazdy den vsetci.

luciauk
24. feb 2010

buffinko, ja som čítala poriadne, písala si všeobecne o tom, že hocičo by bola odmena, tak ide o peniaze. ja som v tom videla negatívny prístup a preto som použila slovo beznádejné. nechápem už vôbec, čo ti na tom vadí. to fakt nemá zmysel 🙄

strapco13
24. feb 2010

lucia--to som pisala ja..lebo si myslim ze odmenovat financne niekoho za to. ze sa da vysetrit medikovi, moze viest k tomu aby ludia zacali zneuzivat svoje choroby a nie k tomu aby sa zmenilo povedomie pacientov, ze medik nechce ublizit akle sa uci, aby vedel pomahat

annalena..ja som mala stastie na gynde a chire..inak to vyzeralo 😠 😠

ale nechodili sme 30..maximalne 10..hej mozno sa na oddeleni pohybovala skupinka dalsich medikov pod vedenim ineho lekara.. cim vyssi rosnik, tym nas chodilo k jednemu pacientovi menej..vacsinou po dvojiciach

luciauk
24. feb 2010

strapco, v tom máš absolútnu pravdu. dôležitý je aj prístup personálu k pacientovi. to nie je zanedbatelné. potom pacientri odmietajú medikov už len z princípu. ale ja si myslím že aj z nevedomosti. ja na odmenách nevidím nič zlé, ale slováci by to možno fakt poňali inak, než by bolo treba. ťažko povedať...

neviem už kto písal o tých prepúšťacích správach vypísaných vopred. no, ja som teda hundrala, lebo po pôrode ma nechali sedieť s novorodencom na rukách na tvrdej stoličke 3 hodiny a to som akože čakala na prepúšťaciu správu. takýto prístup v baby friendly hospital...ˇ

každý máme iné skúsenosti a iné názory, ale ja som sa dala vyšetriť medikom, odobrať krv hoci to neznášam...

písali sme o tom darovaní. no ja som na sk darovala naposledy pred 4mi rokmi, tak vtedy nám dali poukážku do reštiky, vitamíny a preplatili parkovisko a na mieste sme dostali občerstvenie. tu nedostanem nič a aj tak darujem. treba hlavne zmeniť zmýšlanie ľudí, možno by odmeny pomohli, možno nie, ale za pokus by to podľa mňa stálo 😵

leishmania
24. feb 2010

pacienti na SR si neuvedomuju ze medik ktoremu v juni odmietli dovolit odobrat krv, ich v auguste bude liecit bez opytania...

buffinko
24. feb 2010

nestiham dnes docitat vsetko, mam toho vela...

k odmenam - odmeny to mali byt symbolicke...na povzbudenie. myslim, ze v balicku vitaminov alebo cukrikov tazko vidiet zlatu banu pri handli so svojim zdravim...

chcem sa este opytat, ked ste boli medici, nacrtol niekto problem s tym, ze sa niet na kom ucit, resp. pocet pacientov ochotnych spolupracovat nie je dostatocny na fakulte? predpokladam, ze existuje studentska rada? ci skole je to suma fuk? myslim, ze aj skola by sa mala zamysliet nad tym, ako pomoct studentom. lebo dobre uvedomit si, ze slovak sa nechce dat dobrovolne katovat medikom je jedna vec a druha je, ako dany problem riesit??? mozno by sa dal v spolupraci s nejakou fakultou sociologie urobit prieskum, preco ludia odmietaju medikov a snazit sa pracovat na osvete...

leishmania - alebo sa zacinajucemu lekarovi v auguste ani nedaju osetrit....

leishmania
24. feb 2010

to sa ale pacieent nepyta aku ma dr prax...

leishmania
24. feb 2010

ked je na oddeleni primar a 2 zacinajuci doktori tak nie je moc na vyber, clovek je hodeny do hlbokej vody po tom co na skole sa nic prakticke takmer nenaucil...

luciauk
24. feb 2010

buffinko, presne si to vystihla. nejde o to, že odmietajú medikov, ale o to, prečo...

albireo
24. feb 2010

ako medicka som hromadne vizity nenavidela. Zazila som ich len malo, ale stacilo. Prakticky sa clovek nic nenaucil, vacsninou zavadzal,postaval na chodbe a vsetci boli nervozni, aby sa cela vec rychlo skoncila.
Co sa tyka ziskavania praktickych schopnosti, velmi skoro som pochopila,ze pri velkom pocte medikov v rocniku, musi byt clovek iniciativny ak chce nieco robit, vidiet a pod.
Po tretiaku som cast kazdych prazdnin travila na povinnych a nepovinnych praxiach. Vyberala som si nemocnice na Morave, kde bola vacsia sanca,ze sa clovek k niecomu realne dostane.
Takze,slusne sit som vedela uz v zimnom semestri v stvrtaku, kedy som zacala chodit na dobrovolnu prax na gyn.por kliniku u Apolinare.
mala som skveleho dr.co ma viedol, naucila som sa viest porody,zaklady ultrazvuku, ked som mala v skole volny den, nechala som sa vypisat ako asistencia k vacsim operaciam
Nedostavala som za to nic, vsetko robila vo svojom volnom case.
Malokedy som sa stretla s odmietavou reakciou zo strany pacientov, pokial som sa na zaciatku predstavila, vysvetlila kto a co som, vacsinou nenamietali, ze ich vysetruje/osetruje medik.
Neviem, ci je nejaky rozdiel medzi Cechami a Slovenskom ohladne ochoty pacientov spolupracovat pri vyucbe mladej generacie lekarov a koniec koncov aj sestier a PA, alebo ci sa v Cechach nieco na popisanej praxi zmenilo, odkedy som skoncila.
Myslim,ze zakladom je komunikacia medzi vsetkymi zucastnenymi. Znie to banalne, ale pokial ludia medzi sebou nehovoria alebo malo, velmi lahko vznikaju nedorozumenia a konfliktne situacie.

romy01
24. feb 2010

ahojte dievcata.

Precitala som par stranok co ste popisali a rada by som zareagovala. Vlani som lezala vo fakultnej nemocnici kvoli laparke. Je pravda ze sa ma lekar opytal. ze " sme fakultna nemocnica a je tu teda vela studentov. Súhlasite aby prisli aj na izbu ? " Nieco v tomto zmysle. Automaticky zo mna vyletelo nie. Osobne nemam vyslovene problem s tym aby ma osetroval lekar so studentom, ktorý by bol " jeho student " A ktoreho by skuseny lekar skolil, ale mam problem s tym aby prisla tlupa studentov a ocumovali ma. Myslim si ze toto je hlavny problem - celkovy system a pristup. Keby mi lekar povedal, viete kazdy lekar ma jedneho studenta ktoreho skoli a a ovenili by sme vas suhlas - poviem OK to prezijem, .
Cize taky je moj nazor a ked pojdem rodit o par tyzdnov tak im to aj takto poviem. Ak privedu jedneho studenta- studentku k porodu - OK ale inak ani omylom a aj na vizitach.

leishmania
24. feb 2010

so mnou nechceli pacientky na stanici z gynekologie a prkt stat z internej ani len HOVORIT! ze co ma take veci zaujimaju, ked som odoberala anamnezu...ze nech si najdem inu pacientku ze ved ich je tam dost...a to som prila slusne som sa presdstavila, ze som studetka, ze mam stanicu a prisla som sa ich len popyatt s cim dosli a vysetrit(len zakladne vysetrenia srdce, pluca popuvat, brucho prehmatat a pod.) napokon pacientka na gynekologii odpovedala velmi strucne a nemohla som sa jej ani dotknut, a pani na in ternom som prehovorila 😔

leishmania
24. feb 2010

v lete na praxiach bolo asi jednine obdobie kedy som sa dostala vdaka ochote niektorych dr aj k niecomu praktickemu..

strapco13
24. feb 2010

leishmania..bohuzial niekrorym pacientom nestaci ani slusny pristup...naozaj by si mali vsetci uvedomit, ze medika sa uci aby mohol liecit

romy...lenze lekar nema nikdy prideleneho len jedeneho studenta..lebo v ten den je ich ucitel...v skole sa tiez jeden ucitel nevenuje len jednemu ziakovi...je to take tazke pochopit a umoznit medikom vzdelavat sa????

buffinko..ja som naozaj mala to stastie, ze som sa pocas skoly nejak nestretla s odmietavym pristupom pacientov, v ramci mojho kruzku sme si nikdy nerobili srandu s pacientov, ani sme ich "neocumovali"..cize v tom case ma ani nenapadlo, ze pacienti maju takyto problem s medikmi...bezne sme vysetrovali, boli pozriet na operaciach, sem tam nam aj dovolili asistovat..a to aj pri chulostivych operaciach..gynekologickych, urologickych, hemeroidy..

leismania...je pracda, ze pocas letnej praxi sa clovek ovela viac naucil...
na letnej praxi z chiri, gyndy bolo bezne, ze nas vypislai ako 2. alebo 3. asistenta k operacii, dokonca som musela zaskakovat na gynde za zahranicnych studentov..takze niektore dni sa o mna bili 2 operacne saly a volali ma este aj k porodu

zuzu1980
24. feb 2010

strapco, preco v zahranici to ide ze 1-2 studenti na 1 lekara, a na slovensku to nejde? vsak aj jedna z vas lekarok tu pisala ze ako studentka sa poriadne ani k dveram nedostala pocas vizity, lebo ich tam bolo 30, takze ona z toho nic nemala... takto sa ani ten student nic nenauci, ani pacientom sa to zjavne nepaci...

annalena
24. feb 2010

zuzu pisala som to ja.....vejes na konci zastupu 30 ludi......bolo myslene aj s lekarmi 😉 , kruzok medikov ma cca 10 ludi.....no ak mas smolu, tak su na 1 oddeleni 2-3 kruzky, cize vtedy to je tych 20-30 medikov a tak zohnat nejakych pacientov, to bola rarita, vacsinou sme vtedy mali 1 pacienta 4-5 medici , co bolo fakt dobre na nic 🙄

annalena
24. feb 2010

u nas je mozno aj ten problem, ze lekari, co maju medikov su skolski pracovnici, spadaju pokial viem aj pod ministerstvo skolstva a nie zdravotnictva....ostatni lekari nemaju nic do cinenia s medikmi, cize nerobia ani vyucbu. 😕
v zahranici neviem presne ako to je osetrene, ale napr. my sme ako fakultna nemocnica a mna sa nikto nepyta, ci chcem medika alebo nie...proste su medici rozdeleni jednotlivym lekarom oddelenia a to ste vtedy 1 lekar+1 medik (niekedy 2). ale zase aj studium u nich je inak delene a robene ako u nas...

ituska
24. feb 2010

k tym hromadnym vizitam- prebiehaju rychle , medici su na konci zastupu s pomaly nedostanu ani do izby, na Antolskej v pohode, anis me nemuseli vyliezt na postele a ukazat sa odspodu..izbovy lekar mal predtym vizitu a ten sa pozrel a na velkej vizite potom uz len referoval

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre